Məşhur “fashion” bloger, dəbdə olan epataj tənqidçi, “Elle” və fransız “Vogue” ilə əməkdaşlıq edir. Onun qara eynəkli və hörümçəyə bənzər sancaqlı (buna görə onu cadugər adlandırıblar) orta əsrlərə aid bürüncəkli obrazı çoxlarına tanışdı. 2008-ci ildə Nyu-Yorkun Metropoliten muzeyi Diana Pernenin bloqunu müasir dövrün ən nüfuzlu bloqu adlandırıb.
Qara magiya
Diana Perne
Zərif və sirli Diana Perne moda dünyasını füsunkar məlahəti və özünəxas obrazı ilə cəlb edir və ilhamlandırır. Tərzlə qaraya bürünən, öz firmasına məxsus kosmetik kölgədən və vizit kartına çevrilmiş qırmızı pomadadan istifadə edən Diana Perneni qarşımızda özünə cəzb edən, proqnozlaşdırılmayan qadın kimi görürük: o, nəyə desən maraq göstərə bilər və onu heç bir dəyişikliklər qorxutmur. Moda sənayesində onilliklər olmasına və yüzlərlə nümayişi seyr etməsinə rəğmən, Perne bundan qətiyyən usanmayıb və bir daha yenilikləri və mütərəqqi düşüncələri mənimsəməyə hazırdır. O, moda aləmində İnternet inqilabını əvvəlcədən xəbər verən şəxslərdən biri idi və 2005-ci ildən etibarən artıq pərəstiş edilən “A Shaded View on Fashion” bloqunun yayımına başladı. 1990-cı illərin əvvəllərində Parisdə məskən salan əslən filadelfiyalı qadın 2008-ci ilin sentyabrında yeni “A Shaded View on Fashion Film” layihəsini – dünyanın hər guşəsindən olan iştirakçılar üçün açıq olan modaya, gözəlliyə və üsluba həsr edilən illik kino festivalı - təsis edir. SVOFF indi də dünyanı dolaşır və hər ötən il daha çox pərəstişkar toplayır... Biz Argentinadan yenicə qayıtmış Diana ilə qara rəngin cəzbindən, onun yeni ətir xətti yaratmağından və modanın necə onun həyatının ayrılmaz hissəsinə çevrilməsi barədə söhbətləşmək qərarına gəldik.
Argentina səfəriniz necə keçdi? Bu, oraya ilk səfəriniz idi?
Bəli, ilk səfər idi. Mənə elə gəlir ki, başımda Evit haqqında düşüncələrdən doğan müəyyən illüziya və müəyyən romantik atmosfer gözləntilərim var idi. Lakin nə fikirləşməyimdən asılı olmayaraq, bunun reallıqla heç bir əlaqəsi yox idi. Mən daha çox nostalji və ilham gözləyirdim... Məni heyrətləndirən isə yoxsulluq oldu. Mən bir neçə dəfə Mexikoda olmuşam və onu Buenos-Ayreslə müqayisə etsək, Mexiko daha çox enerjiyə malikdir. Argentinada 2 gün keçirdim, lakin onları hiss etmədim.
Bu yaxınlarda Ayris Apfel haqqında sənədli film izlədim. O bildirir ki, heç zaman qara paltar geyinmir, çünki bunu uniforma kimi qəbul edir. Bununla razısınızmı?
Mən bunu heç də uniforma kimi qəbul etmirəm, lakin müəyyən dərəcədə onu anlaya bilərəm. Qara rəng özümü güclü və hökmran hiss etməyə məcbur edir. Mən qara paltarları hələ 80-ci illərdə geyinməyə başlamışdım – istəmirdim ki, dizayner kimi fikirlərimi nə isə yayındırsın, qara rəng isə mənə toparlanmağa yardım edirdi. Mən qaraya darıxdırıcı və ölü rəng kimi baxmıram, müxtəlif teksturlar istifadə etməyi, onu daş-qaşlarla bəzəməyi sevirəm. Qara – cah-cəlallı və zərif rəngdir. Mən, məsələn, qara parçadan tikilən “Dries Van Noten” paltomu krepdən olan “David Szeto” ətəyi və qara bürüyən pambıq bluzka ilə geyinə və onları hansısa parlaq zərgərlik məmulatı əlavə edə bilərəm. Qonaqlarım tez-tez təəccüblənir – onlar qaranlıq mağaraya düşəcəklərini gözləyirlər, mən isə rəngləri sevirəm. Başqalarının üzərində onları görməyi xoşlayıram. Evdə göy zolaqlı pijama və ya qırmızı kimono geyinə bilərəm... Mən rənglərin enerjisini çox sevirəm, amma sadəcə onlara geyimimdə yer vermirəm. Və etiraf edim ki, onlar üçün heç vaxt darıxmamışam.
