Dunay çayının sahillərində yerləşən olduqca gözəl Macarıstan ölkəsi artıq neçə illərdir ki, soydaşlarımızı özünə cəlb edir. Bizim ölkələri nə birləşdirir? Bəstəkar Listin vətəni bizim turistə nə təklif edə bilər və onu digər Avropa ölkələrindən fərqləndirən nədir? Bu barədə Macarıstan Xarici İşlər və Xarici Ticarət Nazirinin beynəlxalq turizm əlaqələri üzrə səlahiyyətli nümayəndəsi, Doktor Emese Boros ilə söhbət edək.
Belə alındı ki, Macarıstan bir çox Azərbaycanlılar üçün Avropaya pəncərə oldu. Bir çoxu Macarıstanı turist kimi ziyarət edir, kimisə Macarıstan universitetlərində təhsil alır, bəziləri isə digər ölkələrə gedərkən Macarıstandan keçir. Sizin ölkənizi ziyarət etmək istəyən sadə insanlara müraciət edərək mədəniyyətinizi necə təsvir edərdiniz?
İlk növbədə, Macarıstan mədəniyyəti və Azərbaycanla olan əlaqələrimizdən bəhs edərkən, ümumi ruhumuz haqqında danışmalıyıq. Tarixin dərinliyinə nəzər salsaq, görəcəyik ki, Macar xalqının əcdadları Asiyadan Karpat bölgəsinə köçüblər. Bu səbəblə, mədəniyyətlərimiz arasında əslində çox bənzərlik var.
Macarıstan mədəniyyəti həqiqətən unikaldır, xüsusilə qonşuları ilə müqayisədə özünəməxsusdur. Öz qrammatikası və xüsusiyyətləri ilə Mərkəzi Avropada olduqca seçilən dilimizdən başlayaq. Ölkəmiz həm də kiçik yaşlardan bəri, məktəbin ibtidai sinfində oxuyarkən öyrəndiyimiz minillik tarixi olan zəngin irsimizlə də unikaldır. Bizim musiqi mədəniyyətimiz xüsusilə seçilir. Franz Liszt, Bela Bartok, Zoltán Kodaly kimi bir çox digər böyük bəstəkarların və ifaçıların adlarını xatırlamaq olar. Bizim zəngin keçmişimizi, məsələn, krallarımızın tarixini xatırlamaq olar. Biz istəyirik ki, ölkəmizin bütün qonaqları ilə böyük, qədim tariximizi bölüşək, onlara istər tarixi, istər də musiqi baxımından mədəniyyətimizin hər tərəfini göstərək. Bu Macarıstanın ən cəlbedən tərəflərindən biridir və buna nail olmaq üçün ölkəmizdəki yüksək səviyyəli təhsil, həmçinin inkişaf etmiş turizm infrastrukturu kömək edir.
Macarıstan - Avropanın bir hissəsidir, ancaq Sizin mədəniyyətiniz özünə xasdır və qonşulardan olduqca fərqlənir. Bunun səbəbi nədir? Necə düşünürsünüz, bunu orta statistik turist başa düşürmü və bu turizm sənayesinə necə təsir göstərir?
Bizim ölkəyə gələn qonağın haradan gəldiyinə həmişə nəzər salmağa dəyər. Bu barədə ilk öncə Azərbaycana istinadən danışmağı təklif edirəm. Mən artıq keçmişimizdə bənzər xüsusiyyətlərimizin olduğunu söylədim və buna görə də Macarıstan Azərbaycan turisti üçün məhz tarixi baxımdan çox maraqlı ola bilər. Bundan əlavə hesab edirəm ki, Macarıstan Azərbaycandan gələn turistə daha çox təsir göstərə bilər, nəinki başqa bir ölkədən gələn turistə.
