Bu fotolar bütün dünyanı dolaşdılar və inanılmaz populyar oldular. Şedevr fotoları kimin və necə çəkdiyi barədə danışıb, göstərəcəyik.
"Əfqan qızı" Steve McCarry
Bu fotonu dəqiq tanıyırsınız. 1984-cü ildə, zəmanəmizin ən yaxşı foto-jurnalistlərdən biri olan Steve McCarry, Pakistanda əfqan qaçqınlarının olduğu Nazir Bagha düşərgəsinə gedir. Ona qız məktəbində foto çəkməyə icazə verilir. Onlarla şagirdin arasında sadəcə həmin fotonun qəhrəmanının onun diqqətini çəkdiyini tez-tez xatırlayırdı. 1985-ci ilin iyun ayında həmin bu foto "National Geographic" jurnalının üz qapağında dərc olundu və dərhal Əfqan xalqının müstəqillik uğrunda mübarizəsinin simvoluna çevrildi.
"Məhəmməd Əli Sonny Listona qarşı" Neil Leifer
Amerikalı idman fotoqrafı, kinorejissor və Time Inc. jurnallar ailəsinin üzvü Neil Leifer idman tarixində ən vacib anlardan birini çəkə bilir: Sonny Liston və Məhəmməd Əlinin ikinci görüşünün son akkordu. Neilin qeyd etdiyi kimi: "Bu foto insanların Əlini necə xatırlamaq istədiklərini göstərir: güclü, inamlı və bir qədər lovğa".
“Caz musiqiçisi” Herman Leonard
Biz cazı onun gözləri ilə görürük. Herman Leonardın fotoları onilliklərdən sonra belə ruha xitab edən musiqinin o atmosferini hələ də bizə çatdırır. Hermanın bir çox işləri cazın qızıl əsrini təsəvvür etdiyimiz caz mifologiyasının özünəməxsus ikonası, ideal vizual obrazları oldu. Onlardan biri dahinin çəkdiyi Dexter Gordonun məşhur fotosudur.
“Kurt Kobain” Mark Seliger
Onun foto-portretləri daha çox paparazzinin hiyləgər kadrlarına bənzəyir, nəinki quruluş verilmiş fotolara. Markın işləri Rolling Stone, GQ, Vanity Fair, Elle, L’Uomo Vogue jurnallarını bəzəyirdi və o, artıq çoxdan dünya şöhrətli ulduzların sevimli fotoqrafı olmuşdu. Onun tərəfindən çəkilmiş «Nirvana» qrupunun ("X nəsilinin flaqmanı" adlandırılır) solisti Kurt Kobainin portreti haqlı olaraq əfsanəvi sayılır.
«9/11» Lyle Overko
2001-ci il sentyabrın 11-də Lyle Overko Brodveyin və Franklin streetin tinində yerləşən evində ilk partlayışı eşidir. Dərhal həvəskar kamerasını alıb küçəyə qaçır, Chambers Street tininə dönür... Məhz bu foto Time jurnalının üz qapağında dərc olunur və həmin bədbəxt günün simvoluna çevrilir.

Истории культовых фото
Эти фото разлетелись по всему миру и стали невероятно популярными. Мы расскажем и покажем, кто и как сделал эти шедевры фотографии.
«Афганская девушка» Стива МакКарри
famous-photographer-portraits-behind-photographs-01
Фото, которое вы точно знаете. В далеком 1984 году один из лучших фотожурналистов нашего времени Стив МакКарри попал в лагерь афганских беженцев Назир-Багх в Пакистане. Ему разрешили фотографировать в школе для девочек. Он часто вспоминал, что среди десятков учениц он сразу заметил её, героиню того самого снимка. В июне 1985-го фотография появилась на обложке National Geographic и сразу стала символом борьбы афганского народа за независимость.
«Мохаммед Али против Сонни Листона» Нейла Лейфера
famous-photographer-portraits-behind-photographs-09
Американский спортивный фотограф, кинорежиссер и член семейства журналов Time Inc. Нейл Лейфер смог поймать один из самых важных моментов в истории спорта: финальный аккорд второй встречи Сонни Листона и Мохаммеда Али. Как отмечает сам Нейл: «Эта фотография показывает то, каким люди хотят запомнить Али: сильным, уверенным и немного хвастливым».
«Джазовый музыкант» Хермана Леонарда
famous-photographer-portraits-behind-photographs-16
Мы видим джаз его глазами. Фотографии Хермана Леонарда до сих пор доносят до нас ту атмосферу музыки души спустя десятилетия. Многие работы Хермана стали своего рода иконами джазовой мифологии, идеальными визуальными образами, по которым мы представляем себе золотой век джаза. Одной из них является знаменитая фотография Декстера Гордона, сделанная гением.
«Курт Кобейн» Марка Селигера
mark-seliger-kurt-cobain
Его фотопортреты больше похожи на ловкие кадры папарацци, чем на постановочные снимки. Работы Марка украшали Rolling Stone, GQ, Vanity Fair, Elle, L’Uomo Vogue и он уже давно является любимым фотографом мировых знаменитостей. А сделанный им портрет солиста группы Nirvana (которую в свою очередь называют «флагманом поколения Х») Курта Кобейна по праву считается легендарным.
«9/11» Лайла Оверко
famous-photographer-portraits-behind-photographs-04
11 сентября 2001 года Лайл Оверко услышал первый взрыв, находясь в своей квартире на углу Бродвея и Франклин Стрит. Он сразу же схватил свою любительскую камеру, бросился на улицу и завернул за угол на Чамберс-стрит… Именно эта фотография попала на обложку Time и стала символом того злополучного дня.