Bodleyn kitabxanasının banisinin şərəfinə verilən təntənəli mərasim
Akademik Nərgiz Paşayeva Oksford Universitetinin Bodleyn Kitabxanasının banisi şərəfinə keçirilən təntənəli dəvətdə iştirak edib. 15 martda Oksford Universitetinin Bodleyn Kitabxanasının rəhbəri Riçard Ovendenin dəvəti ilə M.V.Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetinin Bakı filialının rektoru akademik Nərgiz Paşayeva universitetin yüksək heyəti və görkəmli qonaqlar üçün kitabxananın banisi Ser Tomas Bodlinin şərəfinə verilən 31-ci təntənəli mərasimdə iştirak edib. Ser Tomas Bodlinin xatirəsinə və onun filantropik fəaliyyətinə həsr olunmuş tədbirdə ictimai xadimlər və Böyük Britaniya parlamentinin üzvləri, əsas akademik partnyorlar və Oksford Universitetinin administrasiyası iştirak ediblər.
2018-ci ilin 11 oktyabr tarixində Moskva Dövlət Universitetinin Bakı filialının rektoru, AMEA-nın vitse-prezidenti Nərgiz Paşayeva Oksford Universitetinin Kansleri Lord Patten Barnesin rəhbərlik etdiyi Xeyriyyəçilər Komitəsinin üzvlüyünə təntənəli sürətdə qəbul edilib. Professor Nərgiz Paşayeva Oksford Universitetinin fəaliyyətində xüsusi xidmətləri olan tanınmış alimlər, ictimai xadimlər və nüfuzlu təşkilatlardan ibarət Xeyriyyəçilik komitəsinə qəbul edilmiş Azərbaycanın ilk akademik təmsilçisi oldu. Lord Patten Barnesin qeyd etdiyi kimi "Nərgiz Paşayeva Oksford Universitetinin böyük dostu və akademik partnyorudur". 80 qonağın iştirak etdiyi təntənəli dəvət Bodleyn kitabxanasının rəhbəri Riçard Ovendenin nitqi ilə başladı.
Tədbird çərçivəsində Britaniyalı yazıçı, jurnalist və tənqidçi Ser Piter Stotxardın sədrliyi altında "Qəbul edilməmiş qanunlar: ədəbiyyat və cəmiyyət" mövzusu müzakirə olunub. Müzakirənin aparıcıları həmçinin nigeriyalı şair və romanist, Bukerov mükafatı laureatı, cəngavər ordeni kavaleri, Kral ədəbiyyat cəmiyyətinin üzvü Ben Okri və Britaniyalı yazıçı və tarixçi, Britaniya akademiyasının fəxri üzvü, cəngavər ordeni kavaleri və ilk qadın prezident Deyim Marina Uorner oldular. Bodleyn kitabxanasının rəhbəri Riçard Ovenden öz çıxışında Oksford Universitetinin Nizami Gəncəvi adına Elmi Mərkəzinin elmi-akademik, təhsil-maarifləndirmə və tarixi & arxeoloji sahələrdə gərgin işinin nəticəsini təsdiqləyərək mərkəzin fəaliyyətini xüsusi qeyd edib. 2013-cü ildə professor Nərgiz Paşayevanın təşəbbüsü ilə yaradılmış Oksford
Universitetinin Nizami Gəncəvi adına Qafqazşünaslıq Elmi Mərkəzinin məqsədi Azərbaycan, Qafqaz və Orta Asiyanın zəngin tarixi-mədəni irsinin öyrənilməsi və onun Qərbin elmi-akademik dairələrində yayılmasıdır.
2018-ci ilin aprel ayında Nərgiz Paşayeva və Bodleyn kitabxanasının direktoru Riçard Ovendenlə keçirilən işgüzar görüşdə tərəflər Oksford Universitetinin Nizami Gəncəvi adına Qafqazşünaslıq Elmi Mərkəzinin fəaliyyətini müzakirə ediblər. Nərgiz Paşayeva tərəfindən irəli sürülmüş Oksford Universitetinin Şərqşünaslıq İnstitutunun kitabxanasına Nizami Gəncəvinin adının verilməsi təklifi Britaniya tərəfindən müsbət qarşılanıb, bu da öz növbəsində böyük və dahi şəxsiyyətin humanizm, ümumbəşəri, insani ideyalarına, onun dərin fəlsəfəsi və yaradıcılığına verilən layiqli qiymətdir.
