Gəlin hekayəmizə o illər Azərbaycan üçün adi sayılan hadisə ilə başlayaq - onların həyətində qara qızıl fontan vurmuşdu. Sərvət, xarici mürəbbiyələr və müəllimlər, ən gözəl libaslar və səyahətlər. Qəhrəmanımızın babası Əsədullayev soyadı ilə "Allahın sevimlisi" oldu, təkcə soyadının tərcüməsinə görə deyil. 4 qızdan ən kiçiyi olan o, 1905-ci ildə anadan oldu. Doğum zamanı anası vəfat etdi. Adətən ailələrdə ən kiçik uşaq ərköyün və kaprizli olur, lakin onun əhvalatında bu belə olmadı.
Ümm-Əl-Banu Mirzə qızı Əsədullayeva
17-ci ilin İnqilabı - var-dövlət əldən çıxıb, hətta atası həbsxanaya düşüb. Faciəli hadisələrdən əvvəl ailənin bir hissəsi təsadüfən Fransaya gedir. Banin (o, kitablarını məhz belə imzalayırdı), bu qəribə tarixi zamanda Bakıda qalır. Öz yaşadığı küçənin xaricinə çıxmadığı halda, o, üç ölkənin vətəndaşı olur: Rusiya İmperiyasının, Azərbaycan Demokratik Respublikası və nəhayət Sovet İttifaqının. Yalnız 1924-cü ildə Banin Parisə yerləşməyə nail olur.
İttifaqın mühacirləri "çamadan" əhval-ruhiyyəsi ilə yaşayırdılar - düşünürdülər ki, bu gün və ya sabah geri dönəcəklər. Banin isə xəyal qurmur və hərəkətə keçir. Heç nəyi olmayan və hər şeyi olan keçmiş milyonçu Fransız şirkətində işə düzəlir, dizayner evlərinə düşür, model işləyir, mətnlər tərcümə edir. Yeri gəlmişkən, ata evində aldığı əla təhsil ona tez bir zamanda yeni həyatında ayağa qalxmağa kömək edəcək.
Onun mühacirliyə qədər olan həyatı tərcümələrini tapa biləcəyiniz "Qafqaz Günləri" memuarında açıq-aydın təsvir edilmişdir. Kitab 45-ci ildə işıq üzü görüb. Bu kitabın onun qələmi ilə yazılan ilk əsər olmamasına baxmayaraq, bu səhifələrdən sonra sirli müsəlman qadın məşhur olaraq oyanır. Fransa hər zaman nadir və təəccüblü şeyləri məmnuniyyətlə qəbul edib. Fransa eyni zamanda onun kitablarını da qəbul etdi. Kitab ardınca kitab, onun adı var, onu yüksək dairələrdə qəbul edirlər - məgər bu uğur deyil?
Çıxışı pis zamana rast gələn ilk işi Alman zabiti, yazıçısı və mütəfəkkiri tərəfindən fərq ediləcək. Onların dostluğu və münasibətləri haqqında o, "Ernst Junger ilə görüş" kitabında bəhs edəcək. Onun bütün həyatı - mütləq uğur qazanacağı növbəti kitabının yazıları üçün taleyin hədiyyəsidir.
Bir dəfə, onu cürbəcür yollarla "öz" mühacirlər dəstəsinə çəkməyə çalışan rəfiqəsinin evində onun fotoşəklini görəcək. Bu şəxsin siması onun diqqətini cəlb edəcək. Ev sahibəsi onların tanışlığını təxirə salmayacaq, o isə ilk baxışdan ona dəlicəsinə aşiq olacaq.
Sözü gedən Nobel mükafatçısı İvan Bunin nəinki Parisdə, düz Baninin yaxınlığında yaşayırdı. O, onunla görüşlər axtaracaq, ziyarət edəcək, “Şamaxı çariçasını” məftun etməyə çalışacaq (bu arada o, Şamaxıda doğulub). Onlar saatlarla söhbət, mübahisə edə bilərdilər, lakin Baninin qəlbinin qapıları heç vaxt ona açılmayacaq. 3 ay baş verən görüşlər, ancaq müvəffəqiyyətsiz nəticə. Bunin, hər bir şeyə özünün nail olduğu, ağlı və istedadı ilə əldə etdiyi Baninin müstəqilliyini rədd edirdi. Banin belə bir şeyi qəbul edə bilməzdi. Bunin isə onu rədd edilməsini, onu anlamamasını, ona diktə edilməsini, incidilməsini qəbul edə bilmirdi. O, öz əsərlərində - taleyi idarə edən, həyat arabasının haraya gedəcəyini qərar verən biri idi. Lakin hansısa "canım" (Banini belə çağırardı) buna imkan vermir. Onun Rus, hüdudsuz qəlbinin böyük qüdrətini anlamır. Onu yazıçı, nəsr yaradıcısı kimi qəbul etmir. Bu dəfə deyil. Banin, "Zaman və biz" jurnalında onun üçün də hissələrlə sətirlər dərc etməyə başlayacaq. Yüksək səsli sətirlərə belə başlıq verəcək: "Buninin son döyüşü".
