Hər şey necə başladı…
Muradın – mülayim, xeyirxah və bir az kədərli gözləri var. Nata – inanılmaz incə və zərif, amma sevgidən güc almış biridir. Onların dünya gəzintisini artıq milyonlar izləyir. 1 150 910 – bu günədək Instagramda @muradosmann akkauntunda məhz bu qədər abunəçi var və #Followmeto («ardımca gəl») layihəsinin pərəstişkarlarının sayı günbəgün sürətlə artır.
İlk sual mütləqdir: hər şey nədən başladı? Deyəsən, o qədər çoxdan başlayıb ki, bir-birini itələyərək, o dövrdə görüşüb-görüşmədiklərini xatırlamayıb mübahisə edirlər.
"Biz haradasa yarım il olardı ki, görüşürdük", – Murad bildirir. "Yox – Nataşa etiraz edir, biz hələ görüşmürdük, yox. Bu bizim ilk layihəmiz idi, çəkilişlər Barselonada keçirdi. Sonra gəzinti, ilk maraqlar, emosiyalar, gözəl yerlər, ekskursiyalar, Murik (Nataşa Muradı bu cür nəvazişlə çağırır) isə yenə də yarım saat kameranı kökləyir".
Hər şey qeyri-iradi baş verdi – Nataşanın Muradı ardınca çəkişdirdiyi anda təsadüfi çəkilmiş kadrdan: «Gedək! Nə qədər şəkil çəkmək olar!". O isə «Bax, necə məzəli şəkil çəkdim!» deyərək cavab verir. Və başladı. İndi Nataşanın Muradı ardınca çəkişdirdiyi kadrı getdikləri hər yerdə təkrarlayırlar. Heç bir kommersiya fikrimiz yox idi, Instagramda özümüz və dostlarımız üçün paylaşırdıq. Amma adi olmayan süjetin təkrarlanması abunəçilərin diqqətini cəlb etdi.
Mənə çox maraqlıdır, bu coşqun populyarlıq necə yarandı? Bəlkə düzgün həşteqlərə görə?
Murad gülür: "Həşteqlər – mifdir. Ümumiyyətlə #яздесь (mən buradayam), #япьючай (çay içirəm), #наташавилкойестсыр (Nataşa çəngəllə pendir yeyir) kimi həşteqlər paylaşan insanlara yazığım gəlir. "Bu axmaqlıqdır!" – Nataşa müdaxilə edir. «Yox, həşteqlər məlumat vermir, – Murad davam edir, –biz sadəcə fotoları bir həşteq altında birləşdirdik və bu belə bir seriya halı aldı. Tədricən bu fotoları Rusiyanın Adme və Fishki kimi saytları paylaşdı, məsələ xarici Reddit saytına gəldiyində isə…" "Hər şey bizim fotoları iki dünyaca məşhur saytlar paylaşdıqdan sonra haradasa iki həftə ərzində baş verdi, ardınca bizə dünyanın hər tərəfindən yazmağa başladılar. Demək olar ki, bu təsadüfən alındı", – Nataşa əlavə edir.
Siz bunu gözləmirdiniz? Və bu həyatınızı necə dəyişdi?
"Əlbəttə, sənin etdiyini görmələri və qiymətləndirmələri çox xoşdur. Amma həyat tərzimiz o qədər də dəyişməyib – küçəyə qara eynəkdə çıxmağa ehtiyac qalmır", – Nataşa zarafatca bildirir. "Mən isə əlimi aça bilmirəm - dərhal tanıyırlar. Sığortalanmaq məcburiyyətində qalmışam", – Murad gülür. – Zarafat bir yana, necə işləyirdimsə elə də işləyirəm. Mən öz şirkətimdə prodüserəm. Reklamlar, kliplər çəkirik. Rusiya müştəriləri üçün bu çəkilişləri çox vaxt xaricdə edirik, buna görə iş bitdikdən sonra Nataşa ilə bir neçə saatlıq foto çəkdirmək imkanımız olur".
Bəs gündəlik həyatınızda heç bir dəyişiklik olmadı? Sizi küçədə tanıyırlar?
Murad: "Google reklamından sonra tanıyırlar. Xaricdə bu "pozanı" alan kimi dərhal tanıyırlar".
İndi harada yaşayırsınız? Hər yerdə?
Murad: "Moskvada. Həftənin ən azı 5 gününü Moskvada işləyirik. Hamı elə bilir ki, biz hər zaman səyahət edirik. Adətən 2-4 günlük harasa gedirik".
Sizi öz ölkələrinə dəvət edən çoxdur?
Nataşa: "İndi artıq hə. Apreldə bizi İordaniyaya dəvət ediblər".
