Kim bilir, əgər o, özünün hər saniyə 60-dan çox adamı “qanadlandıran” Red Bull (hərfi olaraq “Qırmızı öküz”) möcüzə-içkisini bir az əvvəl icad etsəydi, bəlkə onda, Vyana universitetindəki təhsilinə on il yox, olduqca az vaxt sərf edərdi!
Taylandın energetik içkisi Mateşisə cetlaqdan (saat qurşaqlarını dəyişən vaxt baş verən diskomfort vəziyyətdən) yaxa qurtarmağa, bir növ, kömək etdi. Öz The Red Bull Energy Drink brendinin əsasını qoyana qədər, az il keçmədi. İndi onun məşhur məhsulu dünyanın 150 ölkəsində satılır və şirkət öz bazarını daim genişləndirir. Mifoloji analogiyaların həvəskarı Ditrix, tez-tez Avropanı öküz obrazında oğurlamış Zevsi yada salır. Mateşisin özü yunan tanrısından da uzağa gedib: o, deyəsən, bütün dünyanı zəbt etməyi qərara alıb…
Əgər əlinizdə imkan olsaydı, Siz həyatınızda nəyi dəyişərdiz?
Xüsusi olaraq – heç nəyi. Həyat – təkcə uğur yox, həm də uğursuzluqlar silsiləsidir. Nə qədər ki, əsasən, yalnız xoş məqamlar (necə də olsa, onlar çox olur) yadda qalır, əlbəttə ki, geriyə baxdıqda, sanki heç nəyi dəyişmək istəməzdim.
Maraqlıdır, hər şeyi olan adamın arzusu nə ola bilər?
Düşünmürəm ki, kimsə özü haqda desin: «Mən – hər şeyi olan adamam». Bununla yanaşı, şəxsən mən hesab etmirəm ki, insana həmin bu “hər şey” lazımdır. Doğrusunu deyəcəm, mənim elə də xüsusi bir arzum yoxdur; mən tez-tez deyirəm – hər şey indiki kimi qalsa, mənim üçün tamamilə kifayətdir.
Bu qədər qüdrətli adam üçün sevgi nə deməkdir?
Mən özümü qüdrətli insanla eyniləşdirməzdim. “Qüdrətli” – gücü və hakimiyyəti olan və bunlardan istifadə edən adam üçün ümumi qəbul olunmuş termindir. Hətta mənim belə gücüm olsaydı belə, mən, yəqin ki, heç vaxt ona əl atmazdım, qalmışdı hələ sui-istifadə etmək – heç vaxt! Bu mənim üçün təyin edən anlayış deyil. Dostluq, sevgi və ailə kimi anlayışlar, fikrimcə, olduqca daha çox vacib anlayışlardır.
Siz ailəni deyirsiz, amma özünüz heç vaxt evli olmamısız. Sizi nikah bağlarından nə saxlayır?
Bilmirəm. Ola bilsin, sadəcə ciddi münasibətlərə heç vaxt vaxtım olmayıb, ya da həmişə daha vacib nə isə olub ki, vaxtımı ona ayırmışam. Amma bəlkə də, sadəcə olaraq, ətrafımda həmişə yetərincə gözəl qadınlar olub …
İdeal qadını necə təsvir edərdiz?
İdeal qadını təsvir etmək mümkün deyil. Mənə görə qadında ən vacib olan – səmimilik və indiviuallıqdır. Çox vacibdir ki, qadın nə düşünürsə onu da desin. Bütün bunlara əlavə olaraq, üstəlik intellekti də qadınlıqla birləşdirə bilirsə – onda o, mənim idealıma çox yaxındır.
Həyatınızda və karyeranızda toqquşduğunuz ən böyük çağırış hansı olub?
Həyat özü özlüyündə artıq çağırış meydanıdır, çünki onu idarə etmək olmur və tez-tez sürprizlər edir. Amma mən, əslində, hansısa dəqiq bir “çağırışı” yadıma sala bilmirəm.
