Mühacirət, «sıfırdan» həyat, boşanma və əllərdə qalmış körpə qız uşağı, uçuşlar və yıxılmalar, bir də, sonda qorxulu diaqnoz – xərçəng... Bu cür sınaqlardan keçərkən, xeyirxahlığı,  daxilindəki insanlığı hər adam qoruya bilmir. Bizim noyabr buraxılışımızın qəhrəmanına bu nəsib olub. Bəxt gah ona gülümsəyib, gah üz döndərib, amma uğursuzluq və pisliklər sanki onu bərkidib, daha da güclü edib. Otuz yaşına təzəcə girmiş, əlində körpə uşaq ola-ola, qərib ölkədə Alla öz biznesini açdı. İntuisiya, cəsarət və əlbəttə ki, ağıl və anadangəlmə qadın cazibədarlığı işi aparmağa və hər vəziyyətdən ləyaqətlə çıxmağa kömək etdi.
screen_shot_2017-01-26_at_11.53.01
Bu gün Alla Verber – Mercury şirkətinin vise-prezidenti, Moskva MUM-un fəşn-direktoru və bayeridir. Onu qəfil haxlayan qorxulu xəstəlik karıxdırdı, amma o bilirdi ki, qızına lazımdır və özünü ələ ala bildi. Xarakter gücünün və pozitiv ovqatının sayəsində o, taleyin, indi qorxulu yuxu kimi xatırladığı bu hökmünə etiraz etməyə nail ola bildi...
İndi o, güc və enerji ilə doludur,  çox qəşəng qızı və iki gözəl nəvəsi var, o – uğurlu biznes-ledi, yaxşı ana, nənə, hələ üstəlik, boş vaxtarında yaxınları üçün məmnuniyyətlə yemək hazırlayan ev sahibəsidir, çoxlu dostları var... Bütün bunlar da – onun öz xidmətləridir. Amma, bəlkə, burada bəxt də azacıq rol oynayıb?..
Bircə onu deyim: onunla cəmi bircə görüşümdən sonra şəxsən mənim günüm çox yüngül keçdi, hər şey istədiyim qaydada düzəldi... Yəqin, özüm də hiss etmədən, həmin o xoş bəxti və pozitivi ondan bir günlüyə borca götürmüşdüm. Bunu demək istəyirəm: çox sağ olun, Alla Konstantinovna; həqiqətə görə!
Sizin belə dolu qrafikiniz, gərgin həyat ritminiz var! Hamısını necə çatdırırsız?
Bəli, mən həmişə gərgin ritmdə yaşayıram. Uzun illərdir ki, çox işləyirəm. Bir gün ərzində eləməli olduğum çox şeylər var.
Leninqradda doğulmusuz. Uşaqlığınızdan  danışın.
Bəli, mən Leninqradda doğulmuşam. İnanılmaz gözəl şəhərdir! Orada doğulmuş insanlar da müəyyən keyfiyyətlərə, öz tarixçələrinə, nəcibliyə malikdirlər... Demək olar, hər bir ailə blokada dövrünü yaşayıb, bu da ki, gələcək nəsillərdə öz izini buraxıb.
İndi Sankt-Peterburqda tez-tezmi olursuz?
Leninqrad Ticarət Evinə rəhbərlik etdiyimə görə, oraya yetərincə tez-tez getməli oluram.
Sovet vaxtı Sizin ailəniz imkanlı olub, atanız şəhərdə məşhur adam olub. Birdən Kanadaya mühacirət etdiz. Niyə getmək qərarına gəldiz?
Elədir, biz yaxşı yaşayırdıq. Atam diş həkimi idi, o, diş-protez şöbəsində baş həkim idi və həmişə yaxşı gəliri olurdu. Anam çox imkanlı ailədən idi, babamla nənəmin mərkəzi meydanda, Mariinski teatrla üzbəüz yaxşı mənzilləri var idi. 300 kvadrat metrlik çox böyük bir mənzil idi, camaatın kommunalkalarda yaşadığı vaxt, biz o mənzildə uşaqlarla birgə velosiped sürürdük. Bu evdə müharibədən qabaq Mariinski teatrın emalatxanaları olmuşd Bizim Olginada bağ evimiz, “Volqa” maşınımız var idi. Bəli, biz korluq çəkməmişik, maddi çətinliklərimiz olmayıb. Amma o vaxt orta maaş 60–90 rubl idi. Hamı kimi yaşamaq lazım idi, seçilmədən; çox şey əldə eləmək mümkün deyildi. Atam axşamlar evdə işləyir, pasient qəbul edirdi. Diş həkimlərinə tələbat var idi və onun qazancı bizim qəşəng geyinməyimizə, oyuncaqlara, keyfiyyətli təhsilə kifayət edirdi.
