Bir dəfə o, düz on il susdu, sonra kinodan həmişəlik gedəcəyini açıqladı. Amma sözünü tutmadı – qayıtdı və pərəstişkarlarını "Twin peaks" adlı əfsanəvi mövsümi serialı ilə sevindirdi. Lakin son zamanlar, yəqin ki, uzun müddətlik transsendental meditasiya təcrübəsi nəticəsində yaradıcılığının coşqusuz, anı yüksəliş və düşüşsüz keçdiyi bir zamanda onun həyatına tarazlıq və balans dövrü daxil oldu.
O, meditasiyaya o qədər qapılıb ki, istənilən söhbəti tanış bir istiqamətə çevirə bilir. Devid Linç – elə bundan ibarətdir: o nə ilə maraqlanırsa – istər musiqi, kino, rəssamlıq, fotoqrafiya və ya bu günkü gün meditasiya olsun – deməli bu onun bütün düşüncələrini yox edən əsl ehtirasdir.
lynch300dpi-6450
HƏYATI HİSS ETMƏK
Devid Linç şübhəsiz xarizmatik, qeyri-adi, epataj bir şəxsiyyətdir. Bir vaxtlar ölümdən, ağrıdan və ictimai çıxışlardan qorxduğunu etiraf etmişdi. Uzun müddət Devid Linç olduqca qapalı və utancaq biri idi, nadir hallarda müsahibə verirdi. Əgər onun uşaqlığı və rejissorluq karyerasının başlanğıcı haqqında ətraflı öyrənmək istəyirsinizsə, həyatı barədə özünün bəhs etdiyi "İncəsənətdə yaşam" sənədli filmini izləyin. Lakin gözlənilmədən, 17 il əvvəl o, transsendental meditasiya ilə məşğul olaraq parlaq bir oratora çevrilir. Bu meditasiyaya o dərəcədə qapılır ki, onu fəal şəkildə təbliğ etməyə başlayır. Belə ki, Martin Scorsese, Donna Karan, Clint Eastwood, Moby, Alanis Morissette, Iggy Pop, Peter Gabriel onun ardınca gedirlər. O, hətta uşaqlara, zorakılıq qurbanlarına, posttravmatik pozğunluğu olan hərbiçilərə transsendental meditasiya texnikasının təlimini təşkil edən fonda rəhbərlik edir.
Bu gün Linç layihəsinin böyük amerikan memarı, orqanik memarlıq prinsipinin müəllifi Frenk Lloyd Raytın oğlu tərəfindən hazırlanmış bir evdə yaşayır.
Əvvəlki kimi rəsm və fotoqrafiya ilə maraqlanır.
Onun foto işlərindən biri 61-ci Kann Film Festivalının afişası olub, ayaqqabı dizayneri Kristian Lubuten isə ona təbiət tabusunun və gizli arzuların özünəməxsus vizual araşdırması olan "Fetiş" adlı birgə fotolayihə təklif edib.
025-daviv-lynch-kiev_copy
Çox şey dəyişib... Nümayişlərdə nə qədər möhtəşəm filmlər uğursuzluq qazanır, gəlir gətirən filmlər isə mənim məşğul olmaq istədiyim filmlər deyil - rejissor transsendental meditasiyanın həyatına daxil olmasını belə izah edir.
Transsendental meditasiya kreativliyi necə artıra bilər?
Bizim nəticələrimiz elmi araşdırmalara əsaslanır.
Bu metodika stress, qorxu, əsəbilik səviyyəsini azaltmağa kömək edir, bu da bloklamanın aradan qaldırılmasına, rahatlamağa gətirib çıxarır və öz növbəsində də məsələn məktəblilərin və tələbələrin yaxşı oxumasına xoş təsir göstərir. Bu çox sadə bir texnikadır, gündə iki dəfə iyirmi dəqiqə vaxtınızı alacaq və əsəb stressinin öhdəsindən gəlməyə kömək edəcək. Bu sadəcə zorakılıq və ya müharibədən keçənlərə aid deyil: biz hər gün həyəcan verici vəziyyətlərə düşürük. Bu faktı etiraf edən kimi - siz artıq həyatın bütün dolğunluğunu hiss etməyə kömək edən bədən və beyin rahatlaması yolundasınız. Biz təklif edirik - məcbur etmirik, məhz həyat hissini bərpa etmək üçün sadə bir yol təklif edirik. Axı bir gündə 1440 dəqiqə var, ona görə də hər bir kəs meditasiya ilə məşğul olmağa asanlıqla 40 dəqiqəsini ayıra bilər.
