Otelin boş foyesi, saat 19:40 göstərir. İyirmi dəqiqədən sonra Emir Kusturitsanın dünyanı birgə gəzdiyi “No Smoking Orchestra” qrupunun Heydər Əliyev Mərkəzində konserti başlamalıdır, o isə hətta otağını tərk etməyib. Hər ötən dəqiqə dünya şöhrətli kinorejissoru müsahibə və çəkiliş üçün yaxalamaq şanslarımızı xəyala çevirir... Amma budur, liftin qapıları aralanır və o görünür: ekrandakı kimi nəhəng, o qədər güclü enerjiyə malikdir ki, sanki onun vasitəsi ilə ətrafdakı bütün qadjetləri şarj etmək olar, bütün kino qəhrəmanları kimi cəzbedici və serb xuliqanı şöhrətinə rəğmən – gözlənilməz dərəcədə nəzakətli. Emir səbirlə kamera qarşısında dayanır, kral jesti ilə gündəliyimdə imza atır və “həyat möcüzə kimidir” artıq məcaz deyil... Kusturitsa ilə söhbət barədə mən hələ jurnalistikaya qədəm qoymamışdan xəyal edirdim. O valehedici vaxtlarda mən özüm üçün Sarayevodan olan bu ipə-sapa yatmayan adamı yenicə kəşf edirdim: “Ata ezamiyyətdə”, “Qaraçılar zamanı”, “Andeqraund”, “Vəsiyyət”... Qızğın Balkan ritmi, hadisələrin tragikomik kaleydoskopu, qaraçı mahnılarının müşayiəti ilə ağlı başdan alan qrotesk – təəccüblü deyil ki, Avropa kinosu belə həmlə qarşısında təslim oldu və yuqoslav kino mələyinin kəkilli başına iki palma budağından tac qoydu! Beləcə Kusturitsa müasir dövrün əfsanəvi rejissorları sırasında öz yerini tutaraq, “Balkan əsatirinin” bir hissəsinə çevrildi. Biz isə ustadla ünsiyyət qurmaq səadətinə nail olan xoşbəxtlərdən biri olduq.
90-cı illərdə Sizin “Andeqraund” filminiz mübaliğə, tarixi hadisələrə tragikomik parodiyaya bənzəyirdi. Tarixin və faktların saxtalaşdırılması adiləşən bizim rəqəmsal əsrdə çıxış yolunu nədə görürsünüz?
Mən gələcəyə böyük bədbinliklə baxıram. Reallıq bizim illüziyalarımızdan çox fərqlidir... Kütləvi informasiya vasitələrinin qlobal inkişafı sayəsində insan düşüncəsi ilə manipulyasiya etmək çox asanlaşıb. Lakin sual bu kütləvi informasiya vasitələrinin kim tərəfindən idarə olunmasındadır. Bu kimə sərf edir? İndi özünün, digərlərindən fərqli nəzəri olan insanı nüfuzdan salmaq, onu susqunluq divarı arxasında qoymaq və ancaq sərf edən mövqeni işıqlandırmaq çox asandır. Tarixi faktlarla da eyni şey baş verir. Buna görə də ən yaxşı çıxış yolu – sətirlər arasındakıları oxumaqdır. Və ümumiyyətlə, çox oxumaq...
Müasir dünyada “ayfonu icad edən haqlıdır”. Bəs, Sizcə, kim haqlıdır?
Hazırda biz texnoloji inqilabın mərkəzindəyik və düşünürəm ki, o insanları pis tərəfə dəyişir. Hamı bir nəfər kimi sistemin tərkib hissəsi olmaq istəyir, halbuki bu sistemin ümumiyyətlə yaxşı olub-olmamasını anlamır. Onlar şəxsiyyətlərini itirirlər. Mənə görə isə haqq fərdiliyini qoruyan, ümumi axına ram olmayan, öz istiqaməti, fikri olanın tərəfindədir və bunların digərlərinə sərf etməsi əhəmiyyətli deyil.
