Noyabrın 6-da Bakıda, Heydər Əliyev Mərkəzində müasir Çin rəssamlarının əsərlərindən ibarət “Ulduzlar toplusu” sərgisinin açılışı olub. Bu layihə Çinin müasir sənətini ölkəmizdə işıqlandırmaq üçün nəzərdə tutulmuşdur.
Açılış mərasimində Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva və Arzu Əliyeva, həmçinin kolleksiyaçı John Dodelande və layihənin kuratoru Fransada və digər ölkələrdə bir sıra sərgilərin təşkilatçısı olmuş Ami Barak iştirak ediblər.
Tədbir Çindən gəlmiş milli rəqs qrupunun rəqsləri ilə başlayıb.
“Sərgidə yer alan əsərlərin hər biri nadirliyi ilə fərqlənir. Biz uzun müddətdir ki, Heydər Əliyev Mərkəzində qonaqlarımızı Çin incəsənəti ilə tanış etməyi arzu edirdik. Nəhayət, bu imkan yarandı”, - Mərasimdə çıxış edən Heydər Əliyev Mərkəzinin direktoru Anar Ələkbərov bildirib.
“Bizim arzumuz idi ki, bu sərgini məhz Bakıya gətirək. Nəhayət, bu gün arzumuz reallaşdı. Bu, səyyar sərgidir və o deməkdir ki, biz bu yolla irəliləyərək bu istiqamətdə addımlarımızı davam etdirəcəyik.” Ami Barak qeyd edib.
“Ulduzlar toplusu” sərgisi Bakıdan əvvəl böyük uğurla Tbilisidə nümayiş olunmuşdu. Ekspozisiyada 20 rəssamın və heykəltəraşın 40-dək əsəri təqdim olunub. Ekspozisiya Heydər Əliyev Mərkəzində 2018-ci il fevralın 1-dək davam edəcək.

6 ноября в Центре Гейдара Алиева в Баку открылась выставка произведений современных китайских художников “Созвездие”. Этот проект призван осветить современное искусство Китая в нашей стране.
В церемонии открытия приняли участие вице-президент Фонда Гейдара Алиева Лейла Алиева и Арзу Алиева, а также коллекционер Джон Доделанд и куратор выставки Ами Барак, являющийся организатором ряда выставок во Франции и других странах.
Мероприятие открылось исполнением национальных танцев, представленных танцевальной группой из Китая.
«Каждое из произведений, демонстрируемых на выставке, отличается уникальностью. Мы уже давно хотели познакомить наших гостей в Центре Гейдара Алиева с искусством Китая. Наконец, такая возможность представилась», - рассказал директор Центра Гейдара Алиева Анар Алакбаров.
«Мы мечтали привезти эту выставку именно в Баку. Наконец, сегодня наша мечта реализовалась. Это – передвижная выставка, и это означает, что мы будем продвигаться по этому пути, продолжая шагать в данном направлении», - отметил Ами Барак.
До Баку выставка «Созвездие» с большим успехом прошла в Тбилиси. На экспозиции представлено около 40 произведений 20 художников и скульпторов, продлится она в Центре Гейдара Алиева до 1 февраля 2018 года.