HER STORY: ŞƏRQİN İLK QADIN OPERA BƏSTƏKARININ HEKAYƏSİ
Azərbaycan SSR-nin əməkdar incəsənət xadimi (1973), Azərbaycan xalq artisti (1998), "Şöhrət" ordeni ilə təltif edilmiş - Şəfiqə Axundova. Bu hekayədə diqqətəlayiq odur ki, Şəfiqə xanım Şərqdə ilk opera yazan qadın bəstəkardır.
Şəfiqə Axundova 21 yanvar 1924-cü ildə Şəki şəhərində, tanınmış mədəniyyət xadimi Qulam Axundovun ailəsində anadan olub. O, ailənin yeganə uşağı deyildi, qardaşları və bacıları ilə əhatə olunmuşdu. Anasının sözlərinə görə, bütün digər uşaqlar nə işlə məşğul olacaqlarını artıq bilirdilər və işləyirdilər, Şəfiqə isə hələ mahnı oxurdu və rəqs edirdi.
Gənc qəhrəman qız notsuz çalmağı özü öyrənmişdi. Böyük bacısı Zümrüd tanınmış ədəbiyyatçı Məmməd Araz Dadaşzadə ilə ailəli idi. Onların evlərinə müğənnilər, aralarında Səməd Vurğun, Rəsul Rza, Mirzə İbrahimovun da olduğu şairlər, yazıçılar öz həyat yoldaşları ilə birlikdə toplaşardılar. Bir qayda olaraq, onlar "Şəfiqənin bir şey ifa etməsini" xahiş edərdilər.
Bir dəfə yazıçı və dramaturq Mirzə İbrahimov korifeyə zəng vurur və ona gənc qız haqqında bəhs edir, sonra da onun yanına göndərir. Üzeyir Hacıbəyov dərhal onu öz sinfinə qəbul edir. Nəticədə, Üzeyir bəy onun sadəcə musiqi müəllimi olmur, həm də onu həyat yolunda istiqamətləndirən biri olur. Xüsusilə, ona, həmişə daha cəsur, inamlı olmasını təkrarlayır, çünki onu balaca uşaq belə aldada bilərdi, o isə bunu heç hiss etməzdi.
Şəfiqə xanımın 1943-cü ildə bəstələdiyi ilk mahnısı kolxoz qızlarına həsr olunmuşdu. O, öz musiqili mətnini zəhmli müəlliminin mühakiməsinə çıxarır, Üzeyir Əbdülhüseynoviç isə öz növbəsində "Bu fraqmentdə bir az harmoniya pozulub" deyir. Şəxsən özü düzəlişlər edir, bundan sonra əsərə öz razılığını verir.
Üzeyir Hacıbəyov öz tələbəsinin vokal bacarığını yüksək qiymətləndirirdi və çox istəyirdi ki, o "Koroğlu" operasında Nigarın ariyasını, "Arşın mal alan" operettasında isə Gülçöhrənin partiyasını ifa etsin. Lakin bu ideyanı həyata keçirmək təəssüf ki, mümkün olmadı, çünki valideynləri Şəfiqənin səhnəyə çıxmasına icazə vermədilər. Lakin o, himni ifa etdi. Bir çox bəstəkarlar himn yazırdılar, amma əlbəttə ki, ustadın əsəri seçildi. Beləliklə, Şəfiqə xanım ölkəmizin tarixində ilk himn ifa edən biri oldu.
1972-ci ildə o, Süleyman Rəhimovun eyni adlı hekayəsi əsasında "Gəlin qayası" operasını yazır. Bu Şərqdə bir qadın tərəfindən yazılmış ilk opera idi. Şəfiqə xanım bunu ondan heç kimin gözləmədiyini bildirirdi, hətta bəziləri bir qədər istehza ilə soruşurdular: "Şəfiqə və opera"?
O, Bəstəkarlar İttifaqının binasına gəldi, Tofiq Quliyevin qapısını çaldı və bir qadın tərəfindən yazılmış ilk operanın mətnini təqdim etdi. Tofiq Quliyevin təəccübləndiyini söyləmək, heç nə deməkdir. Opera ən çətin formalardan biri sayılır, lakin Şəfiqə xanımı heç nə qorxutmurdu! Premyera günündə elə bir anşlaq yaranmışdı ki, yanğınsöndürənlər teatra gələrək insanlara zala daxil olmağa icazə vermirdilər, əks halda amfiteatr çökə bilərdi.