Münasibətiniz neçə vaxtdır davam edir?
Nataşa: "Üç ildir tanışıq, iki ildir ki, artıq bir yerdə yaşayırıq. Murad prodüserdir, mən isə həmişə jurnalistika ilə məşğul olmuşam. Almaniyada anadan olmuşam, sonra da Rusiyaya qayıtmışıq".
Bir-birinizi təsvir edin zəhmət olmasa.
Nataşa bir anlıq düşünməyə başlayır: "O, hər kəs kimi deyil: şən, məclisin ruhu, amma nadir hallarda ürəyini kiməsə açan, həmişə özünə qapalıdır. Çəkdiyi rəsmləri mənə göstərib, hətta rəsmlərində belə nə qədər asan olmadığı, detallara qarşı diqqətli olduğu görünür. Və eyni zamanda inanılmaz dərəcədə mehribandır! Ona comərd (söhbət puldan getmir) kişi xarakteri xasdır. O, bəzi prinsiplərə görə fədakarlıq edə bilər. Murad çox qeyri-adi bir insandır, beləsinə heç vaxt rast gəlməmişəm".
Estafeti Murad alır: "O çox mehriban, xeyirxah, gözəl biridir – bunlar standart söz yığınıdır, – gülür. – Çox ağıllı və münasibətdə çox seçicidir. Bütün dostlarını diqqətlə seçir və Allah eləməsin nə vaxtsa hansı birisə xəyanət etsin – heç vaxt bağışlamaz!". – "Qəddar biri olduğum üçün deyil, özümə qarşı çox tələbkar olduğum üçün", – Nataşa etiraz edir. "Yox, sən qəddar deyilsən, – Murad razılaşır. – Səhvlərimi düzəltməyi bacarır. Çox istedadlıdır, məndən gizlətməyə çalışsa da. Evdə rəsm çəkir".
Çox sayda layk və rəylər alan #followmeto seriyasından Bakıda çəkilişlər etmisiniz. Mənim xüsusilə ənənəvi italyan həyəti fotosu xoşuma gəldi. Son müsahibələrimdən birində, anam bu evləri təəssüf ki, simasından yox olan şəhərin «qəlbi» olduğunu demişdi. Bura gəlməyi necə qərar verdiniz?
"Sizin şəhərdə olan hər bir kəs onun haqqında çox müsbət danışırdı, buna görə də, çoxdan bura gəlməyi düşünürdük və əlimizə belə bir şans düşdüyünə görə çox şad idik, – Nataşa etiraf edir.
"Biz Azərbaycanı sevirik, o mənə həm ruhən, həm də mentalitet olaraq çox yaxındır. Mənim burada çox dostum var, onlar çoxdan məni Bakıya dəvət edirdi. Şəhər bizi valeh etdi", – Murad əlavə edir.
Gələcək planlarınız?
Nataşa: "Bütün dünyanı göstərmək – o çox unikaldır!"
Murad: "planlara gəldikdə – biz aktiv olaraq xeyriyyəçiliklə məşğul oluruq. Bir il bundan əvvəl Michael Kors brendi ilə əməkdaşlıq etməyə başladıq – susuzluqdan əziyyət çəkən regionları su ilə təmin etmək məqsədi olan xeyriyyəçilik aksiyasının nümayəndələrindən biri idik. Ümid edirik ki, bu cür aksiyalarda faydalı olmağımız son deyil".

Он – с кроткими, на редкость добрыми и немного грустными глазами, она – удивительно тонкая и хрупкая, но исполненная силой любви и очарования. За их передвижением по свету следят уже больше миллиона человек. 1 150 910 – именно столько подписчиков на сегодняшний день у аккаунта @muradosmann в Instagram, и число поклонников проекта #Followmeto («Следуй за мной») неотвратимо растет с каждым днем в геометрической прогрессии.
Первый вопрос был вполне закономерен: с чего все началось? Кажется, это случилось так давно, что сейчас они уже спорят, толкая друг друга в бок, встречались ли в ту пору или нет.
«Мы встречались уже около полугода», – заявляет Мурад. «Нет!» – протестует Наташа, – нет, мы еще не встречались. Это был наш первый проект, съемки проходили в Барселоне. Потом прогулка, первое влечение, эмоции, красивые места, экскурсии, а Мурик (так Наташа ласково, по-домашнему, зовет Мурада) опять полчаса настраивает камеру».
