Məşhur “fashion” bloger, dəbdə olan epataj tənqidçi, “Elle” və fransız “Vogue” ilə əməkdaşlıq edir. Onun qara eynəkli və hörümçəyə bənzər sancaqlı (buna görə onu cadugər adlandırıblar) orta əsrlərə aid bürüncəkli obrazı çoxlarına tanışdı. 2008-ci ildə Nyu-Yorkun Metropoliten muzeyi Diana Pernenin bloqunu müasir dövrün ən nüfuzlu bloqu adlandırıb.
Qara magiya
Diana Perne
Zərif və sirli Diana Perne moda dünyasını füsunkar məlahəti və özünəxas obrazı ilə cəlb edir və ilhamlandırır. Tərzlə qaraya bürünən, öz firmasına məxsus kosmetik kölgədən və vizit kartına çevrilmiş qırmızı pomadadan istifadə edən Diana Perneni qarşımızda özünə cəzb edən, proqnozlaşdırılmayan qadın kimi görürük: o, nəyə desən maraq göstərə bilər və onu heç bir dəyişikliklər qorxutmur. Moda sənayesində onilliklər olmasına və yüzlərlə nümayişi seyr etməsinə rəğmən, Perne bundan qətiyyən usanmayıb və bir daha yenilikləri və mütərəqqi düşüncələri mənimsəməyə hazırdır. O, moda aləmində İnternet inqilabını əvvəlcədən xəbər verən şəxslərdən biri idi və 2005-ci ildən etibarən artıq pərəstiş edilən “A Shaded View on Fashion” bloqunun yayımına başladı. 1990-cı illərin əvvəllərində Parisdə məskən salan əslən filadelfiyalı qadın 2008-ci ilin sentyabrında yeni “A Shaded View on Fashion Film” layihəsini – dünyanın hər guşəsindən olan iştirakçılar üçün açıq olan modaya, gözəlliyə və üsluba həsr edilən illik kino festivalı - təsis edir. SVOFF indi də dünyanı dolaşır və hər ötən il daha çox pərəstişkar toplayır... Biz Argentinadan yenicə qayıtmış Diana ilə qara rəngin cəzbindən, onun yeni ətir xətti yaratmağından və modanın necə onun həyatının ayrılmaz hissəsinə çevrilməsi barədə söhbətləşmək qərarına gəldik.
Argentina səfəriniz necə keçdi? Bu, oraya ilk səfəriniz idi?
Bəli, ilk səfər idi. Mənə elə gəlir ki, başımda Evit haqqında düşüncələrdən doğan müəyyən illüziya və müəyyən romantik atmosfer gözləntilərim var idi. Lakin nə fikirləşməyimdən asılı olmayaraq, bunun reallıqla heç bir əlaqəsi yox idi. Mən daha çox nostalji və ilham gözləyirdim... Məni heyrətləndirən isə yoxsulluq oldu. Mən bir neçə dəfə Mexikoda olmuşam və onu Buenos-Ayreslə müqayisə etsək, Mexiko daha çox enerjiyə malikdir. Argentinada 2 gün keçirdim, lakin onları hiss etmədim.
Bu yaxınlarda Ayris Apfel haqqında sənədli film izlədim. O bildirir ki, heç zaman qara paltar geyinmir, çünki bunu uniforma kimi qəbul edir. Bununla razısınızmı?