Atam həmişə qorxurdu ki, onu həbs edərlər, çünki o vaxt bu, qeyri-leqal fəaliyyət sayılırdı. O, daim stress içində yaşayırdı, babam da elə həmin səbəbdən erkən öldü. Getməyimizə səbəb də elə yaşadığımız ölkənin azad olmaması idi: istədiyimizi edə bilmirdik; nə səyahət edə, nə oxuya, nə də istədiyimiz yerdə işləyə bilirdik. Beşinci qrafadakı “yəhudi” qeydi ilə, başqalarından daha yaxşı oxumalı, başqalarından daha çox çalışmalı idin. Biz  1976-cı ildə mühacir olduq və mən hara getdiyimi hələ anlamırdım, –fevralın sonunda köçdük, mənim isə on səkkiz yaşım mayın 21-də tamam oldu... Yeri gəlmişkən, mən Buğa ilə Əkizlər bürclərinin qovuşağında anadan olmuşam. Əkizlər ən müdrik bürclərdən biri hesab olunurlar. Deyirlər, Əkizlər tez-tez tərəddüdlü olurlar, daim götür-qoy edirlər, amma mən özümdə bunu görməmişəm – mən qərarı tez qəbul edirəm!
Amma yenə də, yəqin, çox cavan olanda vacib qərar qəbul etmək çətin olur …
Elədir, haqlısız.
Kanadaya köçəndə ingiliscə danışırdız?
Əvvəl Leninqraddan Vyanaya uçduq. Bir ayımı orada keçirdim. Bir təşkilat var idi, mühacirlər oraya gəlirdilər, – qeyd olunurdular, sonra onları İtaliyaya - Romaya göndərirdilər. Ona görə də, növbəti dayanacaq Roma oldu, bir ilimi də orada keçirdim. Mən həmişə deyirəm ki, Roma mənə böyük təəssürat bağışlayıb, taleyimdə silinməz iz buraxıb – Leninqraddan sonra bura başqa dünya idi. Bu, əlbəttə, emosional şok idi. Roma – İtaliyanın ən gözəl şəhərlərindən biridir, səma altında muzeydir, baxmalı şeylər olduqca çoxdur! Mən gündə bir yerə gedirdim, muzeylərinin hamısında olmuşam. Üstəlik, mayda gəlmişdim, hava əla idi. Təsəvvür edin: tutqun, yağışlı Leninqraddan sonra İtaliyanın parlaq cənub günəşi, ətrafım dolu gözəl qadınlar: şərflər, çantalar, donlar, dekolte – Sovet İttifaqından sonra bu, sadəcə, inanılmaz idi! Atam müharibə keçmişdi, Berlinə qədər çatmışdı, faşizmə qalib gəlmək üçün sağlamlığını, bütün gücünü vermişdi. Oxumuşdu, amma gözlədiyini ala bilməmişdi. Ona görə də, getdi ki, uşaqları azad ölkədə yaşasınlar, vacib deyil, imkanlı olacaqlar, ya yox. Onun istədiyi əsas şey o idi ki, bizim həmişə seçim imkanımız olsun.
Doğrudan da, insan həmişə istəyir ki, özünün əldə edə bilmədiklərinə övladları nail olsun. Bəs mühacirətdə nə ilə məşğul olurdunuz?
Bir ilimi Romada keçirmişəm və bu, mənə çox şey verib, dünyagörüşümün formalaşmasına kömək edib. Anadan olandan geyimlə, kosmetikayla, zinət əşyaları ilə, bəzəklərlə bağlı hər eyi sevmişəm. Hansısa bir parça qırığından don biçib –tikə bilirdim. Həmişə uzun saçlarım olub və saç forması düzəltmək çox xoşuma gəlirdi. Gözəl görünmək üçün özüm nə isə fikirləşirdim. Sonra isə... Monreala, Kvebekə uçub gəldim – bura Kanadanın fransızdilli əyalətidir, fransızlar orada olduqca çoxdur və əlbəttə ki, fransız dili orada həmişə üstün olub.
Müğənni Selin Dion o yerlərdə doğulub...
Hə, Selin Dion Kvebekdəndir... Birinci il fransız dilini öyrəndim, sonra Monrealdakı Makgill universitetinə daxil oldum. Yenə də orada ilk ilimin hamısını yalnız dilləri – ingilis və fransız - öyrəndim. Ayrıca fashion istiqaməti o vaxt yox idi və mən menecmentliyi oxudum.
O vaxt təsəvvürünüzə gətirə bilərdinizmi ki, nə vaxtsa belə yüksəkliyə qalxacaqsız MUM-un fəşn-direktoru olacaqsız?
Təsəvvür edin ki, bilərdim. Mənim həmişə böyük iddialarım olub. Adi həyat yaşamaq, sadəcə ana, ev sahibəsi olmaq, sakit ömür sürmək mənim üçün heç vaxt maraqlı olmayıb, – bu mənə heç vaxt kifayət etməyib, 18 yaşımda belə. Ümumiyyətlə isə, mən aktrisa, ya da jurnalist olmağı arzulamışam. Hərçənd, atam həmişə istəyib ki, mən həkim olum. O anlamırdı: necə yəni mənim həkim olmaq istəyim yoxdur?! Həndəvərimizdə hamı, bütün dostlarımız əsasən həkim idilər. Anam laborant idi, tibb məktəbini bitirmişdi ki, sonra həkimliyi oxusun, amma 18 yaşında atama rast gəldi, ana oldu və təhsilini davam etdirmədi. Mən özüm, yeri gəlmişkən, səkkizinci sinifdən sonra oxumağa tibb məktəbinə getmişəm, doqquzuncu, onuncu sinifləri orada bitirmişəm. Sonra Liteynı prospektindəki Kuybışev adına xəstəxana nəzdində iki il oxumuşam ki, tibb universitetinə girmək asan olsun. Rusiyada qalıb, orada yaşasaydım, indi dəqiq, həkim idim!