Məndən Avropada ilk növbədə hansı ölkəyə səfər etməyi məsləhət verməyimi istəsələr, mən hər şeydən əvvəl mütləq Macarıstanı deyərdim və sadəcə macar olduğum üçün deyil. Əgər Avropa ilə ilk tanışlığınızı Macarıstandan başlasanız, qitənin qalan hissəsi sizə tamamilə fərqli şəkildə görünəcək. Bu mövzuda ölkəmizlə bəlkə Praqanı müqayisə etmək olar. Ona görə də hər kəsə Avropada ilk növbədə Macarıstana getməyi, sonra isə qitənin digər yerləri tanış olmağı məsləhət görürəm. Bu da Azərbaycandan olan qonaq üçün Macarıstanın təklif etdiyi bütün unikal imkanları xüsusən aydın şəkildə ortaya çıxaracaq.
Macarıstan - əlbəttə ki, yalnız Budapeştdən ibarət deyil. Biz istərdik ki, bizim qonaqlarımız təbii sərvətlərimizlə, qastronomiyamızla, bölgələrdəki turistik yerlərlə, eləcə də ənənəvi Macarıstan qonaqpərvərliyi ilə tanış olsunlar - bütün bunlar birlikdə turistlərə bambaşqa təəssüratlar bəxş edir, nəinki təkcə paytaxt. Biz Macarıstanın bölgələrində 30 min qonaqlama yerlərinin yenilənməsini və yaradılmasını nəzərdə tutan "Kisfaludy" proqramını hazırlamışıq, bu da öz növbəsində keyfiyyətli turizm sahəsinin diversifikasiyasına və inkişafına kömək edir. Sizə bir turist kimi Macarıstanda daha çox vaxt keçirməyi və paytaxtda tapa bilməyəcəyiniz xəzinələri kəşf etməyi, həqiqi, məxsusi Macarıstan ilə tanış olmağı, bununla yanaşı Avropa səviyyəsində xidmətdən zövq almağı təklif edirik.
Macarıstana gələn insanın gördüyü ilk yer hansısa siyasətçinin yox, dahi pianoçu və bəstəkar Frans Lisztin adını daşıyan Budapeşt hava limanıdır. Ölkənizin dahi incəsənət ustaların irsinə necə münasibət göstərildiyi barədə nə deyə bilərsiniz?
Əlbəttə ki, biz musiqi, ədəbiyyat, idman irsimizlə qürur duyuruq. Hər bir macarıstanlı üçün milli irsi ilə iftixar etmək birinci yerdədir. Qeyd etdiyim kimi, bu bizim üçün çox vacibdir. Biz Avropada həm dil, həm də mədəniyyət baxımından unikalıq və bizim özünəməxsusluğumuzu min illər ərzində qoruyub saxlamağımız məhz milli qürurumuza bağlıdır. Biz heç vaxt ənənələrimizdən dönməmişik, əksinə, hər şeyə rəğmən, onları qoruyub saxlamışıq, onların qorunması üçün qayğı göstərmişik və əlbəttə ki biz heç vaxt mədəniyyətimizin görkəmli şəxslərini unutmamışıq.
Sizin ölkədə də mən xalq, sıravi vətəndaşlar tərəfindən mədəniyyətinizə, tarixinizə, irsinizə və nailiyyətlərinizə qarşı eyni qayğılı münasibət göstərildiyini hiss edirəm. Öz keçmişinə və irsinə olan bu hörmət ölkələrimizin milli ideologiyalarının əsası kimi qəbul edilir və bu da Azərbaycan və Macarıstanı bir-birinə yaxınlaşdıran xüsusiyyətlərdən biridir. Bu mövzuda bir-birimizi çox yaxşı başa düşürük.
Macarıstanda Azərbaycan haqqında, bizim mədəniyyətimiz barədə nə bilirlər? Ölkələrimizin turizm və mədəni əlaqələrinin perspektivləri hansılardır?
