Bakıda və Londonda yaşayır və çalışır. Düşüncə azadlığını yaradıcı uçuşunun əsas tərkib hissəsi hesab edir. Bəlkə elə buna görə özünə gecələr yeməyə qadağa qoymayıb, yeməklərdən isə spagetti və balığa üstünlük verir. Sevimli gülü – yasəmən. Sevimli kitabı – Qabriel Qarsiya Markesin “100 il tənhalıq” əsəri. Sevimli filmləri – “Döyüşçülər klubu” və “Qurulan portağal”.
Bu gün Bakının mərkəzinin hər döngəsində sakinlər afişalarda imperativ formada gözlənilməz çağırışla rastlaşır: YARAT! Bu çağırış şəhərin durğunlaşmış atmosferinə əvvəllər bəlli olmayan quruculuq, axtarış və yaradıcılıq avantürası gətirdi. Son il ərzində “YARAT!” qeyri-kommersiya təşkilatı tərəfindən çox sayda sərgi keçirilib və onların hər biri öz-özlüyündə unikaldır. Belə ki, “Ön söz” layihəsi çərçivəsində təşkilatın konsepsiyası təqdim edilmişdi. “Public art” sərgisi tam başqa idi: onun məqsədi incəsənətə böyük marağı olmayan geniş kütlələri bu sahəyə cəlb etmək idi. “Public art” aktual incəsənəti şəhər sahəsinin, şəhər sakinlərinin gündəlik həyatının bir hissəsi etdi. “Biz bunu bütün tədbirlərə fəal iştirak edən çox sayda insanların cəlb edilməsinə görə bacardıq”, - təşkilatın rəhbəri Aidə Mahmudova deyir. Bir meydançada bizim gənc istedadların yaradıcılığını beynəlxalq səviyyəli rəssamlarla birləşdirən ilk sərgi müasir incəsənət muzeyində məzmunlu “Birləşən körpülər” adı ilə keçdi. Körpülər incəsənət aləmində çəkiyə malik adlara tərəf salınmışdı. Müasir dünyanın multikulturalizmini ifadə etmək səyi “Communist” sərgisinin əsasını təşkil etdi. Həqiqətən də, son 20-30 il ərzində millətlər və dinlər arasında sərhədlər gözə çarpacaq dərəcədə incəlib, diqqətli rəssam bunu müşahidə və qeyd edir. Bu yaxınlarda “YARAT!”ın ildönümü münasibətiylə Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə aparıcı hərrac evlərindən biri olan “Christie’s” ilə birlikdə təşkil olunan böyük tədbir baş tutdu. “Christie’s” ilə daimi əsaslarla nəzərdə tutulan əməkdaşlığın müəyyən tematikası və ritmi təyin olunmuşdu. “YARAT!” inkişaf edir, imkanlarını genişləndirir, beynəlxalq miqyas alır. Aidə Mahmudova təşkilatın vəzifələri, problemləri və inkişaf perspektivləri haqqında və çox şəxsi işləri haqqında bizimlə bölüşdü...
“Problem” sözünü necə qəbul edirsiniz, istər bu problem sosial olsun və ya şəxsi xarakter daşısın?
Problem yoxdursa, irəliləməyə stimul da yoxdur. Problem hər zaman çox olur, qurtulması çətin olan xırdalıqlardan tutmuş təşkilati və şəxsi problemlərə qədər. Problemi həll edərək səni irəli aparan emosional impulsu yaradırsan. Hesab edirəm ki, problem – yaxşıdır; lakin onlar çox olanda işi ləngidə bilərlər. Xüsusən də bu, maliyyə, sponsor problemləridirsə...
Kənardan belə görünə bilər ki, Heydər Əliyev Fondunun yardım etdiyi gənc təşkilatın heç bir problemi yoxdur. Sualı qəsdən verirəm ki, bu layihənin çətinliyini vurğulayım. İnsanlar çox zaman məsələnin məğzini bilmədən səthi fikir yürüdürlər...