Mən bunu heç də uniforma kimi qəbul etmirəm, lakin müəyyən dərəcədə onu anlaya bilərəm. Qara rəng özümü güclü və hökmran hiss etməyə məcbur edir. Mən qara paltarları hələ 80-ci illərdə geyinməyə başlamışdım – istəmirdim ki, dizayner kimi fikirlərimi nə isə yayındırsın, qara rəng isə mənə toparlanmağa yardım edirdi. Mən qaraya darıxdırıcı və ölü rəng kimi baxmıram, müxtəlif teksturlar istifadə etməyi, onu daş-qaşlarla bəzəməyi sevirəm. Qara – cah-cəlallı və zərif rəngdir. Mən, məsələn, qara parçadan tikilən “Dries Van Noten” paltomu krepdən olan “David Szeto” ətəyi və qara bürüyən pambıq bluzka ilə geyinə və onları hansısa parlaq zərgərlik məmulatı əlavə edə bilərəm. Qonaqlarım tez-tez təəccüblənir – onlar qaranlıq mağaraya düşəcəklərini gözləyirlər, mən isə rəngləri sevirəm. Başqalarının üzərində onları görməyi xoşlayıram. Evdə göy zolaqlı pijama və ya qırmızı kimono geyinə bilərəm... Mən rənglərin enerjisini çox sevirəm, amma sadəcə onlara geyimimdə yer vermirəm. Və etiraf edim ki, onlar üçün heç vaxt darıxmamışam.
Sizi qara rənglə nə zamandan eyniləşdirməyə başladılar?
Düşünürəm ki, parlaq rənglərdən qaraya keçdiyim 80-ci illərin əvvəllərindən. O zaman Nyu-Yorkda yaşayırdım və qadın paltarlarının dizayneri idim. Yadımdadır, bir dəfə foto-sessiyaya rəngarəng paltar geyindim və özümü heç də pis etmirdim, amma qara yenə də sevimli rəngimdir. Qırmızı rəngli paltar geyinirsinizsə, özünüzə inanmalısınız, çünki bu, güclü, dominantlıq təşkil edən rəngdir. Rənglər bizə nəzərlər və davranışlara dair göstərişlər verirlər, bu da heyran edir.
Sizi çox zaman tərz ikonası adlandırırlar. Bu barədə nə düşünürsünüz?
Özümü heç zaman tərz ikonası hesab etməmişəm. Ola bilsin ki, Madonna özünü onlardan biri hesab edir. Amma şəxsən mənim üçün bu heç zaman xüsusi önəm kəsb etməyib.
Bəs, sizcə, ikona olmaq nə deməkdir?
Həqiqi və özünə sadiq olmalısan. İkonalar trendlər haqqında düşünmürlər, onlar zamanın fövqündədirlər. Onlar bütün dəbli fişkalara laqeyddirlər, yalnız öz şəxsi dəblərinə diqqət yetirirlər. Anna Pyacci və İzabella Blouya nəzər salın, onlar öz-özlüyündə çox nadir idilər. Hətta Pyacci hər gün paltarlarını dəyişdikdə, onun obrazında həmişə təkrarlanan elementlər yer alırdı – məsələn, göy saçlar və ya kiçik şlyapalar. Səmimi və daimi olmaq lazımdır, sona qədər prinsiplərinə sadiq qalmalısan, etdiyinə inanmalısan.
Sizin üçün dizaynerlər arasında üslub ikonası kimdir?
Zənnimcə, bu, Əzzədin Alaya və Rik Ouensdir. Onlar əsl novatorlardır və hər şeyi bildikləri kimi edirlər. Onlar kompromis axtamırlar və bu, onları güclü edir. “Alaïa”dan olan don həmişə cazibədar görünəcək, çünki ikonanın məhsullarının istifadə müddəti yoxdur. Onlar qəlblərini bəxş edirlər və bu da onların paltarlarında hiss olunur.
Sizin ətriyyat kolleksiyasınızın işə salınmasından öncəki dövr haqqında danışardınız.
Yenidən yaratmağa başlamaq əla idi, hərçənd, əlbəttə ki, mən buna doğru böyük yol qət etmişəm. Mən çox hövsələli insan deyiləm, ətriyyat isə çox vaxt tələb edir. Amma mən nəticədən çox razıyam. “Intertrade”dən olan Selso Fadelli ilə görüş başlanğıc nöqtəsi oldu. İdeal kombinasiyalar aranması bir neçə ay çəkdi, amma ümumilikdə hər şey təbii, demək olar ki, mənim üslubumda alındı.