Sizi qara rənglə nə zamandan eyniləşdirməyə başladılar?
Düşünürəm ki, parlaq rənglərdən qaraya keçdiyim 80-ci illərin əvvəllərindən. O zaman Nyu-Yorkda yaşayırdım və qadın paltarlarının dizayneri idim. Yadımdadır, bir dəfə foto-sessiyaya rəngarəng paltar geyindim və özümü heç də pis etmirdim, amma qara yenə də sevimli rəngimdir. Qırmızı rəngli paltar geyinirsinizsə, özünüzə inanmalısınız, çünki bu, güclü, dominantlıq təşkil edən rəngdir. Rənglər bizə nəzərlər və davranışlara dair göstərişlər verirlər, bu da heyran edir.
Sizi çox zaman tərz ikonası adlandırırlar. Bu barədə nə düşünürsünüz?
Özümü heç zaman tərz ikonası hesab etməmişəm. Ola bilsin ki, Madonna özünü onlardan biri hesab edir. Amma şəxsən mənim üçün bu heç zaman xüsusi önəm kəsb etməyib.
Bəs, sizcə, ikona olmaq nə deməkdir?
Həqiqi və özünə sadiq olmalısan. İkonalar trendlər haqqında düşünmürlər, onlar zamanın fövqündədirlər. Onlar bütün dəbli fişkalara laqeyddirlər, yalnız öz şəxsi dəblərinə diqqət yetirirlər. Anna Pyacci və İzabella Blouya nəzər salın, onlar öz-özlüyündə çox nadir idilər. Hətta Pyacci hər gün paltarlarını dəyişdikdə, onun obrazında həmişə təkrarlanan elementlər yer alırdı – məsələn, göy saçlar və ya kiçik şlyapalar. Səmimi və daimi olmaq lazımdır, sona qədər prinsiplərinə sadiq qalmalısan, etdiyinə inanmalısan.
Sizin üçün dizaynerlər arasında üslub ikonası kimdir?
Zənnimcə, bu, Əzzədin Alaya və Rik Ouensdir. Onlar əsl novatorlardır və hər şeyi bildikləri kimi edirlər. Onlar kompromis axtamırlar və bu, onları güclü edir. “Alaïa”dan olan don həmişə cazibədar görünəcək, çünki ikonanın məhsullarının istifadə müddəti yoxdur. Onlar qəlblərini bəxş edirlər və bu da onların paltarlarında hiss olunur.
Sizin ətriyyat kolleksiyasınızın işə salınmasından öncəki dövr haqqında danışardınız.
Yenidən yaratmağa başlamaq əla idi, hərçənd, əlbəttə ki, mən buna doğru böyük yol qət etmişəm. Mən çox hövsələli insan deyiləm, ətriyyat isə çox vaxt tələb edir. Amma mən nəticədən çox razıyam. “Intertrade”dən olan Selso Fadelli ilə görüş başlanğıc nöqtəsi oldu. İdeal kombinasiyalar aranması bir neçə ay çəkdi, amma ümumilikdə hər şey təbii, demək olar ki, mənim üslubumda alındı.
Riayət etdiyiniz strategiya yoxdur?
Etiraf edim ki, heç zaman da olmayıb. Olmasını istərdim, ancaq bütün etdiklərim sırf instinktiv alınır. ASVOFF ilə də hər belə oldu. O zaman artıq bir neçə kino festivalı mövcud idi, həm də kifayət qədər uğurlu, amma belə təəssürat yaranırdı ki, onlardan heç biri modanın kinodakı əhəmiyyətini dərk etmirdi. Moda hər hansı xırda məsələ deyil və rejissorlar onu layiqincə qiymətləndirməlidirlər. Mən bir neçə film üçün kostyumlar yaratmışam və modanın personaj yaradılmasına nə cür yardım etdiyini görmüşəm, bu da mənə çox maraqlı gəldi.