Hazırda 71 yaşında olan rejissorun ilk "Fil adam" tammetrajlı filmi 1977-ci ildə işıq üzü görüb. Bu film artıq o zaman yeni, unikal tərzin özünəməxsus bəyanatı olmuşdu.
1990-cı ildə "Vəhşi ürəklər" rejissora Kannın Qızıl Palma Budağı mükafatını qazandırıb. Linç bütün karyerası boyunca dörd dəfə Oskara namizəd olub. "Twin Peaks" serialının səbirsizliklə gözlənilən üçüncü mövsümü əvvəlcədən məlum nəticə əldə edib: Devid Linç pərəstişkarlarının bir daha ağlını başından aldı. Kinematoqrafiya ilə yanaşı Linç musiqi, yüksək modanın foto layihələri ilə maraqlanır...
Studiyaların sifarişi ilə çəkdiyi filmləri barmaqla saymaq olar - bunların arasında Frank Herbertin romanı əsasında çəkilmiş "Dune" filmi yer alır. Rejissor özü bu işindən narazı qalmışdı və hətta öz adını tam versiyanın titrlarından çıxarmışdı.
Linç öz yazdığı ssenari əsasında çəkməyə üstünlük verir. Bir qayda olaraq, onun filmləri mistika ilə doludur, onlarda bir çox sirli simvollar və gizli mənalar var, çox vaxt onlar tamaşaçılara süjet xəttini özlərinin düşünməsinə imkan verərək çoxmənalı şəkildə bitir. Freydin davamçıları onun işlərini silinmiş xatirələr və zəhlətökən təkrarlamalardan bəhs edərək təfsir etməyi sevirlər.
"Mən qaranlığı və qarışıqlığı sevirəm, cəfəngiyatı sevirəm... Bir də haradasa arxasında xoşbəxtliyin və rahatçılığın bizi gözlədiyi kiçik bir qapının olduğunu bilməyi də sevirəm" - Linç bir neçə dəfə bunu etiraf edib.
Niyə mistika, niyə "qaranlıq və cəfəngiyat"? Bu suallara cavabı onun uşaqlıq təəssüratlarında axtarmaq daha yaxşıdır.
lynch300dpi-6467edited_copy
LİNÇİN TRİGGERLƏRİ
Devid Linçin ailəsi - Montana ştatının ölçülərinə görə orta sinfə aiddir.
Atası – nəsillikcə fermer olub, sonradan elmi işçi olmağı bacarıb, anası isə - ingilis dili müəllimi olub. Hər ikisi də orta səviyyədə dindar olublar və həyatları boyunca heç vaxt küsməyiblər. Bir-birini sevən valideynlər, üç uşağın rifah və sevgi içində yaşamaları üçün əllərindən gələni ediblər. Lakin Devid Linçin əsas mövzularından biri arxasında naməlum dünyanın, axirət dəhşətinin gizləndiyi idilliya olması əbəs yerə deyil.
Bir dəfə balaca Devid dostları və kiçik qardaşı ilə evlərinin yaxınlığında gəzirdi, onlar xoş görünüşlü şəhərlərinə uyğun gəlməyən qəribə bir hadisə görürlər: uşaqların qarşısına tamamilə çılpaq bir qadın gəlirdi. O, açıq-aydın özündə deyildi, ağzı qan içində idi... Bu səhnə balaca oğlanda unudulmaz təəssürat yaratmışdı. Lakin onun hələ kamilləşməyən şüuru üçün daha bir travmatik təcrübə hazırlanmışdı. Linç ailəsi bir əyalətdən digər əyalətə köçməzdən bir gün əvvəl aralarında Smit cütlüyünün də olduğu qonşuları və dostlarına vida gecəsi təşkil edirlər. Belə ki, mister Smit hər kəslə olduqca özünəməxsus şəkildə vidalaşır: hər kəsin gözü önündə o... silahla başından vurur.