Ola bilsin ki, hamısı yox, amma müəyyən kateqoriya – bəli. Biz əvvəl özümüz işləyirdik, çünki Heydər Əliyev Fondu və “Christie’s” kimi təşkilatlarla əməkdaşlıqdan öncə müəyyən təcrübə və nüfuz toplamaq istəyirdik. Ötən il biz bunun üçün çalışdıq. Əməkdaşlığa isə artıq bunun öhdəsindən gələcəyimizə əmin olduqdan sonra qərar verdik.
Təşkilatın yaradılmasında ən çətin nə idi?
Ən çətini – başlanğıcdır. Təqribən üç il əvvəl təşkilatı yaratmaq ideyası meydana gəldi, ancaq yeni işə başlayanda həmişə qorxu mane olur. Lakin başlamaq kifayətdir ki, hər şey sanki öz-özünə yaranır. “Birləşən körpülər” sərgisini təşkil edərkən kağız-kuğuz sarıdan ciddi əziyyətlərə qatlaşdıq, çünki Londonda işlədiyimiz qalereyada dəhşətli bürokratiya var idi.
Yazıda bir hərf səhvi buraxdınsa, hər şeyi təzədən başlamaq lazımdır. Nəzərə almaq lazımdır ki, xaricdə insanlar xırdalığa qədər çox dəqiqdirlər, sanki robotdurlar. İlk sərgini özümüz təşkil etdiyimizə görə təşkilatın ildönümünü də özümüz etmək istəyirdik. Bizim çox sayda planlarımız var. Gənc rəssamlara yardım etmək, onlar üçün emalatxanalar təşkil etmək, sərgilər keçirmək, master-klaslar üçün mütəxəssislər dəvət etmək istərdik. Bu, ciddi maliyyə dəstəyi tələb edən böyük həcmli işdir. Prinsipcə, mən şikayət etmirəm, çünki bizə yardım göstərirlər. Mən buna çox şadam, belə ki, sponsorlar və tədbirlərimizdə iştirak edən insanlardan belə pozitiv yanaşma gözləmirdim.
Siz xaricdə sərgilər təşkil edirsiniz, müasir Azərbaycan incəsənətini təbliğ edirsiniz. Və Sizdən yəqin ki, tez-tez nitq söyləməyi rica edirlər. Kütlə qarşısında çıxışlarınız necə alınır?
Oy, mən çıxış etməyi hədsiz dərəcədə xoşlamıram. Bu mənim üçün ən böyük problemlərdən biridir, çünki publika qarşısında dəhşətli qorxunun öhdəsindən gələ bilmirəm. Çıxış ərəfəsində gecə yatmıram, həyəcan keçirirəm. İnsanlarla bilavasitə ünsiyyət qurmaq mənə asandır. Amma mikrofona yaxınlaşaraq çox sayda insan siması gördükdə dərhal nədən söz açacağımı unuduram.
Bəs bu nə ilə bağlıdır?
Bilmirəm, mən həmişə belə olmuşam. Çıxış ərəfəsində mən az qala huşumu itirmək həddinə çatıram. Hətta universitetlərdə təqdimatın öhdəsindən son qüvvəmi səfərbər edərək gəlmişəm. Bir imtahanı xatırlayıram, təqdimat etmək lazım idi, əks halda semestr uğursuz tamamlanacaq idi. Mən kitabxananı tərk etmirdim, bildirirdim ki, heç yana getməyəcəm. Nəhayət özümü bayıra çıxmağa məcbur edəndə artıq hamı başlamışdı. Gecikdim, ancaq gəldim. Hər şey normal keçdi, amma bu nəyin bahasına hasil oldu...
Yaradıcı insan olaraq Siz üzərinizə təşkilata rəhbərlik məsuliyyətini götürdünüz. Yəqin ki, bu asan deyil?
Bəli, çox. Rəhbərlik etmək çətindir, amma xoşdur. Mən bunu məmnuniyyətlə edirəm. Eyni zamanda öz üzərində işləmək istəyirsən, amma bunları birləşdirmək çətindir. Demək olar ki, vaxt qalmır, şəxsi həyat haqqında isə heç danışmıram. Bəzən bir neçə gün yaradıcılığa həsr etmək və ofisə gəlməmək istəyirsən. Xüsusən də həmişə həyata keçirilməsi pis olmayan bir-iki ideyaya malik olduğumu nəzərə alsaq, sadəcə bunun üçün zaman tapmaq lazımdır.
