BÜTÜN DÖVRLƏRİN ƏN YAXŞI 10 QORXULU TELEVİZİYA SERİALLARI
«Rolling Stone» jurnalının müxbirləri bütün zamanların vampirlər, seriyalı qatillər və digər pis adamlar haqqında ən qorxulu serialların siyahısını tərtib ediblər. Ən yaxşıları seçilən ilk onluğu dərc edirik. Əsəbləriniz zəifdirsə davamını oxumayın!
10-cu yer
«Gəzən ölülər»
Serialın premyerası Hellouin ərəfəsində, 31 oktyabr 2010-cu il tarixində baş tutmuşdu. Bugünkü günə qədər artıq on sezon yayımlanıb və on birincisi planlaşdırılır. Aktyorlar zombi məktəbində xüsusi təlim keçmişdi, bütün çəkiliş günlərində "zombilər" insanları oynayan aktyorlardan ayrı yemək yeyirdilər, qrim etmək saatlar sürürdü. Televiziya serialı baxış sayına görə bir neçə dəfə rekord qırıb.
9-cu yer
«Amerika qorxu hekayəsi»
Bu serial FOX telekanalında ən reytinqli seriallardan biri idi. Hekayənin yaradıcıları sərt reallıqdan və qorxunc əfsanələrdən ilhamlanmışdı. Hətta ilk mövsümdəki qotik "qatil ev" həqiqətən də mövcuddur və Airbnb bu evi arzu edən hər kəsə bir günlük 1500 dollara icarəyə götürməyi təklif edir.
8-ci yer
«Qara güzgü»
Futuristik, pessimist, texnogen gələcəyin qorxusu ilə dolu olan "Qara güzgü" televiziya serialı bir-birindən əlaqəsiz seriyalardan ibarətdir. Yəqin ki, rəqəmsal cəmiyyəti həyəcanlandıran və satirik yazıçı, Guardian-ın guşə yazarı Çarli Brukerin ssenarisində yer almayan kimsə qalmadı. Beşinci mövsüm bu yay yayımlanmışdı.
7-ci yer
«Əsl detektiv»
Bu televiziya antologiyası həqiqətən mükəmməl aktyor kastinqi ilə öyünə bilər: burada həm Kolin Farrell, həm Maherşala Ali, həm Metyu Makkonahi yer alıb. Çəkiliş üçün filtrlər, hava şəraiti, yerləşmə – hər şey tamaşaçıda psixoloji gərginliyə səbəb olacaq şəkildə seçilib. HBO video-servisi ilk mövsümün son epizodunu izləmək istəyən rekord sayda izləyicinin təzyiqi altında çökmüşdü. 2019-cu ilin əvvəlində üçüncü mövsüm buraxıldı.
6-cı yer
«Vampir qatili Baffi»
Əgər 1997-ci ildə fövqəlbəşəri bacarığı olan bir qız haqqında olan serialda komediya elementləri var idisə, artıq 2003-cü ildə bu daha çox dramatik hekayəyə dönüşdü. Yeri gəlmişkən, "Google it!" ifadəsi ilk dəfə məhz bu serialda səslənmişdi. Baffi özü isə Entertainment Weekly-nin rəyinə görə bütün zəmanələrin ən yaxşı üç personajlarından biri oldu, əlbəttə ki, Homer Simpson və Harri Potterdən sonra.
5-ci yer
«Sıfırıncı kanal»
Altı mövsüm, hər biri altı seriya – istənilən sıralamada izləmək olar, çünki hər mövsümdə "şəhər əfsanələri" seriyasından ayrıca dəhşətli hekayədən bəhs edilir. Müəlliflər süjet xəttini internet-forumlardan götürüblər.
4-cü yer
«Məxfi materiallar»
Məxfi hadisələr haqqında serial çəkmək fikri Harvard universitetinin professorunun yadplanetlilərin insanları qaçırdıqları barədə yazdığı məruzəsindən sonra prodüser Kris Karterin ağlına gəlib. Serial 1993-cü ildən 2018-ci ilə qədər davam etdi – Devid Duxovnı və Cillian Anderson milyonlarla insanın yaddaşında Malder və Skalli agentləri kimi qalıblar. Maraqlıdır ki, süjet xəttinə görə Dana Skalli Foks Malderdən fərqli olaraq qatı skeptikdir, amma həyatda – tam əksinədir.
3-cü yer
«Hannibal»
Qaniçən və ziyalı qatil, cazibə qüvvəsi heyvan maqnitizminə yaxın olan doktor Hannibal Lektor haqqında olan bu qandonduran kino hekayəsi 2013-cü ildən 2015-ci ilə qədər NBC kanalında yayımlanıb. Bütün seriyalar fransız və yapon mətbəxinin yeməklərinin adları ilə adlandırılmışdı və guya insan ətindən hazırlanan yeməklərin üzərində isə peşəkar stilist – rəssam Cenis Pun çalışmışdı. Sonralar o, bu işin bütün karyerası boyunca ən qeyri-adi təcrübə olduğunu etiraf etmişdi.
2-ci yer
«Alatoranlıq zonası»
«Alatoranlıq zonası» serialının ilk epizodu düz 60 il əvvəl yayımlanıb. O vaxtdan bəri teleserial ən yaxşı televiziya şoularının reytinqinə daxil olub, 2013-cü ildə Amerika ssenaristlər gildiyası onu bütün dövrlərin ən yaxşı üç serialı sırasına daxil etmişdi. Layihə 2019-cu ilin yazında yenidən başladı.
