Həyatımızın ssenarisinin öncədən yazılıb yazılmadığı barədə uzun-uzadı mübahisə edə bilərik, alın yazısı varmı, yoxsa bizim həyatımız - təsadüflər zənciridir. Bütün bunlar - hər kəsin öz seçimidir. Lakin görüşlərin təsadüf etməsi, taleyin sonsuz gözlənilməz hadisələri və daimi zərbələri uzun müddət insan ruhunu sərtləşdirə bilər və nə olursa olsun, insan özündə güc tapıb həyatın ona meydan oxumasına cəsarətlə cavab verəcək.
Qeysər Kaşıyeva - adı kimi, taleyi də qeyri-adi olan bir qızdır. O, ilk peşəkar rəssam qadın olaraq nəinki Azərbaycanın ərazisində, həm də bütün Şərqdə milli təsviri sənət tarixində iz buraxıb.
O, 1893-cü ilin yayında Tiflisdə, indiki Tbilisidə hərbiçi ailəsində anadan olmuşdur. Balaca Qeysərin bəxti gətirəcək - o, öz yaşıdlarından fərqli olaraq, parta arxasında oturacaq. Onun diqqətini yalnız oxumaq və hesablamaq cəlb etməyəcək. O, əlləri ilə yaratmağa başlayır və onda hər şey alınır. Əvvəlcə bu xırda işlər və sadə rəsmlər olur, amma onun istedadı fərqlənir və qız bütün qəlbi ilə özünü bədii sənətə həsr edir.
Tiflis o dövrdə Qafqazın bir növ mədəniyyət mərkəzi idi, burada öz dövrünün bir çox istedadlı insanları məskən salırdı. Belə ki, Qeysərin ilk əsərləri Oskar Shmerlingin əlinə keçir və o da yubandırmadan dostu Richard Karl Sommerdən rəssamlığın bütün sirlərini ona öyrətməyi xahis edir. Oskar Shmerling Münhen Bədii sənət Akademiyasının məzunu idi, məşhur "Molla Nəsrəddin" jurnalı ilə əməkdaşlıq edirdi. Richard Karl Sommer isə Tiflis İncəsənəti Təşviq Cəmiyyətinin təsisçilərindən biri olub. Beləliklə Qeysər həyatında mühüm rol oynayan iki böyük müəllimlə tanış olur. "Sən mütləq oxumalısan", "Sən Qafqazda ilk rəssam qadın ola bilərsən", "Sənin böyük istedadın var" - məhz bu cümlələri iki usta qəyyumluq etdikləri qıza təkrar edirdilər və hərçənd ciddi qaydalar və adət-ənənələr müsəlman bir qıza Moskvada təhsilini davam etdirməyə imkan verməsə də, o həmin bu cəmiyyətdə peşəkar təhsil alır.
Из альбома Гейсар Кашиевой
Bundan dərhal sonra o, Tiflisdə türk-müsəlman elitasının qadınlarını birləşdirən Zaqafqaziya müsəlman qadın xeyriyyə cəmiyyətinə daxil olacaq. O, afişa və plakatlar üzərində işləyir, mədəni tədbirlərə dəvətnamələr hazırlayır və s. Yaradıcılığının erkən mərhələsində (1907-1915) ilk əsərlərini akvarel, karandaş, tuş və ya kömürlə çəkir. Portretləri Tiflis sərgilərində böyük uğur qazanır.
Antik büst. Akademik rəsm (карандаш)
O zamanlar Qeysər xanım əsərlərinin heyrətli tamaşaçı qarşısında artıq sərgilənməyəcəyini təxmin belə etmir...
"Biz səni mirasdan məhrum edəcəyik. Bəy yalnız bəy qızı ilə evlənməlidir" – Cəfər ağa belə deyərək oğlunun hisslərini qətiliklə qəbul etmir. Şirin bəy Kəsəmənlini kişi gözəlliyinin etalonu, canlı Apollon adlandırırdılar. O, sevgisi naminə atasına qarşı çıxdı. 1916-cı ildə onlar həyatlarını birləşdirdilər və onların Leya adında qızları dünyaya gəldi.
