"Azərbaycanın qanadlı qızı" Züleyxa Seyidməmmədovanın hekayəsi
"Səmalarda uçmaq - məgər qadın işidir?" - qəhrəmanımızın anası hövsələsiz qızından hər şey gözləyərək ürəyində qorxu ilə ondan soruşur. Lakin bunu heç gözləmirdi. Azərbaycanda qadınlar, Leyla Məmmədbəyovadan başqa, lakin onu cəbhəyə buraxmayacaqlar, uçmurdu, o ki qaldı....  bütün Sovet İttifaqında qadın siması ilə aviasiya hələ yeni yaranırdı.
Həssas bir qızın başı üzərindən ilk dəfə təyyarə uçduqda o, ilk təəssüratlarını xatırlayaraq xəyallarında bir "cəsur" təsvir edəcək. Bir qızcığazın dəmir qanadlar haqqında düşünməsi mümkün deyildi, lakin dostlarının və həmkarlarının çağırdığı kimi bizim Zulya heç vaxt adi həyat arzulamayıb. Ev, ailə və mətbəx təsəvvür edə biləcəyi ən pis ssenari idi. "Gələcəyimi mən özüm qurmaq istəyirəm və quracam" - onun fikrindən belə keçirdi, fikir isə çox təhlükəli bir şeydir.
Moskva birdən qurulmayıb. Züleyxa mühəndislik tələbəsi olur. Yüksək riyaziyyat, həndəsi misallar və digər cansıxıcı şeylər... Bircə yüksəkliyə və sürətə olan sevgisi onu rahat buraxmır, "möcüzə" adlandıracağı ilk uçuşunu isə tez-tez xəyalında canlandırır. Bir dəfə məktəbdən onu aerodroma ekskursiyaya aparırlar. Ax bu mühərriklərin səsi və səmalarda uçuşlar. Heç kim təəssüratsız ayrılmır. Qərar verildi: özümüzün tələbə "hava donanması"nı yaradacayıq. Entuziastlar yığılır, rəhbərlik işə əl atır, və budur 6 yanvar 1934-cü ildə satın alınmış “U-2” təyyarəsi, üç planer və iki paraşüt ilə klub açılışı baş tutur. Əvvəlcə çox yaxşı alınmır, dərslər yalnız kitablarla keçir, heç bir təcrübə olmadan, universitetdəki dərsləri də heç kim ləğv etmirdi.
İyul ayında o, ilk dəfə qrupun ən kiçiyi və ən balacası olaraq təyyarənin şturvalını əlinə aldığı düşərgəyə gedəcək. Oktyabr ayında artıq müstəqil olaraq uçacaq.
Heç paraşütsüz pilot olar? Qızının təyyarələrdə uçduğunu yeni qəbul edən ananı təsəvvür edin, bu azmış kimi o, həm də  "onlardan atlamaq" istəyir. Amma Züleyxanı heç bir şey dayandıra bilməz. O, uçur, paraşütdən atlayır, Azərbaycanı və Zaqafqaziyanı Ümumittifaq yarışlarında təmsil edir, medalları və mükafatları toplayır. Budur, artıq o, təlimatçıdır və hətta onun fizika müəllimi də onun dərslərinə şagird olaraq qeydiyyatdan keçir. Tale rolları dəyişir.
1936-cı ildən Zulya təhsil məqsədləri olmayan uçuşlar etməyə başlayır. İrandan çəyirtkələr hücum edir və o da, digərləri ilə birlikdə kənd təsərrüfatı aviasiyasına yardım edir. Bir müddət sonra o, Bakı gecəsinin alovları üzərindən uçacaq. Gələcəkdə qaranlıq şəhərlər üzərindən uçub, onları nasist bombardmanlarından qoruyaraq qəlbi doğma şəhəri üçün daha da çox sızıldayacaq.
Lakin o vaxta qədər peşəkar pilot olmaq lazımdır. Onu istisna olaraq N.E. Jukovski adına Hərbi-Hava Akademiyasına qəbul edəcəklər, Moskva Sovetinin deputat mandatına layiq görüləcək, kiçik leytenant rütbəsi veriləcək, sonra isə İttifaqın bütün radio stansiyaları təcili olaraq bildirəcək: "Alman faşistlərinin xain hücumu ..."