Gənc ana olduğunuz halda, karyera qurmağı necə bacardız? Mənim iki uşağım var və bu “formulu” tapmaq mənim üçün çox çətindir!
Doğrudan da, uşaqlı ola-ola karyera qurmaq çox çətindir. Demək olar ki, nə ona çata bilirsən, nə o birinə. Zərər çəkən isə, bir qayda olaraq, uşaqlar olur – biz onları ən vacib şeydən məhrum edirik. Mən Nyu-Yorka köçmüşdüm, iki-üç ildən sonra orada ərə getdim və qızım Katya doğuldu. Niyə Katya? Mən, axı, piterliyəm, böyük Yekaterina mənim üçün çox rəmzi şəxsiyyətdir. Bir də, atamın şərəfinə, adı Konstantin idi, həmin vaxt o artıq bizimlə deyildi... Elə buna görə də qızım üçün Katya adını seçdim. Uşağın beş yaşı olanda, biz ərimlə ayrıldıq. Ailə başçısı mən oldum və istədiyim – qızıma bu həyatda ən yaxşı şeyləri vermək idi. Arzum ona ən yaxşı təhsili vermək idi, amma buna pul lazım idi; sadəcə işləmək deyil, həm də yaxşı qazanmaq lazım idi. Ərimdən boşanandan sonra, mən yenidən Kanadaya, Torontoya qayıtdım və qərara aldım ki, heç kəsə işləməyəcəm. Öz mağazamı açdım. Cəmi 30 yaşım var idi, biznesdə olmaq istəyirdim və arxayın idim ki, hər şey alınacaq.
Rəqabətdən də qorxmurduz?
Mən onda heç nədən qorxmurdum. Lap açığını deyim ki, ümumiyyətlə, heç vaxt heç nədən qorxmamışam. Bacımla mən uşaqlıqdan belə tərbiyə almışıq: heç vaxt heç nədən qorxmamaq, irəli, məqsədinə doğru getmək!
Bəs indi?
Amma indi, deyəsən, hər şeydən qorxuram!.. Yox, əlbəttə, zarafat edirəm.
Karyeranızda unikal vəziyyət var: Siz şirkətə işləyirsiz, yəni, əslində, muzdlu menecersiz, amma şirkətin üzü kimi qəbul olunursuz. Sizin bioqrafiyanızla daha təfərrüatıyla tanış olana qədər, əmin idim ki, şirkətin başçısı elə Sizsiniz. İşgüzar qadının hansı istedadı, hansı liderlik keyfiyyətləri olmalıdır, özünü necə müəyyən etməlisən ki, şirkətin üzü olasan?
Hesab edirəm ki, hər şey hörmət üzərində qurulur. Hərçənd heç kəsə elə-belə hörmət eləmirlər – hətta balaca uşağın da hörmətini gərək qazanasan. Birinə hörmət edirlər, o birinə – yox, hərçənd müəyyən keyfiyyətlər, potensial hər kəsdə olur... Yox, hörməti necə qazanmağın vahid formulunu çıxarmaq mümkün deyil!
Zənnimcə, sənə hörmət eləsinlər deyə, güc mövqeyindən çıxış etməmək lazımdır, sadəcə, ədalətli, dürüst və xeyirxah, sözlərinə cavabdeh insan olmalısan...
Haqlısız. Nəyi gerçək olaraq edə biləcəksənsə, onu vəd etmək və sözünün üstündə durmaq lazımdır. İnsanlar var, öz məqsədlərinə, sözün əsl mənasında, meyitlərin üstüylə gedərlər...
Bizim zəmanədə belə adamların da niyəsə hörməti var. Bəs şirkətin kollektivi ilə münasibətləriniz necə qurulur?
Şirkətdə az qala iyirmi beş ildir ki, işləyirəm. Mercury şirkətinin sahiblərinə böyük hörmətlə yanaşıram. Onlar qeyri-adi istedada və ağıla malik insanlardır, bütün bu illər ərzində həyat yolumu onlarla yanaşı getmək və öyrənmək mənim üçün maraqlı olub. Biz böyük bir imperiya yaratmışdıq, Rusiyanın dəbdəbə əşyaları və xidmət bazarında lider mövqelərdə olmuşuq. Kutuzov prospektində «Moskva» Ticarət Evini, Tretyakov keçidini, lüks butiklər küçəsini, Barvikha Luxury Village-i, 80 min kv. m sahəsi olan MUM-u, yüzdən çox butiki olan DLT-ni qurduq və bütün bunlar ən yaxşı dünya mağazaları səviyyəsində icra edildi. Qeyd etmək istəyirəm ki, biz inkişafımıza davam edirik, xarici şəraitlərə və müştərilərin tələblərinə uyğunlaşaraq, yeni istiqamətləri öyrənirik.
