Həyatımızın ssenarisinin öncədən yazılıb yazılmadığı barədə uzun-uzadı mübahisə edə bilərik, alın yazısı varmı, yoxsa bizim həyatımız - təsadüflər zənciridir. Bütün bunlar - hər kəsin öz seçimidir. Lakin görüşlərin təsadüf etməsi, taleyin sonsuz gözlənilməz hadisələri və daimi zərbələri uzun müddət insan ruhunu sərtləşdirə bilər və nə olursa olsun, insan özündə güc tapıb həyatın ona meydan oxumasına cəsarətlə cavab verəcək.
Qeysər Kaşıyeva - adı kimi, taleyi də qeyri-adi olan bir qızdır. O, ilk peşəkar rəssam qadın olaraq nəinki Azərbaycanın ərazisində, həm də bütün Şərqdə milli təsviri sənət tarixində iz buraxıb.
O, 1893-cü ilin yayında Tiflisdə, indiki Tbilisidə hərbiçi ailəsində anadan olmuşdur. Balaca Qeysərin bəxti gətirəcək - o, öz yaşıdlarından fərqli olaraq, parta arxasında oturacaq. Onun diqqətini yalnız oxumaq və hesablamaq cəlb etməyəcək. O, əlləri ilə yaratmağa başlayır və onda hər şey alınır. Əvvəlcə bu xırda işlər və sadə rəsmlər olur, amma onun istedadı fərqlənir və qız bütün qəlbi ilə özünü bədii sənətə həsr edir.
Tiflis o dövrdə Qafqazın bir növ mədəniyyət mərkəzi idi, burada öz dövrünün bir çox istedadlı insanları məskən salırdı. Belə ki, Qeysərin ilk əsərləri Oskar Shmerlingin əlinə keçir və o da yubandırmadan dostu Richard Karl Sommerdən rəssamlığın bütün sirlərini ona öyrətməyi xahis edir. Oskar Shmerling Münhen Bədii sənət Akademiyasının məzunu idi, məşhur "Molla Nəsrəddin" jurnalı ilə əməkdaşlıq edirdi. Richard Karl Sommer isə Tiflis İncəsənəti Təşviq Cəmiyyətinin təsisçilərindən biri olub. Beləliklə Qeysər həyatında mühüm rol oynayan iki böyük müəllimlə tanış olur. "Sən mütləq oxumalısan", "Sən Qafqazda ilk rəssam qadın ola bilərsən", "Sənin böyük istedadın var" - məhz bu cümlələri iki usta qəyyumluq etdikləri qıza təkrar edirdilər və hərçənd ciddi qaydalar və adət-ənənələr müsəlman bir qıza Moskvada təhsilini davam etdirməyə imkan verməsə də, o həmin bu cəmiyyətdə peşəkar təhsil alır.
Из альбома Гейсар Кашиевой
Bundan dərhal sonra o, Tiflisdə türk-müsəlman elitasının qadınlarını birləşdirən Zaqafqaziya müsəlman qadın xeyriyyə cəmiyyətinə daxil olacaq. O, afişa və plakatlar üzərində işləyir, mədəni tədbirlərə dəvətnamələr hazırlayır və s. Yaradıcılığının erkən mərhələsində (1907-1915) ilk əsərlərini akvarel, karandaş, tuş və ya kömürlə çəkir. Portretləri Tiflis sərgilərində böyük uğur qazanır.
Antik büst. Akademik rəsm (карандаш)
O zamanlar Qeysər xanım əsərlərinin heyrətli tamaşaçı qarşısında artıq sərgilənməyəcəyini təxmin belə etmir...
"Biz səni mirasdan məhrum edəcəyik. Bəy yalnız bəy qızı ilə evlənməlidir" – Cəfər ağa belə deyərək oğlunun hisslərini qətiliklə qəbul etmir. Şirin bəy Kəsəmənlini kişi gözəlliyinin etalonu, canlı Apollon adlandırırdılar. O, sevgisi naminə atasına qarşı çıxdı. 1916-cı ildə onlar həyatlarını birləşdirdilər və onların Leya adında qızları dünyaya gəldi.
Şirin bəy - Birinci Dünya müharibəsində iştirak edən bir zabitdir, ADR dövründə ordunun formalaşmasında çox fəal iştirak edib, "Böyük Diviziya" heyətində vuruşub, 2-ci Qarabağ qoşununun komandirinin köməkçisi olub və döyüş meydanında yaralanıb, həyat yoldaşının sadiq dostu və qoruyucusu olur, lakin qısa müddətdə. 4 ildən sonra onu doğma kənddə dəfn edirlər, Qeysər xanım isə qucağında kiçik qızı ilə tənha qalır. Bəy ailəsi necə ki onu qəbul etmirdi, elə də heç vaxt qəbul etmir…
Qadın portreti (уголь)
O, Bakıya qayıdır, qadınları maarifləndirməklə məşğul olur, heç olmasa qəpik-quruş qazansın deyə tikiş tikir, dərs verir, yeni yaradılmış dövlətin paytaxtının həmişəki kimi yaradıcı həyatında iştirak edir. Lakin Respublika da onun gözləri önündə dağılacaq və Azərbaycan Sovet İttifaqının dadlı tikəsi olacaq.
O, şöhrəti ta Hindistana qədər yayılan ilk Azərbaycan qadın jurnalı olan - "Şərq qadını" jurnalında illüstrasiyalar yaradır. 30-cu illərdə partiya işçisi Zülfüqar Seyidbəyli ilə tanış olur və sonra da onunla evlənir. Daha bir qızı - Lamiyə dünyaya gəlir. 8 il birgə ailə həyatından sonra Zülfüqar repressiyaya məruz qalır və güllələnir. İttifaqın maşını bununla kifayətlənmir və bir gün onun da arxasınca gəlir.
