Bu fotolar bütün dünyanı dolaşdılar və inanılmaz populyar oldular. Şedevr fotoları kimin və necə çəkdiyi barədə danışıb, göstərəcəyik.
"Əfqan qızı" Steve McCarry
Bu fotonu dəqiq tanıyırsınız. 1984-cü ildə, zəmanəmizin ən yaxşı foto-jurnalistlərdən biri olan Steve McCarry, Pakistanda əfqan qaçqınlarının olduğu Nazir Bagha düşərgəsinə gedir. Ona qız məktəbində foto çəkməyə icazə verilir. Onlarla şagirdin arasında sadəcə həmin fotonun qəhrəmanının onun diqqətini çəkdiyini tez-tez xatırlayırdı. 1985-ci ilin iyun ayında həmin bu foto "National Geographic" jurnalının üz qapağında dərc olundu və dərhal Əfqan xalqının müstəqillik uğrunda mübarizəsinin simvoluna çevrildi.
"Məhəmməd Əli Sonny Listona qarşı" Neil Leifer
Amerikalı idman fotoqrafı, kinorejissor və Time Inc. jurnallar ailəsinin üzvü Neil Leifer idman tarixində ən vacib anlardan birini çəkə bilir: Sonny Liston və Məhəmməd Əlinin ikinci görüşünün son akkordu. Neilin qeyd etdiyi kimi: "Bu foto insanların Əlini necə xatırlamaq istədiklərini göstərir: güclü, inamlı və bir qədər lovğa".
“Caz musiqiçisi” Herman Leonard
Biz cazı onun gözləri ilə görürük. Herman Leonardın fotoları onilliklərdən sonra belə ruha xitab edən musiqinin o atmosferini hələ də bizə çatdırır. Hermanın bir çox işləri cazın qızıl əsrini təsəvvür etdiyimiz caz mifologiyasının özünəməxsus ikonası, ideal vizual obrazları oldu. Onlardan biri dahinin çəkdiyi Dexter Gordonun məşhur fotosudur.
“Kurt Kobain” Mark Seliger
Onun foto-portretləri daha çox paparazzinin hiyləgər kadrlarına bənzəyir, nəinki quruluş verilmiş fotolara. Markın işləri Rolling Stone, GQ, Vanity Fair, Elle, L’Uomo Vogue jurnallarını bəzəyirdi və o, artıq çoxdan dünya şöhrətli ulduzların sevimli fotoqrafı olmuşdu. Onun tərəfindən çəkilmiş «Nirvana» qrupunun ("X nəsilinin flaqmanı" adlandırılır) solisti Kurt Kobainin portreti haqlı olaraq əfsanəvi sayılır.
«9/11» Lyle Overko
2001-ci il sentyabrın 11-də Lyle Overko Brodveyin və Franklin streetin tinində yerləşən evində ilk partlayışı eşidir. Dərhal həvəskar kamerasını alıb küçəyə qaçır, Chambers Street tininə dönür... Məhz bu foto Time jurnalının üz qapağında dərc olunur və həmin bədbəxt günün simvoluna çevrilir.

Stories of cult photos
The photo which you apparently should recognize. Back in 1984, one of the best photo journalists of our time, Steve McCurry got in the camp of Afghani refugees Nasir Bagh in Pakistan. He was allowed to take pictures at girls school. He often recalled, as he had immediately noticed her, a heroine of that very same photo, among dozens of schoolgirls. The photo appeared on the cover of "National Geographic" in June 1985 and immediately turned to a symbol of Afghan people’s struggle for independence.
"Mohammed Ali against Sonny Liston" by Neil Leifer
famous-photographer-portraits-behind-photographs-09
US sport photographer, a director and a member of set of Time Inc. magazines, Neil Leifer captured one of the most important moments in sport the history: the final chord of the second meeting of Sonny Liston against Mohammed Ali. As Neil himself states: "This photo indicates the way, which people want to remember Ali: strong, confident and a little bit boastful."
"Jazz musician" by Herman Leonard
famous-photographer-portraits-behind-photographs-16
We contemplate jazz through his eyes. Herman Leonard's photos so far, have been conveying that atmosphere of soul music to us decades away. Many Herman’s works turned out to be, some kind of, icons of jazz mythology, ideal visual images, through which we imagine golden jazz age. One of them is Dexter Gordon’s famous photo, made by a genius himself.
Kurt Cobain by Mark Seliger
mark-seliger-kurt-cobain
His portraits resemble to paparazzi’s smart shot rather than a posed one. Mark’s works decorated Rolling Stone, GQ, Vanity Fair, Elle, L'Uomo Vogue and he has been a favorite photographer of the world celebrities. A portrait of Kurt Cobain "Nirvana" band’s (which in its turn is called " X generation’s flagship") is rightfully considered as a legendary one.
«9/11» by Lyle Owerko
famous-photographer-portraits-behind-photographs-04
11th September, 2001, when Lyle Owerko was in his apartment, located at cross-section of Broadway and Franklin Streets, he heard a first explosion. He immediately grasped his amateur camera, dashed to the street and turned round the corner on Chambers Street ... Namely, this photo got on “Time” cover page and became a symbol of that luckless day.