ÇİN YENİ İLİ AZƏRBAYCANDA
Yanvarın 25-də Çin təqvimi üzrə ağ metal siçan ili başlayacaq və bütün Çin Xalq Respublikası Şərq təqviminə görə yeni 4718-ci ilin başlanğıcını qeyd edəcək. Ərşfələk sakinləri də bizim kimi bütün ailə ilə təamlarla dolu masa arxasına toplaşacaqlar və gecəni atəşfəşanlıqla keçirəcəklər. Sonra isə qohumları və dostları təbrik etməyə gedəcəklər.
Çin Yeni ili Azərbaycana qədəmlərini bir qədər tez basıb. Azərbaycan Milli Xalça Muzeyi Çin Xalq Respublikasının Azərbaycandakı səfirliyi ilə birlikdə Çinli fotoqrafların əsərlərindən ibarət sərgi açıb və çin kağız kəsimi sənətinə həsr olunmuş tzançji, xüsusi texnika ilə makrame toxunması, çay mərasiminin keçirilməsi, bayram fənərlərinin hazırlanması kimi ustad dərsləri təşkil olunub. Yanvarın 10-dan 18-dək arzu edən hər bir kəs Xalça Muzeyində təşkil olunmuş ustad dərslərində və Bakıdakı Konfutsi İnstitutunun müəllimlərinin mühazirələrində iştirak edərək qədim Çin mədəniyyəti haqqında ümumi məlumat əldə edəcəklər. Çin dilindən tərcümədə onlara həmin təhsil ocağının könüllü tələbələri kömək edəcəklər. Xatırladaq ki, Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin sərəncamı ilə 2020-ci il Könüllülər ili elan edilmişdir.
9 yanvarda sərginin təntənəli açılışı oldu. Ölkənin ən çox ziyarət edilən muzeyi qırmızı çin fənərləri ilə bəzədilmişdi, birinci mərtəbədə çin fleyta musiqi aləti səslənirdi. Qonaqlar çin mətbəxindən ləzzət aldılar və Şərqin qədim sənətləri ilə tanış oldular.

CHINESE NEW YEAR IN AZERBAIJAN
The year of Metal Rat, 2020, according to the Chinese calendar will come only on January 25, and whole of China will celebrate the arrival of the new year, which is 4718th on by Eastern calendar. Like us, the residents of the Celestial Empire will gather the whole family around richly set tables and light the night with fireworks and firecrackers. And then they will head to congratulate relatives and friends.
The Chinese New Year came to Azerbaijan a little earlier. The Azerbaijani National Carpet Museum, together with the Embassy of the People's Republic of China in Azerbaijan, opened an exhibition of works by Chinese photographers and launched a series of master classes dedicated to the Chinese art of paper cutting – Jianzhi, macrame weaving in special Chinese technology, holding a traditional tea ceremony, making holiday lanterns and so on. From January 10 to January 18, everyone will be able to join the ancient culture of China by visiting master classes at the Carpet Museum and learning from teachers of the Confucius Institute in Baku. Volunteering students will translate from Chinese. We remind that 2020 was declared the "Year of Volunteers" by the order of the President of the Azerbaijan Republic Ilham Aliyev.
On January 9, took place a grand opening of the exhibition. The most visited museum of the country was hung by red Chinese lanterns and sounds of the Chinese flute were coming on the ground floor. Guests enjoyed Chinese cuisine and got acquainted with the ancient arts of the East.