Bu yaxınlarda İnstaqramda yazmışdız ki, hər bir müştəri ilə fərdi işləyirsiz...
Mən çox illər müştərilərlə fərdi qaydada işləmişəm, hələ o vaxt Kutuzovdakı «Moskva» Ticarət Evi təzəcə açılmışdı. Bu çox xoşuma gəlirdi. Bu mağazada biznes qurulmasının ilk beş ilini keçirmişəm – istirahətsiz, həftədə yeddi gün. İndi isə mən tez-tez dostlarımla MUM-da görüşürəm və VİP-də onlarla çoxlu vaxt keçirirəm, nə almalarını məsləhət görürəm... Bu da əvvəlki kimi çox xoşuma gəlir.
Yeri gəlmişkən, deyin, belə gözəl görünməyə necə nail olursuz?
Məhz bu gün düşünürdüm ki, xüsusi olaraq müsahibəyə heç vaxt hazırlaşmıram. Çalışıram, amma həmişə alınmır. Ümid edirəm, bu gün sizi məyus eləməmişəm.
Uşaqlar haqqında danışaq. Siz, yəqin ki, qızınızla fəxr edirsiz?
Mən yaxşı bir insan böyütmüşəm. O, çox yaxşıdır – səmimi, düşüncəli, həyatsevər! Mən həmişə işləmişəm, amma vaxtımın çoxunu övladıma həsr eləmişəm. Hətta deyir: «Kaş bacım və ya qardaşım olaydı ki, sənin bu sevgini heç olmasa onlarla bölüşdürəydim!». Onu həmişə, doğulduğu gündən nəzarətdə saxlamışam: mənim övladım – mənim üçüncü əlimdir! Harda olurdumsa-olum, nə edirdimsə-edim, o, nəzarət altında idi. Məktəb, universitet, müəllimlər, keçid yaşının çətin dövrləri – mənim hamısında iştirakım olub. On iki yaşına qədər Katya Kanadada oxuyub, amma doqquz yaşından artıq Moskvaya uçmağa başlamışdı, mən onu yavaş-yavaş hazırlayırdım ki, oraya köçmək istəyirəm. Doğrusu, həmişə ona demişəm: ora xoşuna gəlməsə, geri qayıdacağıq.
Zəhmət olmasa, deyin, uşağı necə kamil insan kimi yetişdirmək və eyni zamanda onunla mənəvi bağlılığı itirməmək olar?
Bir psixoloq mənə məsləhət görüb: uşağın sizinlə münasibətinin onun yadında qalmasını istəyirsizsə, həmin vaxt, sadəcə, bütün telefonları söndürmək və yalnız uşaqla ünsiyyət etmək lazımdır – rəfiqələrinizlə və ya işinizlə bağlı danışmamaq. Telefona yayınmaqla siz uşağınızı əsəbiləşdirirsiniz. Odur ki, uşaqla keçirilən vaxt – uşaqla keçirilən vaxtdır. Bundan sonra isə, o özü başa düşməlidir ki, anaya işləmək lazımdır. Çoxlu analar tanıyıram ki, mənim kimi, onlara da işləmək lazım olduğundan, səhər altıda qalxıb uşaqlarını məktəbə göndərməklə, həm çox şeyə nail olublar, həm də gözəl uşaqlar tərbiyə ediblər. Yeri gəlmişkən, mənim həmişə köməkçim olub, amma öz evimin sahibəsi həmişə özüm olmuşam. Qızım işləyir və onun özünün artıq iki uşağı var, indi məni anlamağa başlayıb.
Həyatınızda ən çətin qərar hansı olub?
Moskvaya köçmək. Orada mənim iki yaxın rəfiqəm var və əvvəllər mən, sadəcə, onlara gedirdim. Bir neçə dəfə işə görə gəlmişəm, öz münasibət çevrəm qurulub... Sonra, hələ Mercury-yə qədər, bir şirkət mənə Moskvada iş təklif elədi. Mənim Torontoda sabit işim, normal gəlirim var idi. Amma mən mağazalarımı satdım və getdim. O vaxt, 90-cı illərdə, bütün yaxınlarım mənim dəli olduğumu hesab edirdilər!
Sizə incə bir sual vermək istəyirəm... Başa düşürəm, bu haqda danışıb-danışmamaq hər kəsin öz seçimidir. Amma bilirəm ki, Sizə xərçəng diaqnozunun qoyulduğunu gizlətmirsiz. Bu gün onkologiya mövzusu, təəssüf ki, çox aktualdır. Bəlkə də, Sizin danışacaqlarınız bir çox qadınlar üçün stimul olar...
Doğrusu, mən xəstələnəndə, bunu gizlətmək istəyirdim ki, heç kim heç nə bilməsin. İstəmirdim bu faktı adamların müzakirəsinə buraxım, amma gizlətmək də mümkün deyildi.
Yəqin ona görəmi ki, Siz publika adamısız?