Qan içində çılpaq qadınla olan hadisə ilə yanaşı Linç daha sonralar bu barədə də film çəkib. Bu əsərlərə baxdıqda bu hadisələrdən dəlicəsinə qorxan uşağın vəziyyətini anlamaq asandır.
Meditasiya rahatlıq hissi verir. Amma rejissorluq daxil olmaqla istənilən kreativ prosesin baş verməsi yalnız ağılın narahat vəziyyətində, daxili münaqişə zamanı mümkündür.
lynch300dpi-6622_copy
Yaradıcılığı və transsendental metitasiya təcrübəsini bir araya necə sığışdırırsınız?
Konsentrasiya, transsendental metitasiyanın məqsədi xüsusi səyə ehtiyac olmadan sadə metodlarla əldə edilir. Bu əsas metod şüurun sərhədlərini genişləndirməyə, onun imkanlarını daha keyfiyyətli etməyə kömək edir. Şüur beyin qabiliyyətini, yaradıcılığı hərəkətə gətirir. Enerji, sevgi, xoşbəxtlik hissi azad edilir, bütün ən müsbət insan duyğuları sərbəst buraxılır. Siz onları duyursunuz, onların böyüməsini hiss edirsiniz. Xoşbəxtlik hissi sizin yaradıcılıq enerjinizi azad edir. Mənfi emosiyalar isə - yaradıcılığın düşmənidir: əgər siz çox qəzəblənmisinizsə, həm özünüzü, həm də ətrafınızdakıları zəhərləyirsiniz, hirs və ya depressiya beyninizi idarə etməyə başlayır. Transsendental meditasiya şüuraltı fikirləri azad edərək onun dərinliyini dərk etməyə, ən gizli düşüncəmizi və emosiyalarımızı yayımlamağa bizə kömək edir.
Gündə iki dəfə meditasiya edərək karyeranızın yüksəldiyini görəcəksiniz. Bunu öz təcrübəmdə yaşamışam. Biz metodikamızı pulsuz təklif edirik. Bu üsul məsələn, məktəblərdə qəddarlıq səviyyəsinin azaldılmasına, zorakılıqla qarşılaşan insanların psixikasının sağalmasına kömək edəcək. Mənfi təəssüratlardan azad olmaq istəyən hər bir kəs bu metodikadan istifadə edə bilər.
Linç fond işi ilə digər keçmiş maraqları kimi eyni fanatik şəkildə məşğul olur və bütün transsendental meditasiya mövzusundan uzaqlaşmaq cəhdlərini aradan qaldırır.
SAYRIŞAN LAMPA
"İdeyalar - istedad kimidir, onlar hər şeyi diktə edirlər" - nə vaxtsa Devid Linç belə deyib.
O spontanlığı, təbiiliyi sevir.
"Mulholland Drive" filminin çəkilişinin seçmələri üçün aktyor Justin Theroux birbaşa təyyarədən gəlmişdi: tamamilə qara rəngdə geyinmiş, paltarları əzilmiş və dağınıq vəziyyətdə. Məhz elə bu obrazda onu filmdə göstərmişdilər. "Twin Peaks" serialının birinci mövsümünün çəkilişində isə rejissor masanın üstündəki sayrışan lampanı dəyişdirməyi qadağan etmişdi - bu lampa xüsusi, mistik effekt yaradırdı.
Eyni prinsip aktyorların seçilməsinə də aiddir. Kyle MacLachlan, Laura Dern, Naomi Watts və bir çox digər artistlər onun bir neçə filmlərində iştirak edirlər. Amma "küçə insanları" da var. Linçin çəkdiyi bir çoxları peşəkar aktyorlar deyil. "Twin Peaks" serialında zalım ruh Bob rolunu ifa edən Frank Silva çəkilişdə dekorator işləyirdi, Şerif Endinin məzəli köməkçisi rolunu oynayan Harry Goaz isə sürücü idi və bir dəfə Devid Linçi avtomobilində aparmışdı. Həmin "Mulholland Drive" filmində kiçik rollarda tryuk qrupunun koordinatoru, ssenari redaktoru və hətta bəstəkar Angelo Badalamenti iştirak ediblər.