Qarabağ müharibəsi illərində, Azərbaycan informasiyadan təcrid olunduqda, o, bu münaqişə ilə bağlı jurnallara və qəzetlərə tez-tez çoxlu məqalələr göndərirdi. "Mən hər şeyin şahidi olmuşam, mən 1905-ci ildə anadan olmuşam" - deyirdi, onun üçün isə bütün qapılar açıq idi.
Banin dünya insanı idi. Onun üçün hansı ölkədən olduğu, haradan gəldiyi və nə yaşadığı vacib idi. Fərdilik – budur, onun üçün insan obrazının apogeyi. Budur, onun üçün ən vacib olan. O, qorxusuz idi, özünəməxsus söz söyləməkdən çəkinmirdi, onun hər bir şey üçün öz fikri var idi və əlbəttə ki, Azərbaycanın hələ də araşdırmalı olduğu böyük tarixi irs buraxmış nəhəng bir ədəbi qabiliyyətə sahib idi.

Our narration about Azerbaijan of those years starts in usual way, like black gold blowout gushed out in their yard. Wealth, foreign governesses and teachers, best outfits and voyages… Our heroine’s grandfather by the name Asadullayev turned out to be «Allah’s favorite». She was born in 1905, the youngest of the 4 daughters, and her mother died at child birth. Family’s younger children usually get the most spoilt and petulant ones, but this wasn’t the case.
337px-banin-2
Umma Al Banu Asadullayeva Mirza
The revolution of 1917 broke out. Wealth was lost and even her father was put into prison. By accidence some members of her family left for France prior to beginning of tragic events. She signed her books under the name Banine, which remained during that odd historic time in Baku. She became a citizen of three countries without leaving boundaries of her street: the Russian empire, the Azerbaijan Democratic Republic and, at last, the Soviet Union. Banine managed settling in Paris only in 1924.
Nationals from Soviet Union had one foot out of the door, because they thought, they would return any day now. Banine didn’t build mirages for herself and started acting. She, who was a former millionaire, who had everything and lost everything, took a job in the French company, got in designer houses, became a model and translated texts. By the way, impeccable education, presented to her in her father’s house, helped her getting quickly back on her feet in her new life.
Her life prior to emigration was brightly described in «Caucasian days» memoirs, which may be found in translation. The book was issued in 1945 and though that wasn’t the first work, coming out of the pen, she woke up well-known after these pages about life of mysterious Muhammedan woman. France always accepted willingly all rare and surprising. France accepted her just as well. Book after book and here she made name for herself and was accepted in high circles – wasn’t that a success?
A German officer, a writer and a thinker noticed her first work published in a very bad time. Their friendship and relations were described by her in her “Meeting with Ernest Junger” book. Whole her life was surprise fate for writing of the next book and definitely fortune was made for it.
Once she saw his photo in a house of her girlfriend, who tried swaying her to the camp of “her migrants”. That person’s face drew her attention. The hostess didn’t put off their acquaintance and he fell madly in love with her at first sight.
banin
A person in question, Ivan Bunin, the Nobel winner, didn’t just live in Paris, he lived close to her. He started searching opportunities to meet her, to visit her, tried to tame “the Shamakha tsarina” (by the way, she was born namely, in Shamakha). They used to chat and argue by hours, however the path to Banine’s heart was closed. They met for 3 months, however all was in vain. He didn’t accept her independence, though she achieved everything herself by means of her mind and talent. Banine could not accept such offer. In contrary, Bunin could not accept her turning him down, not understanding, dictating and offending him. He was an arbiter of his fate in his works, he was a man, who decided turning life paths, however in that case “janym” (he called her in such way) didn’t give him a chance, didn’t understand whole greatness of his Russian broad soul, didn’t accept him, as a writer, as a founder of prose. Not this time. She started publishing lines for him part-by-part in “Time and we” magazine. Lines, which she entitled vociferously: «Ivan Bunin's last duel».
During the Garabagh war, at time of information isolation of Azerbaijan, she frequently sent a great deal of articles about the conflict to magazines and newspapers. She stated «I witnessed everything myself, I was born in 1905». And all doors were open for her.
banin-1986-3Banine was a woman of peace. It was not important, where a man was from and what was his experience. For her the apogee of a human image, the most important was an individuality. She was fearless and had guts to interpret in her own way. She had her own opinion on everything and certainly, she had a big talent in literature. Banine left behind a large historical heritage for Azerbaijan to disclose.