O, Bakı aeroklub təyyarəçisindən elə özünün yaratdığı qadın qırıcı aviapolk şturmanınadək yol qət edib; o, Moskva, Saratov, Voronej və hüdudsuz İttifaqın digər şəhərləri üzərində uçurdu; o, Kursk Müharibəsində iştirak edib və Korsun-Şevçenko altında savaşıb; onun 500-dən çox hərbi uçuşları baş tutub, döyüş sahəsinə onlarla tələbəsini və bir o qədər də dostunu itirib…
Müharibədən sonra o, AzSSR Sosial Müdafiə Naziri təyin olunacaq və bu vəzifədə 25 il işləyəcək. O, Azərbaycanı təkcə beynəlxalq arenada təmsil etməyib, həm də Respublikamızda fəxri xarici nümayəndə heyətlərini qəbul edib. Züleyxa xanım yalnız səhhəti onu narahat etdiyində işdən ayrıldı. Bütün bu vaxtı o, fədakarcasına və təvazökarlıqla bu ölkəyə və millətə xidmət etmişdir. "Ölkənin hərbi tarixini yaradanlardan biridir" - bu sözləri Heydər Əliyev vida nekroloqunda ona həsr edəcəkdir.

THE STORY OF ZULEIKHA SEIDMAMEDOVA: "WINGED DAUGHTER OF AZERBAIJAN"
"Flying in the sky - is this a woman's business?"  Our heroine`s mother asked anxiously in the heart, who could expect everything from her restless daughter, but not that. Women in Azerbaijan, except Leila Mamedbekova- who wouldn’t be allowed to the front, did not used to fly, let alone ... female participation in aviation was newly appearing in the entire Soviet Union.
When an airplane flies over a sensitive girl for the first time, she, recalling her first impressions, will imagine someone "brave". It was impossible for a girl to dream about iron wings, but our Zulia, as her friends and colleagues called her, has never wanted an ordinary life. The house, family and kitchen were the worst scenario she could ever imagine. "I want and will build my future," she thought, and thinking is a very dangerous thing.
Moscow was not built in a day. Zuleikha became an engineering student. Higher mathematics, geometric problems and other boredom…Only her love for height and speed did not leave her alone, she would often recall the first flight she had experienced- which she called a "miracle". Once she was taken to an excursion to and aerodrome, back then when she was at school. Ah, this roar of motors and flights in the sky! No one left that place without impression. The decision was taken: we should create our student "air fleet". Enthusiasts gathered together, the authorities lent a helping hand, and on January 6, 1934, the club was opened with a purchased U-2 airplane, three gliders and two parachutes. At first it did not work out very well, the lessons were only theoretical, no practice, and no one canceled the studies at the university.
In July, she was to go to the camp, where for the first time as the youngest and smallest of the group, she would take the helm of the plane into her own hands. In October she was already flying by herself.
Is it possibly to be a pilot without a parachute? Imagine her mother who barely accepted that her daughter was riding airplanes; now that daughter of hers wants to "jump from airplanes".  But of course, none could stop Zuleikha. She used to fly, jump with a parachute, represent Azerbaijan and Transcaucasia at all-union competitions, collecting medals and awards. And that was it; she is an instructor, and even her physics teacher is enrolled to her classes as a pupil. Fate changed their places.
Starting from 1936, Zulia began to make flights not only for educational purposes. The locusts were attacking from Iran, and she, along with others, helped to the agricultural aviation. After some time, she started hovering over the flames of Baku nights. In the future, flying over the darkened cities, protecting them from Nazi bombing, her heart was  going to pine even more for her native city.
Prior to that point, she needed to become a professional pilot. She- as an exception- got admitted to the Air Force Academy named after N.E. Zhukovsky, and was awarded the deputy mandate of the Moscow Soviet, as well as rank of junior lieutenant, and then all the radio stations of the Union will promptly hand over: "The treacherous attack by the German fascists ..."
She passed the way from a pilot of the Baku aeroclub to the navigator of the female fighter air regiment, which was formed by herself; flew over Moscow, Saratov, Voronezh and other cities of the immense Union; participated in the Battle of the Kursk Bulge and fought under Korsun-Shevchenko; she had more than 500 sorties, dozens of students and no fewer friends whom she lost on the battlefield ...
After the war, she was appointed as the Minister of Social Security of the AzSSR, and she served in this position for 25 years. Not only represented she Azerbaijan in the international arena, but also hosted honorable foreign delegations in our country. Zuleika khanum left only when her health got detoriated. All this time she selflessly and modestly served this country and its people.
"One of those who created the military history of the country" - these words were devoted to her by Heydar Aliyev in the farewell obituary.