Söz-söhbət çox tez yayılır. Birinci ili yenə də birtəhər gizlədə bildim. Amma sonra xəstəxanaya düşdüm, özü də bir neçə dəfə ard-arda və hamı bunu bildi. Nə təqdimatalara gedə bilirdim, nə tədbirlərə, gedəndə də pis görünürdüm. Deyirlər, hər bir sınaq nəyə görəsə və nə üçünsə verilir və xilas olmaq üçün gərək həyatını dəyişəsən – yoxsa, xəstəlik bir daha tuta bilər. Çoxları soruşur: mən həyatımı dəyişmişəmmi? O vaxt nələr hiss edirdim? Mən hələ nisbətən cavan idim, əlli yaşım var idi. Diaqnozu mənə məhz ad günümdən qabaq qoymuşdular, ona görə də öz əlli illiyimi olduqca gen-bol keçirdim – bilərəkdən, çünki düşünürdüm ki bu, bəlkə də, həyatımın sonuncu ad günüdür. Mənə çox ağır idi, amma mən özümə görə dərd çəkmirdim. Belə deyirlər: «Nə qədər ki, uşaqlarımıza lazımıq, getmək çox çətindir». İlk növbədə, fikirlər, əlbəttə, qızımla bağılı idi. Çox qorxurdum, çünki daim fikirləşirdim: o kiminlə qalacaq?.. İndi artıq deyə bilərəm ki, həyatda mənə nə olur - olsun, istənilən problemin həlli var. İndi mənə yaşamaq olduqca asandır, axı, hər şey müqayisə ilə dərk edilir. Amma mənə diaqnoz qoyanda, mən dəqiq anlayırdım: nə etsəm də, nə qədər pul xərcləsəm də, bu problemi həll etmək mənim iradəmdə deyil. Hərçənd pul çox vacib rol oynayır – maliyyə imkanınız olmasa, siz, sadəcə olaraq, yaxşı klinikaya düşüb savadlı həkimlərin müayinəsindən keçə bilməyəcəksiz. Əvvəlcə Moskvada müalicə olundum, amma, görünür, ən lazımlı adamların yanına düşməmişdim. Sonra İsrailə uçdum. Xəstəliyim uzun və ağır olub. Bu, vərdiş etmədiyim şey idi, çünki buna qədər sağlam idim, fəal  idim. Ölümcül yaralı, amma yaşamağa çalışan heyvana öxşayırdım – çalışırdım bir yolla özümü xilas edim... Amma hər şey Tanrının əlindədir. Sonuncu dəqiqəyə qədər hamının sağalmaq ümidi var, əsas – təslim olmamaqdır!
İndi bu ağır sınaqdan keçməkdə olan adamlara nə məsləhət görərdiz? Özlərini necə motivləndirsinlər?
Belə “xəbərlərə” hər adam bir cür reaksiya verir və bu prosesi də müxtəlif cür keçirir. Hamı üçün bir formul yoxdur, axı, hərə bir cür ağrıyır, insanlar bu dərdi müxtəlif cür çəkirlər. Əslində, ən çox ağrı çəkən yaxın adamlar olur; onlar daim öz əzizlərini itirmək qorxusuyla yaşayırlar.
Bu dəhşətli xəbəri biləndə ilk dəfə bölüşdüyünüz adam kim oldu?
Mənim ərim. Onunla artıq 25 ildir ki, bir yerdə yaşayırıq, hərçənd pasportlarımızda möhür yoxdur. Biz rastlaşanda artıq yetkin yaşlarda idik və müxtəlif cür vəziyyətlərə düşmüşdük: dalaşırdıq, barışırdıq, ayrılırdıq... Ən çox qorxduğum, öz xəstəliyimi anama bildirmək idi, uzun müddət ondan gizli saxladım. Yalnız 55 yaşım bitəndə bunu hamıya bəyan elədim, həmin vaxt mən artıq remissiya mərhələsinə girmişdim, buna qədər isə, sadəcə, bu mövzuda danışmaq istəmirdim. Mənə elə gəlirdi ki, xəstə olmaq... yaxşı iş deyil.
Belə bir fikir var: publika adamları ciddi xəstələnəndə, əvvəlcə qorxulu sarsıntı keçirirlər, sağalandan sonra isə, başqalarına kömək eləməyə başlayırlar...
Bəli, əlbəttə, mənimlə də eynisi baş verdi. Mən bu xəstəliyə qalib gələndən sonra, köməyimə ehtiyacı olanlara yardım eləməyə başladım. Ümumiyyətlə, məni uşaqlıqdan belə öyrətmişdilər – xeyirxahlıq eləmək. Nənəm həmişə deyərdi ki, hər gün heç olmasa kiçicik bir xeyirxah iş görmək, insanlara kömək eləmək lazımdır. Xəstəliyin öhdəsindən ki gəldim, nələrsə eləmək üçün artıq çox gücüm var idi. Özümə söz verdim ki, kömək edəcəm.
d24b02e7-48d9-4b91-b07e-59903f73b19c
Təəssüfləndiyiniz bir şey varmı?
Heç nəyə təəssüflənmirəm. Həyatda maksimum eləmişəm.
Məşhurlardan kiminlə dostluq edirsiz?
Mən çoxlu sayda dizaynerlərlə dostluq edirəm. Amerikada Lenon Lauder, Ralph Lauren-lə ünsiyyətim var. Moskvada çox yaxın dostlarım var. Məşhurlardan: Filipp Kirkorov, Andrey Malaxov, Aleksandr Dobrovinski, Yelena Malışeva, Yana Rudkovskaya, Valeriya, Evelina Xromçenko...