Şirkətinizin uğuruna görə, özünüzü borclu saydığınız bir kimsə varmı? Yoxsa bu yalnız Sizin öz xidmətinizdir?
Biz həmişə çalışmışıq hər kəs öz tapşırığını yaxşı yerinə yetirsin, unikal, kreativ, yenilikçi çözümlər uğrunda həmişə mübarizə aparmışıq. Uğurumuz – həmkarlardan və ətrafımızdan ibarət olan böyük bir komandanın işinin nəticəsidir, odur ki, bütün bunların yalnız mənim xidmətim olduğunu demək tamamilə ədalətsiz olardı. Bu artıq başqa məsələdir ki, istənilən böyük işdə yönətməyi, plan qurmağı, təhlil etməyi, lider olmağı bacaran insana ehtiyac var…
Meylləriniz varmı?
Bu haqda mənim dostlarımdan soruşmaq lazımdır. Təbii ki, çox meyllərimi özüm yaxşı bilirəm, amma bu haqda mən danışmasam yaxşıdır.
Red Bull kimi imperiyanı yaradan vaxt Sizin üçün əsas hərəkətverici qüvvə nə idi?
İmperiyalar nadir hallarda planlaşdırılmış və məqsədyönlü şəkildə meydana çıxır. Uğur – daha çox uzun illər ərzində can qoymanın və məqsədyönlü, yekdil, inadlı işin nəticəsidir. Bütün bunlarda əsas olan, necə deyərlər, hər şeyi düzgün etmək, lazımi vaxtda lazımi yerdə olmaq və prosesin özündən, öz işinin bəhrələrindən zövq almaqdır.
Mən bilirəm ki, Siz ekstremal idman növlərilə maraqlanırsız. Bu Sizin üçün bir əyləncə, istirahət növüdürmü, yoxsa düşünülmüş marketinq gedişidir?
Daha çox birincisidir. Əslində, müxtəlif ekstremal idman növlərilə mən artıq yetərincə çoxdan məşğul oluram – düzdür, hər hansı ayrıca bir növdə xüsusi rekordlarım olmasa da. Mənim üçün sadəcə iştirak etmək və sağ-salamat evə qayıtmaq tamamilə kifayətdir.
2012-ci ildə Red Bull-un dəstəyi ilə Feliks Baumqartner stratosferadan tullanmaqla silsilə dünya rekordları vurdu. Red Bull şirkətinin növbəti nailiyyəti nə olacaq?
Bizim bir neçə ideyamız var, amma Red Bull-un fəlsəfəsi belədir ki, biz hansısa hadisə haqqında, nə qədər ki, gerçəkləşməyib, danışmırıq, əvvəlcədən gurultulu bəyanatlar verməkdən imtina edirik. Avstriyada yaxşı atalar sözü var, onu təxminən belə tərcümə etmək olar: «Cücə gərək yumurtadan çıxandan sonra ciggildəsin».
Əməkdaşlıq etdiyiniz ən yaxşı biznes-partnyor?
Berni Ekklstoun.
Sizi nə ruhlandırır?
Əzəli təbiət gücü. Yumor hissləri və düşüncə tərzləri mənimki kimi olan dostlardan ibarət dar çevrə. İşdən məmnun qalma hissi. Ailə. Zamanı və zaman üzərində hakimliyi duyma.
Sizin fikrinizə görə, istirahət üçün ən yaxşı sığınacaq?
Avstriyanın Alp dağları və yaxud Ficidəki mənim öz şəxsi Lauskala adam.
İstehlak bazarında onlarla energetik içki təqdim olunur, amma, buna baxmayaraq, Red Bull bu günə qədər lider mövqeyindədir. Sizin uğurunuzun sirri nədədir?
Heç bir sirr yoxdur, biz sadəcə çalışırıq şirkətimiz üçün, Red Bull markasını saxlamaq üçün ağıllı, məsuliyyətli və düzgün qərarlar qəbul edək.