Boynuna "xalq düşməninin arvadı" damğasını asaraq onu həbs edəcəklər, evini əlindən alacaqlar və yalnız 5 ildən sonra ona kağız verəcəklər: "bəraət qazanıb". O, Bakıya dönəcək və yenə də rəsm çəkəcək. O, bunu etməkdən heç vaxt əl çəkmir. Onu sındırmağı bacarmadılar və adını ölkəmizin tarixindən silə bilmədilər. Bu gün onun rəsm əsərləri, eskizləri və bəzi şəxsi əşyaları Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyinin fondunda və Azərbaycan Teatr Muzeyində saxlanılır.
Kişi portreti (уголь)
N.V.Qoqolun büstü (карандаш)
Oğlan (Mikelancelonun Sıxılmış oğlan əsərindən). Akademik rəsm (уголь)
Ovçunun portreti (карандаш)
Materialın hazırlanmasında göstərdiyi köməyə görə kulturoloq, alim, müəllim, Qeysər Kaşıyevanın nəvəsi Fuad Məmmədova; Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin Qoruqlarla iş, tarix-mədəniyyət abidələrinin monitorinqi və təbliği sektorunun rəhbəri Könül Cəfərovaya, eləcə də Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyinə minnətdarlığımızı bildiririk.

We can long debate whether our life's scenario is written in advance or not, is there predestination or our life is just a chain of coincidences. All of this is a choice of everyone, but a plexus of meetings, infinite complexities and continuous fate strokes are capable of tempering the spirit of the person, and, despite everything, the person will find forces and will boldly answer the challenge, thrown by life.
Geysar Kashiyeva is a girl with an extraordinary destiny, just like her name. She made history of the national fine arts by becoming the first professional artist not only on the territory of Azerbaijan, but in the whole East.
She was born in the summer of 1893 in Tiflis (nowadays – Tbilisi), in family of the military officer. Little Geysar will get lucky: she will sit down at a school desk unlike many of her contemporaries. She will be interested not only in reading and counting. She starts to create by hands, and gets very good at it. At first it is hand-made crafts and simple drawings, but the talent is noticed, and the girl devotes herself to fine art with all her soul.
At that time Tiflis was the cultural center of the Caucasus, many talented people of the time gathered there. So her first works landed the table of Oskar Shmerling, and he immediately asked his friend Richard Karl Sommer to teach her all secrets of this skill. Oskar Shmerling was a graduate of the Munich Fine Art academy, collaborated with popular magazine "Molla Nasraddin". And Richard Karl Sommer was one of founders of The Society of Fine Arts in Tbilisi. That's how she met two great teachers who played a significant role her in her life. "You need to study", "You will be able to become the first artist in the Caucasus", "You have a big talent" c such phrases were most likely told to the student by her masters, and, though, strict rules and customs did not allow her, the Muslim girl, to continue studying in Moscow, she got a professional education in this society.
From Geysar Kashiyeva's album
Right after she will get to the Transcaucasian Muslim women's charitable society which united women of Turkic and Muslim elite of Tiflis. She works on posters and placards, writes invitations to cultural events, etc. At an early stage of creativity (1907-1915) she writes the first works with watercolor, pencil, ink or coal. Portraits will win great success at exhibitions in Tiflis.
Antik büst. Akademik rəsm (pencil)
At that moment Geysar khanum could not expect that her painting will not flaunt at exhibitions in front of the amazed public anymore...
"We will disinherit you, bek has to marry only bek's daughter", – Jafaraga strictly denied the feelings of his son. Shirin bek Kesamanskiy was called as a model of male beauty, living Apollo. And he went against his father for the sake of his love.
Shirin bek Kesamanskiy and Geysar khanum
In 1916 they tied their fates together, their daughter Leia was born. Shirin-bek – officer who went through the World War I, at the time of ADR took the most active part in formation of army, battled as a part of "the Great Division", was the assistant to the commander of the 2nd cavalry of Karabakh and was wounded in the battlefield. He will become a loyal friend and defender to his wife, but not for long. Four years later he will be buried in his native village, and Geysar khanum with her little daughter will be left alone. Bek's family will not accept her like before…
She returns to Baku, spreads education among women, sews to earn at least a pittance, teaches, still participates in artistic life of recently founded state's capital. But the Republic will also collapse in front of her eyes, and Azerbaijan will become one of the most precious parts of the Soviet Union.
Qadın portreti (coal)
She writes illustrations for the "Sharq qadini" ("Oriental woman") magazine – the first in Azerbaijan female magazine, the glory of which will scatter up to India. In the 30's she meets the party worker Zulfugar Seidbeyli, whom she later marries. Another daughter – Lamia will be born. In eight years of family life Zulfugar will be subjected to repressions, and then will be shot. The Machine of Soviet Union did not stop on it, and one day they came after her as well.
She will be put in prison with a label "the wife of the public enemy", will loose her house. And only in five years later she will get a piece of paper: "exonerated". She will still draw, she never stopped doing it. She could not be broken, and her name could not be erased from history of our country. Today her album with drawings, sketches and some personal belongings are stored in funds of the National Art Museum of Azerbaijan and the Azerbaijan State Theatre Museum.
Kişi portreti (coal)
N.V.Qoqolun büstü (pencil)
Oğlan (Mikelancelonun Sıxılmış oğlan əsərindən). Akademik rəsm (coal)
Ovçunun portreti (pencil)
We express deep gratitude to the cultural historian, scientist, teacher, grandson of Geysar Kashiyeva Fuad Mamedov; to the head of the sector of monitoring and advance of historical and cultural sights of the Ministry of Culture and Tourism Kenul Lafarova and also to National Art Museum of Azerbaijan for assistance in the preparation of material.