Məktəb dostlarınızdan qalıbmı?
Təəssüf ki, yox. Amma cavanlıq dostlarım var, onlarla dostluğumuz davam edir. Yeri gəlmişkən, dostluq – bu da bir zəhmətdir. Belə bir ifadə var: «Dostluq – sutkaboyu anlayışdır». Elə dostlarım var ki, onlara istənilən vaxt müraciət edə bilərəm. İllərlə görməyə bilərəm, amma həmişə bilirəm ki, onlara bel bağlaya bilərəm. Dostluq – həm uğur, həm uğursuzluğu bir yerdə keçirməkdir. Adamlar var ki, tədbirinə, toyuna, ad gününə çağırmağa bir kimsəsi belə yoxdur. Məndə isə, vəziyyət başqadır – mən gərək həmişə bir neçə əlavə masa qoyum!

Emigration, life "from scratch", divorce from her husband and a young daughter in her arms, ups and downs, and a terrible diagnosis - cancer as the top of this... After such tests, not everyone will be able to keep kindness, not to lose a personality in himself. The heroine of our November issue succeeded. Fortune sometimes smiled at her, then turned away, but failures and troubles seemed to only harden her, make her stronger. In the incomplete thirty years, having a small child in her arms, in a foreign country Alla opened her business. Intuition, courage and, of course, intelligence and innate feminine charm helped her to do business and with honor come out of any situation.
Today Alla Verber is the vice-president of Mercury, fashion director and buyer of the Moscow Central Department Store. She was embarrassed by a terrible illness that suddenly caught on, but she knew that she was needed for her daughter and managed to gather her courage. Thanks to her strength of character and positive attitude, she managed to challenge this sentence of fate, which she now remembers as a bad dream…
Now she is full of strength and energy, she has a wonderful daughter and two charming granddaughters, she is a successful business woman, a beautiful mother, grandmother, and also a housewife who is happy to cook for loved ones in her spare time, and has many friends. And all this - her own merit. Or is it a bit of a matter of luck? ..
One more thing: personally, after just one meeting with her, I had been somehow lightened all day, everything was going on as I wanted ... Probably, I myself, without noticing, borrowed from her the very same bright luck and positive. And I want to say: thank you, Alla Konstantinovna, for the truth!
You have such a tight schedule, intense rhythm of life! How do you do everything on time?
Yes, I live in a tense rhythm all the time. I work a lot over the years. During the day, there is a lot of things I have to do.
You were born in Leningrad. Tell us about your childhood.
Yes, I was born in Leningrad. This is an incredibly beautiful city! And the people who were born there have certain qualities, their own history, their nobility... Almost every family survived the blockade, which left its mark on future generations.
How often do you visit St. Petersburg now?
Since I head the House of Leningrad Trade, I have to go there quite often.
In Soviet times, your family lived in prosperity, your father was a famous person in the city. And suddenly your family emigrated to Canada. Why did you decide to leave?
Yes, we lived quite well. My father was a dentist, he was the head physician of the dentistry department, and he always had a good income. My mother was from a very wealthy family, my grandparents had a good apartment on the central square, opposite the Mariinsky Theater. It was a huge apartment of 300 square meters, where as children we rode on bicycles at a time when everyone was huddled in communal apartments. In this house before the war were held the Mariinsky Theater workshops. We had a cottage in Olgino, the Volga car. Yes, we lived in abundance, we had no material problems. But at that time the average salary was 60–90 rubles. It was necessary to live like everyone else, not standing out; it was impossible to afford much. My father worked on evenings at home, taking patients. Dentists were in demand, and his earnings were enough for us to have beautiful clothes, toys, and quality education.
My father was always afraid that he would be put to prison, because then it was considered illegal activity. He lived in constant stress, and my grandfather died early for the same reason. That's why we left, we didn’t live in a free country: we could not do what we wanted, we could not travel, study or work where we wanted. With the record in the fifth column, "Jew" had to learn better than others and strive more than others. We emigrated in 1976, and I didn’t understand where I was going, we left at the end of February, and I was only eighteen on May 21 ... By the way, I was born at the junction of Taurus and Gemini signs. Gemini is considered one of the wisest signs of the zodiac. They say that Gemini are often indecisive, constantly hesitating, but I didn’t notice anything for myself - I quickly make decisions!
And yet, it’s probably difficult to make an important decision when you are too young ...
Yes, you are right.
When you moved to Canada, did you speak English?
No, I didn’t. First from Leningrad, we flew to Vienna. I spent a month there. There was such an organization, where emigrants came, - they were recorded, and then they were shipped to Italy, to Rome. So the next stop was in Rome, where I spent a year. I always say that Rome impressed me a lot, left an indelible mark on my fate - after Leningrad it was a different world. It was, for sure, an emotional shock. Rome is one of the most beautiful cities in Italy, an open-air museum, so much to see! Every day I went somewhere, visited all the museums. In addition, I flew in May, the weather was amazing. Imagine: the bright southern sun of Italy after the gloomy, rainy Leningrad, and all I see around are beautiful women: scarves, bags, dresses, neckline - after the Soviet Union it was just incredible! My father survived the war, reached Berlin, gave his health, all the power to defeat fascism. He was educated, but he did not get what he was expected. Therefore, he flew away - for his children in order to live in a free country, no matter if they became wealthy or not. The main thing he wanted for us was the right to choose.