Rejissorun soundtreklərə olan yanaşması həmişə çox diqqətlidir, amma eyni zamanda həm də demokratikdir. Real klublarda, çəkilişlərdə və onun filmlərinini mistik yerlərində məşhur və ya bir o qədər də məşhur olmayan komandalar ifa edirlər. Bundan əlavə, o məşhur kompozisiyaların remikslərini edib. XXI əsrin əvvəllərindən Devid Linç həm şəxsi elektron musiqisi albomlarını buraxır, səsyazmaları öz studiyasında yazdırır, həm də hətta ifa edir, halbuki, onun səsi çox vaxt kompüter texnologiyası vasitəsilə olduqca təhrif edilir.
videoblocks-night-butterflies-flutter-around-light-of-old-lamp-outside-macro_rkumroi1z_thumbnail-full01_copy
"İNCƏSƏNƏTDƏ YAŞAM"
Müəyyən dərəcədə spontan başlayan (və eyni dərəcədə gözlənilmədən bitən) "Mavi məxmər" filminin çəkilişlərinə dəvət olunmuş İzabella Rossellini ilə 2 milyon 423 dəqiqə, ya da dörd il davam edən romanları olub. Film müxtəlif beynəlxalq kinofestivallarda ümumi olaraq 17 mükafat və 11 nominasiya qazanıb. İzabella isə qurudulmuş tarakanlar, ölü sıçanlar və köstəbəklər (bir sözlə Linç nədə gözəllik görürdüsə) şəklində hədiyyələr alırdı. İzabella onun bütün, eyni zamanda qastronomik qəribəliyinə alışmışdı - onun sevgilisi insan beyni formasına... bənzədilmiş qidalara üstünlük verirdi. İzabellaya elə gəlirdi ki, bu xoşbəxtlik əbədi davam edəcək...
Lakin bir gün Linç heç bir şey açıqlamadan onun həyatından yox oldu.
İzabella güclü sinir pozğunluğu səbəbi ilə xəstəxanaya düşdü.
"Mən heç anlamamışdım, o həmişə münasibətlərimizdə keçməyə ixtiyarımın olmadığı xətt çəkirdi" - sonralar aktrisa bildirmişdi.
elisabet_r
Bəs meditasiya siyasi proseslərə necə təsir edə bilər?
Məşhurlar da bizim kimi canlı məxluqlardır. Onlar da hər kəs kimi, əzab çəkmək istəmirlər. Xoşbəxtlik hissi, enerji və yaratmaq bacarığının onları hər gün müşayiət etməsini istəyirlər. Bu adi insani arzudur və getdikcə daha çox adamı cəlb edir. Eyni şeyi siyasətçilər haqqında da söyləmək olar, fərqi yoxdur. Mən heç vaxt siyasətlə məşğul olmamışam, lakin düşünürəm ki, onlar da transsendental meditasiya ilə təcrübə apararaq daha sakit, ağıllı, daha sevən, daha yaradıcı ola bilərlər. Siyasətçi kimi deyil, sadə harmonik insan kimi hərəkət etməyi öyrəndiklərində, düzgün həllər axtarmaq və tapmaq onlara daha asan olacaq.
devid-linch-zhizn-v-iskusstve-2016_116029_0_copy
Bəli, bizə yalnız gözləmək qalır. Sevdiyi işə tamamilə özünü həsr etmə dəfələrlə baş verdiyi kimi soyuq uzaqlaşma ilə əvəz olunacaq, yoxsa Devid Linç nəhayət büsbütün onu ələ alan işi tapıb? Bunu zaman göstərəcək.

Once he was silent for ten years. Then announced the irrevocable departure from the cinema. But he did not keep his word – came back and delighted fans with new seasons of the legendary TV series "Twin Peaks". However, in recent years, possibly as a result of long-term practice of transcendental meditation, we can observe a period of equilibrium and balance in his life, when creativity flows without strain, sharp ups and downs.