Hazırda nəyin üzərində işləyirsiniz?
Boyalardan daha hansı tərzdə və hansı variantda istifadə edilməsinin mümkünlüyünə dair ideyalarım var. Mən rəssamlığı və rənglərlə işləməyi çox sevirəm, ondan tam potensialı almaq istəyirəm. Məni boyaların digər materiallarla ahəngi, onlarla üçölçülü vəziyyətdə manipulyasiya üsulu maraqlandırır. Amma başlanğıc üçün eksperiment etmək lazımdır ki, istiqaməti müəyyənləşdirəsən.
Rəhbər vəzifə bəzən yaradıcılığı boğur, amma bu, o hal deyil. Aidə Mahmudova o nadir insanlardandır ki, insanın, əşyanın və vəziyyətin daxili gözəlliyini görməyə qadirdir. Zaman ötdükcə cazibədarlığın eybəcər olduğu və ya əksinə olması üzə çıxması eyib etməz: “Məyusluq olmadan maraqlı deyil”, - rəssam hesab edir. Gözəlliyin batinin və zahirin məna ilə dolu harmoniya olduğunu hesab edən insana Allah özü yaratmağı taleyinə yazıb. Və bizim qəhrəmanımız gələcəyini “YARAT!”da rəssam qismində görür. O, bütün ömrünü səylə öz üzərində işləmiş və son günlərinə qədər aktuallığını qoruyan rəssam Luiza Burjua haqqında böyük simpatiya ilə söz açır.
“Ümumiyyətlə qadın rəssamlara simpatiyam var, - Aidə etiraf edir. – Qadın olduğum üçün yox. Hesab edirəm ki, kişilərdə çox şey daha yaxşı alınır... uşaq tərbiyəsindən savayı”.
Yəni ən yaxşı aşpazlar, dizaynerlər, arxitektorlar kişilərdi?
Ümumiyyətlə, hə. Məsələ yəqin ki, nə vaxtsa qadının “boğulmasında” deyil, amma əvvəllər qadınlar indiki kimi azad deyildilər. Kişilər isə həmişə hərəkətlərində azad olublar və bu, yəqin ki, artıq onların genlərindədir. Bəlkə bir müddətdən sonra qadınlarla kişilər bu mənada bərabərləşəcəklər. Zənnimcə, kişilər daha davamlıdırlar və az emosiyalıdırlar, bu isə az əhəmiyyət kəsb etmir. Əvəzində qadın müqayisəolunmaz dərəcədə evdə daha yaxşı rahatlıq yaradacaq və uşağı tərbiyə edəcək.
Bir qadın kimi necə düşünürsünüz, ümumiyyətlə, kişi ilə qadını bərabərləşdirmək lazımdırmı?
Mən bərabər mövqelərin tərəfdarıyam və qadınla kişiyə eyni nəzərlə baxıram. Onlar eyni hüquqa malikdirlər, sadəcə kişilərdə bəzi şeylər daha yaxşı alınır, bu səbəbdən də bunda onlara güzəşt etmək lazımdır...
Kişi olmaq istərdiniz?
Bəli. Müəyyən mənada kişilərə daha asandır. Onlar məsələlərə daha düşüncəli yanaşırlar və onları qadın kimi ciddi mühakimə etmirlər.
Yaradıcılıq və cinslərin qarşılıqlı münasibətlərinə toxunduqdan sonra onların bir biri ilə qovuşduqlarında yaranan mövzuya da – uşaqlar mövzusuna da nəzər salmaya bilməzdik. Öz etirafına əsasən, qadın rəssam həyat mövqeyinə görə kişilərin bacarmadığına – dünyaya uşaq gətirməyə - borcludur: “Qadın ana olanda qadın olur”. Məhz qızının dünyaya gəlməsindən sonra Aidə Mahmudovanın əsərlərində dərinlik, öz daxili aləminə istiqamətlənmə meydana gəldi.