Hesab edirəm ki, sadəcə bir-birimiz haqqında nəsə bilmək kifayət etmir. Həmişə əlaqə saxlanılmalıdır, daim bir-birimiz haqqında nəsə öyrənməliyik. Bəli, biz sizin mədəniyyətiniz, tarixiniz, ədəbiyyatınız barədə məlumatlıyıq. Amma ilk növbədə bunu demək istəyirəm, ilk dəfə sizin ölkənizə gəldiyimdə, sizin nailiyyətlərinizdən təsirlənmişdim. Bu da onu sübut edir ki, bir-birimizlə əlaqə saxlamağa, eyni zamanda mədəni, turistik münasibətlərimizi gücləndirməyə, bir-birimizdən nəsə öyrənməyə davam etməliyik.
Ölkələrimizin münasibətləri möhkəm bir təmələ malikdir, bu ümumi bənzərlik ölkələrimizi birləşdirir, aramızdakı qarşılıqlı anlaşmaya olduqca kömək edir. Bu qarşılıqlı anlaşmadan qonaqpərvərlik yaranır. Ölkənizin qonaqlarına qarşı necə münasibət göstərdiyiniz məni valeh etmişdi. Hesab edirəm ki, bizim qonaqpərvərliyimiz sizinlə eynidir. Qarşılıqlı qonaqpərvərlikdən dostluq yaranır, dostluq isə turizm daxil olmaqla qarşılıqlı mübadilə üçün möhkəm bir özülə çevrilir.
Üstəlik, əgər biz mənəvi mövzulardan uzaqlaşsaq və sadəcə praktikadan danışsaq, bizim əlaqələrimizi Bakı və Budapeşt arasında olan birbaşa aviareys möhkəmləndirir. Gördüyüm yeganə mənfi cəhətimiz odur ki, ölkələrimizi daha fəal təbliğ etməliyik, özümüzü reklam etməliyik, insanların bizim haqqımızda, maraqlı turistik yerlərimiz haqqında, Azərbaycan və Macarıstanda keçirilən mədəniyyət tədbirləri haqqında, bizim böyük imkanlarımız haqqında məlumatlanmaları üçün bir şeylər etməliyik.
Və sonuncu sual. Ölkənizin mədəniyyəti ilə tanış olmaq istəyənlərə nəyi oxumağı, dinləməyi və nəyə baxmağı məsləhət görərdiniz?
Bu suala icazə verin macar nöqteyi-nəzərindən cavab verim. Macar turistini cəsur turist kimi təsvir etmək olar. Macar turisti həm baletə gedə bilər, həm dağ zirvəsinə çıxa bilər, həm də restoranda tanımadığı ekzotik bir yemək dada bilər. O, gəzdiyi ölkənin ən müxtəlif tərəfləri ilə maraqlanır. Hər hansı bir ölkə qonaqlara müxtəlif imkanlar təklif edə bilər, xüsusən zəngin və mürəkkəb mədəniyyətə sahib olan Macarıstan. Hesab edirəm ki, Macarıstanı ziyarət etmək istəyən hər bir kəs, ilk növbədə, ən çox maraqlandığı şeyləri müəyyən etməlidir. Əgər müəyyənləşdiribsə, o zaman ona bəzi tövsiyələri vermək olar.
Macarıstanın azərbaycanlı turistinə təklif edə biləcəyi bütün imkanları ən azı iki gün sadalaya bilərəm. Mən həmişə səfirlərimizdən və diplomatik nümayəndəliklərimizdən bu və ya digər ölkənin necə yaşadığı və nə ilə maraqlandığını soruşuram. Biz həmişə təklifimizi sorğularla uyğunlaşdırmağa çalışırıq. Yəni narahat olmayın, hər hansı bir Azərbaycan turistinin gözləntilərini doğruldacayıq.