He is so passionate about meditation that he takes every conversation into a familiar course. And this is – all of David Lynch: if interested in something – whether it be music, movies, painting, photography or, as now, meditation – it is a true passion, absorbing all his thoughts.
LIFE SENSATION
David Lynch is undoubtedly a charismatic, extraordinary and startling personality. Once he admitted that he was afraid of death, pain and public speaking. For a long time, David Lynch was rather reserved and shy and rarely gave interviews. If you want to learn more about his childhood and the beginning of his directorial career, watch the documentary "Life in Art", where he himself tells about his life. However, unexpectedly, 17 years ago, he became just a brilliant speaker, carried away by transcendental meditation. And he got so carried away that he began to actively promote it - so much that it was followed by Martin Scorsese, Donna Karan, Clint Eastwood, Mobi, Alanis Morissette, Iggy Pop, Peter Gabriel ... He even ran the foundation that organizes training in the technique of transcendental meditation for children, victims of violence, military personnel with post-traumatic disorder.
Today, Lynch lives in a house designed by the son of the great American architect Frank Lloyd Wright, the author of the principle of organic architecture.
He is still keen on painting and photography.
One of his photographs served as a poster for the 61st Cannes Film Festival, and shoe designer Christian Louboutin offered him a joint photo project “Fetish” - a kind of visual study of the nature of taboos and hidden desires.
- A lot has changed ... so many great films failed at the box office, but the ones that collect cash - are not what I wanted to do - so the director explains the appearance of transcendental meditation in his life.
How can transcendental meditation increase creativity?
Our findings are based on scientific research.
This technique helps to reduce the level of stress, fear, nervousness, which leads to the release of blockages, relaxation, and this in turn has a positive effect, for example, on improving the performance of schoolchildren and students ... This is a simple technique, it will take you twenty minutes of time twice a day and help relieve nervous stress. And they concern not only those who went through violence or war: every day we find ourselves in situations that immerse us in a state of experience. It is necessary to recognize this fact - and you are already on the way to relaxation of your body and brain, which will allow you to experience the fullness of life. We offer - we do not impose, but we offer - a simple way to return the feeling of life. There are 1440 minutes in a day, so everyone can easily find only forty to do meditation.
The first full-length film of the now 71-year-old director - "The Elephant Man" - was released in 1977. Even then, it became a kind of application for a new, unique style.
"Wild at Heart" in 1990 brought the Cannes Palme d'Or to the director. During his entire career, Lynch was nominated four times for an Oscar. The long-awaited third season of "Twin Peaks" has caused a predictable effect: David Lynch once again blew the roof off their fans. And besides the cinema, Lynch enjoys music, high-fashion photo projects ...
Examples when he was filming for the studio’s order can be counted on the fingers, among them “Dune” was based on the novel by Frank Herbert. The director was dissatisfied and even removed his name from the credits of the full version.
Lynch prefers to shoot according to his script. As a rule, his films are full of mystics, there are many mysterious symbols and hidden meanings in them, they often end ambiguously, allowing the audience to think out the plot themselves. His works like to be interpreted by the followers of Freud, speaking of repressed memories and intrusive repetitions.
“I love darkness and confusion, I love absurdity ... But I also like to know that somewhere there is a small door, beyond which happiness and comfort await us,” Lynch repeatedly admitted.
Why mysticism, why "darkness and absurdity"? Answers to these questions is better to look into his childhood experiences.
TRIGGERS OF LYNCH
The family of David Lynch is middle class by the standards of Montana State.
Father - a hereditary farmer, who was able to become a scientist, and his mother - an English teacher. Both were moderately religious and never in their entire lives quarreled. Loving parents did everything so that their three children lived in contentment and love. However, it is not for nothing that one of the main themes of David Lynch is the idyll behind which lies the world of unknowable, otherworldly horror.
One day, when little David was walking with friends and his younger brother near the house, they saw a sight that was strange to a beautiful town: an absolutely naked woman was walking towards the children. She was clearly not in herself, her mouth was bleeding ... This picture made an indelible impression on the boy. But another traumatic experience was prepared for his immature consciousness. The day before going from one provincial town to another, Lynch staged a farewell party with neighbors and friends, among whom was the Smith couple. So, Mr. Smith said goodbye in a very peculiar way: in front of everyone, he ... shot himself in the head.