Nə vaxtsa eşitdiyiniz ən yaxşı məsləhət?
Yaxşı məsləhətlərə qulaq asmayın…
Red Bull brendinin reklama öz yanaşması var, onun məhsulunu bilbordlarda və telereklamlarda tez-tez görməzsən. Onun buna heç ehtiyacı da yoxdur: öz məqsədli auditoriyasının – gənclərin rəğbətini, onların öz dilində danışmaqla qazanır. Buna sübut –savadla düşünülmüş, parlaq, cəlbedici Red Bull layihələridir. Razılaşın, ekstremalı kosmosa göndərmək ki, o da bəşəriyyət və Red Bull şərəfinə 35 min metr hündürlükdən süzə-süzə yerə ensin – hər brendin ağlına gələn iş deyil! Bu brend təkcə BC1 breyk batllara, No Limits və ya X-Fighters şou-yarışlarına görə yox, həm də ən inanılmaz uçan aparatlar – Red Bull Flugtag quraşdıran fantaziyaçı və bacarıqlı adamların maraqlı müsabiqəsinə görə məşhurdur.
Uğurlu brend rəhbəri Ditrix Mateşisin dediklərinə qulaq asmağa dəyər: uğurlu biznesdə əsas şey – öz işini sevmək, inadla işləmək və əsas yeri yalnız mənfəətə verməməkdir.

Кто знает, если бы он изобрел чуть раньше свой чудо-напиток Red Bull (буквально «Красный бык»), который каждую секунду «окрыляет» более 60 человек, то, возможно, потратил бы на учебу в Венском университете не десять лет, а гораздо меньше!
Таиландский энергетический напиток как-то помог Матешицу избавиться от джетлага – состояния дискомфорта при смене часовых поясов. Прошло немало лет, пока он основал собственный бренд The Red Bull Energy Drink. Сейчас его популярный продукт продается в 150 странах мира, и компания постоянно расширяет свой рынок. Любитель мифологических аналогий, Дитрих частенько упоминает Зевса, похитившего Европу в образе быка. Сам Матешиц пошел дальше греческого бога: он, похоже, решил завоевать весь мир…
Что бы Вы изменили в своей жизни, представься Вам такой шанс?
Особо – ничего. Жизнь – это серия не только успехов, но и неудач. И поскольку в основном запоминаются только хорошие моменты (а их все же бывает больше), конечно же, оглядываясь назад, кажется, что не хотелось бы менять ничего.
Интересно, какая мечта может быть у человека, у которого все есть?
Я не думаю, что кто-то может сказать о себе: «Я – человек, у которого есть все». Вместе с тем я лично не считаю, что человеку нужно это «все». Скажу честно, у меня нет особой мечты; я часто говорю – если все останется как сейчас, этого мне вполне достаточно.
Что такое любовь для столь могущественного человека?
Я не стал бы отождествлять себя с могущественным человеком. «Могущественный» – это общепринятый термин для того, у кого есть сила и власть, которыми он пользуется. Даже будь у меня эта сила, я, наверное, никогда бы не прибегал к ней и уж точно – никогда бы не злоупотреблял ею. Это для меня не определяющее понятие. Такие понятия, как дружба, любовь и семья, на мой взгляд, гораздо более важны.
Вы говорите о семье, а сами никогда не были женаты. Что удерживает Вас от брачных уз?
Не знаю. Может, просто у меня никогда не было времени на серьезные отношения или всегда было нечто более важное, чему нужно было уделять время. А возможно, просто потому, что вокруг всегда было достаточно красивых женщин…
Как бы Вы описали идеальную женщину?
Идеальную женщину описать невозможно. Для меня самое важное в женщине – искренность и индивидуальность. Очень важно, чтобы она говорила то, что думает. А если ко всему женщина умеет еще и сочетать интеллект с женственностью – тогда она очень близка к моему идеалу.