O, özünü lirika bəstəkarı adlandırırdı, onu melodiya bəstələməyə ilhamlandıran hər bir şeyi sistemləşdirmək mümkün deyil. Bir dəfə o, iki qonşu qadının mübahisə etdiyinin şahidi olur. Əvvəllər belə səhnələri görməyən Şəfiqə xanım şoka girəcək. Bir neçə gündən sonra teatrda, elə tamaşa zamanı oturacaqda iki tamaşaçı yenə mübahisə edəcək. O, "Mehriban olaq" mahnısını yazacaq, amma bəstəkarın sözlərində deyildiyi kimi biz "heç də mehriban olmadıq".
İstənilən digər hekayələrdə olduğu kimi, tale hesab tələb etməyə başlayır. "Romanslardan mənə Səməd Vurğunun "Aygün" poemasının sətirlərinə yazılmış silsilə xüsusilə əzizdir. Şairin poemada mənim həyatımı əks etdirdiyindən şübhələnirəm, çünki qəhrəmanın taleyi mənimki ilə o qədər bənzəyir ki" - deyə Şəfiqə xanım bildirmişdi. O, ailə qurur, lakin həyat yoldaşı onu anlamır. Ya yaradıcılıq, ya da ailə. Əldə eyni anda iki fincan saxlamağın mümkün olmadığı açıq aydındır. Şəfiqə xanım bir oğlan övladı dünyaya gətirəcək, amma ərini tərk edəcək.
Flora Kərimovanın orkestr-adam adlandırdığı istedadlı pianoçu Taleh Hacıyev musiqini olduqca zəngin şəkildə ifa edirdi. Anlaşmadıqları məqamlar olsa da, onlar bir-birinə çox bağlı idilər. Anasının opera tamaşasının quruluşunda Taleh ən fəal şəkildə iştirak edirdi. İstedadlı olduğu qədər, o həm də xəstə idi. Onun söndüyünü görən Şəfiqə xanım ondan əvvəl yaşlanırdı. 2008-ci ildə Taleh vəfat edir, onun ölümü Şəfiqə xanımdan tam 2 il gizlədilir.
Həyatında xoşbəxtliyi dadmayan bu istedadlı gənc kim bilir nə qədər musiqi bəstələyib ifa edə bilərdi. Amma onun "Belə qəmli dayanma" mahnısı bu günədək təkrarlanaraq səslənir.
Şəfiqə xanım ikinci dəfə ana olmadığı üçün ömrü boyu özünü qınayırdı. O, Talehsiz 5 il yaşayacaq, bəzən onun ölümünü unudacaq belə. Oğluna bəstələdiyi lay-lay mahnısı ilə bir çox anaya xoşbəxtlik hədiyyə etsə də, özü ondan doya bilmədi.
"Mahnılarımın əksəriyyətinin xoşbəxt taleyi var idi - onları Şövkət Ələkbərova, Sara Qədimova, Səkinə İsmayılova, Zeynəb Xanlarova ifa edirdi” - Şəfiqə xanım deyirdi.
Ustadın geniş yaradıcılıq diapazonuna malik təxminən 70 illik fəaliyyətinə mahnılar və romanslar, opera və operettalar, simfonik süitalar və pyeslər daxildir. Həyatın son illərində Şəfiqə Axundovanın səhhəti əhəmiyyətli dərəcədə pisləşdi. Ayaqları tutuldu, həmçinin nitq və qidalanma ilə bağlı problemləri yarandı. 2013-cü ilin 26 iyul tarixində Şəfiqə Axundova xəstəxanada vəfat etdi. O, 90 illik yubileyini pərəstişkarları ilə qeyd etməyi arzulayırdı, lakin buna ömrünün bir neçə ayı yetmədi. Şəfiqə xanım dünyasını oğlu ilə eyni ayda dəyişdi. Görkəmli bəstəkar II Fəxri Xiyabanda dəfn olunub.

Заслуженный деятель искусств Азербайджанской ССР (1973), народная артистка Азербайджана (1998), кавалер ордена “Шохрет” Шафига Ахундова - первая женщина на Востоке, написавшая оперу.
Родилась Шафига Ахундова 21 января 1924 года в Шеки, в семье известного деятеля культуры Гулама Ахундова. Она была не единственным ребенком в семье, росла в окружении братьев и сестер. По словам матери, когда все остальные дети занимались уже чем-то определенным, маленькая Шафига все пела и танцевала.
Юная героиня сама научилась играть на слух. Ее старшая сестра Зумруд была замужем за известным литератором Мамедом Аразом Дадашзаде. В их доме всегда собирались певцы, поэты, писатели с женами, среди них - Самед Вургун, Расул Рза, Мирза Ибрагимов. И, как правило, они просили: "Пусть Шафига что-нибудь сыграет".
