Nyu-Yorkdakı Moda Həftəsinin yeni "adətləri"?
Fevral ayı soyuq keçə bilər, amma Nyu-York Moda Həftəsi isti xəbərlərlə dolu idi. Ardıcıl ikinci mövsüm, təşkilatçılar təəcübləndirməyə davam edir. Hələ keçən il Amerika Modelyerlər şurasının (CFDA) sədri vəzifəsində olan Diana fon Fürstenbergi əvəz edən Tom Ford süni uzanan cədvəli istisna edən siyasətinə qəti surətdə əməl edir. Həmçinin onun təşəbbüsü ilə tədbirlərin keçirilməsi üçün platformalardan biri Los-Anceles oldu. Hollivudda keçirilən nümayişlər əsas Moda Həftəsindən əvvəl başlamışdı, orada "Oskar" mükafatından iki gün öncə podiuma Tom Ford çıxdı. Onunla bərabər Baja East və M Missoni də əsas cədvəldən kənara çıxdılar...
Tom Ford
Digər moda "miqrantları" Amerikanın cənub-şərq sahilləri ilə kifayətlənmədilər və öz coğrafiyalarına Köhnə Dünyanı daxil etdilər. Nyu-York Moda Həftəsi iştirakçılarının siyahısında bir çox amerikalı böyük dizaynerlərin olmadığını görməmək mümkün deyildi. Tommy Hilfiger Londonda çıxış edəcək; Jeremy Scott Paris Moda Həftəsinin iştirakçısı olacaq; Philip Lim Great Jones street-dəki butikində əyləncə gecəsi keçirəcək; alternativ qərarlar Ralph Lauren-dən də gözlənilir. Metyu Adams Dolan və Məryəm Nassir Zadə ümumiyyətlə payız-qış mövsümünə əhəmiyyət verməmək qərarına gəliblər. Alexander Wang markanın 15 illik yubileyini layiqincə yazda qeyd etmək üçün mövsüm şousunu ləğv etdi. Savage x Fenty keçən ilin sentyabr ayında Barclay mərkəzindəki səs-səda salan şoudan sonra fasilə verdi, baxmayaraq ki, Rihanna bir sıra moda tədbirlərində iştirak etmişdi: fevralın əvvəlində o, Nyu-Yorkda Bergdorf Goodman-da pop-up butikin açılışını etdi.
Vera Wang
Tory Burch
Tadashi Shoji
Self-Portrait
Rag&Bone
Proenza Schouler
Tanya Taylorun məşhur komiklərlə birlikdə çəkilən video çarxların təqdimatı üçün podiumlardan imtina etməsi ilk dəfə deyil. Brend eyni materialı öz lukbukunda istifadə edəcək. Kate Spade Nyu-York payız-qış 2020 kolleksiyasını sosial şəbəkələrdə təqdim edir və kulisdə çəkilən iş prosesini qısametrajlı sənədli film tərzində video olaraq nümayiş etdirəcək. LVMH Mükafatının qaliblərindən biri Kozaburo Akasaka yaradıcı bir yanaşma göstərdi: o, "aylıq butik" konsepsiyasını təqdim edir. Phantom Ranch adlı butikdə onun vintaj kolleksiyasından şəxsi əşyaları və sakiori toxuculuq sənətinin nümunələri təqdim olunub.
Prabal Gurung
Oscar de la Renta
Naeem Khan
Longchamp
Sies Marjan
Khaite
Jonathan Simkhai
Jason Wu Collection
Eckhaus Latta
İncəsənət trenddədir
"Böyük alma" meqapolisinin qonaqları təkcə modanı seyr etmək deyil, həm də böyük muzeyləri ziyarət etmək imkanı əldə ediblər. Tori Börç "Sotheby's" muzeyini seçdi, Afrika İncəsənət Muzeyi isə "Area" brendinin şousu üçün podiuma çevrildi; MM6 Maison Margiela və Tommy Hilfiger fevralın 16-da Londonun "Tate Modern" muzeyində çıxış edəcəklər. Daha sonra, elə fevral ayında  Los-Ancelesdən olan dizayner Pyer Devis özünün "No Sesso" adlı sonuncu kolleksiyasını Müasir İncəsənət Muzeyində təqdim edəcək.
