Bir dəfə o, düz on il susdu, sonra kinodan həmişəlik gedəcəyini açıqladı. Amma sözünü tutmadı – qayıtdı və pərəstişkarlarını "Twin peaks" adlı əfsanəvi mövsümi serialı ilə sevindirdi. Lakin son zamanlar, yəqin ki, uzun müddətlik transsendental meditasiya təcrübəsi nəticəsində yaradıcılığının coşqusuz, anı yüksəliş və düşüşsüz keçdiyi bir zamanda onun həyatına tarazlıq və balans dövrü daxil oldu.
O, meditasiyaya o qədər qapılıb ki, istənilən söhbəti tanış bir istiqamətə çevirə bilir. Devid Linç – elə bundan ibarətdir: o nə ilə maraqlanırsa – istər musiqi, kino, rəssamlıq, fotoqrafiya və ya bu günkü gün meditasiya olsun – deməli bu onun bütün düşüncələrini yox edən əsl ehtirasdir.
lynch300dpi-6450
HƏYATI HİSS ETMƏK
Devid Linç şübhəsiz xarizmatik, qeyri-adi, epataj bir şəxsiyyətdir. Bir vaxtlar ölümdən, ağrıdan və ictimai çıxışlardan qorxduğunu etiraf etmişdi. Uzun müddət Devid Linç olduqca qapalı və utancaq biri idi, nadir hallarda müsahibə verirdi. Əgər onun uşaqlığı və rejissorluq karyerasının başlanğıcı haqqında ətraflı öyrənmək istəyirsinizsə, həyatı barədə özünün bəhs etdiyi "İncəsənətdə yaşam" sənədli filmini izləyin. Lakin gözlənilmədən, 17 il əvvəl o, transsendental meditasiya ilə məşğul olaraq parlaq bir oratora çevrilir. Bu meditasiyaya o dərəcədə qapılır ki, onu fəal şəkildə təbliğ etməyə başlayır. Belə ki, Martin Scorsese, Donna Karan, Clint Eastwood, Moby, Alanis Morissette, Iggy Pop, Peter Gabriel onun ardınca gedirlər. O, hətta uşaqlara, zorakılıq qurbanlarına, posttravmatik pozğunluğu olan hərbiçilərə transsendental meditasiya texnikasının təlimini təşkil edən fonda rəhbərlik edir.
Bu gün Linç layihəsinin böyük amerikan memarı, orqanik memarlıq prinsipinin müəllifi Frenk Lloyd Raytın oğlu tərəfindən hazırlanmış bir evdə yaşayır.
Əvvəlki kimi rəsm və fotoqrafiya ilə maraqlanır.
Onun foto işlərindən biri 61-ci Kann Film Festivalının afişası olub, ayaqqabı dizayneri Kristian Lubuten isə ona təbiət tabusunun və gizli arzuların özünəməxsus vizual araşdırması olan "Fetiş" adlı birgə fotolayihə təklif edib.
025-daviv-lynch-kiev_copy
Çox şey dəyişib... Nümayişlərdə nə qədər möhtəşəm filmlər uğursuzluq qazanır, gəlir gətirən filmlər isə mənim məşğul olmaq istədiyim filmlər deyil - rejissor transsendental meditasiyanın həyatına daxil olmasını belə izah edir.
Transsendental meditasiya kreativliyi necə artıra bilər?
Bizim nəticələrimiz elmi araşdırmalara əsaslanır.