Özünü tanımağa səy təhtəlşüura xüsusi diqqətdə hiss olunur. “Abstraksiya və reallıq arasındakı həddi xoşlayıram, - o, etiraf edir, - bax, bu sərhəddə özünü tapmaq mümkündür”.
Uşağın erkən yaşlarından onda qabiliyyətin olduğunu müəyyən etmək olar. Necə düşünürsünüz, qızınız Sizin yolunuzu davam etdirəcək?
İstərdim ki, davam etdirsin. Ola bilsin rəssamlıqda deyil, incəsənətin başqa sahəsində. O, musiqini çox sevir, hərçənd mənim ümumiyyətlə nə musiqi duyumum, nə də səsim var. Ola bilsin nənəsindən miras qalıb. Onun ritmik hərəkətlərindən anlayıram ki, bunu inkişaf etdirmək lazımdır. Böyüyəndən sonra onu kinoya çəkmək istərdim, amma hələlik bu sadəcə fantaziyadır. O rəsm çəkməyi sevir və bunu asanlıqla öyrətmək olar.
Amma ən başlıcası rəssam kimi düşünmək bacarığı, ideyaları reallaşdırmaqdır. İstedad da elə budur.
Qızınızın tərbiyəsində hansı qaydaları rəhbər tutursunuz?
Ən əsası onun hərəkətlərini məhdudlaşdırmamaqdır. Məsələn, döşəmədə şəkil çəkməyə icazə vermək (hərçənd, döşəmə heyfdir). Uşaqda yaradıcı yanaşmanı boğmaq olmaz; əgər bu ziyan verməyən bir şeydirsə, qoy etsin. Kiçik olanda bir-iki dəfə olub ki, çimdikləyib ya vurub. Mən, əlbəttə ki, deyirdim olmaz, o da artıq belə etmir. O, balacadır, hələ hər şeyi anlamır, amma mən yenə də izah etməyə çalışıram ki, nəyə görə olmaz. Sadəcə “yox” demək düzgün deyil, qadağalarını izah etməlisən. Uşaqlara yalan demək də düzgün deyil. Uşaqlar bəzən hər şeyi böyüklər daha yaxşı anlayırlar.
Gərgin iş qrafikinə baxmayaraq, Aidə qızı ilə mümkün qədər çox vaxt keçirməyə çalışır, bütün işləyən analara isə qəti qayda tətbiqini tövsiyə edir – işdən sonra müəyyən saatları və ya hətta bütün istirahət gününü uşaqlara həsr etmək.
Hazırda onun asudə vaxtı yoxdur: “YARAT!” iyunda keçiriləcək Venesiya biennalesinə hazırlaşır. BU, təşkilatın belə səviyyədə ilk layihəsi olacaq. “YARAT!” Azərbaycanın müasir incəsənətinin onunla tanış olmayan tamaşaçılara təqdim olunması üçün strateji plan hazırlayır.
Biennaledə sərgilənən əşyalar xüsusi dəyər qazanır və təqribən 1,5 ildən sonra “Christie’s” hərrac evinin dəstəyi ilə hərracda satılacaq.
“İstərdim ki, rəssamlarımızın əsərləri satılsın və kolleksiyaçılar onları alsınlar. Biz buna mütləq nail olacağıq”.
İki ildən sonra isə “YARAT!” daimi kolleksiyası olan müasir incəsənət muzeyi kimi fəaliyyət göstərəcək. Hələliksə təhsil proqramının hazırlanması və işə salınması planlaşdırılır. “YARAT!” həmçinin sənətşünaslıq mövzusunda mühazirələr üçün Rusiyadan mühazirəçilər dəvət etməkdə davam edir. Bundan əlavə, “YARAT!” iş və əməkdaşlıq üçün hazır olan gənc istedadlar üçün açıqdır. Təşkilat mütəmadi olaraq “açıq qapılar günü” – istənilən rəssama öz işlərini sərgiləməyə imkan verən misli görünməyən sərgilər təşkil edir.
Rəssama güvənib-güvənməyəcəyinizi necə müəyyən edirsiniz?