Riayət etdiyiniz strategiya yoxdur?
Etiraf edim ki, heç zaman da olmayıb. Olmasını istərdim, ancaq bütün etdiklərim sırf instinktiv alınır. ASVOFF ilə də hər belə oldu. O zaman artıq bir neçə kino festivalı mövcud idi, həm də kifayət qədər uğurlu, amma belə təəssürat yaranırdı ki, onlardan heç biri modanın kinodakı əhəmiyyətini dərk etmirdi. Moda hər hansı xırda məsələ deyil və rejissorlar onu layiqincə qiymətləndirməlidirlər. Mən bir neçə film üçün kostyumlar yaratmışam və modanın personaj yaradılmasına nə cür yardım etdiyini görmüşəm, bu da mənə çox maraqlı gəldi.
Bir çoxları, xüsusən də, gənc nəsil, Sizə ilham mənbəyi kimi istinad edirlər. Sizcə, nə üçün?
Mən səmimiyəm. Və mən işimi sevirəm. Qarşımda moda kolleksiyaları olanda mən şəxsi zövqümü rəhbər tutmuram, hər şeyin əsasını bu paltara nəzər saldıqda keçirdiyim emosiyalar təşkil edir. Əgər kolleksiya məni hiss etməyə məcbur edirsə, o zaman anlayıram: bu, məhz mənə lazım olandır. Eyni şeyi bloqumun oxucularına çatdırmaq istəyirəm – bu, özün üçün nə isə yeni bir şey kəşf etdikdə keçirdiyin həyəcan hissidir.
Necə düşünürsünüz, dizayner işi Sizə moda sənayesini daha dərindən anlamağa yardım etdimi?
Təbii ki. Bu sistemin necə qurulmasını dəqiq bilirəm, onun bütün üstünlüklərini və çatışmazlıqlarını bilirəm. Mən heç zaman dizaynerə tanrı kimi baxmamışam – mən özüm 13 il dizayner olmuşam və prosesə tam əhatəli bələdəm. Siz yalnız şöhrətin 10 dəqiqəsini görürsünüz, amma sonra, bütün il ərzində baş verənlər – ağır işdir. Çox sayda problem həll etmək məcburiyyətində qalırsan, məhsulun hazırlanmasından onun satışına qədər.... Parlaq ideyalar aramaq, komandanı düzgün seçmək lazımdır. Hər gün biz çox güclü stresslərlə qarşılaşırıq...
Nə üçün dizayner sənətini tərk etdiniz?
Deyə bilmərəm ki, mühit mənə təzyiq göstərirdi, amma Nyu-York QİÇS, narkotik və evsizlərin sayının artması ilə çox depressiyalı məkana çevrilib. O, sadəcə artıq mənə ilham vermirdi və mən şəhəri tərk etmək məcburiyyətində qaldım. Mən həmişə modanı sevmişəm, elə indi də sevirəm. Moda sevinc bəxş etməlidir. Moda – qəlbin bayramıdır. İnsanlar geyinərkən zövq alır, onlara əşyaları uzlaşdırmağı xoşlayırlar. Paltarın bütün gözəlliyi bundadır. Bu, insanları xoşbəxt edən yaradıcı prosesdir. Yadımdadır, hələ uşaq ikən, kinoya baxan zaman aktyorların paltarlarına diqqət yetirməyi sevirdim...
Qəribədir, Siz özünüz haqqında hövsələsiz insan kimi söz açırsınız, amma həyatınızdakı gözəl hadisələrin böyük əksəriyyəti kifayət qədər gec baş verib...