Bu metodika stress, qorxu, əsəbilik səviyyəsini azaltmağa kömək edir, bu da bloklamanın aradan qaldırılmasına, rahatlamağa gətirib çıxarır və öz növbəsində də məsələn məktəblilərin və tələbələrin yaxşı oxumasına xoş təsir göstərir. Bu çox sadə bir texnikadır, gündə iki dəfə iyirmi dəqiqə vaxtınızı alacaq və əsəb stressinin öhdəsindən gəlməyə kömək edəcək. Bu sadəcə zorakılıq və ya müharibədən keçənlərə aid deyil: biz hər gün həyəcan verici vəziyyətlərə düşürük. Bu faktı etiraf edən kimi - siz artıq həyatın bütün dolğunluğunu hiss etməyə kömək edən bədən və beyin rahatlaması yolundasınız. Biz təklif edirik - məcbur etmirik, məhz həyat hissini bərpa etmək üçün sadə bir yol təklif edirik. Axı bir gündə 1440 dəqiqə var, ona görə də hər bir kəs meditasiya ilə məşğul olmağa asanlıqla 40 dəqiqəsini ayıra bilər.
Hazırda 71 yaşında olan rejissorun ilk "Fil adam" tammetrajlı filmi 1977-ci ildə işıq üzü görüb. Bu film artıq o zaman yeni, unikal tərzin özünəməxsus bəyanatı olmuşdu.
1990-cı ildə "Vəhşi ürəklər" rejissora Kannın Qızıl Palma Budağı mükafatını qazandırıb. Linç bütün karyerası boyunca dörd dəfə Oskara namizəd olub. "Twin Peaks" serialının səbirsizliklə gözlənilən üçüncü mövsümü əvvəlcədən məlum nəticə əldə edib: Devid Linç pərəstişkarlarının bir daha ağlını başından aldı. Kinematoqrafiya ilə yanaşı Linç musiqi, yüksək modanın foto layihələri ilə maraqlanır...
Studiyaların sifarişi ilə çəkdiyi filmləri barmaqla saymaq olar - bunların arasında Frank Herbertin romanı əsasında çəkilmiş "Dune" filmi yer alır. Rejissor özü bu işindən narazı qalmışdı və hətta öz adını tam versiyanın titrlarından çıxarmışdı.
Linç öz yazdığı ssenari əsasında çəkməyə üstünlük verir. Bir qayda olaraq, onun filmləri mistika ilə doludur, onlarda bir çox sirli simvollar və gizli mənalar var, çox vaxt onlar tamaşaçılara süjet xəttini özlərinin düşünməsinə imkan verərək çoxmənalı şəkildə bitir. Freydin davamçıları onun işlərini silinmiş xatirələr və zəhlətökən təkrarlamalardan bəhs edərək təfsir etməyi sevirlər.
"Mən qaranlığı və qarışıqlığı sevirəm, cəfəngiyatı sevirəm... Bir də haradasa arxasında xoşbəxtliyin və rahatçılığın bizi gözlədiyi kiçik bir qapının olduğunu bilməyi də sevirəm" - Linç bir neçə dəfə bunu etiraf edib.
Niyə mistika, niyə "qaranlıq və cəfəngiyat"? Bu suallara cavabı onun uşaqlıq təəssüratlarında axtarmaq daha yaxşıdır.
lynch300dpi-6467edited_copy
LİNÇİN TRİGGERLƏRİ
Devid Linçin ailəsi - Montana ştatının ölçülərinə görə orta sinfə aiddir.
Atası – nəsillikcə fermer olub, sonradan elmi işçi olmağı bacarıb, anası isə - ingilis dili müəllimi olub. Hər ikisi də orta səviyyədə dindar olublar və həyatları boyunca heç vaxt küsməyiblər. Bir-birini sevən valideynlər, üç uşağın rifah və sevgi içində yaşamaları üçün əllərindən gələni ediblər. Lakin Devid Linçin əsas mövzularından biri arxasında naməlum dünyanın, axirət dəhşətinin gizləndiyi idilliya olması əbəs yerə deyil.
