BÖYÜK GETSBİNİN MOTİVİ
Francis Scott Fitzgeraldın "Böyük Getsbi" romanının ekranlaşdırması. Növbəti dəfə seyr etdiyimdə musiqi tərtibatını özüm üçün qeyd etməyə bilməzdim. Filmin musiqisi kostyumlar, aktyor seçimi, dekorasiya və çəkiliş qrupu qədər möhtəşəmdir. Buna görə də, müşahidələrimi hökmən sizinlə paylaşmaq istədim. Filmdə cəmi 22 soundtrack səslənir. Film üçün Coco O. of Quadron, Jack White, Bryan Ferry, Jay-Z, Fergie, The XX, Florence + the Machine, Gotye, will.i.am və başqaları öz səsyazmalarını təqdim ediblər. Amma xüsusilə bu yeddiliyi qeyd etmək istədim:
6554_res_00
1) Beyoncé & André 3000 - Back To Black
Beyonce hal-hazırda On the Run Tour II adlı dünya turnesi ilə bütün stereotipləri sındırır, amma "Böyük Getsbi" filmi üçün Andre 3000 ilə Amy Winehouse'un - “Back to Black” mahnısına yaratdıqları soundtracki qeyd etməmək olmaz.
Mənim üçün bu cür treklər həmişə fon musiqisi kimi olub, onları dinlədiyində əsərin mürəkkəbliyini başa düşürsən. Bu musiqi çox düz səslənir və dinləyicini hipnoz edir. Xüsusilə Andre və Beyoncenin ifasında bir neçə elektron effektin olduğu ardıcıl ritm bu iki parlaq istedadın bütün pərəstişkarlarını və fanatlarını gözəl treki təkrar-təkrar dinləmyə məcbur edir.
6547_src
2) Lana Del Rey - Young And Beautiful
Onun yaradıcılığı haqqında sonsuz danışmaq olar, axı bu solist şou biznesinin və bütün musiqi dünyasının tələb olunan səslərindən biridir. Romanın ekranlaşdırılması onun xüsusi ifa tərzi ilə diqqət çəkən səsi olmadan ötüşmədi. Hərçənd digər treklərdən fərqli olaraq, Young And Beautiful mahnısının orkestr versiyası filmin bütün soundtrack albomunun deluxe-buraxılışından əvvəl satışda idi.
Lana Del Rey və filmin rejissoru Baz Luhrmann ilə birgə üzərində işlədikləri trek haqqında sadəcə iki söz demək kifayət edir - "dünya səviyyəsində", amma bu treki şərh etməmək mümkün deyil. Bu şərh bir nəfəsdə edilir, eynilə kompozisiyanın dinlənməsi kimi. Soundtrackin lap əvvəlindən anlamaq olar ki, orkestrin səsləri, daha doğrusu - Lananın səsi ilə birləşən skripkanın zərif səsi ifaçının hekayəsini danışır. Bu, ilk mahnının ilk kupletində artıq anlaşılır. Daha sadə desək - bu hitdir, başqa cür mümkün deyil!
6548_src
3) Florence + the Machine — Over the Love
Soundtracklərin siyahısına qotik üslub əlavə edən və bəzəyən mükəmməl səsin növbəti sahibi - Florence + the Machine ingilis indi-rok qrupunun solisti təkrarolunmaz Florence Welch'dir. Bu qrupun işlərini eşidən kimi, mən sizi onlarla mütləq tanış etməyə və onların istedadını vurğulamağa qərar verdim. Bu qrupun kompozisiyalarında xüsusi rolu soulun və blüzun qotik səslənməsi oynayır, burada qədimliyi və mərasim fədakarlığını hiss edirsən.
Fortepianonun ilk akkordlarından Florensin səsinin tonunu eşidən kimi, anlayırsan ki, sənə kədərli bir hekayə danışılır (eynilə Young And Beautiful kompozisiyasındakı kimi). Amma trekdə ən həyəcanlandırıcı - Florensin kədərləndiyini və eyni zamanda sevincdən qışqırdığını hiss etməkdir. Bu soundtrack xəyalı təsvir olunmayan uzaqlığa aparır!
6549_src
4) Gotye - Hearts A Mess
Mən Gotye'yə onun işlərinə - Victoria ştatında, Oakley şəhərciyindəki ev səsyazma studiyasında yazdığı bütün üç alboma görə həmişə hörmət etmişəm. Buna görə də, tanınmış şəxsiyyətin adını və onun ikinci hiti hesab edilən trekini gördüyümdə heç təəccüblənmədim və sevindim.