Nə üçün dokumentalistika janrına müraciət etdiniz, Maradona haqqında bioqrafik film çəkdiniz? Doğrudanmı, “Qaraçılar zamanı” Sizin üçün sona çatdı?
Mən müxtəlif janrlara müraciət etmişəm və edirəm. Dokumentalistika əsl insanı – onu görməyə adət etdikləri kimi deyil, müəyyən sosial rollardan kənar, əslində olduğu kimi göstərməyə imkan yaratdığı üçün maraqlıdır. Həm də tarixi hadisələri müəyyən insanın həyatı vasitəsi ilə nümayiş etdirmək imkanı cəzb edir. Bu həmişə maraqlıdır – belə bir bədii eksperiment.
Təsis etdiyiniz “Kustendorf” kino festivalının emblemi – qatara qarşı canavardır, sloqan isə Bob Marlinin mahnısından götürülüb: “Bu qatarı dayandır!” Qatarı dayandırmaq niyyətində olan canavar məhz Sizsiniz?
Mən həmişə ləyaqəti və mənəviyyatı uğrunda mübarizə aparanların tərəfində olmuşam. Söhbət bizə siyasətçilərin və ya Vatikanın diqtə etdiyi mənəviyyatdan getmir. Mənim üçün bu metafizik anlayışdır, insanları özlərini məhv etməkdən xilas edə biləcək bir şeydir. Mən buna ömrüm boyu inanmışam. Amma indi, zənnimcə, bu getdikcə, təəssüf ki, daha az əhəmiyyət kəsb edir...
Yaradıcılığınızla tamaşaçı kütləsinin şüurunun istilasına qarşı mübarizə aparırsınız. Bu mübarizə nə dərəcədə effektivdir? Və necə düşünürsünüz, qalib kim olacaq?
Müasir kino çox dəyişilib, indi onu televizor üçün hazırlayırlar. Avropada bu, minimalizm adlanır. Mən isə köhnə dəbə sadiqəm və əvvəlki kimi ecazkar realizmlə məşğul oluram. Belə də qalacam. Və inanmaq istərdim ki, kinematoqrafda hər şey üçün zaman və məkan tapılacaq.
Hələ 80-ci illərdə Sizi XXI əsrin rejissoru elan etdilər, Siz Kann kino festivalının tarixində iki palma budağı alan dördüncü rejissorsunuz. Hesab etmirsiniz ki, bu özü özlüyündə Sizin gələcək yaradıcılığınızı istənilən qiymət sistemindən daha yuxarı qoyur?
Mənim üçün bu mükafatlar böyük əhəmiyyət kəsb edirdi. Lakin həmişə səy göstəriləsi nə isə var. Heç vaxt demək olmaz ki, bu, yaradıcılıqda müəyyən mərhələdir və nail olduğun kifayətdir, əks halda yol mənasını itirir. İndi daha bir Palma budağı almaq istəməyim haqqında fikir düşünsəm... yəqin ki, yox. Ötən dəfə “Süd yolu ilə” filmimi çəkib bitirdikdən sonra sənədləri təqdim etməyə macal tapmadım: sən demə, bir il əvvəl göndərmək lazım idi, növbəti ildə isə onlar məni dəvət etmədilər. Bu festival indi çox dəyişib. Onunla nə baş verdiyini anlamıram, lakin bu gün bu festival müəllifin deyil, seleksiyaçınındır. Seçimə cavabdeh olanlar özlərini futbol məşqçiləri kimi aparır və belə yarışlarda iştirak etməkdə məna görmürəm.
Bir dəfə bəyan etmişdiniz ki, “insanlara Utopiya bəxş etmək istəyirəm”. Sizin Meçavnik – bu utopiyanı reallaşdırmaq cəhdidir, bəlkə də, bütün bəşəriyyət tarixində yeganə uğurlu cəhd. Lakin hətta orada da, özünüz ifadə etdiyiniz kimi, “şirin diktatura” hökm sürür. Bu o deməkdir ki, bu dünyada, nə edirsən et, amma diktaturasız keçinmək mümkün deyil?