İndi anlayıram ki, hər şeyin öz zamanı var, biz hər şeyi dərhal əldə etmirik. Bilirsiniz, mən həyatımın böyük hissəsini moda ilə məşğul olmuşam. Dizayner olduğum zaman arzum var idi – öz ətrimi istehsal etmək. Amma maliyyə vəziyyətim o zaman buna imkan vermirdi. Və yalnız 4 il əvvəl mən arzumu reallaşdıra bildim. Selso ilə tanışlıqdan sonra ideyamı reallığa çevirmək üçün mənə cəmi bir il kifayət etdi. Düşünürəm ki, hadisələri tələsdirmək lazım deyil. Biznesdə olduğunuz zaman artdıqca, hörmətiniz də artır. Siz bu efemer mühitdə duruş gətirməlisiniz – bu, çağırışdır və siz onu qəbul etməlisiniz.
Taleyə inanırsınız?
Düşünürəm ki, bəli. Axı hər kəsin öz təyinatı var, elə deyilmi? Mən ilk dəfə Parisə gələndə, şəhərə uyğunlaşmaq çox çətin idi. Amma anlayırdım ki, burada qalmalıyam və inad göstərirdim. İlk üç il dəhşətli idi – hər şey o qədər ləng cərəyan edirdi, ətrafdakı hər şey o qədər qaşqabaqlı idi ki!.. Amma əvəzində sonra özümü kifayət qədər rahat hiss edə bildim və mən hətta öz işimi inkişaf etdirməyi bacardım.
Arzuların həyata keçməsi üçün onları vizuallaşdırmaq lazımdırmı?
Əlbəttə. Mən sui-qəsd fotoları çəkən yaponiyalı fotoqrafımı xatırlayıram. Bu mənə qəribə görünürdü, axı o kifayət qədər gülərüz insan idi. O bir dəfə mənə dedi ki, bizim həyatımız – böyük yoldur və biz onunla hərəkət edirik. Və həmin yeganə şans düz yolumuzun üstündə ola bilər, lakin biz geri boylanmadan ona tərəf irəliləmək əvəzinə sola və ya sağ dönürük. Və budur, şans əldən verildi və ondan heç zaman istifadə edə bilməyəcəyik... Hər insanın həyatında öz yolu mövcuddur və onunla irəliləsəz, o mütləq sizi istədiyiniz yerə gətirib çıxaracaq.

Известный fashion-блогер, модный эпатажный критик, сотрудничает с Elle и французским Vogue. Многим знаком ее образ в черных очках и средневековой накидке, украшенной брошью-пауком, за которую ее прозвали ведьмой. В 2008 год у Музей Метрополитен Нью-Йорка назвал блог Дианы Перне одним из самых влиятельных блогов современности.
Черная магия
Диана Перне
Элегантная и загадочная Диана Перне увлекает и вдохновляет мир моды своим обольстительным шармом и самобытным образом. Облаченная в стильный черный и носящая свои фирменные тени и красную помаду, что стало ее визитной карточкой, она предстает пред нами располагающей к себе, непредсказуемой женщиной, которую может заинтересовать что угодно и не страшат никакие перемены. Хотя в модной индустрии она уже десятки лет и наблюдала сотни показов, Перне нисколько этим не изнурена и готова снова и снова постигать новшества и прогрессивную мысль. Она одной из первых предсказала Интернет-революцию в мире моды, начав выпускать свой ныне культовый блог A Shaded View on Fashion в 2005-м. Обосновавшись в Париже в начале 1990-х, уроженка Филадельфии в сентябре 2008-го создает новый проект A Shaded View on Fashion Film – ежегодный кинофестиваль, посвященный моде, красоте и стилю и открытый для участников со всего мира. SVOFF и поныне продолжает путешествовать по свету, собирая с каждым годом все больше поклонников... Мы решили побеседовать с Дианой, только что вернувшейся из Аргентины, о притягательности черного цвета, о создании ею новой линии ароматов и о том, как мода стала неотъемлемой частью ее жизни.
Как прошла поездка в Аргентину? Вы были там впервые?