Kompozisiya, şübhəsiz albomun bütün 22 soundtrackinin sırasına uyğun gəlir. Təəccüblü deyil ki, bu film üçün eksklüziv sayılmayan trek keyfiyyəti və melodik musiqi alətlərinin müşayiəti ilə Uollinin məftunedici səsinə görə siyahıya daxil edilib.
6550_src
5) Nero - Into the Past
Drum 'n' Bass və dubstep tərzində ifa edən Britanıyanın elektron musiqi dueti NERO-nun dünya şou-biznesinin böyük adları ilə yanaşı olması onların elektron musiqi dünyasında rolunun şübhəsiz sübutudur. Mən də bu istiqamətdə işləyən bir musiqiçi kimi, heç cürə yan keçə bilməzdim. Şöhrət xiyabanında "Elektronika" dünyasından ilk qeyd olunan prodüsser və Grammy mükafatının sahibi, dünya şöhrətli David Guettadan sonra NERO-nun da yer alması xəbəri məni təəccübləndirməz.
Into The Past - əsl elektron musiqiyə qiymət verənlərin dinlədiyi köhnə məktəb tərzində yazılmışdır. İncə, bezdirməyən zərbələr vokalistin cazibədar səsində itir, bütün bunlar qıcıqlandırmayan effekti ilə səslənən dərin vibrasiya bas səsi ilə tamamlanır. Ümumiyyətlə, filmin yaradıcılarının 1920-ci illərdən bəhs edən hekayəyə dubstepdən istifadə etmə qərarı filmə yalnız müasirliyi əlavə etməyib, həm də sanki gələcəyə baxmağa kömək edib, çünki Into the Past treki şübhəsiz, futuristik ifadə daşıyır.
6551_src
6) Sia - Kill and Run
Albomun yekun notaları son illərin musiqi tapıntısı olan müğənni Sia'ya məxsusdur. 36 yaşındakı, gözəl, lakin o vaxtlar geniş publikanın tanımadığı müğənni alboma təsadüfən daxil lmayıb. Karyerasının 18 ili ərzində o müxtəlif üslublarda oxumağı öyrənib: caz, pop, soul-jazz, acid-jazz, trip-hop və chill out. Amma şöhrət və uğuru Flo Rida və David Guetta ilə birlikdə işlədikdən sonra, Titanium və Guetta'nın She Wolf adlı yeni sinqlı kimi hitlərin ayrılmaz hissəsi olaraq əldə edilmişdir.
Kill and Run kompozisiyasını mən çox məhsuldar və yüksək keyfiyyətli iş hesab edirəm. Mahnının yüngül fortopiano melodiyası və sakitləşdirici vokal hissəsindən gözlənilən filmin məhz sonu üçün yazıldığı dərhal anlaşılır.
6552_src
7) Filter - Happy Together
Bu xülasəni Happy Together kompozisiyası ilə bitirmək istədim, baxmayaraq ki, bu mahnı soundtrack siyahısında yoxdur. Bu amerikan industrial-layihə nəinki kompozisiyaya diqqətimi cəlb etdi, həm də onu sizinlə paylaşmağa məcbur etdi. Bu inanılmaz maraqlı (arabir sükunət dolu, arabir də - ruhun fəryadı olan) trek Baz Luhrmannın möhtəşəm filminin treylerinə olduqca yaraşır. Bu da filmin bəstəkarı Craig Armstrongun qoyulan vəzifənin öhdəsindən gəldiyindən danışır, baxmayaraq ki, bu kompozisiya əvvəllər "Atalıq" filminin soundtracki olub.

Francis Scott Fitzgerald’s screen version of "The Great Gatsby" novel. Looking through repeatedly, I couldn’t desist stating the musical component for myself. It is, as beautiful, as costumes, cast of characters, scenery and film crew. Therefore, I wanted to share my observations with you. In total, there are 22 soundtracks. Coco O. of Quadron, Jack White, Bryan Ferry, Jay-Z, Fergie, The xx, Florence + the Machine, Gotye, Will.i.am, etc presented their records for the film. However, I would like, marking out particularly this seven:
1) Beyoncé & André 3000 - Back To Black
At the present stage Beyonce pushes boundaries by means of her world tour On the Run Tour II, however, it is impossible to bypass the project from Andre 3000 to Amy Winehouse's "Back to Black" track, which was produced by them, as one of soundtracks for "The Great Gatsby" movie.