Biz Meçavniki onun mədəniyyət, elm, festivallar şəhəri olacağı düşüncəsi ilə inşa edirdik... Burada diktatura ideyası yox idi, daha çox mənə vacib olan postulatların həyata keçməsi idi. Bu yalnız şəhərcikdir, o, kiçikdir və sanki keçmiş zamanlara, xristianlığın beşiyinə qaytarır. Buna görə də monastır ölçülərinə malikdir.
Qloballaşma prosesini necə dəyərləndirirsiniz? Ona müqavimət göstərmək lazımdırmı? Multikulturalizmə münasibətiniz necədir?
Mən qloballaşmaya qarşıyam. Hesab edirəm ki, insanları ondan qorumaq lazımdır. Ola bilsin ki, müasir dünyadakı qeyri-sabitlikdə məhz o müqəssirdir. Azad dövlətlər məhz azad siyasətlərinə görə hücumlara məruz qalırlar. Qlobal mədəniyyət bizi öldürür, o, təbliğata çevrilib. Zaman ötdükcə kinonun dili daha çox təbliğat olur və belə bir zamanda mən mədəniyyətimi qorumaq istəyirəm. Etnik mənsubiyyət hissi yalnız fəlsəfi dünyagörüşü üçün lazım deyil, ilk növbədə – psixoloji sabitlik üçün lazımdır.
Siz artıq 4-cü dəfə “Böyük” klassik musiqi festivalı keçirirsiniz. Nə üçün, məsələn, rok-festival yox, məhz klassik musiqi? Axı bu Sizin “gitaralı üsyankar” imicinizə daha çox uyğun olardı...
Bu, rus musiqisi festivalıdır, çünki hesab edirəm ki, rus bəstəkarlar özlərindən sonra dahi musiqi irsi qoyublar və ümumiyyətlə dünya musiqisinə böyük töhfə veriblər. Qardaşlıq məhəbbətləri haqqında Rusiya və Serbiya çoxdan söz açırlar. I Dünya müharibəsinə çar Nikolay Serbiyaya görə qatıldı, amma indi sülh dövrüdür və bu ideyalar bir o qədər həyata keçmir. Festival isə onları reallaşdırmağa imkan verir. Məhz rus musiqisi müqabilində rus xalqının ruhunu, onun mədəniyyətinin nəhəng spektrini daha yaxşı anlamaq mümkündür.
Bir dəfə demişdiniz ki, sivilizasiya artıq güclü ideyalarsız inkişaf edə bilməz. Amma bu güclü ideyaları hansı sahələrdə aramaq lazımdır? Bəlkə onlar artıq Sizdə var?
Düşünürəm ki, ideyaları tarixdən əldə etmək mümkündür. Çox şey təkrarlanır, ona görə də əbədi problematikaya toxunan qlobal mövzulara müraciət etmək həmişə faydalıdır. Mən hazırda Çingiz xan haqqında film çəkməyi planlaşdırıram, yaxınlarda ssenari yazdım. Böyük sərkərdənin şəxsi gündəliyi alındı. O, orada nə yaxşı, nə də pis, necə var, elə də göstərilib: öz emosional duyğuları, əbədi mənəvi seçim sualları ilə... Bundan əlavə, məni Sudandakı vətəndaş müharibəsi mövzusu maraqlandırdı, bəlkə bu haqda da film hazırladım. Əlbəttə, bu bizim sivilizasiyadan uzaqdır, lakin orada baş verən soyqırım hamını həyəcanlandırmalıdır.
Bir dəfə söyləmişdiniz ki, Sarayevoya qayıtmayacaqsınız, çünki oradakı evinizi yandırıblar. Mənim vətənimdə indiyə qədər 1 milyon qaçqın var ki, 30 ildir işğal olunmuş torpaqlarda qalan evlərinə dönə bilmirlər. Müharibə və yoxsulluqdan xilas olmaq üçün Əfqanıstandan və Suriyadan olan minlərlə qaçqın Avropaya can atır. Necə düşünürsünüz, onlar hamısı öz evinə sahib ola biləcəkmi?
