HER STORY: AZƏRBAYCANIN İLK QADIN-SNAYPERİ
Anadan olduğu yer hələ də məlum deyil. Zibanın atası Paşa Qəniyev azərbaycanlı, anası özbək idi. Bir şey dəqiqdir: Ziba Qəniyeva bütün Sovet İttifaqının qadın əfsanələrindən biri olub.
Valideynləri ola-ola 14 yaşında yetim qalmaq nə deməkdir? Anasını repressiya edirlər, atası isə qızını qorumaq üçün ondan imtina edəcək. Tənha və gözəl Ziba yaşamaq uğrunda mübarizə aparmağa başlayır...
Təhsil uğrunda mübarizə.
Ziba Daşkəndə daşınır. Burada o, Özbəkistan Filarmoniyasının xoreoqrafiya şöbəsinə daxil olur. Yeri gəlmişkən, gənc qızın binanın qapılarından birini açmağa gücü belə çatmır.
Üç ildən sonra o, artıq Moskvada idi. Həm də Moskvaya gəlməyinin cəsarətli və həyəcanverici səbəbi vardı. Budur, Ziba - Rusiya Dövlət Səhnə Sənəti İnstitutunun (QİTİS) tələbəsidir. Gənc qəhrəmanımız aktrisa olmağı arzulayır!.. Lakin 1940-cı il qapıdadır, müharibə yaxınlaşır. 17 yaşında olan Ziba qərar verir:  o, könüllü olaraq cəbhəyə gedəcək.
Vətən uğrunda mübarizə.
Zərif əllərin pulemyotu işə salmağı öyrəndiyi qısamüddətli kurslar...
1941-ci ilin noyabr ayında Ziba Qırmızı meydanda keçirilən paradda iştirak edir, sonra isə vətəni müdafiə etməyə yollanır. Orada Ziba Qəniyeva diviziyanın ən yaxşı snayperlərindən birinə çevriləcək. Dəfələrlə cəbhə xəttini keçəcək və düşmən haqqında bir çox mühüm məlumatlar gətirəcək...
«Tahir, mən yüz iyirmi doqquz faşist öldürmüşəm» – Tahir Salahov xatırlayacaq.
...o, birbaşa diz çökərək atəş açacaq və altı hitlerçini vurduqdan sonra düşmən ordusu haqqında məlumat almaq üçün səkkiz saat qarda uzanacaq. Sonra isə elə orada doqquz əsgərdən ibarət dəstə quracaq və bir neçə kənddən birini işğaldan azad edəcək.
Onun haqqında qəzetlər yazacaq. 1942-ci ildə "Rabotnitsa" jurnalının №19-20-ci buraxılışlarında Ziba Qəniyevanın müraciəti dərc olunacaq: «Düşmənlər bizim gözəl, əzəmətli Qafqazımıza hücum edirlər. Qəddar zalımlardan Böyük Oktyabr Sosialist İnqilabını, azadlığımızı, ləyaqətimizi, şərəfimizi müdafiə edək! Düşmənə evlərimizi, övladlarımızı verməyəcəyik! Düşmənlərə ölüm! Kəskin, sərt silahlarımızdan qaçılmaz ölüm!»
Növbəti güclü minomyot atəşindən sonra Qəniyeva ağır qəlpə yarası alacaq və qanında iltihablanma başlayacaq. Həyatlarını təhlükəyə ataraq yoldaşları onu cəbhə xəttindən çıxaracaq: Fyodor Kirillov, Yakov Kolyako və Nina Solovey. O zamankı Mərkəzi Komitənin Rəyasət heyətinin üzvünün həyat yoldaşı Mariya Şvernik isə Zibanı həyata qaytaracaq və onu övladlığa götürəcək.
«Bütün normal qadınlar uşağı bətnlərində doqquz ay daşıyırlar, mən isə səni 11 ay bəsləmişəm», – deyə Mariya Fedorovna xatırlayırdı.
Qələbə haqqında Ziba elə xəstəxanada xəbər tutur.
O, bir çox dövlət mükafatları, həmçinin nadir Qırmızı Bayraq ordeni, Qırmızı Ulduz ordeni, Moskva Müdafiəsi uğrunda medal ilə təltif olunub. Əlbəttə ki, Ziba xanım daha yüksək rütbələrə layiq idi, lakin repressiya onun ailəsindən yan keçmədi. Bəlkə də, bu səbəblə onun mükafat siyahısı qəhrəmanlıqlarına nisbətən daha azdır.
Həyat uğrunda mübarizə.
Qələbədən sonra onu normal həyat və müharibə ilə parçalanan təhsili uğrunda mübarizə gözləyirdi.
Ziba Qəniyeva SSRİ-nin Türkiyə səfirliyində müvəqqəti vəkil olan tanınmış diplomat Tofiq Qədirovla ailə quracaq. Yoldaşının diplomatik səfəri zamanı İndira Qandi və onun oğlu ilə görüşəcək. Zibanın da Marat adında oğlu olacaq.