Duyğu. Və başqalarının rəylərini dinləyirəm. Mən və daha bir neçə rəssam əsərləri birlikdə müzakirə edirik ki, obyektiv fikir yaransın. Gənc, lakin tənbəl olanlar var, onlarla işləmək alınmır. Çünki, təəssüflər olsun ki, onlar yeni heç nə yaratmırlar. Məcburi yaratmaq isə mümkün deyil.
Amma istedadlı, çalışmaq istəyənləri da var. Onlar bununla yaşayırlar. Onların əsərləri də yaxşıdır, getdikcə də yaxşılaşır. Bu rəssamların gözəl gələcəkləri var!

Живет и работает в Баку и Лондоне. Считает свободу мысли главным ингредиентом творческого полета. Может, поэтому Аида не возбраняет себе есть по ночам, а из блюд предпочитает спагетти и рыбу. Любимый цветок — сирень. Любимая книга – «100 лет одиночества» Габриэля Гарсия Маркеса. Любимые фильмы – «Бойцовский клуб» и «Заводной апельсин»
Сегодня почти на каждом углу центра Баку обыватель сталкивается на афишах с непривычным воззванием в императивной форме: YARAT! Твори! Этот призыв внес в застоялую атмосферу города неведомый ранее дух созидания, поиска и творческой авантюры. За последний год некоммерческой организацией YARAT! было проведено немало выставок, каждая из которых по-своему уникальна. Так, в рамках проекта «Ön söz» была представлена концепция организации. Совсем иной была выставка «Public art», целью которой было вовлечение в искусство широких масс, не питающих к нему особого интереса. «Public art» сделало актуальное искусство частью пространства города, частью повседневной жизни горожан. «Нам все удалось потому, что в этом было задействовано много людей, которые активно участвовали во всех мероприятиях», – говорит руководитель организации Аида Махмудова. Первая выставка, объединившая на одной площадке творчество наших молодых талантов с художниками международного уровня, прошла в музее cовременного искусства под выразительным названием «Объединенные мосты». Мосты были перекинуты к именам, имеющим вес в мире искусства. Стремление выразить мультикультурализм современного мира легло в основу выставки «Communist». В самом деле, за последние 20-30 лет границы между нациями и религиями ощутимо истончились, внимательный художник наблюдает и подмечает это. Не так давно состоялось крупное мероприятие, приуроченное к годовщине YARAT!, которое прошло совместно с одним из ведущих аукционных домов Christie’s при поддержке Фонда Гейдара Алиева. Была задана определенная тематика и ритм намечающегося сотрудничества с Christie’s на постоянной основе. YARAT! развивается, расширяет свои возможности, приобретает международный масштаб. О задачах, проблемах и перспективах развития организации и о глубоко личном с нами поделилась Аида Махмудова...
Как Вы воспринимаете слово «проблема», будь то проблема социальная или личного характера?
Если проблем нет, то нет и стимула двигаться вперед. Проблем всегда бывает много, начиная с мелочей, от которых трудно избавиться, до организационных или личных. Решая проблему, ты создаешь тот эмоциональный импульс, который толкает тебя вперед. Я считаю, что проблемы – это хорошо; только когда их много, они могут затормозить дело. Особенно, если это проблемы финансовые, спонсорские…
Со стороны может показаться, что у молодой организации, которой содействует Фонд Гейдара Алиева, нет никаких проблем. Вопрос задан мною специально, чтобы подчеркнуть нелегкость этого проекта. Люди часто поверхностно судят о чем-то, не зная сути...
Возможно, не все, но определенная категория – да. Мы вначале работали сами, так как хотели набраться опыта и иметь какой-то вес, прежде чем сотрудничать с такими организациями, как Фонд Гейдара Алиева или Christie’s. Весь прошедший год мы трудились для этого. У нас появился опыт. А на сотрудничество мы решились, когда уже были уверены, что справимся с этим.
Что было самое сложное при сотворении организации?