Mən belə ev tapa bildim – bu, Bosniya ilə Serbiyanın sərhədində tikdiyim Meçavnik şəhəridir. Burada özümü yaxşı hiss edirəm. O sivilizasiyadan, bir zamanlar bizə bədbəxtlik gətirənlərdən uzaqdadır. Ümid edirəm ki, bu insanlar da nə zamansa öz evinə sahib ola biləcəklər. Gec ya tez, hər bir insan özünü yaxşı hiss etdiyi və ev adlandıra biləcəyi yeri tapır...
Bizdə, Azərbaycanda izdihamlı toy məclisləri kultu qalıb. Balkanlarda necə, hələ də səs-küylü toylar olur, qonaqlara evlənənlər üçün hədiyyələr nümayiş etdirilir? Necə hesab edirsiniz, belə ənənələri qorumaq lazımdır, ya onlar keçmişin qalığıdır?
Bəli, həqiqətən Balkanlarda toylar təmtəraqla keçir və bir neçə gün davam edir. Mənə elə gəlir ki, bu çox gözəl ənənədir və ümid edirəm ki, o qorunub saxlanacaq. Çünki bu bizim tariximiz, bizim köklərimizdir və onların nəsillərə sirayət etməsi çox vacibdir. Hər şey bunun üzərində dayanıb.
Meçavnikinin küçələrini Sizin üçün əhəmiyyətli olan şəxsiyyətlərin şərəfinə adlandırmısınız: Nikola Tesla, Ernesto Çe Qevara, Diyeqo Maradona, Federiko Fellini, İnqmar Berqman, İvo Andriç, Bryus Li, Andrey Tarkovski... Hətta Conni Deppin heykəlini ucaltdırmısınız. Daha kimə abidə qoyardınız? Və hansı şəhərdə öz abidənizi görmək istərdiniz?
Bəli, həqiqətən də belə heykəl mövcuddur, tezliklə digərləri də olacaq, namizədlər çoxdur! Amma özümün abidəm haqqında mən heç zaman düşünməmişəm də... Siz bu fikrə yönəltdiniz. Cavab tapan kimi deyərəm.
Tarixdə necə qalmaq istərdiniz: rejissor, aktyor, musiqiçi, utopiyanın memarı? Ya bəlkə sadəcə Balkan üsyankarı kimi?
Mənə çox şey maraqlıdır: kino, musiqi... Ümumiyyətlə, mənə elə gəlir ki, onlar bacı-qardaş kimidirlər – qohum janrlardır. Mənə ədəbiyyat da maraqlıdır – belə deyək, intellektual maraq və özüm də yazmağı xoşlayıram. Nə isə inşa etmək, gələcək nəsillər üçün yaratmağı da sevirəm. Və bütün bu istiqamətlərdə mən öz nəzərlərimi, ideyalarımı, prinsiplərimi – bunlar vahid birlikdir – ifadə edirəm. Sabah nə ilə məşğul olacağımı, nə etmək istəyəcəyimi bilmirəm, amma bu istiqamətlərin heç birində özümə xəyanət etməyəcəm.
“NARGIS” redaksiyası müsahibənin və çəkilişin təşkilində göstərdiyi köməyə görə “Premier Ltd. Art Management” prodüser agentliyinə və şəxsən onun baş direktoru Nəzakət Qasımovaya dərin minnətdarlığını bildirir.

