Nyu-Yorkdakı Moda Həftəsinin yeni "adətləri"?
Fevral ayı soyuq keçə bilər, amma Nyu-York Moda Həftəsi isti xəbərlərlə dolu idi. Ardıcıl ikinci mövsüm, təşkilatçılar təəcübləndirməyə davam edir. Hələ keçən il Amerika Modelyerlər şurasının (CFDA) sədri vəzifəsində olan Diana fon Fürstenbergi əvəz edən Tom Ford süni uzanan cədvəli istisna edən siyasətinə qəti surətdə əməl edir. Həmçinin onun təşəbbüsü ilə tədbirlərin keçirilməsi üçün platformalardan biri Los-Anceles oldu. Hollivudda keçirilən nümayişlər əsas Moda Həftəsindən əvvəl başlamışdı, orada "Oskar" mükafatından iki gün öncə podiuma Tom Ford çıxdı. Onunla bərabər Baja East və M Missoni də əsas cədvəldən kənara çıxdılar...
Tom Ford
Digər moda "miqrantları" Amerikanın cənub-şərq sahilləri ilə kifayətlənmədilər və öz coğrafiyalarına Köhnə Dünyanı daxil etdilər. Nyu-York Moda Həftəsi iştirakçılarının siyahısında bir çox amerikalı böyük dizaynerlərin olmadığını görməmək mümkün deyildi. Tommy Hilfiger Londonda çıxış edəcək; Jeremy Scott Paris Moda Həftəsinin iştirakçısı olacaq; Philip Lim Great Jones street-dəki butikində əyləncə gecəsi keçirəcək; alternativ qərarlar Ralph Lauren-dən də gözlənilir. Metyu Adams Dolan və Məryəm Nassir Zadə ümumiyyətlə payız-qış mövsümünə əhəmiyyət verməmək qərarına gəliblər. Alexander Wang markanın 15 illik yubileyini layiqincə yazda qeyd etmək üçün mövsüm şousunu ləğv etdi. Savage x Fenty keçən ilin sentyabr ayında Barclay mərkəzindəki səs-səda salan şoudan sonra fasilə verdi, baxmayaraq ki, Rihanna bir sıra moda tədbirlərində iştirak etmişdi: fevralın əvvəlində o, Nyu-Yorkda Bergdorf Goodman-da pop-up butikin açılışını etdi.
Vera Wang
Tory Burch
Tadashi Shoji
Self-Portrait
Rag&Bone
Proenza Schouler
Tanya Taylorun məşhur komiklərlə birlikdə çəkilən video çarxların təqdimatı üçün podiumlardan imtina etməsi ilk dəfə deyil. Brend eyni materialı öz lukbukunda istifadə edəcək. Kate Spade Nyu-York payız-qış 2020 kolleksiyasını sosial şəbəkələrdə təqdim edir və kulisdə çəkilən iş prosesini qısametrajlı sənədli film tərzində video olaraq nümayiş etdirəcək. LVMH Mükafatının qaliblərindən biri Kozaburo Akasaka yaradıcı bir yanaşma göstərdi: o, "aylıq butik" konsepsiyasını təqdim edir. Phantom Ranch adlı butikdə onun vintaj kolleksiyasından şəxsi əşyaları və sakiori toxuculuq sənətinin nümunələri təqdim olunub.
Prabal Gurung
Oscar de la Renta
Naeem Khan
Longchamp
Sies Marjan
Khaite
Jonathan Simkhai
Jason Wu Collection
Eckhaus Latta
İncəsənət trenddədir
"Böyük alma" meqapolisinin qonaqları təkcə modanı seyr etmək deyil, həm də böyük muzeyləri ziyarət etmək imkanı əldə ediblər. Tori Börç "Sotheby's" muzeyini seçdi, Afrika İncəsənət Muzeyi isə "Area" brendinin şousu üçün podiuma çevrildi; MM6 Maison Margiela və Tommy Hilfiger fevralın 16-da Londonun "Tate Modern" muzeyində çıxış edəcəklər. Daha sonra, elə fevral ayında  Los-Ancelesdən olan dizayner Pyer Devis özünün "No Sesso" adlı sonuncu kolleksiyasını Müasir İncəsənət Muzeyində təqdim edəcək.
Dion Lee
Dennis Basso
Christian Cowan
Carolina Herrera
Zadig&Voltaire
Brock Collection
Brandon Maxwell
Bibhu Mohapatra
Badgley Mischka
Alejandra Alonso Rojas
"Ekoloji" istiqamət
Etiraf etməliyik ki, moda nümayişləri təbii sərvətlərin keşiyində dayanmırlar. Təkcə nümayişlər çox sayda tullantı yaradır, on dəqiqəlik bir şou isə yüksək enerji təchizatı tələb edir. Görünür ki,  ilin əvvəlində qeyd edilən ekoloji böhranlar eko-fəalların çıxışlarına reaksiya verən dizaynerlərin diqqətindən yayınmadı. Bu ilki Moda Həftəsi daha az plastik, təkrar istifadə edilə bilən dekorasiyalar və tullantılarla fərqləndi. Parisdəki "ClimateNow" konfransında sentyabr ayında Gabriella Hearst brendinə neytral karbon izi ilə moda nümayişi təşkil etməyə kömək edən EcoAct-ın direktoru Kristina Raventos komandasının Nyu-York Moda Həftəsində digər brendlərlə birlikdə çalışdığını bildirdi. Payızda Gabriella Hearst hətta saç düzümünü və qrimini elektriksiz etməyi tələb etdi, dəri ilə hörülmüş hörükləri isə mövsümün trendinə çevrildi. London Moda Həftəsi moda şoularının insanları yeni paltar almağa və nəticədə köhnələri atmağa təşviq etdiyi üçün ləğv olunmasını düşünən Extinction Rebellion təşkilatının çıxışları ilə müşayiət edildi.