Однажды писатель и драматург Мирза Ибрагимов позвонил корифею Узеиру Гаджибекову и поведал о девочке, после чего Шафигу направили к нему. Он сразу принял ее и в итоге стал не только учителем музыки, но и направлял ее в жизни. В частности, он постоянно ей повторял, чтобы она держалась смелее, увереннее; Шафига была наивна, и ее мог обмануть и ребенок, а она бы даже и не заподозрила.
Первая песня, которую сочинила Шафига ханум в 1943 году, была посвящена колхозницам. Она вынесла свой музыкальный текст на суд строгого преподавателя, на что Узеир Абдулгусейнович сказал: «В этом фрагменте немного нарушена гармония». И сам лично сделал правки, после чего дал добро на произведение.
Узеир Гаджибеков высоко ценил вокальные данные своей ученицы и очень хотел, чтобы она исполняла партию Нигяр в его опере "Кероглу" и Гюльчохры в оперетте "Аршин мал алан". Но реализовать эти идеи, к сожалению, так и не удалось, поскольку родители не позволили Шафиге выйти на сцену. Но гимн она все-таки исполнила. Гимн писали многие композиторы, но выбрали, конечно, произведение мастера. Таким образом, Шафига ханум - первая в истории нашей страны, кто исполнил гимн.
В 1972 году ею была написана опера «Скала невест» по мотивам одноимённой повести Сулеймана Рагимова. Это была первая опера на Востоке, написанная женщиной. Шафига ханум утверждает, что никто не ожидал от нее такого. Узнав, некоторые даже с иронией в голосе спрашивали: «Шафига и опера»?
Она пришла в здание союза композиторов, постучалась к Тофику Гулиеву и представила текст своей первой оперы. Сказать, что Тофик Гулиев был удивлен - ничего не сказать. Опера считается одной из самых сложных форм музыкального произведения, но Шафигу ханум ничего не испугало! В день премьеры был такой аншлаг, что приехали пожарники и запретили пускать еще людей в зал, иначе амфитеатр мог рухнуть.
Она называет себя композитором лирических произведений. Нельзя систематизировать все то, что могло ее вдохновить на сочинение мелодии. Один раз она станет свидетелем того, как ссорятся две соседки; никогда раньше не видевшая таких сцен, Шафига будет в шоке. Еще через пару дней в театре, прямо во время акта, за сиденье будут спорить двое зрителей. Она напишет песню «Mehriban olaq», но, по словам самого композитора, «так, «mehriban» мы и не стали».
Как и в любой другой истории, в определенный момент судьба начала предъявлять счет. Из романсов мне особенно дорог цикл, написанный на строки из поэмы Самеда Вургуна «Айгюн». «Я подозреваю, что поэт отразил в поэме именно мою жизнь, настолько судьба героини перекликается с моей», - утверждала Шафига ханум. Она выходит замуж, но муж ее не понимает. Либо творчество, либо семья. Ясно, что нельзя удержать обе чаши в руках. Шафига ханум родит сына, но расстанется с мужем.
Ее сына, талантливого пианиста Талеха Гаджиева певица Флора Керимова называла человеком-оркестром, так виртуозно он исполнял музыку. Мать и сын были очень сильно привязаны друг к другу, при этом могли не соглашаться в чем-то. В подготовках постановки оперы мамы Талех участвовал самым активным образом. Он был очень талантливым, но болезненным. Пока он угасал, Шафига ханум старела наперед. В 2008 году он умирает, а от нее это скрывают целых 2 года.
Кто знает, сколько мог бы сочинить и исполнить этот талантливый молодой человек, который не испытал счастья в жизни. Его песню “Bele qemli dayanma” перепевают до сих пор.
Шафига ханум до конца жизни будет корить себя за то, что не решилась стать мамой еще раз. Она проживет без него 5 лет, иногда даже забывая о его смерти. Подарив стольким матерям счастье своей колыбельной, которую она посвятила сыну, сама она не смогла им налюбоваться.
«У большинства моих песен счастливая судьба - их исполняли Шовкет Алекперова, Сара Гадимова, Сакина Исмайлова, Зейнаб Ханларова», - рассказывала Шафига ханым.
Почти 70-летняя деятельность мастера, обладавшего широким творческим диапазоном, включает в себя песни и романсы, оперы и оперетты, симфонические сюиты и пьесы. В последний год жизни состояние здоровья Шафиги Ахундовой значительно ухудшилось. У неё отказали ноги, также возникли проблемы с речью и приемом пищи. 26 июля 2013 года Шафига Ахундова скончалась в больнице. Она мечтала отметить 90-летие с поклонниками, но ей не хватило нескольких месяцев. Шафига ханум покинет этот мир в тот же месяц, что и ее сын. Она похоронена во II аллее почетного захоронения.