Bir çoxları, xüsusən də, gənc nəsil, Sizə ilham mənbəyi kimi istinad edirlər. Sizcə, nə üçün?
Mən səmimiyəm. Və mən işimi sevirəm. Qarşımda moda kolleksiyaları olanda mən şəxsi zövqümü rəhbər tutmuram, hər şeyin əsasını bu paltara nəzər saldıqda keçirdiyim emosiyalar təşkil edir. Əgər kolleksiya məni hiss etməyə məcbur edirsə, o zaman anlayıram: bu, məhz mənə lazım olandır. Eyni şeyi bloqumun oxucularına çatdırmaq istəyirəm – bu, özün üçün nə isə yeni bir şey kəşf etdikdə keçirdiyin həyəcan hissidir.
Necə düşünürsünüz, dizayner işi Sizə moda sənayesini daha dərindən anlamağa yardım etdimi?
Təbii ki. Bu sistemin necə qurulmasını dəqiq bilirəm, onun bütün üstünlüklərini və çatışmazlıqlarını bilirəm. Mən heç zaman dizaynerə tanrı kimi baxmamışam – mən özüm 13 il dizayner olmuşam və prosesə tam əhatəli bələdəm. Siz yalnız şöhrətin 10 dəqiqəsini görürsünüz, amma sonra, bütün il ərzində baş verənlər – ağır işdir. Çox sayda problem həll etmək məcburiyyətində qalırsan, məhsulun hazırlanmasından onun satışına qədər.... Parlaq ideyalar aramaq, komandanı düzgün seçmək lazımdır. Hər gün biz çox güclü stresslərlə qarşılaşırıq...
Nə üçün dizayner sənətini tərk etdiniz?
Deyə bilmərəm ki, mühit mənə təzyiq göstərirdi, amma Nyu-York QİÇS, narkotik və evsizlərin sayının artması ilə çox depressiyalı məkana çevrilib. O, sadəcə artıq mənə ilham vermirdi və mən şəhəri tərk etmək məcburiyyətində qaldım. Mən həmişə modanı sevmişəm, elə indi də sevirəm. Moda sevinc bəxş etməlidir. Moda – qəlbin bayramıdır. İnsanlar geyinərkən zövq alır, onlara əşyaları uzlaşdırmağı xoşlayırlar. Paltarın bütün gözəlliyi bundadır. Bu, insanları xoşbəxt edən yaradıcı prosesdir. Yadımdadır, hələ uşaq ikən, kinoya baxan zaman aktyorların paltarlarına diqqət yetirməyi sevirdim...
Qəribədir, Siz özünüz haqqında hövsələsiz insan kimi söz açırsınız, amma həyatınızdakı gözəl hadisələrin böyük əksəriyyəti kifayət qədər gec baş verib...
İndi anlayıram ki, hər şeyin öz zamanı var, biz hər şeyi dərhal əldə etmirik. Bilirsiniz, mən həyatımın böyük hissəsini moda ilə məşğul olmuşam. Dizayner olduğum zaman arzum var idi – öz ətrimi istehsal etmək. Amma maliyyə vəziyyətim o zaman buna imkan vermirdi. Və yalnız 4 il əvvəl mən arzumu reallaşdıra bildim. Selso ilə tanışlıqdan sonra ideyamı reallığa çevirmək üçün mənə cəmi bir il kifayət etdi. Düşünürəm ki, hadisələri tələsdirmək lazım deyil. Biznesdə olduğunuz zaman artdıqca, hörmətiniz də artır. Siz bu efemer mühitdə duruş gətirməlisiniz – bu, çağırışdır və siz onu qəbul etməlisiniz.
Taleyə inanırsınız?
