BÜTÜN DÖVRLƏRİN ƏN YAXŞI 10 QORXULU TELEVİZİYA SERİALLARI
«Rolling Stone» jurnalının müxbirləri bütün zamanların vampirlər, seriyalı qatillər və digər pis adamlar haqqında ən qorxulu serialların siyahısını tərtib ediblər. Ən yaxşıları seçilən ilk onluğu dərc edirik. Əsəbləriniz zəifdirsə davamını oxumayın!
10-cu yer
«Gəzən ölülər»
Serialın premyerası Hellouin ərəfəsində, 31 oktyabr 2010-cu il tarixində baş tutmuşdu. Bugünkü günə qədər artıq on sezon yayımlanıb və on birincisi planlaşdırılır. Aktyorlar zombi məktəbində xüsusi təlim keçmişdi, bütün çəkiliş günlərində "zombilər" insanları oynayan aktyorlardan ayrı yemək yeyirdilər, qrim etmək saatlar sürürdü. Televiziya serialı baxış sayına görə bir neçə dəfə rekord qırıb.
9-cu yer
«Amerika qorxu hekayəsi»
Bu serial FOX telekanalında ən reytinqli seriallardan biri idi. Hekayənin yaradıcıları sərt reallıqdan və qorxunc əfsanələrdən ilhamlanmışdı. Hətta ilk mövsümdəki qotik "qatil ev" həqiqətən də mövcuddur və Airbnb bu evi arzu edən hər kəsə bir günlük 1500 dollara icarəyə götürməyi təklif edir.
8-ci yer
«Qara güzgü»
Futuristik, pessimist, texnogen gələcəyin qorxusu ilə dolu olan "Qara güzgü" televiziya serialı bir-birindən əlaqəsiz seriyalardan ibarətdir. Yəqin ki, rəqəmsal cəmiyyəti həyəcanlandıran və satirik yazıçı, Guardian-ın guşə yazarı Çarli Brukerin ssenarisində yer almayan kimsə qalmadı. Beşinci mövsüm bu yay yayımlanmışdı.
7-ci yer
«Əsl detektiv»
Bu televiziya antologiyası həqiqətən mükəmməl aktyor kastinqi ilə öyünə bilər: burada həm Kolin Farrell, həm Maherşala Ali, həm Metyu Makkonahi yer alıb. Çəkiliş üçün filtrlər, hava şəraiti, yerləşmə – hər şey tamaşaçıda psixoloji gərginliyə səbəb olacaq şəkildə seçilib. HBO video-servisi ilk mövsümün son epizodunu izləmək istəyən rekord sayda izləyicinin təzyiqi altında çökmüşdü. 2019-cu ilin əvvəlində üçüncü mövsüm buraxıldı.
6-cı yer
«Vampir qatili Baffi»
Əgər 1997-ci ildə fövqəlbəşəri bacarığı olan bir qız haqqında olan serialda komediya elementləri var idisə, artıq 2003-cü ildə bu daha çox dramatik hekayəyə dönüşdü. Yeri gəlmişkən, "Google it!" ifadəsi ilk dəfə məhz bu serialda səslənmişdi. Baffi özü isə Entertainment Weekly-nin rəyinə görə bütün zəmanələrin ən yaxşı üç personajlarından biri oldu, əlbəttə ki, Homer Simpson və Harri Potterdən sonra.
5-ci yer
«Sıfırıncı kanal»
Altı mövsüm, hər biri altı seriya – istənilən sıralamada izləmək olar, çünki hər mövsümdə "şəhər əfsanələri" seriyasından ayrıca dəhşətli hekayədən bəhs edilir. Müəlliflər süjet xəttini internet-forumlardan götürüblər.
4-cü yer
«Məxfi materiallar»
Məxfi hadisələr haqqında serial çəkmək fikri Harvard universitetinin professorunun yadplanetlilərin insanları qaçırdıqları barədə yazdığı məruzəsindən sonra prodüser Kris Karterin ağlına gəlib. Serial 1993-cü ildən 2018-ci ilə qədər davam etdi – Devid Duxovnı və Cillian Anderson milyonlarla insanın yaddaşında Malder və Skalli agentləri kimi qalıblar. Maraqlıdır ki, süjet xəttinə görə Dana Skalli Foks Malderdən fərqli olaraq qatı skeptikdir, amma həyatda – tam əksinədir.
3-cü yer
«Hannibal»
Qaniçən və ziyalı qatil, cazibə qüvvəsi heyvan maqnitizminə yaxın olan doktor Hannibal Lektor haqqında olan bu qandonduran kino hekayəsi 2013-cü ildən 2015-ci ilə qədər NBC kanalında yayımlanıb. Bütün seriyalar fransız və yapon mətbəxinin yeməklərinin adları ilə adlandırılmışdı və guya insan ətindən hazırlanan yeməklərin üzərində isə peşəkar stilist – rəssam Cenis Pun çalışmışdı. Sonralar o, bu işin bütün karyerası boyunca ən qeyri-adi təcrübə olduğunu etiraf etmişdi.