Bir dəfə balaca Devid dostları və kiçik qardaşı ilə evlərinin yaxınlığında gəzirdi, onlar xoş görünüşlü şəhərlərinə uyğun gəlməyən qəribə bir hadisə görürlər: uşaqların qarşısına tamamilə çılpaq bir qadın gəlirdi. O, açıq-aydın özündə deyildi, ağzı qan içində idi... Bu səhnə balaca oğlanda unudulmaz təəssürat yaratmışdı. Lakin onun hələ kamilləşməyən şüuru üçün daha bir travmatik təcrübə hazırlanmışdı. Linç ailəsi bir əyalətdən digər əyalətə köçməzdən bir gün əvvəl aralarında Smit cütlüyünün də olduğu qonşuları və dostlarına vida gecəsi təşkil edirlər. Belə ki, mister Smit hər kəslə olduqca özünəməxsus şəkildə vidalaşır: hər kəsin gözü önündə o... silahla başından vurur.
Qan içində çılpaq qadınla olan hadisə ilə yanaşı Linç daha sonralar bu barədə də film çəkib. Bu əsərlərə baxdıqda bu hadisələrdən dəlicəsinə qorxan uşağın vəziyyətini anlamaq asandır.
Meditasiya rahatlıq hissi verir. Amma rejissorluq daxil olmaqla istənilən kreativ prosesin baş verməsi yalnız ağılın narahat vəziyyətində, daxili münaqişə zamanı mümkündür.
lynch300dpi-6622_copy
Yaradıcılığı və transsendental metitasiya təcrübəsini bir araya necə sığışdırırsınız?
Konsentrasiya, transsendental metitasiyanın məqsədi xüsusi səyə ehtiyac olmadan sadə metodlarla əldə edilir. Bu əsas metod şüurun sərhədlərini genişləndirməyə, onun imkanlarını daha keyfiyyətli etməyə kömək edir. Şüur beyin qabiliyyətini, yaradıcılığı hərəkətə gətirir. Enerji, sevgi, xoşbəxtlik hissi azad edilir, bütün ən müsbət insan duyğuları sərbəst buraxılır. Siz onları duyursunuz, onların böyüməsini hiss edirsiniz. Xoşbəxtlik hissi sizin yaradıcılıq enerjinizi azad edir. Mənfi emosiyalar isə - yaradıcılığın düşmənidir: əgər siz çox qəzəblənmisinizsə, həm özünüzü, həm də ətrafınızdakıları zəhərləyirsiniz, hirs və ya depressiya beyninizi idarə etməyə başlayır. Transsendental meditasiya şüuraltı fikirləri azad edərək onun dərinliyini dərk etməyə, ən gizli düşüncəmizi və emosiyalarımızı yayımlamağa bizə kömək edir.
Gündə iki dəfə meditasiya edərək karyeranızın yüksəldiyini görəcəksiniz. Bunu öz təcrübəmdə yaşamışam. Biz metodikamızı pulsuz təklif edirik. Bu üsul məsələn, məktəblərdə qəddarlıq səviyyəsinin azaldılmasına, zorakılıqla qarşılaşan insanların psixikasının sağalmasına kömək edəcək. Mənfi təəssüratlardan azad olmaq istəyən hər bir kəs bu metodikadan istifadə edə bilər.
Linç fond işi ilə digər keçmiş maraqları kimi eyni fanatik şəkildə məşğul olur və bütün transsendental meditasiya mövzusundan uzaqlaşmaq cəhdlərini aradan qaldırır.
SAYRIŞAN LAMPA
"İdeyalar - istedad kimidir, onlar hər şeyi diktə edirlər" - nə vaxtsa Devid Linç belə deyib.
O spontanlığı, təbiiliyi sevir.
"Mulholland Drive" filminin çəkilişinin seçmələri üçün aktyor Justin Theroux birbaşa təyyarədən gəlmişdi: tamamilə qara rəngdə geyinmiş, paltarları əzilmiş və dağınıq vəziyyətdə. Məhz elə bu obrazda onu filmdə göstərmişdilər. "Twin Peaks" serialının birinci mövsümünün çəkilişində isə rejissor masanın üstündəki sayrışan lampanı dəyişdirməyi qadağan etmişdi - bu lampa xüsusi, mistik effekt yaradırdı.