Empty hotel lobby, 19:40 on clocks. In twenty minutes begins the concert of The No Smoking Orchestra band, with which Emir Kusturica is driving around the world, and he has not even left his room yet. Each flowing minute makes our chances of catching a world-famous filmmaker for interview and shooting more unreal... But here are the doors of the elevator opening, and him: as huge as on the screen, with such powerful energy that it seems like you could charge all gadgets in the district with it, as charming as all his film characters, and  despite his reputation of a Serbian bad guy - surprisingly gallant. Emir patiently poses on camera, signs in my diary with a royal gesture, and "Life is a miracle" is no longer a metaphor... I dreamed about talking to Kusturica long before I was ended up journalism. It was the heady times when I only discovered for myself this screwball from Sarajevo: "When Father Was Away on Business”, “Time of the Gypsies”, "Underground", “Promise Me This"… The furious Balkan rhythm, the tragicomic kaleidoscope of events, the mind-blowing grotesque with gypsy music  no wonder that European cinema surrendered before such pressure, having crowned the messy head of the Yugoslavian film-visionary with two palm branches! Just like that Kusturica took his place among a number of legendary directors of modernity, becoming part of the "Balkan myth". Well, we were among the lucky ones who managed to talk with the Maitre.
In the 90s, your film "Underground" seemed hyperbolic, a tragicomic parody of historical events. In our digital age, when falsification of history, forgery of facts become a routine, what solution would you propose?
I look to the future with great skepticism. Reality strongly diverges from our illusions... Thanks to the global development of the media, it has become very easy to manipulate human consciousness. But the question is who runs these media. To gets the advantage of it? Today it is easy to discredit a person who has his own, different point of view, to brick him up with a wall of silence and to cover only the position that is beneficial. The same goes for historical facts. Therefore, the best way out is to read between the lines. And to read more in general...
In modern world, "the one who invents the iPhone is right". In your opinion, who should be truthful?
We are now at the center of the technological revolution and I think it is changing people for the worse. Everyone wants to become part of the system without understanding whether this system is good at all. They're losing their identity. According to me, rightful is someone who keeps his individuality, defies the mainstream, has his own course, his opinion, and it does not matter whether it is profitable for others.
Why did you choose the documentary genre and shot a biographical film about Maradona? Is "The time of gypsies" really over for you?
I've referred and now refer to different genres. Documentary science is interesting to me because it makes it possible to show a real person  outside certain social roles, as he really is, rather than how he is used to be seen. Well, and it also brings the opportunity to show historical events through the life of a certain person. It's always interesting  some artistic experiment.
The logo of the established by you Kustendorf International Film Festival depicts a wolf against the train, and the slogan is taken from Bob Marley's song: "Stop that train!". So you are the wolf who wants to stop the train?
I have always been on the side of those who fight for their dignity and morality. It's not about the morality that politicians or the Vatican dictate to us. For me, it's a metaphysical concept, something that can save people from self-destruction. I've believed it all my life. But now, in my opinion, it is becoming, unfortunately, less and less important...
With your creativity you fight the colonization of the consciousness of the mass of spectators. How effective is this fight? And who, do you think, will win?
Modern cinema has changed a lot, now it's made for TV. In Europe, this is called minimalism. And I'm old-fashioned and still doing magical realism. That's who I'll stay. And I want to believe that there will be time and place for everything in cinema.
Back in the 80s you were proclaimed the director of 21st century, you are the fourth director in the history of the Cannes Film Festival, who received two palm branches. Don't you think that this in itself puts your further creativity above any system of evaluation?
For me, these awards were of major importance. But there's always something to strive for. You can’t say that this is a certain milestone in art and that what you have achieved is enough, otherwise the road loses its meaning. If to think now whether I want another Palm Branch... probably no. Last time I didn’t have time to submit documents when I finished shooting the film "On the milky road": it turns out, it was necessary to apply in a year, and the next year they didn't invite me. This festival has changed a lot now. I don't understand what happened to it, but today it's a festival not of the author, but of the selector. Those who are responsible for selection behave like football trainers, and I see no point of participating in such competitions.
You once said: "I want to give people utopia". Your Küstendorf is an attempt to realize this utopia, perhaps the only successful attempt in the history of mankind. But even there rules "sweet dictatorship", as you put it yourself. Does this mean that in this world, like it or not, you can do nothing without dictatorship?