O, şərqşünaslıq doktoru, professor olacaq. 1955-56-cı illərdə Bakı Ali Partiyası Məktəbinin Dil və Ədəbiyyat kafedrasına (indiki Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Dövlət İdarəçilik Akademiyası) rəhbərlik edəcək. 1956-cı ildə SSRİ Elmlər Akademiyasının Şərqşünaslıq İnstitutunda elmi işçi olacaq. Yeri gəlmişkən, aktrisa olmaq arzusu da gerçək olacaq! 1945-ci ildə Qəniyeva Nəbi Qəniyevin "Tahir və Zöhrə" filmində fars şahının arvadı rolunu oynayacaq.
Təəssüf ki, Ziba xanımın həyatının son illəri barədə məlumat yoxdur. 2010-cu ildə əfsanə-qadın Moskvada əbədi olaraq gözlərini yumacaq. Bir vaxtlar gənc qızın nasist işğalçılarından müdafiə etdiyi Moskvada.

HER STORY: История первой женщины-снайпера Азербайджана
До сих пор неизвестно, где именно она родилась. Отец Зибы Паша Ганиев был азербайджанцем, мать же – узбечкой. Одно известно точно: Зиба Ганиева стала одной из женщин-легенд всего Советского Союза.
Что значит в 14 лет стать сиротой при живых родителях? Ее мать репрессируют, а отец откажется от дочери, чтобы ее защитить. Одинокая и красивая Зиба начинает вести борьбу за жизнь...
Борьба за знания.
Зиба переезжает в Ташкент, где поступает учиться на хореографическое отделение Узбекской филармонии. К слову, у девочки не хватит сил открыть одну из дверей в здании.
Через три года она уже в Москве. Причем причина приезда смелая и одинаково захватывающая. Зиба – студентка актерского факультета самого ГИТИСа. Наша молодая героиня мечтает стать актрисой!.. Вот только на дворе – 1940 год, война уже на пороге.
В свои 17 лет Зиба принимает решение: она пойдет на фронт добровольцем.
Борьба за Родину.
Краткосрочные курсы, где нежные руки запоминают, как заряжать пулемет...
В ноябре 41-го года Зиба шествует на параде на Красной Площади, а сразу после уезжает защищать Родину. И там Зиба Ганиева станет одним из лучших снайперов своей дивизии. Десятки раз перейдет линию фронта и передаст немало важных сведений о противнике...
«Таир, я убила сто двадцать девять фашистов», – будет вспоминать Таир Салахов их беседу.
...она будет вести огонь прямо с колена и, застрелив шестерых гитлеровцев, пролежит на снегу восемь часов, лишь бы добыть информацию о вражеской армии. А потом на месте организует отряд из девяти солдат и освободит одно из многочисленных сел от захватчика.
О ней будут писать в газетах. В 1942 году журнал «Работница» в выпуске №19-20 опубликует обращение Зибы Ганиевой: «Враги посягают на наш чудесный, величественный Кавказ. Защитим, отстоим от проклятых варваров завоевания Великой Октябрьской социалистической революции: свободу, достоинство, честь! Не отдадим врагу наших жилищ, наших детей! Смерть врагам! Неминуемая смерть от нашего острого, закалённого оружия!»
После очередного сильного минометного обстрела Ганиева получит тяжелейшее осколочное ранение в бок, начнется заражение крови. С поля боя, рискуя жизнью, ее вынесут товарищи: Федор Кириллов, Яков Коляко и Нина Соловей. А супруга тогдашнего члена Президиума ЦК Мария Шверник вернет Зибу к жизни и примет в семью.
«Все нормальные женщины носят ребенка девять месяцев, я же тебя вынашивала 11 месяцев», – вспоминала Мария Федоровна.
Про победу Зиба узнает там же, в больнице.
Она будет удостоена множества государственных наград, в том числе редкого ордена Боевого Красного Знамени, ордена Красной Звезды, медали «За оборону Москвы». Безусловно, Зиба ханум заслуживала и более высоких званий, но репрессии не прошли мимо ее семьи. Возможно, поэтому ее наградной лист такой скудный по сравнению с подвигами.
Борьба за жизнь.
После Победы ее ждала борьба за нормальную жизнь и оборванное войной образование.
Зиба Ганиева выйдет замуж за известного дипломата Тофика Кадырова, который был временным поверенным посольства СССР в Турции. В ходе дипломатической службы супруга она встретится с самой Индирой Ганди и ее сыном. У Зибы тоже родится сын, Марат.
Она станет доктором востоковедения, профессором. В 1955-56 гг. будет заведовать кафедрой языка и литературы Бакинской высшей партийной школы (нынешняя Академия государственного управления при Президенте Азербайджанской Республики). В 1956 году станет научным сотрудником Института востоковедения Академии наук СССР. Кстати, мечта стать актрисой тоже исполнится! В 1945 году Ганиева сыграет роль персидской шахини в фильме Наби Ганиева «Тахир и Зухра».
К сожалению, о последних годах жизни Зибы ханум не известно. В 2010 году женщина-легенда навсегда сомкнет глаза в Москве. Той Москве, которую когда-то молодая девушка защищала от нацистского захватчика.