Да, впервые. Mне кажется, в голове моей была определенная иллюзия, навеянная мыслями об Эвите, и предвкушение атмосферы некой романтики. Но, что бы я ни думала, это не имело ничего общего с реальностью. Я ожидала больше ностальгии и вдохновения... Что меня поразило, так это бедность. Я была несколько раз в Мехико, и если сравнивать его с Буэнос-Айресом, то у Мехико намного больше энергии. Я провела в Аргентине два дня, но я их не прочувствовала.
Недавно я смотрел документальный фильм Айрис Апфель, в котором она рассказывает, что никогда не носит черный, потому что воспринимает его как униформу. Согласитесь ли Вы с этим?
Я вовсе не воспринимаю его как униформу, но в какой-то степени я могу ее понять. Черный цвет заставляет меня чувствовать себя сильной и властной. Я начала носить только черное еще в 80-е – мне не хотелось, чтобы что- то отвлекало меня как дизайнера, а черный помогал мне сконцентрироваться. Я не смотрю на черный как на скучный или безжизненный цвет, я люблю использовать разные текстуры, дополнять его драгоценностями. Черный – роскошный и элегантный цвет. Я могу, к примеру, надеть свое черное пальто из парчи Dries Van Noten с юбкой из крепа David Szeto и черной облегающей хлопковой блузкой и сочетать это с какими-нибудь яркими ювелирными изделиями. Мои гости часто удивляются – они ожидают, что попадут в какое-то мрачное логово, а я люблю краски. Мне нравится видеть их на других. Дома я могу носить пижаму в голубую полоску или красное кимоно... Я обожаю энергию красок, но я просто не ношу их. И, признаться, никогда и не скучала по ним.
Когда Вас начали ассоциировать с черным цветом?
Полагаю, в начале 80-х, когда я перешла с ярких цветов и принтов на черный. Я тогда жила в Нью-Йорке и работала дизайнером женской одежды. Как-то, помню, я надела яркое на фотосессию и чувствовала себя неплохо, но черный цвет – все-таки мой любимый. Если вы надеваете красное, вы должны быть уверены в себе, так как это сильный, доминирующий цвет. Цвета предписывают нам взгляды и поведение, что приводит в восхищение.
Вас часто называют иконой стиля. Что Вы думаете по этому поводу?
Я никогда не причисляла себя к иконам стиля. Мадонна, возможно, и видит себя одной из них. Но лично для меня это никогда особой важности не представляло.
А что, по-Вашему, это значит – быть иконой?
Нужно быть настоящим и верным себе. Иконы не думают о трендах, они вне времени. Они игнорируют всякие модные фишки, концентрируясь на своем личном стиле. Посмотрите на Анну Пьяджи или Изабеллу Блоу, они были уникальны в своем роде. Даже когда Пьяджи меняла наряды каждый день, в ее образе всегда присутствовали повторяющиеся элементы – синие волосы, к примеру, или маленькие шляпки. Нужно быть искренним и постоянным, оставаться до конца верным своим принципам, верить в то, что ты создаешь.
Кто для Вас иконы стиля среди дизайнеров?
По мне, это Аззедин Алайя и Рик Оуэнс. Они настоящие новаторы и делают все по-своему. Они не ищут компромиссов, и это делает их сильными. Платье от Alaïa всегда будет выглядеть привлекательно, потому что у изделий от иконы нет сроков годности. Они вкладывают душу, и это чувствуется в их одежде.
Расскажите, что предшествовало запуску Вашей коллекции парфюма.
Было здорово начать творить снова, хотя, конечно, я долго к этому шла. Я не самый терпеливый человек, а парфюм требует много времени. Но я очень довольна результатом. Встреча с Сельсо Фаделли из Intertrade стала отправной точкой. Поиски идеальных комбинаций заняли несколько месяцев, но в целом все произошло естественно, можно сказать, в моем стиле.
У Вас нет стратегии, которой Вы придерживаетесь?