2-ci yer
«Alatoranlıq zonası»
«Alatoranlıq zonası» serialının ilk epizodu düz 60 il əvvəl yayımlanıb. O vaxtdan bəri teleserial ən yaxşı televiziya şoularının reytinqinə daxil olub, 2013-cü ildə Amerika ssenaristlər gildiyası onu bütün dövrlərin ən yaxşı üç serialı sırasına daxil etmişdi. Layihə 2019-cu ilin yazında yenidən başladı.
1-ci yer
«Tvin Piks»
Devid Linçin kult dramı Time jurnalının rəyinə görə "Bütün zəmanələrın ən yaxşı televizia şousu" siyahısına daxildir. Hər şey Devid Linç və Mark Frostun Merilin Monronun bioqrafiyası üzərində çalışmaları ilə başladı. 1990-cı ildə, müasir texnologiyanın olmadığı bir dövrdə rejissor aktyor replikalarını elə səsləndirmişdi ki, adamın tükləri ürpərirdi: aktyorlar mətnləri sondan əvvələ oxuyurdular, daha sonra səsyazmanı geri istiqamətə çevirirdilər – və həmin qorxulu təhrif olunmuş səs alınırdı.

The Rolling Stone journalists made a list of the creepiest TV series of all time – about vampires, serial killers and other villains. Here is the top ten. We warn you, the information below is not for the faint-hearted!
10th place
"The Walking Dead"
It premiered on Halloween Eve, October 31, 2010. Already ten seasons have been aired by today and the eleventh is planned. The actors were specially trained in zombie school, throughout the shooting days "zombies" were eating separately from those who played humans, the makeup process took hours. And these TV series have set more than one record by the number of views.
9th place
“American Horror Story”
One of the highest-rated series on FOX. The creators of this story find inspiration in our harsh reality and terrifying legends. Even the Gothic "killer house" from the first season actually exists, and Airbnb offers everyone to rent it for $1500 per day.
8th place
“Black Mirror”
Futuristic, pessimistic, full of fear about the man-made future, the "Black Mirror" TV series consists of unrelated series. It seems that there are no topics left, which the digital society doesn't care about and which did not get into the script of Charlie Brooker, by the way, satirical writer and the columnist of Guardian. Season five is out this summer.
7th place
“True Detective”
This television anthology boasts a really star casting: here are Colin Farrell, Mahershala Ali, and Matthew McConaughey. Filters for shooting, weather, locations – everything was selected to cause psychological tension of the viewer. The streaming service NBO fell under the pressure of a record number of viewers who wanted to watch the final episode of the first season. A third season was released in early 2019.
6th place
Buffy the Vampire Slayer
If in 1997 there were comic elements in a series about a girl with superhuman abilities destroying the evil, by 2003 it turned into a more dramatic story. By the way, this is where the phrase Google it! was said for the first time. And Buffy herself, according to Entertainment Weekly, was one of the three characters of all time, surpassed only by Homer Simpson and Harry Potter.
5th place
“Channel Zero”
Four seasons with six episodes in each – you can watch them in any order, because each season tells a different horror story from a series of "city legends". The scriptwriters snuck a peek of the plot on Internet forums.
4th place
“The X-Files”
The idea of filming a TV show about classified phenomena came to the head of producer Chris Carter after a Harvard professor wrote an alien kidnapping report. The series ran from 1993 to 2018 – David Duchovny and Gillian Anderson stayed forever in the memory of millions as agents Mulder and Scully. It's interesting, that Dana Scully is a keen skeptic, unlike Fox Mulder, but in life – exactly the opposite.
3rd place
“Hannibal”
This bone-chilling cinema story about a bloodthirsty and intelligent killer, Dr. Hannibal Lector, whose natural charm is close to animal magnetism, was aired on NBC from 2013 to 2015. All the series were named after the meals of French and Japanese cuisine, and the edible dishes allegedly prepared from human flesh were made by a professional stylist – artist Janice Poon. She later admitted that it was the most unusual experience in her career.
2nd place
“The Twilight Zone”
The first episode of "Twilight Zone" was released exactly 60 years ago. Since then, the television show has repeatedly been part of the best TV series ratings, in 2013, the Writers Guild of America ranked it among the top three shows of all time. The reboot of the project was in spring 2019.
1st place
“Twin Peaks”
David Lynch's iconic drama has entered "The Best TV Shows of All Time" according to Time. It all started with David Lynch and Mark Frost working on a biography of Marilyn Monroe – and it was the tragic death of the Hollywood beauty that inspired them to create this script. In 1990, in the absence of modern technologies, the director was able to make sure that the sound of actors' lines made viewers shiver: actors read their text backwards, after the sound track was scrolled in reverse – and then that distorted sound came out.