АЗЕРБАЙДЖАН И ВЕНГРИЯ: ОБЩЕЕ ПРОШЛОЕ, БОЛЬШОЕ БУДУЩЕЕ
Венгрия, удивительно красивая страна на берегах Дуная, уже много лет привлекает к себе наших соотечественников. Что объединяет наши страны? Что может предложить родина Листа нашему туристу и что выделяет ее из числа других стран Европы? Поговорим об этом со специальным уполномоченным министра иностранных дел и внешней торговли Венгрии по вопросам международных туристических отношений, доктором Эмеше Борош.img_1541_
Так сложилось, что Венгрия для многих азербайджанцев стала окном в Европу. Многие посещают Венгрию как туристы, кто-то учится в венгерских университетах, кто-то проезжает через Венгрию по дороге в другие страны. Как бы Вы описали культуру Вашей страны, обращаясь к среднему человеку, который хочет ее посетить?
Прежде всего, говоря о венгерской культуре и о наших связях с Азербайджаном, то нужно сказать о нашей общей душе. Если заглянуть вглубь истории, то мы увидим, что предки венгерского народа переселились в Карпатский регион из Азии. По этой причине между нашими культурами, на самом деле, очень много общего.
Венгерская культура действительна уникальна, одна в своем роде, особенно если сравнивать с соседями. Начать хотя бы с нашего языка, который своей грамматикой и своими особенностями так сильно выделяется в Центральной Европе. Наша страна уникальна и богатейшим наследием нашей более чем тысячелетней истории, которое мы изучаем с младых ногтей, с младших классов школы. Особенно выделяется наша музыкальная культура, можно вспомнить имена Франца Листа, Белы Бартока, Золтана Кодайа и еще многих замечательных композиторов и исполнителей. Можно вспомнить и наше богатейшее прошлое, например, историю наших королей. Мы хотим поделиться своей долгой, древней историей со всеми гостями нашей страны, показать им нашу культуру со всех сторон, будь то с исторической или музыкальной. Это одна из самых привлекательных сторон Венгрии, и добиться этого нам помогает высокий уровень образования в нашей стране, а также развитая туристическaя инфраструктура.
img_1533_
Венгрия - это часть Европы, но Ваша культура очень самобытна и отличается от соседей. Чем это обусловлено? Как Вы считаете, понимает ли это среднестатистический турист, и как это влияет на туристическую индустрию?
Всегда стоит посмотреть, откуда приезжает к нам тот или иной гость. Предлагаю поговорить об этом, ориентируясь прежде всего на Азербайджан. Я уже говорила, что у нас есть общие черты в нашем прошлом, и поэтому Венгрия может оказаться для азербайджанского туриста очень интересной именно с исторической точки зрения. Более того, я считаю, что Венгрия может произвести на туриста из Азербайджана даже большее впечатление, чем на туриста из любой другой страны.
Если меня попросят посоветовать, какую страну Европы в первую очередь следует посетить, то я обязательно посоветую прежде всего посетить Венгрию, и не только потому, что я венгерка. Если начать свое знакомство с Европой с Венгрии, то весь остальной континент покажется вам в совершенно ином свете. С нашей страной в этом плане можно сравнить, пожалуй, разве что Прагу. Поэтому я всем советую в Европе прежде всего побывать в Венгрии, и потом уже познакомиться со всем остальным континентом. И это особенно рельефно покажет для гостя из Азербайджана все те уникальные возможности, которые Венгрия может ему предложить.
Венгрия – это, конечно же, не только Будапешт, нам хотелось бы, чтобы гости нашей страны также ознакомились бы с нашим природным богатством, гастрономией, туристическими достопримечательностями в регионах, а также с традиционной венгерской гостеприимностью – все это вместе дарит туристу другие впечатления, нежели одна только столица. Мы разработали программу «Кишфалуди», которая предусматривает обновление и создание 30 тысяч гостиничных мест в регионах Венгрии, что помогает диверсификации и развитию качественного туризма. Предлагаем вам в качестве туриста провести больше времени в Венгрии и открыть такие сокровища, которых в столице не найти, познакомиться с по-настоящему самобытной Венгрией, при этом наслаждаясь сервисом европейского уровня.
img_1554_
Первое, что видит человек, приезжающий в Венгрию, это Будапештский аэропорт, который носит имя не какого-то политика, а великого пианиста и композитора Ференца Листа. Чтобы Вы могли рассказать о том, как в Вашей стране относятся к наследию великих мастеров искусства?