We were building Küstendorf with thoughts that it will become a city of culture, science, festivals... There was no idea of dictatorship here, more of promoting the postulates that matter to me. It's just a town, it's small and kind of brings back to old times, to the cradle of Christianity. That's why it's the size of a monastery.
How do you regard globalization process? Should we resist it? What is your attitude to multiculturalism?
I'm against globalization. I think people need to be protected from it. Perhaps it's one to blame for the instability in the modern world. Free governments are under attack exactly because of their free politics. Global culture is killing us, it's turned into propaganda. The propaganda is becoming the language of cinema, and at such a time I want to preserve my culture. The sense of ethnicity is necessary not only for philosophical worldview, but first of all for psychological stability.
For the fourth time you hold the festival of classical music "Big". Why exactly classical music, and not, for example, a rock festival, because it would be more suitable with your image of "rebel with guitar"?
It is a festival of Russian music, because I believe that Russian composers left behind great music and a huge contribution to world art in general. Russia and Serbia have been talking about their brotherly love for a long time. King Nicholas entered the First World War because of Serbia, but now is peacetime and these ideas are not particularly realized. And the festival helps to carry them out. It is thanks to Russian music that you can better understand the spirit of the Russian people, the huge spectrum of their culture.
You once said that civilization cannot develop further without strong ideas. But in what area do you need to look for these strong ideas? Maybe you already have them?
I think ideas can be drawn from history. A lot gets repeated, so it is always useful to address global topics that concern eternal issues. I am now planning to make a film about Genghis Khan, I wrote a script recently. It turned out as a personal diary of the great warrior. He is shown there not good, not bad, but real: with his emotional experiences, questions of eternal moral choice... I was also interested in the topic of the civil war in Sudan, maybe I will make a film about it as well. Of course, it is far from our civilization, but the genocide that took place there should concern everyone.
You once said you won’t come back to Sarajevo because they burned down your house. In my homeland, there are still a million refugees who have been unable to return to their homes in the occupied lands for 30 years. Thousands of refugees from Afghanistan and Syria, fleeing war and poverty, flock to Europe. Do you think they can all find a new home?
I was able to find such house  it's Küstendorf city , which I built myself on the border of Bosnia and Serbia. I feel good here. It is far from civilization, far from those who once brought us trouble. I hope these people can find their home one day, too. Sooner or later every person finds a place where he feels well, and which he can call home...
We have a cult of crowded weddings in Azerbaijan. And do they still play loud weddings in the Balkans, show the guests gifts for newlyweds? Do you think such traditions need to be preserved or is it a relic of the past?
Yes, in the Balkans we really celebrate weddings very magnificently, for a few days. I think it's a wonderful tradition, and I hope it continues. Because it's our story, our roots, and it's very important when they grow out through generations. Everything holds on to that.
You named the streets of your Küstendorf after important for you persons: Nikola Tesla, Ernesto Che Guevara, Diego Maradona, Federico Fellini, Ingmar Bergman, Ivo Andrić, Bruce Lee, Andrei Tarkovsky... And you even put up a monument to Johnny Depp. To whom else would you erect a monument? And in what city would you like to see a monument to yourself?
Yes, indeed, there is such a monument, and soon there will be another, there are many candidates! But I never thought of the monument to myself... It's you who got me thinking. I will tell you when I make up my mind.
How would you like to be remembered in history: director, actor, musician, builder of utopia? Maybe just a Balkan rebel?
I'm interested in a lot: cinema, music... I generally think they're like brother and sister  related genres. I am also interested in literature  an intellectual curiosity, and I like to write myself. I like to build, create something for descendants. And in all these directions, I express my visions, my ideas, my principles  it's an integrated whole. I don't know what I'm going to do tomorrow, what I will want to do, but in none of these directions will I ever change myself.
The NARGIS editorial board expresses deep gratitude to the production agency Premier Ltd. Art Management and personally its CEO Nazaket Kasimova for helping organize the interview and shooting.