I always perceived these tracks, as a background music, work complexity of which might be grasped only while listening. It sounds very soft and fascinates a listener with its sound. Especially this step-by-step rhythm of Andre and Beyonce’s singing with application of several electronic effects, prompts all lovers and fans of these two bright talents to listen this wonderful track repeatedly.
2) Lana Del Rey - Young And Beautiful
One may engaged in conversation about her creativity endlessly, because this solo singer is considered, as one of the most popular voices of show business and of the whole music world. A screen version of the novel wasn’t without her voice, attracting attention by special expressiveness. Although, unlike other tracks, the orchestral version of Young And Beautiful was already on sale prior to deluxe edition of the whole album of soundtracks to the film.
As for the track, produced by Lana Del Rey jointly with a film director Baz Luhrmann, one can express just in two words - "international level", however, certainly, it is impossible not to describe it. This description is done in one breath by extension the composition is subjected too. From soundtrack’s very beginning one may realize that orchestral sounds, to be more exact, pretty sounds of violins, merging with Lana's voice, describe performer’s story. This is already picked up on the first verse. Put it simply, it's a hit and no other way!
3) Florence + the Machine — Over the Love
Immense Florence Welch, a solo singer of the English indie rock band Florence + the Machine, decorating and adding Gothic feature to the list of soundtracks is the next owner of the great voice. When I heard the performances of this band, I decided by all means to acquaint you with them and to emphasize their talent. Gothic of soul and blues sounding, immersing one to antiquity and ritual consecration is of particular importance in this band’s compositions.
Starting from the first piano chords and after hearing the Florence's voice tonality, you realize that gloomy story (almost the same, which was described in Young and Beautiful composition) is narrated to you. However the most exciting feature in the track is feeling of the way grieving and at the same time, shouting for joy by Florence. This soundtrack allows person’s imagination play to indescribable remoteness!
4) Gotye - Hearts A Mess
Prior to that too I respected Gotye for his work, all three albums he composed in his home studio, in Oakley town of Victoria state. Thus, I wasn’t surprised at all and was delighted, when I noticed his name and a track, apparently considered, as a second hit of this well-known personality.
Certainly, the composition fits in lines of all 22 album tracks. It's no wonder, that the track, though not considered, as exclusive one for this film, nevertheless is added to the list thanks to quality and charming voice of Wally, accompanied by equally melodic musical instruments.
5) Nero - Into the Past
Placing of British electronic NERO duo, performing in drum and bass and dub step style, in the same line with major names of the world show business is considered, as an indisputable proof of their role in the area of electronic music. And, as a musician, acting namely, in this direction, I couldn’t pass by this. I wouldn’t be surprised, in case I hear news on NERO’s appearance on the Walk of Fame, where a producer and a Grammy winner, world-famous David Guetta, representing the world of "electronics", was first to sign out.
Into The Past is composed in old school style and exclusively, true connoisseurs of electronic music tend to listen it. Delicate, discreet touches, dissolved in cantatrice’s enchanting voice and deep vibrating bass, perceived with un-irritating effect complements all this. Generally, decision of filmmakers to apply dub-step in the film about 1920th , not only added notes of contemporary life to the film, but, at the same time, helped glancing to the future, as “Into the Past” track was undoubtedly of futuristic sound.
6) Sia - Kill and Run
Album’s final notes belong to the musical discovery of the last years, which is Sia. 36-year old beautiful female singer and though not known to the general public prior to that time, didn’t get accidentally to the album. For 18 years of her career she learned performing in different styles, such as jazz, pop, soul-jazz, acid-jazz, trip-hop and chill-out. However, she came to fame and success only after joint collaboration with Flo Rida and David Guetta and becoming an inalienable part of hits, such as Titanium and new single Getta - She Wolf.
I consider Kill and Run composition, as a very productive and high-quality creation. Mezzo–staccato melodies and discreet and peaceful vocal part made clear at once, that the track was composed, namely for the end of this long-anticipated film.
7) Filter - Happy Together
I wanted to sum up this review with Happy Together composition, though it is not included into the list of soundtracks. This US industrial project made me not only to pay attention to the composition, but also to share it with you. This incredibly interesting track (at times, full of tranquility and at times, cry from the heart) couldn’t have come at a better time fitting to the trailer of Baz Luhrmann’s wonderful film. This suggests once more on extent of coping by film composer, Craig Armstrong with an assignment, arisen before him, though previously this composition was used, as a "Stepfather" film’s soundtrack.