1-ci yer
«Tvin Piks»
Devid Linçin kult dramı Time jurnalının rəyinə görə "Bütün zəmanələrın ən yaxşı televizia şousu" siyahısına daxildir. Hər şey Devid Linç və Mark Frostun Merilin Monronun bioqrafiyası üzərində çalışmaları ilə başladı. 1990-cı ildə, müasir texnologiyanın olmadığı bir dövrdə rejissor aktyor replikalarını elə səsləndirmişdi ki, adamın tükləri ürpərirdi: aktyorlar mətnləri sondan əvvələ oxuyurdular, daha sonra səsyazmanı geri istiqamətə çevirirdilər – və həmin qorxulu təhrif olunmuş səs alınırdı.

Топ-10 самых страшных сериалов всех времен
Журналисты Rolling Stone составили список самых страшных сериалов всех времен – о вампирах, серийных убийцах и прочих злодеях. Мы публикуем десятку лучших. Не читайте дальше, если у вас слабые нервы!
10 место
«Ходячие мертвецы»
Премьера состоялась в канун Хэллоуина, 31 октября 2010 года. К сегодняшнему дню вышло уже десять сезонов и запланирован одиннадцатый. Актеры специально обучались в зомби-школе, на протяжении всех съемочных дней «зомби» обедали отдельно от тех, кто играл людей, грим накладывался часами. А по количеству просмотров телесериал установил уже не один рекорд.
9 место
«Американская история ужасов»
Один из самых рейтинговых сериалов на телеканале FOX. Создатели этой истории черпают вдохновение в нашей суровой реальности и жутких легендах. Даже готический «дом-убийца» из первого сезона существует на самом деле, и Airbnb предлагает всем желающим снять его на сутки за 1500 долларов.
8 место
«Черное зеркало»
Футуристичный, пессимистичный, полный страха перед техногенным будущим, телесериал «Черное зеркало» состоит из не связанных друг с другом серий. Кажется, не осталось тем, которые бы волновали цифровое общество и не попали в сценарий Чарли Брукера, кстати, писателя-сатирика и колумниста Guardian. Пятый сезон вышел этим летом.
7 место
«Настоящий детектив»
Эта телевизионная антология может похвастаться действительно звездным кастингом: здесь и Колин Фаррелл, и Махершала Али, и Мэтью Макконахи. Фильтры для съемок, погода, локации – все было подобрано так, чтобы вызвать у зрителя психологическое напряжение. Видео-сервис НВО рухнул под напором рекордного количества зрителей, желавших посмотреть финальный эпизод первого сезона. В начале 2019 года вышел третий сезон.
6 место
«Баффи, истребительница вампиров»
Если в 1997 году в сериале о девушке со сверхчеловеческими способностями, уничтожающей силы зла, были элементы комедии, то к 2003-му это уже была в большей степени драматическая история. Кстати, именно в ней впервые прозвучала фраза Google it! А сама Баффи, по мнению Entertainment Weekly, входила в тройку персонажей всех времен, уступая разве что Гомеру Симпсону и Гарри Поттеру.
5 место
«Нулевой канал»
Четыре сезона по шесть серий – смотреть можно в любом порядке, ведь в каждом сезоне рассказывается отдельная страшилка из серии «городских легенд». Сюжет авторы сценария подглядели на интернет-форумах.
4 место
«Секретные материалы»
Идея снимать сериал о засекреченных явлениях пришла в голову продюсеру Крису Картеру после того, как гарвардский профессор написал отчет о похищении людей пришельцами. Сериал шел с 1993 по 2018 год – Дэвид Духовны и Джиллиан Андерсон навсегда остались в памяти миллионов людей как агенты Малдер и Скалли. Любопытно, что по сюжету Дана Скалли – завзятый скептик, в отличие от Фокса Малдера, а в жизни – ровно наоборот.
3 место
«Ганнибал»
Эта леденящая кровь киноистория про кровожадного и интеллигентного убийцу, доктора Ганнибала Лектора, чье природное обаяние близко к животному магнетизму, выходила на NBC с 2013 по 2015 год. Все серии получили названия блюд французской и японской кухни, а над съедобными блюдами, якобы приготовленными из человеческой плоти, поработал профессиональный стилист – художница Дженис Пун. Позднее она признавалась, что это был самый необычный опыт за всю ее карьеру.
2 место
«Сумеречная зона»
Первый эпизод «Сумеречная зона» вышел на экраны ровно 60 лет назад. С тех пор телесериал неоднократно входил в рейтинги лучших телевизионных шоу, в 2013 году Гильдия сценаристов Америки отнесла его к тройке лучших сериалов всех времен. Проект был перезапущен весной 2019 года.
1 место
«Твин пикс»
Культовая драма Дэвида Линча вошла в топ «Лучших телешоу всех времен» по версии Time. Все началось с того, что Дэвид Линч и Марк Фрост работали над биографией Мэрилин Монро – и именно трагическая смерть голливудской красавицы вдохновила их на создание этого сценария. В 1990 году, в отсутствие современных технологий, режиссер умудрился сделать так, что от звучания актерских реплик по коже бежали мурашки: актеры читали свой текст задом наперед, затем звуковую дорожку прокручивали в обратном направлении – и получался тот самый искаженный звук.