ÇİN YENİ İLİ AZƏRBAYCANDA
Yanvarın 25-də Çin təqvimi üzrə ağ metal siçan ili başlayacaq və bütün Çin Xalq Respublikası Şərq təqviminə görə yeni 4718-ci ilin başlanğıcını qeyd edəcək. Ərşfələk sakinləri də bizim kimi bütün ailə ilə təamlarla dolu masa arxasına toplaşacaqlar və gecəni atəşfəşanlıqla keçirəcəklər. Sonra isə qohumları və dostları təbrik etməyə gedəcəklər.
Çin Yeni ili Azərbaycana qədəmlərini bir qədər tez basıb. Azərbaycan Milli Xalça Muzeyi Çin Xalq Respublikasının Azərbaycandakı səfirliyi ilə birlikdə Çinli fotoqrafların əsərlərindən ibarət sərgi açıb və çin kağız kəsimi sənətinə həsr olunmuş tzançji, xüsusi texnika ilə makrame toxunması, çay mərasiminin keçirilməsi, bayram fənərlərinin hazırlanması kimi ustad dərsləri təşkil olunub. Yanvarın 10-dan 18-dək arzu edən hər bir kəs Xalça Muzeyində təşkil olunmuş ustad dərslərində və Bakıdakı Konfutsi İnstitutunun müəllimlərinin mühazirələrində iştirak edərək qədim Çin mədəniyyəti haqqında ümumi məlumat əldə edəcəklər. Çin dilindən tərcümədə onlara həmin təhsil ocağının könüllü tələbələri kömək edəcəklər. Xatırladaq ki, Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin sərəncamı ilə 2020-ci il Könüllülər ili elan edilmişdir.
9 yanvarda sərginin təntənəli açılışı oldu. Ölkənin ən çox ziyarət edilən muzeyi qırmızı çin fənərləri ilə bəzədilmişdi, birinci mərtəbədə çin fleyta musiqi aləti səslənirdi. Qonaqlar çin mətbəxindən ləzzət aldılar və Şərqin qədim sənətləri ilə tanış oldular.

Китайский Новый год в Баку
Год Металлической крысы, 2020, по китайскому календарю наступит только 25 января, и весь Китай будет праздновать наступление нового года – 4718-го по восточному летоисчислению. Как и мы, жители Поднебесной будут собираться всей семьей за пышно накрытыми столами и освещать ночь огнями фейерверков и петард. А затем отправятся поздравлять родственников и друзей.
В Азербайджан Китайский новый год пришел чуть раньше. Азербайджанский национальный музей ковра совместно с посольством Китайской Народной Республики в Азербайджане открыли выставку работ китайских фотографов и запустили серию мастер-классов, посвященных китайскому искусству резьбы по бумаге – цзяньчжи, плетению макраме в особой китайской технике, проведению традиционной чайной церемонии, изготовлению праздничных фонариков и так далее. С 10 по 18 января все желающие смогут приобщиться к древней культуре Китая, посетив мастер-классы в Музее ковра и поучившись у преподавателей Института Конфуция в Баку. Переводить с китайского языка будут студенты-волонтеры. Напомним, что 2020 год по распоряжению Президента АР Ильхама Алиева был объявлен «Годом волонтеров».
9 января состоялось торжественное открытие выставки. Самый посещаемый музей страны был увешан красными китайскими фонариками, на первом этаже звучала китайская флейта. Гости наслаждались китайской кухней и приобщались к древним искусствам Востока.