Şirin bəy - Birinci Dünya müharibəsində iştirak edən bir zabitdir, ADR dövründə ordunun formalaşmasında çox fəal iştirak edib, "Böyük Diviziya" heyətində vuruşub, 2-ci Qarabağ qoşununun komandirinin köməkçisi olub və döyüş meydanında yaralanıb, həyat yoldaşının sadiq dostu və qoruyucusu olur, lakin qısa müddətdə. 4 ildən sonra onu doğma kənddə dəfn edirlər, Qeysər xanım isə qucağında kiçik qızı ilə tənha qalır. Bəy ailəsi necə ki onu qəbul etmirdi, elə də heç vaxt qəbul etmir…
Qadın portreti (уголь)
O, Bakıya qayıdır, qadınları maarifləndirməklə məşğul olur, heç olmasa qəpik-quruş qazansın deyə tikiş tikir, dərs verir, yeni yaradılmış dövlətin paytaxtının həmişəki kimi yaradıcı həyatında iştirak edir. Lakin Respublika da onun gözləri önündə dağılacaq və Azərbaycan Sovet İttifaqının dadlı tikəsi olacaq.
O, şöhrəti ta Hindistana qədər yayılan ilk Azərbaycan qadın jurnalı olan - "Şərq qadını" jurnalında illüstrasiyalar yaradır. 30-cu illərdə partiya işçisi Zülfüqar Seyidbəyli ilə tanış olur və sonra da onunla evlənir. Daha bir qızı - Lamiyə dünyaya gəlir. 8 il birgə ailə həyatından sonra Zülfüqar repressiyaya məruz qalır və güllələnir. İttifaqın maşını bununla kifayətlənmir və bir gün onun da arxasınca gəlir.
Boynuna "xalq düşməninin arvadı" damğasını asaraq onu həbs edəcəklər, evini əlindən alacaqlar və yalnız 5 ildən sonra ona kağız verəcəklər: "bəraət qazanıb". O, Bakıya dönəcək və yenə də rəsm çəkəcək. O, bunu etməkdən heç vaxt əl çəkmir. Onu sındırmağı bacarmadılar və adını ölkəmizin tarixindən silə bilmədilər. Bu gün onun rəsm əsərləri, eskizləri və bəzi şəxsi əşyaları Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyinin fondunda və Azərbaycan Teatr Muzeyində saxlanılır.
Kişi portreti (уголь)
N.V.Qoqolun büstü (карандаш)
Oğlan (Mikelancelonun Sıxılmış oğlan əsərindən). Akademik rəsm (уголь)
Ovçunun portreti (карандаш)
Materialın hazırlanmasında göstərdiyi köməyə görə kulturoloq, alim, müəllim, Qeysər Kaşıyevanın nəvəsi Fuad Məmmədova; Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin Qoruqlarla iş, tarix-mədəniyyət abidələrinin monitorinqi və təbliği sektorunun rəhbəri Könül Cəfərovaya, eləcə də Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyinə minnətdarlığımızı bildiririk.

Мы можем долго спорить, расписан ли сценарий нашей жизни заранее или нет, существует ли предопределение или наша жизнь – цепочка случайностей. Все это – выбор каждого, но сплетение встреч, бесконечные перипетии и постоянные удары судьбы способны надолго закалить дух человека, и, несмотря ни на что, человек найдет в себе силы и смело ответит на брошенный жизнью вызов.
Гейсар Кашиева – девушка с такой же необычной судьбой, как и ее имя. Она вошла в историю национального изобразительного искусства, став первой профессиональной художницей не только на территории Азербайджана, но и всего Востока.
Она появилась на свет летом 1893 года в Тифлисе (ныне – Тбилиси), в семье военного. Маленькой Гейсар повезет: она сядет за парту в отличие от многих своих сверстниц. Внимание ее привлечет не только чтение и счет. Она берется творить руками, и у нее все получается. Сначала это поделки и простые рисунки, но талант замечен, и девушка всей душой отдается художественному искусству.