Eyni prinsip aktyorların seçilməsinə də aiddir. Kyle MacLachlan, Laura Dern, Naomi Watts və bir çox digər artistlər onun bir neçə filmlərində iştirak edirlər. Amma "küçə insanları" da var. Linçin çəkdiyi bir çoxları peşəkar aktyorlar deyil. "Twin Peaks" serialında zalım ruh Bob rolunu ifa edən Frank Silva çəkilişdə dekorator işləyirdi, Şerif Endinin məzəli köməkçisi rolunu oynayan Harry Goaz isə sürücü idi və bir dəfə Devid Linçi avtomobilində aparmışdı. Həmin "Mulholland Drive" filmində kiçik rollarda tryuk qrupunun koordinatoru, ssenari redaktoru və hətta bəstəkar Angelo Badalamenti iştirak ediblər.
Rejissorun soundtreklərə olan yanaşması həmişə çox diqqətlidir, amma eyni zamanda həm də demokratikdir. Real klublarda, çəkilişlərdə və onun filmlərinini mistik yerlərində məşhur və ya bir o qədər də məşhur olmayan komandalar ifa edirlər. Bundan əlavə, o məşhur kompozisiyaların remikslərini edib. XXI əsrin əvvəllərindən Devid Linç həm şəxsi elektron musiqisi albomlarını buraxır, səsyazmaları öz studiyasında yazdırır, həm də hətta ifa edir, halbuki, onun səsi çox vaxt kompüter texnologiyası vasitəsilə olduqca təhrif edilir.
videoblocks-night-butterflies-flutter-around-light-of-old-lamp-outside-macro_rkumroi1z_thumbnail-full01_copy
"İNCƏSƏNƏTDƏ YAŞAM"
Müəyyən dərəcədə spontan başlayan (və eyni dərəcədə gözlənilmədən bitən) "Mavi məxmər" filminin çəkilişlərinə dəvət olunmuş İzabella Rossellini ilə 2 milyon 423 dəqiqə, ya da dörd il davam edən romanları olub. Film müxtəlif beynəlxalq kinofestivallarda ümumi olaraq 17 mükafat və 11 nominasiya qazanıb. İzabella isə qurudulmuş tarakanlar, ölü sıçanlar və köstəbəklər (bir sözlə Linç nədə gözəllik görürdüsə) şəklində hədiyyələr alırdı. İzabella onun bütün, eyni zamanda qastronomik qəribəliyinə alışmışdı - onun sevgilisi insan beyni formasına... bənzədilmiş qidalara üstünlük verirdi. İzabellaya elə gəlirdi ki, bu xoşbəxtlik əbədi davam edəcək...
Lakin bir gün Linç heç bir şey açıqlamadan onun həyatından yox oldu.
İzabella güclü sinir pozğunluğu səbəbi ilə xəstəxanaya düşdü.
"Mən heç anlamamışdım, o həmişə münasibətlərimizdə keçməyə ixtiyarımın olmadığı xətt çəkirdi" - sonralar aktrisa bildirmişdi.
elisabet_r
Bəs meditasiya siyasi proseslərə necə təsir edə bilər?
Məşhurlar da bizim kimi canlı məxluqlardır. Onlar da hər kəs kimi, əzab çəkmək istəmirlər. Xoşbəxtlik hissi, enerji və yaratmaq bacarığının onları hər gün müşayiət etməsini istəyirlər. Bu adi insani arzudur və getdikcə daha çox adamı cəlb edir. Eyni şeyi siyasətçilər haqqında da söyləmək olar, fərqi yoxdur. Mən heç vaxt siyasətlə məşğul olmamışam, lakin düşünürəm ki, onlar da transsendental meditasiya ilə təcrübə apararaq daha sakit, ağıllı, daha sevən, daha yaradıcı ola bilərlər. Siyasətçi kimi deyil, sadə harmonik insan kimi hərəkət etməyi öyrəndiklərində, düzgün həllər axtarmaq və tapmaq onlara daha asan olacaq.
devid-linch-zhizn-v-iskusstve-2016_116029_0_copy
Bəli, bizə yalnız gözləmək qalır. Sevdiyi işə tamamilə özünü həsr etmə dəfələrlə baş verdiyi kimi soyuq uzaqlaşma ilə əvəz olunacaq, yoxsa Devid Linç nəhayət büsbütün onu ələ alan işi tapıb? Bunu zaman göstərəcək.

