«İnsanlar bir-birinə kömək etməyi öyrənməsələr, insanlıq yer üzündən yox olacaq».
"Mədəni niyyət" xeyriyyə layihəsi artıq 1 ildir ki, fəaliyyət göstərir. Onun məqsədi - cəmiyyət tərəfindən xüsusi diqqət və münasibətə ehtiyacı olan insanların həyat keyfiyyətinin yaxşılaşdırılmasıdır. "Mədəni niyyət"ə gəldikdə bütün proses sənətlə ayrılmaz şəkildə bağlıdır və yaradıcı insanların fəal iştirakı ilə həyata keçirilir.
Layihə çərçivəsində artıq 1№li Respublika Psixiatriya Xəstəxanasının və herontoloji şöbəsinin pasiyentləri ilə art-terapiya üzrə master-klasslar keçirilir. Dərsləri uşaq evlərində genişləndirmək planlaşdırılır. Daun sindromlu uşaqlar üçün reabilitasiya mərkəzində konsert təşkil olunub, tibbi personala yoqa dərslərinin aparılması üçün təlim keçirilib...
Layihənin məqsədi - diaqnoz və sosial vəziyyətindən asılı olmayaraq insanları birləşdirməkdir. Bu, fəal, dolğun asudə vaxt formatıdır. Burada onlar yeni təcrübə qazana biləcəklər, dost tapacaqlar, faydalı bir şey öyrənə biləcəklər və ən əsası dünyanın daha geniş və daha maraqlı olduğunu görə biləcəklər. Bu halda cəmiyyətin stereotiplərini və NORMA anlayışını dəyişmək vacibdir.
Biz sizə "Mədəni niyyət" çərçivəsində həyata keçirilən ən son layihəmiz haqqında daha ətraflı məlumat vermək istəyirik. Qaçqınlar şəhərciyinə iki gənc qraffiti rəssamlarını - Samir Salahov və Emil Məcnunu cəlb edərək qraffiti üzrə master-klasslar keçirilib.
Aksiyada həmçinin Nargis jurnalının baş redaktoru və Nargis yayım evinin təsisçisi Ülviyyə Mahmudova iştirak edib.
"25 il əvvəl bura tələbə şəhərciyi idi, indi isə burada qaçqınlar yaşayır. Bunun necə də getto hissi olduğunu təsəvvür edə bilirsiniz, heç bir əlvan rəng yoxdur, sanki vaxt dayanıb. Biz yoldaşlarla birlikdə ən böyük çəni boyalarla rəngləmək qərarına gəldik. Bu ardıcıl üç həftə sonu baş tutdu. Son həftə isə şəhərcikdə yaşayan uşaqları da cəlb etdik" – deyərək layihənin təşkilatçılarından biri olan fotoqraf Sitarə İbrahimova bizə bildirdi.
"Mədəni niyyət" üçün növbəti iş artıq təyin olunub: iyun ayından etibarən uşaq evində altı aylıq layihəyə start veriləcək. Bu layihədə uşaqların yaradıcı tərəfini inkişaf etdirmək, onlara muzeyləri və sərgiləri göstərmək, kuratorların köməyi ilə onların fərdi yaradıcılıq qabiliyyətlərini üzə çıxarmaq nəzərdə tutulub.
"Mədəni niyyət"in hər bir tədbiri mesenatların və sponsorların dəstəyi ilə keçirilir. Qaçqınlar şəhərciyi ilə olan layihədə Aga Group şirkəti əlindən gələn köməyi göstərib. "Mədəni niyyət" iştirak etməyi azru edən və kömək etmək istəyən hər kəs üçün açıqdır. Layihəyə dəstəyimizə və səmimiyətimizə ehtiyacı olan insanların taleyinə biganə olmayan hər kəs qoşula bilər.

«Если люди не научатся помогать друг другу, то род человеческий исчезнет с лица земли».
Благотворительный проект Mədəni niyyət существует уже год. Его цель – повышение качества жизни людей, которые нуждаются в особом внимании и отношении со стороны общества. В случае Mədəni niyyət весь процесс неразрывно связан с искусством и реализуется при активном участии творческих людей.
В рамках проекта уже проводятся мастер классы по арт-терапии с пациентами Республиканской психиатрической больницы № 1 и пациентами геронтологического отделения. В планах — распространить занятия и на детские дома. Был проведен концерт в реабилитационном центре для детей с синдромом Дауна, медицинский персонал был обучен проведению занятий по йоге.
Цель проекта - объединить людей вне зависимости от их диагноза и социального положения. Это формат активного, насыщенного досуга, где они могут освоить новые навыки, найти друзей, научиться чему-то полезному, а главное, увидеть, что мир намного шире и интереснее. При этом важно менять стереотипы общества и понимание НОРМЫ.
Мы хотим подробнее рассказать вам о последнем проекте, осуществленном в рамках проекта Mədəni niyyət. В городке для беженцев были проведены мастер-классы по граффити с привлечением двух молодых художников-граффитистов Самира Салахова и Эмиля Меджнуна.
В акции поучаствовала также главный редактор журнала Nargis и учредитель издательского дома Nargis Ульвия Махмудова.
«Более 25 лет назад это был студенческий городок, а сейчас в нем живут беженцы. Можете себе представить, какое это ощущение гетто, никаких ярких красок, будто время остановилось. Мы с ребятами решили расписать самый большой бак на территории. Это происходило в течение трех уикендов. А в последнюю неделю мы привлекли к этому детей, живущих в городке» - рассказала нам одна из организаторов проекта фотограф Ситара Ибрагимова.
Уже намечена следующая работа для Mədəni niyyət: с июня месяца стартует шестимесячный проект в детском интернате, призванный развить творческую сторону детей, показать им музеи и выставки, выявить при помощи кураторов их индивидуальные творческие способности.
Каждое мероприятие Mədəni niyyət проходит при поддержке меценатов и спонсоров. В проекте с городком беженцев посильную помощь оказала Aga Group. Mədəni niyyət открыт для всех желающих принять участие и оказать любое содействие. К проекту могут присоединиться все, кому не безразличны судьбы людей, нуждающихся в нашей поддержке и открытости.