Самое сложное – начало. Приблизительно три года назад возникла идея основать организацию, но когда принимаешься за новое дело, всегда мешает страх. Однако стоит начать, и все как-то само собой образовывается. Когда мы организовывали выставку «Объединенные мосты», нам пришлось столкнуться с большими бумажными хлопотами, потому что в галерее, с которой мы работали в Лондоне, бюрократия была страшная.
Где-то ошибся в написании одной буквы – все надо делать заново. Нужно учитывать, что заграницей люди очень скрупулезные, почти как роботы. Так как первую выставку мы организовали своими силами, то и годовщину организации рассчитывали сделать сами. У нас очень много планов. Хотелось бы помогать молодым художникам, организовать мастерские для них, проводить выставки, приглашать специалистов для мастер-классов. Это все очень большой объем работы, для которого нужна серьезная финансовая поддержка. В принципе, я не жалуюсь, потому что нам помогают, чему я очень рада, поскольку не ожидала такого позитивного отношения со стороны спонсоров и людей, которые принимают участие в наших мероприятиях.
Вы выставляетесь за границей, пропагандируете азербайджанское современное искусство. И Вас, наверное, часто просят взять слово. Как Вам даются публичные выступления?
Ой, я очень и очень не люблю выступать. Для меня это одна из самых больших проблем, потому что я не могу преодолеть ужасный страх перед публикой. Накануне выступления ночь не сплю, переживаю. Мне легко, когда я общаюсь с людьми непосредственно. А когда подхожу к микрофону и вижу необозримое множество лиц, то сразу забываю, о чем должна говорить.
А с чем это связано?
Не знаю, со мной всегда так. Перед выходом я бываю почти в полуобморочном состоянии. Даже в университетах приходилось делать презентации через силу. Помню один экзамен, на котором надо было представить презентацию, иначе провалишь весь семестр. Я не выходила из библиотеки, заявив, что никуда не пойду. Все уже начали, когда мне пришлось, наконец, заставить себя выйти. Опоздала, но все-таки пришла. Все прошло нормально, но чего это стоило…
Будучи творческим человеком, Вы возложили на себя ответственность руководить организацией. Наверное, это нелегко?
Да, очень. Руководить сложно, но приятно. Я с удовольствием это делаю. В то же время хочется работать над собой, а совмещать это сложно. Времени почти не остается, о личной жизни уже не говорю. Иногда хочется несколько дней посвятить своему творчеству и не приходить в офис. Тем более, что у меня всегда есть пара идей, которые неплохо было бы реализовать, просто для этого нужно найти время.
Над чем Вы сейчас работаете?
У меня есть новые идеи, каким еще образом и в каком варианте можно использовать краски. Я очень люблю живопись и работу с цветом, хочется выжать из него весь потенциал. Меня интересует сочетание красок с другими материалами, способ манипуляции ими в трехмерном состоянии. Но для начала надо поэкспериментировать, чтобы определиться с направлением.
Руководящая должность временами подавляет творчество, однако это не тот случай. Аида Махмудова из тех редких людей, кто способен разглядеть внутреннюю красоту человека, вещи или ситуации. Пусть со временем окажется, что привлекательное уродливо или наоборот – «без разочарований неинтересно», – считает художница. Человеку, который считает, что красота – это наполненная смыслом гармония внутреннего и внешнего, сам Бог велел творить.
И наша героиня видит свое будущее не иначе, как в качестве художника в YARAT!. Она с большой симпатией отзывается о Луизе Буржуа – художнице, всю жизнь упорно работавшей над собой и до конца своих дней остававшейся актуальной.
«Вообще мне симпатичны все женщины-художницы, – признается Аида. – Не потому что я женщина. Я считаю, что у мужчин многое лучше получается... кроме воспитания детей».
То есть лучшие повара, дизайнеры, архитекторы – мужчины?
В общем, да. Дело, наверное, не в том, что что женщину «подавляли» когда-то, но раньше женщины были не так свободны, как сейчас. А мужчины всегда были свободны в своих проявлениях, и это, наверное, уже заложено в генах. Может, через какое-то время мужчины и женщины в этом смысле сравняются. Мне кажется, мужчины более выносливы и менее эмоциональны, это немаловажно. Зато женщина несравненно лучше создаст уют в доме и воспитает ребенка.
