Taleyin çətinliyinə layiqincə sinə gərən bu balaca oğlan öz cəsarəti ilə sübut etdi ki, həyatla mübahisə etmək olar. Asimmetrik ətrafları ilə anadan olan uşaqla ilk başda atası məşğul olurdu. İki il bundan əvvəl isə səkkiz yaşlı gələcək çempion üçün – "mən istəmirəm", "bacarmıram" sözləri ilə  idman zirvələrinə gedən mübarizəli yol başladı. Qafqazdakı yeganə Paralimpiya Mərkəzinin fəaliyyət göstərdiyi Sumqayıt şəhərinə səfərlər, hovuzda məşqlər (həftədə beş-altı dəfə) və Əli Vəliyevin hər dəfəsində qalib gəldiyi müntəzəm yarışlar...
2013-ci ildə dünyada ilk dəfə olaraq Uşaq Paralimpiya Komitəsi ölkəmizdə fəaliyyətə başlayıb. Onun bilavasitə vəzifəsi – Azərbaycan Paralimpiya yığma komandası üçün əlil uşaqlardan ibarət idmançılar yetişdirməkdir; bundan başqa, komitə bu uşaqların cəmiyyətə inteqrasiyası, onların psixoloji hazırlığı və reabilitasiyası ilə məşğul olur. Missiya olduqca cəsarətlidir, düzünü desək, bəzən yerinə yetirmək çətindir! Komitənin fəaliyyətinə BMT-nin Uşaq Fondunun (UNICEF) xüsusi dəvət olunmuş ekspertləri cəlb olunub. Mətanətli iradə göstərərək durmadan özlərinə qalib gəlməyə hazır olan yüzlərlə balaca uşaqlarla çox böyük işlər aparılır və bütün səylər mütləq mükafatlandırılır!
2015-ci ildən başlayaraq hər il Milli Komitənin nəzdində fəaliyyət göstərən Uşaq Paralimpiya Komitəsi UNICEF-in dəstəyi ilə uşaqlar üçün Paralimpiya Oyunları keçirir. II və IV Paralimpiya oyunlarında (2017 və 2018 illərdə) Əli Vəliyev artıq qızıl medallar qazanmışdı. Anası oğlunun yeni qələbəsi haqqında qürurla danışır: 5 Mart tarixində (Azərbaycanda Bədən Tərbiyəsi və İdman Günü) Sumqayıt şəhərinin 70 illiyinə həsr olunmuş üzgüçülükdə birincilik uğrunda Əli sağlam uşaqlarla yarışdı və yenə də qələbə ilə geri döndü.
Gün gələcək – bu nailiyyətlər Əli Vəliyev üçün böyük idman dünyasına giriş bileti olacaq. Hələlik isə o, yaşına uyğun olaraq qayğısız və şəndir: velosiped sürür, dostları ilə birliktə şıltaqlıq edir... Əli həyatı sevir, həyat da ona qarşılıq verir və daim xatırladır: arzusuna sadiq olan biri üçün hər şey mümkündür!

This boy managed to adequately accept the challenge of fate, showing that actually it is possible to argue with it. At first, it was his father who trained up the child born with limb asymmetry. And two years ago, when the future champion was eight, it started to be hard – through “I don't want” and “I can't” – the path to the heights of sports. Trips to Sumgayit, where the only Paralympic Center in the Caucasus operates, grueling workouts in the pool (five to six times a week)... and regular competitions in which Ali Veliyev invariably wins.
In 2013, the world's first Paralympic Children's Committee began its work in our country. Its immediate task is to train athletes for the Paralympic team of Azerbaijan, children with disabilities. In addition, the committee is engaged in the integration of these children into society, their psychological preparation and rehabilitation. The mission is bold and, we must say frankly, sometimes difficult! Specially invited experts of the United Nations Children's Fund (UNICEF) are involved in the work of the committee. The colossal work with hundreds of children who are ready to overcome themselves over and over again, working out an unbending will... And all the efforts were rewarded in full!
Every year, starting in 2015, the Children's Paralympic Committee, functioning within the framework of the National Committee, with the support of UNICEF, holds the Paralympic Games for Children. In III and IV Paralympics (2017 and 2018) Ali Veliyev has already won gold medals. His mother proudly talks about her son's new victory: on March 5 (Day of Physical Culture and Sports in Azerbaijan) at the open swimming championship dedicated to the 70th anniversary of Sumgayit, he competed with ordinary, healthy children and returned again with a victory.
The day will come – these achievements will be a ticket to the world of big sport for Ali Veliyev. In the meantime, he is carefree and cheerful, as he should be at his age: riding a bicycle, swaggering in front of boys... Ali loves life, and it responds to him reciprocate, constantly reminding: everything is possible for someone who is faithful to his dream!