ФАТА-МОРГАНА ДЭВИДА ЛИНЧА
Однажды он замолчал на целых десять лет. Затем объявил о бесповоротном уходе из кино. Но не сдержал слова – вернулся и порадовал поклонников новыми сезонами легендарного сериала «Твин пикс». Однако в последнее время, возможно, в результате многолетней практики трансцендентальной медитации в его жизни наступил период равновесия и баланса, когда творчество протекает без надрыва, резких взлетов и падений.
Медитацией он так увлечен, что переводит любой разговор в знакомое русло. И в этом – весь Дэвид Линч: если он чем-то увлечен – будь то музыка, кино, живопись, фотография или, как ныне, медитация, – то это истинная страсть, поглощающая все его помыслы.
lynch300dpi-6450
ОЩУЩЕНИЕ ЖИЗНИ
Дэвид Линч, бесспорно, личность харизматичная, неординарная и эпатажная. Когда-то он признался, что боится смерти, боли и публичных выступлений. Долгое время Дэвид Линч был довольно замкнут и стеснителен и редко давал интервью. Если вам хочется подробнее узнать о его детстве и начале режиссерской карьеры, посмотрите документальный фильм «Жизнь в искусстве», где он сам рассказывает о своей жизни. Однако неожиданно, 17 лет назад, он стал просто блестящим оратором, увлекшись трансцендентальной медитацией. А увлекся он настолько, что начал ее активно пропагандировать – да так, что за ним последовали Мартин Скорсезе, Донна Каран, Клинт Иствуд, Моби, Аланис Мориссетт, Игги Поп, Питер Гэбриэль... Он даже возглавил фонд, организующий обучение технике трансцендентальной медитации детей, жертв насилия, военных с посттравматическим расстройством.
Сегодня Линч живет в доме, спроектированном сыном великого американского архитектора Фрэнка Ллойда Райта, автора принципа органического зодчества.
По-прежнему увлекается живописью и фотографией.
Одна из его фоторабот послужила афишей 61-го кинофестиваля в Каннах, а дизайнер обуви Кристиан Лубутен предложил ему совместный фотопроект «Фетиш» – своеобразное визуальное исследование природы табу и скрытых желаний.
025-daviv-lynch-kiev_copy
Многое изменилось... Столько великолепных фильмов провалилось в прокате, а то, что собирает кассу, – не то, чем я хотел бы заниматься, – так объясняет сам режиссер появление трансцендентальной медитации в своей жизни.
Как трансцендентальная медитация может повысить креативность?
Наши выводы основаны на научных исследованиях.
Эта методика помогает снизить уровень стресса, страха, нервозности, что ведет к снятию блокировок, расслаблению, а это в свою очередь благоприятно влияет, например, на повышение успеваемости у школьников и студентов... Это простая техника, она займет у вас двадцать минут времени дважды в день и поможет пережить нервные стрессы. А они касаются не только тех, кто прошел через насилие или войну: мы каждый день попадаем в ситуации, погружающие нас в состояние переживаний. Стоит признать этот факт – и вы уже на пути к расслаблению тела и мозга, которое позволит вам прочувствовать всю полноту жизни. Мы предлагаем – не навязываем, а именно предлагаем – простой способ вернуть ощущение жизни. В сутках ведь 1440 минут, так что каждый вполне может найти всего сорок, чтобы заняться медитацией.
Первая полнометражка 71-летнего ныне режиссера – «Человек-слон» – увидела свет в 1977 году. Уже тогда она стала своеобразной заявкой о новом, уникальном стиле.