Самый большой вызов, с каким Вы сталкивались в Вашей жизни и карьере?
Жизнь сама по себе уже вызов, так как не поддается управлению и часто бывает непредсказуема. Но я, на самом деле, не могу припомнить ни одного такого конкретного «вызова».
Есть кто-то, кому Вы обязаны успехом вашей компании? Или это только Ваша заслуга?
Мы всегда старались хорошо выполнять каждый свою задачу, всегда боролись за уникальные, креативные, инновационные решения. Успех является результатом работы большой команды коллег и окружения, так что было бы абсолютно несправедливо утверждать, что все это – только моя заслуга. Другое дело, что в любом большом деле необходим человек, способный координировать, планировать, анализировать, лидировать…
Есть ли у Вас слабости?
Об этом нужно спрашивать моих друзей. Естественно, сам я хорошо знаю многие свои слабости, но не мне об этом говорить.
Что было для Вас основной движущей силой при создании такой империи, как Red Bull?
Империи редко возникают запланированно и целенаправленно. Успех – это скорее результат многих лет самоотдачи и целенаправленной, согласованной, упорной работы. Главное во всем этом, как говорится, сделать все правильно, оказаться в нужное время в нужном месте и получать удовольствие от самого процесса и плодов своей работы.
Я знаю, что Вы увлекаетесь экстремальными видами спорта. Это что, такой вид развлечения, отдыха для Вас или продуманный маркетинговый ход?
Скорее первое. Я на самом деле уже довольно давно занимаюсь разными видами экстремального спорта – правда, без особых рекордов в каком-то отдельном виде. Для меня вполне достаточно просто поучаствовать и вернуться домой целым и невредимым.
В 2012 году при поддержке Red Bull Феликс Баумгартнер побил ряд мировых рекордов своим прыжком из стратосферы. Что станет следующим достижением компании Red Bull?
У нас есть несколько идей, но философия Red Bull такова, что мы не говорим о каком-либо событии, пока оно не станет реальностью, воздерживаемся от того, чтобы делать громкие заявления заранее. Есть хорошая австрийская пословица, которую можно перевести приблизительно так: «Цыпленок должен запищать только после того, как вылупится из яйца».
Самый лучший бизнес-партнер, с которым Вы сотрудничали?
Берни Экклстоун.
Что вызывает у Вас воодушевление?
Сила первозданной природы. Узкий круг друзей, у которых такие же чувство юмора и образ мышления, как у меня. Чувство удовлетворения от работы. Семья. Ощущение времени и власти над временем.
Самое лучшее убежище для отдыха, на Ваш взгляд?
Австрийские Альпы или мой собственный остров Лаускала на Фиджи.
На рынке представлены десятки энергетических напитков, но, несмотря на это, Red Bull до сих пор занимает лидирующие позиции. В чем секрет Вашего успеха?
Нет никакого секрета, мы просто стараемся принимать разумные, ответственные и правильные решения для компании, для поддержания марки Red Bull.
Лучший совет, какой Вам когда-либо давали?
Не слушайте хороших советов…
У бренда Red Bull свой подход к рекламе, его продукцию нечасто увидишь на билбордах и в телерекламе. Он в этом и не нуждается: завоевывает симпатии своей целевой аудитории – молодежи, разговаривая с нею на ее языке. Тому доказательство – все грамотно продуманные, яркие, захватывающие проекты Red Bull. Согласитесь, не каждый бренд догадается отправить экстремала в космос, чтобы тот спланировал на Землю с 35-тысячной высоты во славу человечества и Red Bull! Бренд известен не только по брейк-батлам BC1, шоу-соревнованиям No Limits или X-Fighters, но и по занимательному конкурсу фантазеров и умельцев, конструирующих самые неимоверные летательные аппараты, – Red Bull Flugtag.
К словам главы успешного бренда Дитриха Матешица стоит прислушаться: главное в успешном бизнесе – любить свое дело, упорно работать и не ставить во главу угла только выгоду.