Indeed, a man always wants his children to have something that he did not have. And what did you do in emigration?
I spent a year in Rome, and this gave me a lot, shaped my worldview. From birth, I loved everything related to things, cosmetics, jewelry. I could make a dress from some cloth. I have always had long hair, and I really liked to do hair. I always made up something for myself to look beautiful. Well, then... I flew to Montreal, to Quebec, this is the French-speaking province of Canada, there are a lot of French there, and, of course, French has been always prevailed.
Singer Celine Dion are originally from those places ...
Yes, Celine Dion are from Quebec... I studied French for the first year, then entered McGill University in Montreal. And there again, all the first year I studied only languages - English and French. There was no separate direction for fashion then, and I studied management.
You could then imagine that someday you will reach such peaks - become the fashion director of the Central Department Store?
Imagine, I did! I have always been with big ambitions. It was never interesting to me to just live, to be just a mother, a hostess, to lead a quiet life - this was not always enough for me, even at the age of 18. Actually, I dreamed of becoming an actress or a journalist. Although dad always wanted me to become a doctor. He did not understand: how is it that I have no desire to become a doctor?! All our surroundings, all friends were mostly doctors. My mom was a lab assistant, she graduated from medical school to continue studying as a doctor, but at 18 she met my father, gave birth and did not continue her studies. I myself, by the way, after the eighth grade went to study in a medical school, where I graduated from the ninth and tenth grade. After two years, I studied at the hospital named after V.V. Kuibyshev, on Liteyny avenue, so that it would be easier to enter the medical university. If I had stayed to live in Russia, I would definitely become a doctor!
How did you manage to make a career as a young mother? I have two children, and it is very difficult for me to find this “formula”!
Indeed, it is very difficult to build a career with a child. Almost impossible to keep up with everything. And children, as a rule, they suffer - we deprive them of the most important. I moved to New York, after two or three years I got married and had a daughter, Katya. Why Katya? I'm from St. Petersburg, Catherine the Great is a very symbolic person for me. And in honor of my father, whose name was Konstantin, as at that time he was no longer with us... That's why I chose the name Katya for my daughter. My husband and I broke up when our child was five years old. I stood at the head of the family, and I wanted to give my daughter all the best in this life. I dreamed of giving her the best education, and it was worth the money; I needed not just a job, but a good salary. After a broke up with my husband, I moved back to Canada, to Toronto, and decided that I would not work for anyone. I launched my own shop. I was only 30, I wanted to be in business and was sure that I would succeed.
Did the competition scare you?
I was not afraid of anything then. For that matter, I was never afraid of anything at all. My sister and I were brought up like this from childhood: never be afraid of anything, go forward, towards your goal!
And now?
And now I’m afraid, perhaps, of everything!.. No, this is me, of course, joking.
A unique situation in your career: you work for a company, that is, in essence you are a hired manager, but you are perceived as the face of a company. Before I got acquainted with your biography in more details, I was sure that you are the head of the company. What talent, what leadership qualities should a business woman have, how to position herself in order to become the face of a company?
I believe that everything is built on respect. Although respect is not given to anyone for free - even a young child needs to earn it. One is respected, the other is not, although everyone has certain qualities, potential... No, it is impossible to derive a single formula - how to win respect!
It seems to me if you want to be respected, you should not act from a position of strength, but just to be a fair, honest and kind person, responsible for your words ...
You're right. You need to promise only what you can really do and keep your word. There are people who can literally set their goals on the corpses ...
In our time, such people for some reason are also respected. What is your relationship with the staff of the company?
I work for a company for almost twenty-five years. With a great respect to the owners of the company Mercury. They are unusually talented and intelligent people, it has been interesting to me all these years to go through my life with them and learn. We have created a huge empire that has taken a leading position in the Russian market for luxury goods and services. They built the Moscow Trading House on Kutuzovsky avenue, Tretyakovsky Passage, luxury boutique street, Barvikha Luxury Village, TSUM with an area of 80 thousand square meters, DLT, where over a hundred boutiques, and all this is done at the level of the world's best stores. I want to note that we continue to develop, we study new directions, adapting to the external conditions and the requirements of our clients.
Recently on Instagram you noted that you work with each client individually…
For many years I worked individually with clients, even when the Moscow Trade House at Kutuzovsky avenue just opened. I really liked it. In this store, I spent the first five years of business development - seven days a week, without a single day-off. And now I often meet my friends in TSUM and spend a lot of time with them in the VIP, I advise them what to buy ... And I still like it very much.
By the way, tell me, how do you manage to look so beautiful?
Just today, I thought that I never specifically prepared for an interview. I try, but not always succeed. I hope that today I did not upset you.
Let's talk about the kids. You are probably proud of your daughter?