«Дикие сердцем» в 1990 году принесли режиссеру каннскую Золотую пальмовую ветвь. За всю карьеру Линча четырежды номинировали на «Оскар». Долгожданный третий сезон «Твин Пикс» вызвал вполне предсказуемый эффект: Дэвид Линч в очередной раз снес крышу своим поклонникам. А еще, помимо кинематографа, Линч увлекается музыкой, фотопроектами с высокой модой...
Примеры, когда он снимал по заказу студии, можно пересчитать по пальцам, среди них – «Дюна» по роману Фрэнка Герберта. Сам режиссер остался недоволен и даже убрал свое имя из титров полной версии.
Линч предпочитает снимать по своему сценарию. Как правило, его фильмы полны мистики, в них много загадочных символов и скрытых смыслов, часто они заканчиваются неоднозначно, позволяя зрителям самим додумывать сюжет. Его работы любят толковать последователи Фрейда, говоря о вытесненных воспоминаниях и навязчивых повторениях.
«Я люблю тьму и сумбур, люблю абсурд... Но еще я люблю знать, что где-то есть маленькая дверца, за которой нас ждут счастье и уют», – не раз признавался Линч.
Почему мистика, почему «тьма и абсурд»? Ответы на эти вопросы лучше поискать в его детских впечатлениях.
lynch300dpi-6467edited_copy
ТРИГГЕРЫ ЛИНЧА
Семья Дэвида Линча – средний класс по меркам штата Монтана.
Отец – потомственный фермер, сумевший стать научным работником, а мать – педагог английского. Оба были в меру религиозными и ни разу за всю свою жизнь не поссорились. Любящие родители делали все, чтобы трое их детей жили в довольстве и любви. Однако не зря одна из главных тем Дэвида Линча – идиллия, за которой кроется мир непознаваемого, потустороннего ужаса.
Однажды, когда маленький Дэвид гулял с друзьями и младшим братом около дома, они увидели странное для благообразного городка зрелище: навстречу детям шла абсолютно нагая женщина. Она явно была не в себе, рот в крови... Эта картина произвела на мальчика неизгладимое впечатление. Но для его несозревшего сознания был уготован еще один травматический опыт. За день до того, как отправиться из одного провинциального городка в другой, Линчи устроили прощальную вечеринку с соседями и друзьями, среди которых была и чета Смитов. Так вот, мистер Смит попрощался очень своеобразно: на глазах у всех он... прострелил себе голову.
Как и о случае с обнаженной окровавленной дамой, Линч позже написал об этом картину. Взглянув на эти его творения, легко понять состояние ребенка, до безумия напуганного этими событиями.
lynch300dpi-6622_copy
Медитация вызывает ощущение покоя. Но любой креативный процесс, включая режиссерский, возможен только при неспокойном состоянии разума, внутреннем конфликте.
Как же Вы совмещаете творчество и практику трансцендентальной медитации?
Концентрация, цель трансцендентальной медитации, достигается простыми методами, не требующими особых усилий. Этот ключевой метод позволяет раздвинуть границы сознания, сделать его возможности более качественными. Сознание подстегивает мозговые способности, креативность. Высвобождается ощущение энергии, любви, счастья, выпускаются на волю все самые позитивные человеческие эмоции. Вы их чувствуете, ощущаете их рост. Чувство счастья освобождает вашу творческую энергию. А негативные эмоции – это враги креативности: если вы очень рассержены, вы отравляете и себя, и свое окружение, злоба или депрессия начинают контролировать ваш мозг. Трансцендентальная медитация, освобождая подсознание, позволяет нам осознавать его глубины, транслировать наши самые сокровенные мысли и эмоции.
Медитируя дважды в день, вы увидите, как идет в гору ваша карьера. Я испытал это на своем собственном опыте. Мы бесплатно предлагаем нашу методику – она поможет, например, снизить уровень жестокости в школах, исцелить психику людям, перенесшим насилие. Ее может применять каждый, кто хочет избавиться от негативных переживаний.