Конечно же, мы очень гордимся своим наследием, музыкальным, литературным, спортивным. Для каждого венгра гордость за свое национальное наследие стоит на первом месте. Как я уже говорила, для нас это очень важно. Мы уникальны в Европе, как с точки зрения языка, так и с точки зрения культуры, и то, что нам удалось за тысячу лет сохранить свою самобытность, связано именно с нашей национальной гордостью. Мы никогда не отступали от наших традиций, наоборот, мы всегда поддерживали их, несмотря ни на что, заботились об их сохранении и, конечно же, всегда помнили о выдающихся деятелях нашей культуры.
И в вашей стране я тоже чувствую такое же бережное отношение к своей культуре, истории, наследию и достижениям, прежде всего со стороны народа, рядовых граждан. Это уважение к своему прошлому и своему наследству лежит в основе национальных идеологий наших стран, и это тоже одна из тех особенностей, которые роднят Азербайджан и Венгрию. В этом мы понимаем друг друга очень хорошо.
img_1518
Что знают в Венгрии об Азербайджане, о нашей культуре? Каковы перспективы туристических и культурных связей наших стран?
Я считаю, что просто знать друг о друге мало. Нужно всегда поддерживать связи, постоянно друг друга изучать. Да, мы хорошо осведомлены о вашей культуре, истории, литературе, но прежде всего мне хочется сказать вот о чем. Когда я приехала в вашу страну, я была впечатлена вашими достижениями. И это подтверждает то, что нам нужно продолжать поддерживать и развивать наши отношения, в том числе культурные и туристические, учиться друг у друга.
У отношений наших стран есть прочный фундамент, то общее, что объединяет наши страны, которое очень помогает взаимопониманию между нами. Это взаимопонимание порождает гостеприимство. Я была очень впечатлена тем, как у вас относятся к гостям вашей страны. Думаю, что наше гостеприимство сравнимо с вашим. Взаимное гостеприимство порождает дружбу, а дружба становится прочным основанием для взаимообмена, в том числе и в области туризма.
Кроме того, если отвлечься от возвышенных материй и поговорить о чистой практике, то нашим связям очень способствует то, что Баку и Будапешт связывает прямой авиарейс. Единственный недостаток, который я вижу, заключается в том, что нам следовало бы активнее продвигать наши страны, рекламировать себя, делать так, чтобы люди знали о нас и о тех интереснейших туристических достопримечательностях, культурных мероприятиях, которые проходят как в Азербайджане, так и в Венгрии, о наших огромных возможностях.
img_1589-1_
И последний вопрос. Что бы Вы посоветовали почитать, послушать или посмотреть человеку, который хочет познакомиться с культурой Вашей страны?
Разрешите мне ответить на этот вопрос с точки зрения венгра. Венгерского туриста можно описать как храброго туриста. Венгерский турист может и пойти на балет, и залезть на горную вершину, и попробовать что-то незнакомое и экзотическое в ресторане. Его интересуют самые разные стороны той страны, где он находится. Любая страна может предложить гостю самые разные возможности, особенно Венгрия, с нашей богатой и сложной культурой. Я думаю, что каждому человеку, который хочет посетить Венгрию, стоит прежде всего определиться с тем, что его интересует прежде всего. И если он определился, то ему можно давать какие-то рекомендации.
Перечислять все те возможности, которые Венгрия может предложить азербайджанскому туристу, я могу хоть два дня. Я всегда спрашиваю у наших послов и дипломатических миссий, чем живет и чем интересуется та или иная страна, и мы всегда стараемся гармонизировать наше предложение с запросами. Так что не волнуйтесь, мы оправдаем ожидания любого азербайджанского туриста.