As with the case of a naked, bloody lady, Lynch later wrote a picture about it. Having looked at these his creations, it is easy to understand the state of a child, scared madly by these events..
Meditation causes a feeling of peace. But any creative process, including the director's, is possible only in a restless state of mind, an internal conflict.
How do you combine the creativity and practice of transcendental meditation?
Concentration, the goal of transcendental meditation, is achieved by simple methods that do not require much effort. This key method allows you to push the boundaries of consciousness, to make its capabilities more qualitative. Consciousness boosts the brain's ability, creativity. The feeling of energy, love, happiness is released, all the most positive human emotions are released. You feel them, feel their growth. The feeling of happiness frees up your creative energy. And negative emotions are the enemies of creativity: if you are very angry, you poison yourself and your environment, anger or depression begin to control your brain. Transcendental meditation, freeing the subconscious, allows us to be aware of its depth, to broadcast our most intimate thoughts and emotions.
Meditating twice a day, you will see how your career goes uphill. I experienced it on my own experience. We offer our method for free - it will help, for example, to reduce the level of cruelty in schools, to heal the psyche of people who have suffered violence. It can be used by anyone who wants to get rid of negative experiences.
Lynch works with the same fanaticism as his other past hobbies, and stops all attempts to deviate from the topic of transcendental meditation.
FLASHING LAMP
“Ideas are like gifts, they dictate everything,” David Lynch once said.
He loves spontaneity, naturalness.
To audition for the filming of Mulholland Drive, the actor Justin Theroux came straight from the plane, as he was: all in black, rumpled and disheveled. It was in this image that he was shown in the film. And on the set of the first season of Twin Peaks, the director forbade changing the flickering lamp above the table - it created a special, mystical effect.
The same principle applies in the selection of actors. Kyle MacLachlan, Laura Dern, Naomi Watts and many other artists appear in several of his pictures. But there are “people from the street” - many of those whom Lynch shoots are not professional actors. Frank Silva, who played the evil spirit of Bob in Twin Peaks, worked as a decorator for the shoot, and Harry Goaz, who had the role of funny assistant Sheriff Andy, was the driver and once drove David Lynch. Coordinator of the stunt group, editor of the script and even the composer Angelo Badalamenti starred in small roles in the same “Mulholland Drive”.
The director's approach to soundtracks is always very thorough, but at the same time just as democratic. In real clubs, on the set and in mystical places, famous or not so good teams play in his pictures. In addition, he made remixes of famous compositions. And since the beginning of the XXI century, David Lynch has also released his own electronic music albums, recorded at his studio and even sings, although his voice is most often highly distorted by computer technology.
LIFE IN ART
No less spontaneous (and just as unexpectedly ended) was his love affair with Isabella Rossellini, invited to shoot in Blue Velvet, which lasted 2 million 423 minutes, or four years. The film received a total of 17 awards and 11 nominations at various international film festivals. And Isabella received gifts in the form of ... dried cockroaches, dead mice and moles — in short, everything Lynch saw beauty. She was accustomed to his oddities, including gastronomic ones - her lover preferred food imitating ... human brains. It seemed to her that this happiness would last forever ...
But one day, without explaining anything, Lynch disappeared from her life.
Isabella landed in the clinic with a strong nervous breakdown.
"I didn't even notice that in our relationship, he always held a line, for which I did not have the right to enter," the actress later said.
And how can meditation affect political processes?
Celebrities are the same living beings as you and I. And they, like everyone else, do not want to suffer. They want a feeling of happiness, fullness of energy and the ability to create accompanied them every day. This is a common human desire, and it covers more and more people. The same can be said for politicians; there is no difference. I have never engaged in politics, but I think that they, practicing transcendental meditation, can become calmer, smarter, more loving, more creative. And when they learn to act not as politicians, but simply as harmonious people, it will be easier for them to search and find the right solutions.
Well, we can only wait. Time will tell whether this complete return to the beloved business will be replaced by cold detachment, as happened to him more than once, or whether David Lynch has finally found a cause that has engulfed him completely.