Признаюсь, никогда и не было. Хотелось бы, конечно, но все, что я делаю, получается чисто инстинктивно. Так же все произошло и с ASVOFF. На тот момент уже существовало несколько кинофестивалей, и даже вполне успешных, но, казалось, ни один из них не осознавал всей важности моды в кино. Мода – не какая-то мелочь, и режиссерам не следует ее недооценивать. Я разрабатывала костюмы для нескольких фильмов и видела, как мода помогает создавать персонаж, что мне показалось очень интересным.
Многие, особенно молодое поколение, ссылаются на Вас как на источник вдохновения. Как Вам кажется, почему?
Я искренняя. И я люблю то, что делаю. Когда передо мной модные коллекции, я не руководствуюсь своим вкусом, в основе всего – эмоции, которые я испытываю, когда смотрю на эту одежду. Если коллекция заставляет меня чувствовать, то я понимаю: вот то, что мне нужно. То же самое я хочу донести и до читателей своего блога – это ощущение взволнованности, когда открываешь для себя нечто новое...
Как Вы думаете, работа дизайнером помогла Вам глубже понять жизнь модной индустрии?
Разумеется. Я знаю точно, как вся эта система устроена, знаю все ее достоинства и недостатки. Я никогда не смотрела на дизайнера как на божество – я сама была дизайнером 13 лет и знаю процесс вдоль и поперек. Вы видите только десять минут славы, а все, что будет происходить дальше, весь остальной год, – это тяжелая работа. Приходится решать огромное количество проблем, от разработки продукции до ее продажи... Нужно искать яркие идеи, правильно подобрать команду. Ежедневно мы сталкиваемся с сильнейшими стрессами...
Почему Вы ушли с дизайнерского поприща?
Я не могу сказать, что на меня давила обстановка, но Нью-Йорк превратился в очень депрессивное место с распространением СПИДа, наркотиков и ростом количества бездомных. Он просто перестал меня вдохновлять, и мне пришлось покинуть город. Я всегда любила моду, да и сейчас люблю. Мода должна приносить радость. Мода – это праздник души. Люди получают удовольствие, одеваясь, им нравится сочетать вещи. В этом вся прелесть одежды. Это творческий процесс, который делает людей счастливыми. Помню, еще в детстве мне нравилось, смотря кино, разглядывать одежду актеров...
Забавно, Вы говорите о себе как о нетерпеливом человеке, а в Вашей жизни большая часть хорошего произошла довольно поздно...
Сейчас я понимаю, что всему свое время, не все мы получаем сразу. Знаете, я большую часть жизни занималась модой. Когда я была дизайнером, у меня была мечта – выпустить свой аромат. Но мое финансовое положение на тот момент этого не позволяло. И только четыре года назад мне удалось осуществить свою мечту. После знакомства с Сельсо мне понадобился всего год на то, чтобы воплотить свою идею в реальность. Я думаю, не нужно торопить события. Чем дольше вы в бизнесе, тем больше вас уважают. Вы должны продержаться в этой эфемерной среде – это вызов, который нужно принять.
Вы верите в судьбу?
Полагаю, что да. Ведь у каждого есть свое предназначение, не так ли? Когда я впервые приехала в Париж, мне было очень тяжело привыкать к городу. Но я сознавала, что должна остаться здесь, и проявила упорство. Первые три года были ужасны – все шло так медленно, вокруг все было таким неприветливым!.. Но зато после я смогла почувствовать себя вполне комфортно, и мне даже удалось развить свое дело.
Нужно ли визуализировать желания, чтобы они исполнялись?
Конечно. Я помню одного японского фотографа, который делал суицидальные фотографии. Мне это казалось странным, ведь выглядел он вполне жизнерадостным человеком. Он сказал мне как-то, что наша жизнь – это большая трасса, по которой мы едем. И тот наш единственный шанс может оказаться у нас на пути, прямо по курсу, но мы вместо того, чтобы без оглядки следовать к нему, сворачиваем направо или налево. И вот шанс упущен, и никогда уже не удастся им воспользоваться... В жизни каждого человека есть свой путь, и если следовать ему, он обязательно приведет вас туда, куда вам действительно хочется.