Все произошло совершенно непреднамеренно – случайный кадр, сделанный в тот момент, когда Наташа нетерпеливо дернула Мурада за собой: «Ну пойдем! Сколько можно фотографировать!». А он в ответ: «Гляди, я сделал прикольный снимок!». И понеслось. Теперь такие кадры с тянущей его за руку Наташей они делали везде, где бывали. Ни о какой коммерции не было и речи, выкладывали в Instagram для себя и друзей, которые уже было заскучали: «Чего так однообразно?» Но именно постоянство сюжета в нетривиальном исполнении привлекло к ним внимание пользователей.
Мне все-таки интересно, откуда взялась эта безудержная популярность? Может, из-за правильных хэштегов?
Мурад смеется в ответ: «Хэштеги – это миф. Меня вообще умиляет, когда народ ставит 500 хэштегов: #яздесь, #япьючай, #наташавилкойестсыр…. Это какое-то сумасшествие!» – подхватывает Наташа. «Нет, хэштеги не прибавляют информативности, – продолжает Мурад, – мы просто объединили под одним хэштегом все фотки, и это превратилось в такую серию. Постепенно их стали выкладывать российские издания – Adme и Fishki, а когда дошло до заграничного Reddit…» «Все произошло буквально в течение двух недель после того, как снимки опубликовали два мировых издания, а следом нам стали писать со всех концов мира. Можно сказать, что это случайность», – добавляет Наташа.
Вы не ожидали такого? И как это изменило вашу жизнь?
«Конечно, приятно, когда ты делаешь что-то, и это замечают и оценивают. Но наш образ жизни не сильно поменялся – на улицу в темных очках выходить не приходится», – шутит Наташа. «А я вот руку даже не могу открыть – все сразу узнают. Пришлось застраховать, – смеется Мурад. – А если серьезно, я как работал, так и продолжаю работать. Я продюсер в собственной компании. Снимаем рекламы, клипы. Для российских клиентов мы часто делаем их за границей, поэтому бывает возможность в конце съемок взять Наташу на пару дней фотографироваться».
А в каждодневной жизни ничего не изменилось? Вас узнают на улице?
Мурад: «После рекламы Google узнают. За границей, как только мы принимает эту "позу", сразу узнают».
А где вы живете сейчас? Везде?
Мурад: «В Москве. 5 дней в неделю, как минимум, мы работаем в Москве. Это только кажется, что мы путешествуем все время. Обычно мы уезжаем всего на 2-4 дня».
Вас многие приглашают к себе в страну?
Наташа: «Сейчас уже да. В апреле нас пригласили в Иорданию».
Сколько уже вы общаетесь?
Наташа: «Года три мы знакомы, два из них живем вместе. Мурад продюсер, а я всегда занималась журналистикой. Родилась в Германии, потом мы вернулись в Россию».
Опишите друг друга.
Наташа на мгновение задумалась: «Он не такой, как все: веселый, душа компании, но редко кому-то открывается, всегда в себе. Он показывал мне свои рисунки, даже по ним видно, какой он непростой, внимательный к деталям. И к тому же невероятно добрый! Ему свойственны щедрые (я не о финансах сейчас говорю) мужские поступки. Он может ради каких-то принципов пойти на жертву. Мурад очень необычный человек, я таких еще не встречала».
Мурад подхватывает эстафету: «Она очень добрая, отзывчивая, красивая – стандартный набор слов, – смеется он. – Очень умная и разборчивая в отношениях. Всех своих друзей тщательно отбирает, и не дай Бог им однажды оступиться – не простит!» «Это не потому, что я злая, просто я строго отношусь сама к себе», – протестует Наташа. «Нет, ты не злая, – соглашается Мурад. – Она умеет меня направить. Она очень талантливая, хоть и пытается это скрывать от меня. Рисует дома«.
Вы уже сделали несколько бакинских снимков из серии #followmeto, которые, как всегда, собрали уйму лайков и комментов. Мне особенно понравился снимок традиционного бакинского итальянского дворика. В одном из своих последних интервью моя мама назвала такие домики «душой» города, которые, к сожалению, исчезают с его лица. Как вы решили приехать сюда?
«Все, кто побывал в вашем городе, отзывались о нем положительно, поэтому мы давно хотели сюда попасть и рады, что представился случай», – призналась Наташа.
«Азербайджан я люблю, он мне близок по духу и менталитету. У меня много друзей отсюда, которые давно приглашали. Город нас очаровал», – добавляет Мурад.
Ваши планы на будущее?
Наташа: «Показать весь мир – он уникален!»
Мурад: «Что касается планов – мы активно занимаемся благотворительностью. Год назад сотрудничали с Michael Kors – были одними из представителей его благотворительной акции, цель которой – обеспечить водой регионы, которые страдают от ее недостатка. Мы надеемся, что еще не раз будем полезны в такого рода акциях».