Dion Lee
Dennis Basso
Christian Cowan
Carolina Herrera
Zadig&Voltaire
Brock Collection
Brandon Maxwell
Bibhu Mohapatra
Badgley Mischka
Alejandra Alonso Rojas
"Ekoloji" istiqamət
Etiraf etməliyik ki, moda nümayişləri təbii sərvətlərin keşiyində dayanmırlar. Təkcə nümayişlər çox sayda tullantı yaradır, on dəqiqəlik bir şou isə yüksək enerji təchizatı tələb edir. Görünür ki,  ilin əvvəlində qeyd edilən ekoloji böhranlar eko-fəalların çıxışlarına reaksiya verən dizaynerlərin diqqətindən yayınmadı. Bu ilki Moda Həftəsi daha az plastik, təkrar istifadə edilə bilən dekorasiyalar və tullantılarla fərqləndi. Parisdəki "ClimateNow" konfransında sentyabr ayında Gabriella Hearst brendinə neytral karbon izi ilə moda nümayişi təşkil etməyə kömək edən EcoAct-ın direktoru Kristina Raventos komandasının Nyu-York Moda Həftəsində digər brendlərlə birlikdə çalışdığını bildirdi. Payızda Gabriella Hearst hətta saç düzümünü və qrimini elektriksiz etməyi tələb etdi, dəri ilə hörülmüş hörükləri isə mövsümün trendinə çevrildi. London Moda Həftəsi moda şoularının insanları yeni paltar almağa və nəticədə köhnələri atmağa təşviq etdiyi üçün ləğv olunmasını düşünən Extinction Rebellion təşkilatının çıxışları ilə müşayiət edildi.
Bizə isə hadisələri izləmək və qarderobdan unudulmuş geyimləri çıxarıb moda tendensiyası olaraq qəbul etmək qalır, bu da açıq şəkildə maddi nemətləri rasional istifadəsinə can yandıran modabazları çox sevindirir.

February might get cold, but New York Fashion Week was full of hot news. For the second season in a row organizers never cease to surprise. Tom Ford, who replaced Diane von Furstenberg as CFDA chairman back last year, is steadily following his own policy that excludes an artificially extended schedule. Also on his initiative, Los Angeles became one of the event platforms. Shows in Hollywood began before the main Fashion Week, where two days before the Oscars Tom Ford came out to the podium. Baja East and M Missoni also went beyond the main schedule.
Tom Ford
Other fashionable "migrants" did not limit themselves with the southeast coast of America and included the Old World in their geography. It was not difficult to note that the lists of New York Fashion Week participants do not include loud names of many American designers. Tommy Hilfiger will perform in London; Jeremy Scott will be a member of Fashion Week in Paris; Phillip Lim will throw a party in his boutique on Great Jones Street; Alternative solutions are also expected from Ralph Lauren. Matthew Adams Dolan and Maryam Nassir Zadeh decided to ignore the autumn-winter season in general. Alexander Wang cancelled the season show to celebrate the 15th anniversary of the brand in spring. Savage x Fenty took a break after a huge show at the Barclay center last September, although Rihanna remained involved in a series of fashion events: in the early days of February the label opened a pop-up boutique at Bergdorf Goodman in New York City.
Vera Wang
Tory Burch
Tadashi Shoji
Self-Portrait
Rag&Bone
Proenza Schouler
Tanya Taylor does not give up the podium for the first time in favor of presenting videos shot in collaboration with popular comedians. The same material the brand will use in its lookbook. Kate Spade New York will present the autumn-winter 2020 collection on social media and show behind the scenes in the form of a short video in documentary style. One of the winners of the LVMH award Kozaburo Akasaka showed a creative approach: he introduces a new concept of "monthlong concept shop". This boutique, called Phantom Ranch, will feature items from his personal vintage collection and samples of the rag weaving art sakiori.
Prabal Gurung
Oscar de la Renta
Naeem Khan
Longchamp
Sies Marjan
Khaite
Jonathan Simkhai
Jason Wu Collection
Eckhaus Latta
Art is trending
Guests of "Big Apple" were presented with the opportunity not only to observe fashion, but also to visit landmark museums. Tori Burch chose the Sotheby's Museum, and the podium for the Area brand show was the Museum of African Art; MM6 Maison Margiela and Tommy Hilfiger will perform at London's Tate Modern on February 16. Later that month, Los Angeles designer Pierre Davis will present his latest No Sesso collection at the Museum of Modern Art.
Dion Lee
Dennis Basso
Christian Cowan
Carolina Herrera
Zadig&Voltaire
Brock Collection
Brandon Maxwell
Bibhu Mohapatra
Badgley Mischka
Alejandra Alonso Rojas
Course for "eco-friendly"
We still have to admit that fashion shows are not on the guard of natural resources. Shows alone produce a huge amount of litter, and a ten-minute show requires high electricity supply. Apparently, the environmental crises that marked the beginning of the year did not escape the attention of designers who responded to the statements of eco-activists. This year Fashion Week featured less plastic, reusable scenery and waste recycling. At the ClimateNow conference in Paris, EcoAct director Cristina Raventós, who helped Gabriella Hearst organize a fashion show with a neutral carbon footprint in September, said that her team was working with other brands at New York Fashion Week. In autumn Gabriela Hearst even insisted on hairstyle and makeup without electricity usage, and her pointed tails, tied with leather, became a trend of the season. Fashion Week in London was accompanied by performances of the organization Extension Rebellion, according to which fashion shows should cease to exist at all, because they encourage people to buy new clothes and, as a result, throw away the old ones.
Well and we are up to follow events and adopt fashion trends, which more often allow us to get long-forgotten outfits from the depths of our wardrobe, which is clearly welcomed by fashionistas who cares for the rational use of material goods.