Düşünürəm ki, bəli. Axı hər kəsin öz təyinatı var, elə deyilmi? Mən ilk dəfə Parisə gələndə, şəhərə uyğunlaşmaq çox çətin idi. Amma anlayırdım ki, burada qalmalıyam və inad göstərirdim. İlk üç il dəhşətli idi – hər şey o qədər ləng cərəyan edirdi, ətrafdakı hər şey o qədər qaşqabaqlı idi ki!.. Amma əvəzində sonra özümü kifayət qədər rahat hiss edə bildim və mən hətta öz işimi inkişaf etdirməyi bacardım.
Arzuların həyata keçməsi üçün onları vizuallaşdırmaq lazımdırmı?
Əlbəttə. Mən sui-qəsd fotoları çəkən yaponiyalı fotoqrafımı xatırlayıram. Bu mənə qəribə görünürdü, axı o kifayət qədər gülərüz insan idi. O bir dəfə mənə dedi ki, bizim həyatımız – böyük yoldur və biz onunla hərəkət edirik. Və həmin yeganə şans düz yolumuzun üstündə ola bilər, lakin biz geri boylanmadan ona tərəf irəliləmək əvəzinə sola və ya sağ dönürük. Və budur, şans əldən verildi və ondan heç zaman istifadə edə bilməyəcəyik... Hər insanın həyatında öz yolu mövcuddur və onunla irəliləsəz, o mütləq sizi istədiyiniz yerə gətirib çıxaracaq.

The famous fashion blogger, the fashionable outrageous critic, who collaborates with Elle and French Vogue. Many people know her image in black glasses and a medieval cape, decorated with a spider-brooch, for which she has been nicknamed as a witch. In 2008, the New York Metropolitan Museum named Diane Pernet’s blog one of the most influential blogs of our time.
Black Magic
Diane Parnet
The elegant and mysterious Diana Perne enthrals and inspires the world of fashion with her seductive charm and the original image. Dressed in a stylish black and wearing her own brand shadows and red lipstick, which became her calling card, she appears to us as an inviting, unpredictable woman who can be interested in anything and not afraid of any changes. Although she has seen hundreds of shows in the fashion industry for decades, Pernet is not exhausted by this and is ready again and again to comprehend innovations and progressive thought. She was one of the first to predict the Internet revolution in the fashion world, starting to release her now cult blog A Shaded View on Fashion in 2005. Based in Paris in the early 1990s, a native of Philadelphia, in September 2008 created a new project, A Shaded View on Fashion Film, an annual film festival dedicated to fashion, beauty and style, and open to participants from around the world. SVOFF continues to travel around the world, gathering more and more fans every year ... We decided to talk to Diana, who had just returned from Argentina, about the attractiveness of black color, about creating a new line of flavors and how fashion became an integral part of her life.
How was your trip to Argentina? Have you been there for the first time?
Yes, for the first time. It seems to me that in my head there was a certain illusion, inspired by thoughts of Evita, and the anticipation of the atmosphere of some romanticism. But, whatever I thought, it had nothing to do with reality. I expected more nostalgia and inspiration ... What struck me was poverty. I have been to Mexico City several times, and if you compare it with Buenos Aires, Mexico City has a lot more energy. I spent two days in Argentina, but I did not feel them.
I recently watched a documentary film Iris Apfel, in which she says that she never wears black because she perceives it as a uniform. Would you agree with this?
I do not perceive it as a uniform, but to some extent, I can understand it. Black color makes me feel strong and domineering. I started wearing only black back in the 80s - I didn’t want something to distract me as a designer, and black helped me concentrate. I do not look at black as a dull or lifeless color, I like to use different textures, complement it with jewels. Black is a luxurious and elegant color. I can, for example, put on my black brocade Dries Van Noten coat with a crepe skirt David Szeto and a black tight cotton blouse and combine it with some bright jewelery. My guests are often surprised - they expect to fall into some gloomy den, and I love colors. I like to see them on others. At home I can wear blue striped pajamas or red kimono ... I love the energy of colors, but I just don’t wear them. And, to admit, never missed them.
When did you start associating with black?
I guess in the early 80s, when I switched from bright colors and prints to black. I was living in New York and worked as a designer of women's clothing. Somehow, I remember, I put on a bright photo session and felt pretty good, but the black color is still my favorite. If you wear red, you must be confident, as this is a strong, dominant color. The colors dictate to us the looks and behavior that leads to the admiration.
You are often called an icon of style. What do you think about that?