Tədbirin sonunda dünya şöhrətli hindistanlı iqtisadçı və filosof, Fəxri kavaleri ordeni kavaleri, Britaniya akademiyasının üzvü, 1998-ci ərzində iqtisadiyyat sahəsində Nobel mükafatı laureatı, professor Amartiya Sen Bodli medalı ilə təltif olundu.

Торжественный приём в честь основателя Бодлейнской библиотеки
Академик Наргиз Пашаева приняла участие в торжественном приеме в честь основателя Бодлейнской библиотеки Оксфордского университета.
15 марта по приглашению руководителя Бодлейнской библиотеки Оксфордского университета Ричарда Овендена ректор Бакинского филиала МГУ имени М.В.Ломоносова академик Наргиз Пашаева приняла участие в 31-м торжественном мероприятии для высшего академического состава университета и почетных гостей в честь основателя Бодлейнской библиотеки Сэра Томаса Бодли. В мероприятии, посвященном памяти Сэра Томаса Бодли и его филантропической деятельности, собрались известные ученые, общественные деятели и члены парламента Великобритании, главные академические партнеры, высшее руководство и администрация Оксфордского университета.
11 октября 2018 года ректор Бакинского филиала МГУ, вице-президент НАНА, академик Наргиз Пашаева в торжественной обстановке была принята в члены Комитета благотворителей, возглавляемого канцлером Оксфордского университета лордом Паттеном Барнесом. Профессор Наргиз Пашаева стала первым академическим представителем Азербайджана, принятым в Комитет благотворителей, состоящим из известных ученых, общественных деятелей и влиятельных организаций, имеющих особые заслуги перед Оксфордским университетом. Как подчеркнул лорд Паттен Барнес, Наргиз Пашаева «является большим другом и академическим партнером Оксфордского университета».
Торжественный приём, в котором приняли участие 80 гостей, начался с приветственной речи руководителя Бодлейнской библиотеки Ричарда Овендена.
В рамках мероприятия состоялась дискуссия на тему «Непризнанные законодатели: литература и общество» под председательством Сэра Питера Стотхарда британского писателя, журналиста и критика. Ведущими дискуссии также стали нигерийский поэт и романист, лауреат Букеровской премии, кавалер рыцарского ордена, член Королевского литературного общества Бен Окри и британский писатель и историк, профессор, почетный член Британской академии, Кавалер рыцарского ордена, член Королевского литературного общества и первый президент-женщина Дейм Марина Уорнер.
В своем выступлении руководитель Бодлейнской библиотеки Ричард Овенден особо отметил деятельность Научного Центра Низами Гянджеви Оксфордского Университета, подтвердивший результат напряженной работы Центра в научно-академической, образовательно-просветительской и историко-археологической сферах.
Научный центр Азербайджана и Кавказоведения имени Низами Гянджеви при Оксфордском университете, созданный в 2013-м году по инициативе профессора Наргиз Пашаевой, преследует своей целью изучение богатого историко-культурного наследия Азербайджана, Кавказа и Средней Азии и его популяризации в научно-академических кругах Запада.
В апреле 2018 года в ходе рабочей встречи академика Наргиз Пашаевой с директором Бодлейнской библиотеки Ричардом Овенденом, стороны обсудили деятельность Научного центра Азербайджана и Кавказоведения имени Низами Гянджеви. Выдвинутое Наргиз Пашаевой предложение о присвоении имени Низами Гянджеви библиотеке Института Востоковедения Оксфордского университета было положительно принята британской стороной, что стало еще одной достойной оценкой гуманистских, общечеловеческих идей гениального азербайджанского поэта-мыслителя, воплощенными в его глубинной философии и творчестве.
В завершение торжественного мероприятия всемирно известный индийский экономист и философ, кавалер ордена Кавалеров почета, член Британской академии, лауреат Нобелевской премии в области экономики за 1998 год, профессор Амартия Сен был награжден Медалью Бодли.