Bizə isə hadisələri izləmək və qarderobdan unudulmuş geyimləri çıxarıb moda tendensiyası olaraq qəbul etmək qalır, bu da açıq şəkildə maddi nemətləri rasional istifadəsinə can yandıran modabazları çox sevindirir.

Чем запомнилась Неделя моды в Нью-Йорке?
Февраль может выдаться холодным, но Неделя моды в Нью-Йорке была полна горячих новостей. Второй сезон подряд организаторы не перестают удивлять. Том Форд, сменивший Диану фон Фюрстенберг на посту председателя CFDA еще в прошлом году, неуклонно придерживается собственной политики, которая исключает искусственно растянутый график. Также по его инициативе одной из платформ проведения мероприятий стал Лос-Анджелес. Показы в Голливуде начались до основной Недели моды, там за два дня до «Оскара» на подиум вышел Tom Ford. С ним за рамки основного расписания вышли и Baja East, и M Missoni.
Tom Ford
Другие модные «мигранты» не ограничились юго-восточным побережьем Америки и включили в свою географию Старый Свет. Несложно было заметить, что в списках участников нью-йоркской Недели моды отсутствуют громкие имена многих американских дизайнеров. Томми Хилфигер выступит в Лондоне; Джереми Скотт станет участником Недели моды в Париже; Филипп Лим устроит вечеринку в своем бутике на Great Jones street; альтернативных решений ожидают и от Ralph Lauren. Мэтью Адамс Долан и Марьям Нассир Заде решили проигнорировать сезон осень-зима в целом. Александр Вэнг отменил сезонное шоу, чтобы весной как следует отметить 15-летие бренда. Savage x Fenty взял перерыв после взрывного шоу в центре Barclay в сентябре прошлого года, хотя Рианна осталась причастна к череде модных событий: в первых числах февраля лейбл открыл поп-ап бутик в Bergdorf Goodman в Нью-Йорке.
Vera Wang
Tory Burch
Tadashi Shoji
Self-Portrait
Rag&Bone
Proenza Schouler
Таня Тейлор не впервые отказывается от подиума в пользу презентации видеороликов, снятых совместно с популярными комиками. Этот же материал бренд будет использовать в своем лукбуке. Kate Spade New York презентует коллекцию осень-зима 2020 в социальных сетях и покажет работу за кулисами в виде короткого видео в документальном стиле. Один из победителей премии LVMH Козабуро Акасака проявил творческий подход: он внедряет новую концепцию «бутик на месяц». В этом бутике под названием Phantom Ranch будут представлены предметы из его личной винтажной коллекции и образцы ткацкого ремесла сакиори.
Prabal Gurung
Oscar de la Renta
Naeem Khan
Longchamp
Sies Marjan
Khaite
Jonathan Simkhai
Jason Wu Collection
Eckhaus Latta
В тренде – искусство
Гостям «Большого яблока» представилась возможность не только лицезреть моду, но и побывать в знаковых музеях. Тори Берч выбрала музей Sotheby's, а подиумом для шоу бренда Area послужил Музей африканского искусства; MM6 Maison Margiela и Tommy Hilfiger выступят в лондонском Tate Modern 16 февраля. Позднее в этом же месяце лос-анджелесский дизайнер Пьер Дэвис представит свою последнюю коллекцию No Sesso в музее Современного искусства.
Dion Lee
Dennis Basso
Christian Cowan
Carolina Herrera
Zadig&Voltaire
Brock Collection
Brandon Maxwell
Bibhu Mohapatra
Badgley Mischka
Alejandra Alonso Rojas
Курс на «экологичность»
Мы все же должны признать, что модные шоу не стоят на страже природных ресурсов. Одни только показы производят огромное количество мусора, а десятиминутное шоу требует увеличенного электроснабжения. По всей видимости, экологические кризисы, ознаменовавшие начало года, не остались без внимания дизайнеров, которые отреагировали на выступления эко-активистов. В этом году Неделя моды отличилась меньшим количеством пластика, многоразовыми декорациями и переработкой отходов. На конференции ClimateNow в Париже директор EcoAct Кристина Равентос, которая в сентябре помогла Gabriella Hearst организовать модное шоу с нейтральным углеродным следом, рассказала, что ее команда работает с другими брендами на Неделе моды в Нью-Йорке. Осенью Габриэль Херст даже настояла на прическе и гриме без электричества, а ее заостренные хвостики, обвязанные кожей, стали трендом сезона. Неделя моды в Лондоне сопровождалась выступлениями организации Extinction Rebellion, по мнению которой модные шоу вовсе должны прекратить свое существование, потому что они стимулируют людей покупать новую одежду и, как следствие, выбрасывать старую.
Нам же остается следить за событиями и брать на вооружение модные тенденции, которые все чаще позволяют доставать из глубин гардероба давно позабытые наряды, чему явно рады модницы, радеющие за рациональное использование материальных благ.