I have never considered myself an icon of style. Madonna, perhaps, sees herself as one of them. But for me personally, this has never been of special importance.
And what do you think it means to be an icon?
You have to be real and true to yourself. Icons do not think about trends, they are timeless. They ignore all sorts of fashionable pieces, concentrating on their personal style. Look at Anna Piaggi or Isabella Blow, they were unique in their own way. Even when Piaggi was changing outfits every day, there were always repetitive elements in her image - for example, blue hair, or small hats. You need to be sincere and constant, to remain completely faithful to your principles, to believe in what you create.
Who are style icons for you among designers?
To me, this Azzedine Alaïa and Rick Owens. They are real innovators and do everything in their own way. They do not seek compromise, and this makes them strong. The dress from Alaïa will always look attractive, because the products from the icon have no expiration dates. They put the soul, and it is felt in their clothes.
Tell us what preceded the launch of your perfume collection.
It was great to start creating again, although, of course, I have a long road to go. I am not the most patient person, but perfume takes a lot of time. But I am very pleased with the result. The meeting with Celso Fadelli from Intertrade was the starting point. The search for perfect combinations took several months, but on the whole, everything happened naturally, one might say, in my style.
You do not have a strategy that you pursue?
I admit, it never existed. It would be desirable, of course, but what I do, it turns out purely instinctively. It also happened with ASVOFF. At that time, there were already several film festivals, and even quite successful ones, but none of them seemed to be aware of the importance of cinema fashion. Fashion is not a trifle, and directors should not underestimate it. I designed costumes for several films and saw how fashion helps to create a character, which seemed to me very interesting.
Many, especially the younger generation, refer to you as a source of inspiration. What do you think, why?
I am sincere. And I love what I do. When I have fashion collections in front of me, I am not guided by my own taste, the basis of everything is the emotions that I feel when I look at these clothes. If the collection makes me feel, then I understand: this is what I need. The same thing I want to convey to the readers of my blog is a feeling of agitation when you discover something new for yourself ...
How do you think the work of the designer has helped you better understand the life of the fashion industry?
Of course. I know exactly how this whole system works, I know all its advantages and disadvantages. I never looked at the designer as a deity - I myself was a designer for 13 years and know the process inside and out. You see only ten minutes of fame, and all that will happen next, the rest of the year, is hard work. We have to solve a huge number of problems, from product development to selling it ... We need to look for bright ideas, to choose the right team. Every day we are faced with a lot of stress ...
Why did you leave the design field?
I cannot say that the situation was pressing me, but New York turned into a very depressing place with the spread of AIDS, drugs and an increase in the number of homeless people. He just stopped inspiring me, and I had to leave the city. I have always loved fashion, and I still love it. Fashion should bring joy. Fashion is a celebration of the soul. People enjoy dressing, they like to combine things. That's the beauty of clothes. This is a creative process that makes people happy. I remember as a child I liked, watching a movie, looking at the clothes of actors ...
It's funny, you speak about yourself as an impatient person, and in your life most of the good happened rather late ...
Now I understand that everything has its time, not all we get right away. You know, I was engaged in fashion most of my life. When I was a designer, I had a dream - to release my fragrance. But my financial position at the time did not allow it. And only four years ago I managed to fulfill my dream. After becoming acquainted with Celso, it took me only a year to translate my idea into reality. I think no need to rush things. The longer you are in business, the more you are respected. You have to hold out in this ephemeral environment — this is the challenge that needs to be taken.
Do you believe in fate?
I guess so. After all, each has its purpose, does not it? When I first arrived in Paris, it was very hard to get used to the city. But I realized that I had to stay here, and showed perseverance. The first three years were terrible - everything went so slowly, everything was so inhospitable around! .. But then I could feel quite comfortable, and I even managed to develop my business.
Do we need to visualize the desire to be fulfilled?
Of course. I remember one Japanese photographer who took suicidal photos. It seemed strange to me, because he looked quite a cheerful person. He told me once that our life is a big highway along which we drive. And that our only chance may be in our way, right on the course, but instead of looking after it, we turn left or right. And now the chance has been missed, and it will never be possible to use it anymore ... Every person has his own way in life, and if you follow it, it will surely take you where you really want.