Работой фонда Линч занимается с тем же фанатизмом, как и другими своими прошлыми увлечениями, и пресекает все попытки отклониться от темы трансцендентальной медитации.
МЕРЦАЮЩАЯ ЛАМПА
«Идеи – как дары, они диктуют все», – как-то сказал Дэвид Линч.
Он любит спонтанность, естественность.
На прослушивание для съемок фильма «Малхолланд Драйв» актер Джастин Теру приехал прямо с самолета, как был: весь в черном, помятый и растрепанный. Именно в таком образе его и показали в фильме. А на съемках первого сезона «Твин Пикс» режиссер запретил менять мерцающую лампу над столом – она создавала особый, мистический эффект.
Тот же принцип действует и в подборе актеров. Кайл МакЛахлен, Лора Дерн, Наоми Уоттс и многие другие артисты появляются в нескольких его картинах. Но есть и «люди с улицы» – многие из тех, кого снимает Линч, не являются профессиональными актерами. Фрэнк Силва, сыгравший в «Твин Пикс» злого духа Боба, работал на съемках декоратором, а Гарри Гоаз, которому досталась роль забавного помощника шерифа Энди, был водителем и однажды подвозил Дэвида Линча. В небольших ролях в том же «Малхолланд Драйве» снялись координатор трюковой группы, редактор сценария и даже композитор Анджело Бадаламенти.
Подход режиссера к саундтрекам всегда очень тщателен, но в то же время так же демократичен. В реальных клубах, на съемках и в мистических местах в его картинах играют известные или не очень команды. Кроме того, он делал ремиксы известных композиций. А с начала XXI века Дэвид Линч выпускает и собственные альбомы электронной музыки, записывается на своей студии и даже поет, хотя его голос чаще всего сильно искажен компьютерной технологией.
videoblocks-night-butterflies-flutter-around-light-of-old-lamp-outside-macro_rkumroi1z_thumbnail-full01_copy
ЖИЗНЬ В ИСКУССТВЕ
Не менее спонтанным (и так же неожиданно закончившимся) оказался его роман с приглашенной для съемок в «Синем бархате» Изабеллой Росселлини, длившийся 2 миллиона 423 минуты, или четыре года. Фильм получил в общей сложности 17 премий и 11 номинаций на различных международных кинофестивалях. А Изабелла получала подарки в виде... засушенных тараканов, мертвых мышей и кротов – словом, всего того, в чем Линч видел красоту. Она привыкла к его странностям, в том числе и гастрономическим – ее возлюбленный предпочитал еду, имитирующую... человеческие мозги. Ей казалось, что это счастье будет длиться вечно...
Но однажды, ничего не объясняя, Линч исчез из ее жизни.
Изабелла угодила в клинику с сильным нервным срывом.
«Я даже не замечала, что в наших отношениях он всегда проводил черту, заходить за которую я не имела права», – позже рассказывала актриса.
elisabet_r
И как медитация может повлиять на политические процессы?
Селебрити такие же живые существа, как мы с вами. И они, как и все остальные, не хотят страдать. Они хотят, чтобы ощущение счастья, наполненности энергией и способность творить сопровождало их каждый день. Это обычное человеческое желание, и оно охватывает все больше людей. То же можно сказать и в отношении политиков, разницы нет. Я никогда не занимался политикой, однако думаю, что и они, практикуя трансцендентальную медитацию, могут стать спокойнее, разумнее, более любящими, более творческими. И вот когда они научатся действовать не как политики, а просто как гармоничные люди, им будет легче искать и находить правильные решения.
devid-linch-zhizn-v-iskusstve-2016_116029_0_copy
Что ж, нам остается лишь подождать. Время покажет, сменится ли эта полная отдача любимому делу холодной отстраненностью, как бывало с ним не раз, или Дэвид Линч наконец-то нашел дело, которое поглотило его полностью.