Ваше женское мнение, нужно ли вообще уравнивать мужчину и женщину?
Я за равные позиции и смотрю на женщин так же, как смотрю на мужчин. У них равные права, просто у мужчин что-то лучше получается, поэтому в этом им стоит уступить..
Вы бы хотели быть мужчиной?
Да. В каком-то смысле мужчинам легче. Они более трезво смотрят на вещи, и их судят не так строго, как женщину.
Затронув вопросы творчества и взаимоотношения полов, мы не могли не коснуться той темы, которая возникает в результате слияния того и другого – теме детей. Художница, по ее собственному признанию, своими жизненными позициями обязана тому, что не дано мужчинам, – рождению ребенка: «Женщина становится женщиной, когда становится матерью». Именно после рождения дочери в работах Аиды Махмудовой появилась углубленность, обращенность внутрь своего «я».
Стремление разобраться в себе ощущается в особом внимании к подсознательному. «Мне нравится грань между абстракцией и реальностью, – признается она, – вот на этом стыке можно найти себя».
По ребенку можно с детства определить, есть ли у него способности. Как Вы думаете, будет ли дочь продолжать Ваше дело?
Мне хотелось бы, чтобы она продолжала. Возможно, не в рисовании, но в какой-нибудь сфере искусства. Она очень любит музыку, хотя у меня вообще нет ни слуха, ни голоса. Видимо, унаследовала от бабушки. По тому, как она ритмично двигается, я вижу: это надо развивать. Когда подрастет, я бы хотела снять ее в кино, но пока это просто фантазии. Рисовать она любит, и этому легко можно научить.
Но главное – умение думать, как художник, материализовывать свои идеи. Это и есть талант.
Какими правилами Вы руководствуетесь в воспитании дочери?
Важнее всего – не ограничивать ее свободу в своих действиях, например, позволять рисовать на полу (хоть пол и жалко очень). Нельзя подавлять в ребенке творческий подход; если это что-то безобидное, – пусть делает. Когда была младше, пару раз было, что ущипнет или ударит. Я, конечно, говорила, что нельзя, и она больше так не делает. Она маленькая, не понимает еще всего, но я все равно стараюсь объяснять, почему нельзя. Неправильно просто так сказать «нет», надо объяснять свои запреты. И врать детям неправильно. Дети иногда лучше взрослых все понимают.
При своем напряженном рабочем графике Аида старается проводить с дочерью как можно больше времени, а всем работающим мамам рекомендует завести себе твердое правило – посвящать детям определенные часы после работы или даже весь выходной.
Сейчас у нее самой свободного времени нет: YARAT! готовится к Венецианскому биеннале в июне. Это будет первый проект организации на таком уровне. YARAT! разрабатывает стратегический план презентации современного искусства Азербайджана зрителям, которые с ним не знакомы.
Творения, выставленные на биеннале, приобретут особую ценность и года через полтора уйдут с молотка при поддержке аукционного дома Christie’s.
«Хотелось бы, чтобы работы наших художников продавались, и коллекционеры покупали их в свои собрания. Мы этого добьемся обязательно».
А уже через два года YARAT! будет функционировать как музей современного искусства со своей постоянной коллекцией. А пока планируется разработка и запуск образовательной программы.
YARAT! также продолжает приглашать лекторов из России для докладов на тему искусствоведения. Помимо этого, YARAT! открыт для молодых талантов, готовых к работе и сотрудничеству. Организация периодически устраивает «день открытых дверей» – беспрецедентные выставки, на которые любой художник может прийти и выставить свои работы.
Как Вы определяете, делать ли ставку на художника?
Чутье. Ну, и прислушиваюсь к мнению других. Я и еще несколько художников обсуждаем работы вместе, чтобы сложилось объективное мнение. Есть молодые, но ленивые, с ними не получается работать, потому что они, к сожалению, не создают ничего нового. А творить из-под палки невозможно.
Но есть и талантливые, которые хотят работать. Они живут этим. И работы у них хорошие и, чем дальше, тем лучше. У этих художников хорошие перспективы!