I raised a good human. She is wonderful - open, sensible, cheerful! I have always worked, but I devoted a lot of time to my child. She even says: “I would have a sister or a brother to somehow share this love of yours!” I controlled her always, from birth: my baby is my third hand! Wherever I was, whatever I did, my child was in control. School, university, teachers, difficult period of transition age - I took part in everything. Until she was twelve, Katya studied in Canada, but at the age of nine she began to fly to Moscow, I was slowly preparing her for what I wanted to move there. But frankly, she always used to say: if you don’t like it there, we will come back.
Tell me, please, how to raise a child as a self-sufficient person and not lose a spiritual connection with him/her?
One psychologist advised me: if you want your child to remember moments of communication with you, you just need to turn off all the phones and talk only with the child for this time - not to talk to your friends or to work. Distracting on phone, you thereby irritate the child. So time with a child is time with a child. Well, then he or she him/herself should understand that mom needs to work. I know a huge number of mothers who have achieved a lot and raised beautiful children, getting up at six in the morning and sending their children to school, as I did, because I had to work. By the way, I always had one to help me, but I always stayed a mistress of my house. Now, when my daughter works and she has two children herself, she began to understand me.
What was the most difficult decision in your life?
Move back to Moscow. I have two close friends here, and at first I just came to visit them. I came to work several times, I had my own social circle... Then one company, even before Mercury, offered me to work in Moscow. I had a stable job in Toronto, a normal income. But I sold my stores and left. Then, in the 90s, all my relatives believed that I had lost my mind!
I want to ask you a delicate question... I understand that everyone has the right to decide whether to talk about it or not. But I know that you do not conceal that you have been diagnosed with cancer. Today, the topic of oncology, unfortunately, is very relevant. Perhaps your story would be a stimulus for many women...
Honestly, when I got sick, I wanted to hide it so that no one knew anything. I did not want this fact to be made public, but it was impossible to conceal it.
Probably because you are a public person?
Rumors generally spread very quickly. The first year I somehow hid it. But then I got to the hospital, again and again, and everyone found out about it. I couldn’t come to the presentations, to the events, and when I appeared, I looked bad. They say that every test is given for something or for something, and you need to change your life for salvation - otherwise the disease may overtake you again. Many people ask: have I changed my life? What did I feel then?
I was still relatively young, I was fifty years old. I was diagnosed just before my birthday, so I celebrated my fiftieth anniversary with a grand scale - deliberately, because I thought it might be my last birthday in my life. It was very hard for me, but I felt sad not even for myself. They say: “It’s hard to leave while we are needed by our children.” First of all, thoughts were, of course, about my daughter. I was very scared because I thought all the time: with whom will she stay after me?.. Now I can already say that whatever happens to me in life, any problem is solvable. Now I live much easier, because everything is known in comparison.
But when I was diagnosed, I clearly understood that whatever I did, whatever money I paid, it is not in my power to solve this problem. Although money plays a very important role - if there are no financial opportunities, you simply will not be able to get into a good clinic, be examined by competent doctors. At first I was treated in Moscow, but, apparently, I did not get to the right people. Then I flew to Israel. I was sick for a long time and it passed so hard. It was unusual for me, because before that I was a healthy, active person. I was like a mortally wounded animal that is trying to survive - I tried to get out as best I could ... But God's will for all. Everyone has hope for recovery until the last minute, the main thing is not to give up!
What do you advise to people who are now going through such a difficult test? How to motivate yourself?
Each person reacts differently to such “news” and undergoes this process in different ways. There is no one formula for everyone, because everyone has different pains, people suffer this grief differently. In fact, much harder to close people, because they live in constant fear of losing a loved one.
Who was the first person you shared with when you heard this terrible news?
My husband. We have been living together for 25 years, although we do not have a stamp in the passport. We came together already at a mature age, and we had different situations: we quarreled, converged, disagreed… Most of all I was afraid to report my illness to my mother, for a long time I hid from her. Publicly stated this only when I turned 55, at that time I entered the remission stage, and before that I simply did not want to talk about this topic. It seemed to me that being sick was... ugly.
There is a tendency: public people, diagnosed with something serious illness, first they experience a terrible shock, and when they are cured, they begin to help others...
Yes, of course, the same thing happened to me. After overcoming this disease, I began to help those who need my support. In general, I was so accustomed from childhood to do good. My grandmother always said that every day you need to do at least one small good deed, you need to help people. When I dealt with the disease, I already had more strength to do something. I promised myself that I would help.
Do you regret anything?
I do not regret anything. I made a maximum from life.
Who are your famous friends?
I am friends with a lot of designers. In America, I communicate with Lenon Lauder, Ralph Lauren. I have a lot of close friends in Moscow. Of the famous ones: Philip Kirkorov, Andrei Malakhov, Alexander Dobrovinsky, Elena Malysheva, Yana Rudkovskaya, Valeria, Evelina Khromchenko ...
Do you still have friends from school?
Unfortunately, no. But there are friends of youth, with whom I continue to be friends. By the way, friendship is also a work. There is an expression: "Friendship is a 24/7 based concept”. I have friends that I can contact at any time. I can not see their for years, but I always know that I can rely on them. Friendship is when ups and downs are experienced together. There are people who have no one to invite to any event, a wedding, a birthday. And I have a completely different story - I always have to add a few tables more!