Тифлис являлся на тот момент культурным центром Кавказа, куда съезжались многие талантливые люди своего времени. Так, ее первые работы попали на стол к Оскару Шмерлингу, и тот незамедлительно попросил своего друга Рихарда-Карла Зоммера обучить ее всем секретам мастерства. Оскар Шмерлинг являлся выпускником Мюнхенской художественной академии, сотрудничал с популярным журналом «Молла Насреддин». А Рихард-Карл Зоммер был одним из основателей Тифлисского общества изящных искусств. Так она и познакомилась с двумя великими учителями, которые сыграли немаловажную роль в ее жизни. «Тебе необходимо учиться», «Ты сможешь стать первой художницей на Кавказе», «У тебя большой талант» – скорее всего, именно такие фразы твердили два мастера своей подопечной, и хоть строгие правила и обычаи не дали ей, девушке-мусульманке, возможность продолжить обучение в Москве, она получила профессиональное образование в этом самом обществе.
Из альбома Гейсар Кашиевой
Сразу после этого она попадет в Закавказское мусульманское женское благотворительное общество, которое объединяло женщин тюркско-мусульманской элиты Тифлиса. Она работает над афишами и плакатами, пишет пригласительные на культурные мероприятия и т.д. На раннем этапе творчества (1907-1915 года) она пишет свои первые работы акварелью, карандашом, тушью или углём. Портреты завоюют большой успех на выставках в Тифлисе.
Antik büst. Akademik rəsm (карандаш)
В тот момент Гейсар ханум не могла и подозревать о том, что ее картины больше не будут красоваться на выставках перед изумленной публикой...
«Мы лишим тебя наследства, бек должен жениться только на дочери бека», – категорически не принял чувства своего сына Джафарага. Ширин-бека Кесеманского называли эталоном мужской красоты, живым Аполлоном. И он пошел против отца ради своей любви.
Ширин-бек Кесеманский и Гейсар ханым
В 1916 году они связали свои судьбы, у них родилась дочь Лея. Ширин-бек – офицер, который прошел Первую Мировую войну, во времена АДР принимал самое активное участие в формировании армии, воевал в составе «Великой Дивизии», являлся помощником командира Второго конного Карабахского полка и получал ранения на поле боя, станет жене верным другом и защитником, но ненадолго. Через четыре года его похоронят в родном селе, а Гейсар ханум с маленькой дочкой на руках останется одна. Семья бека как не принимала ее, так и не примет…
Она возвращается в Баку, занимается просвещением среди женщин, шьет, чтобы заработать хотя бы гроши, преподает, все также участвует в творческой жизни столицы недавно созданного государства. Но и Республика падет перед ее глазами, и Азербайджан станет одной из лакомых частей Советского Союза.
Qadın portreti (уголь)
Она делает иллюстрации в журнале «Шарг Гадыны» («Восточная женщина) – первом азербайджанском женском журнале, слава которого разлетится вплоть до самой Индии. В 30-е годы она знакомится с партийным работником Зульфугаром Сеидбейли, за которого впоследствии выходит замуж. Родится еще одна дочка – Ламия. Через восемь лет семейной жизни Зульфугара подвергнут репрессии, а затем расстреляют. Машина Союза не успокоилась на этом, и однажды пришли и за ней.
Ее посадят в тюрьму, повесив на шею ярлык «жена врага народа», отберут дом. И только через пять лет выдадут бумажку: «реабилитирована». Она все так же будет рисовать, делать этого она не переставала никогда. Ее не смогли сломать, а имя не смогли стереть из истории нашей страны. Сегодня ее альбом с рисунками, эскизы и некоторые личные вещи хранятся в фондах Музея изобразительного искусства Азербайджана и Музея театра Азербайджана.
Kişi portreti (уголь)
N.V.Qoqolun büstü (карандаш)
Oğlan (Mikelancelonun Sıxılmış oğlan əsərindən). Akademik rəsm (уголь)
Ovçunun portreti (карандаш)
Выражаем благодарность культурологу, ученому, педагогу, внуку Гейсар Кашиевой Фуаду Мамедову; главе сектора по мониторингу и продвижению историко-культурных достопримечательностей Министерства Культуры и Туризма Кенуль Джафаровой, а также Национальному музею искусств Азербайджана за помощь в подготовке материала.