Qədim məbədlərin kahin-muqları tərəfindən ifa olunan dini nəğmələrdən yaranan bu musiqi bu gün də mistik enerji daşıyır. Əlbəttə ki, söhbət muğamdan gedir. Muğam ifaçıları, xanəndələr isə bu günə kimi dinləyicilər üçün fərqli fəza yaradaraq səslərinin gücü ilə onları ilahi yüksəkliklərə ucaldırlar.
Alim Qasımovun səsinin ecazkar sehri artıq dünyanı fəth edib. Xanəndə ilə söhbətimiz elə musiqi improvizasiyası kimi alındı: nə əvvəlcədən hazırlanmış suallar, nə əzbərlənmiş cümlələr... İfaçısı Alim olan dahi musiqidə olduğu kimi yalnız səmimiyyət var.
Öz xarakterinizdə ən çox nəyi qəbul etmirsiniz?
Ən çox gözləməyi bilməməyimi sevmirəm. Səbirsiz olduğum üçün çox vaxt özümü qınayıram. Bəzən isə elə anlar olur ki, öz səbrimə məəttəl qalıram və bu nöqsanımın öhdəsindən gəldiyim üçün məmnuniyyət hissi keçirirəm.
Amma sizi səhnədə izlərkən elə təəssürat yaranır ki, sanki xanəndələr inanılmaz səbrə sahibdirlər…
Məsələ bundadır ki, muğam ifa edərkən həyat, nəfəs uğrunda mübarizə gedir… Və yalnız mənim şüurum söndükdən sonra mən təslim oluram və heç kimə dönüşürəm – məhz o zaman bu ecazkar musiqi doğulur. Amma əgər əvvəlcədən planlaşdırsan, hər şeyi öncədən düşünsən, heç nə alınmayacaq. Yəqin ki, buna görə də insanlar düşünür ki, mən ifa zamanı vəcdə gəlirəm və mənim güclü səbrim var. Əslində isə mən sadəcə musiqinin əsiri oluram. İnsan həmişə mübarizə aparır, çox vaxt özü ilə və mən çox sevinirəm ki, muğam ifa edərkən mən və dinləyicilərim harmoniya əldə edirik.
Bəs hər kəsin Alim Qasımov ifa edərkən başqa fəzada olduğuna əmin olmasını necə izah edərdiniz?
Bunun izahı yoxdur. Bu vəziyyətdə mən sadəcə muğamın və ümumi olaraq musiqinin ilahi gücünə tabeyəm. Axı siz artıq işığın necə yanıb söndüyünü bilirsiniz? Səhnədə də mənim yandırıb-söndürən vasitəm var. Amma işığın işləmə mexanizmi sizə bəllidir, burada isə hər şey kodlaşıb. Lakin bu mexanizm işə salınan kimi, dinləyici dərhal onun təsiri altına düşür. Proqram bitdikdən sonra çox vaxt insanlar yanıma gəlib etiraf edirlər ki, ifam onları səmalara qaldırdı, bəziləri ağlayır, Allaha yaxınlaşdığını və ruhən təmizləndiyini bildirir. Bu göz yaşları ilahi bir güclə təmasdır, bu ilahi gücü gözlə görmək mümkün deyil, onu yalnız hiss etmək olar. Mən elə bir həddə çatmışam ki, artıq səhnədə minlərlə tamaşaçı qarşısında belə yalnız özüm üçün ifa edirəm. İnsan özü üçün hər şeyin yaxşısını edir və təbii olaraq bu ürəkdən gəlir, tamaşaçı da bunu hiss edir. Yəqin ki, siz sufilərin meditasiya rəqsləri barədə eşitmisiniz?
Bəli, əlbəttə – dərvişlər durmadan öz ətraflarında fırlanır…
Hansısa bir məqamda onlar öz kodlarını tuturlar və şüurları sönür. Və buna görə də izləyicini başqa bir fəzaya apara bilirlər. Muğam səsləndiyində də eyni şey baş verir. Əsas odur ki, düzgün kodu seçəsən.
Özünüzlə mübarizə aparmağa məcbur qalmısınız?
Daima. Bu mənim gündəlik həyatımın bir hissəsidir. İnsanlar mənim fərqli olduğumu düşünürlər, amma mən hamı kimi bir insanam. Pul, yemək, dünya sərvətləri – insanı həmişə sınağa çəkir. Ancaq insanın ən vacib mübarizəsi öz şeytanı ilə olan mübarizəsidir.
Sizin kimi istedad sahibi bir insanı necə təəccübləndirmək olar?
Məni ən sadə şeylər belə təəccübləndirə və sevindirə bilər: körpə uşağın təbəssümü, səmimi söz, əməl... Ürəkdən gələn hər bir şey heyrətləndirir və müsbət emosiyalar bəxş edir.
Səmimiyyəti riyakarlıqdan necə ayırd edirsiniz?
Bu çox çətindir. 56 yaşım var, amma hələ də insanların qəlbini oxumağı öyrənməmişəm. Sizə qəribə görünə bilər, amma insanlara həqiqətən inanıram. Buna görə də hər şeyi insanın vicdanına buraxıram…
Özünə güvən hissi nə vaxt yaranıb, yoxsa bu hiss sizdə həmişə olub?
Xeyr, həmişə olmayıb. Ancaq mən həmişə Allaha və Onun mənə hər şeydə kömək etdiyinə inanmışam. Həyatımın ən çətin anlarında başa düşdüm ki, Allahın izni və xeyir-duası olmadan mən heç kiməm. Həm həyatda, həm də səhnədə mən həmişə Onun varlığını və dəstəyini hiss edirəm.
Mənə elə gəlir ki, Allah-Təala sizə belə istedad bəxş etdiyinə görə, Alim Qasımovu əminliklə Allahın sevimli bəndəsi adlandırmaq olar…
Düşünürəm ki, Allah-Təala hər bir insana müəyyən bir istedad bəxş edib, amma insanlar bunu başa düşmür və dərk etmirlər. Heç vaxt ağlıma belə gəlməzdi ki, mən bu qədər tanınacam və bu qədər insanın hörmətini qazanacağam. Mən belə bir şeyi xəyal belə edə bilməzdim. Lakin O, bu cür hökm verdiyi üçün mənə sadəcə onu minnətdarlıqla qəbul etmək və qorumaq düşür.
Həyat fəlsəfəniz nədir?
Çoxlarına mürəkkəb bir insan təəssüratını verirəm. Əslində, belə deyil. Mən kənddə anadan olmuşam, orada hər şey sadədir. Şadam ki, bu sadəliyi bu günə qədər qoruyub saxlaya bilmişəm. Həyat fəlsəfəm sadəlik və səmimiyyətdir. Mənə narahatlıq verən heç bir şeyi etmirəm və hər vəziyyətdə özüm olmağı üstün tuturam.
Bildiyimə görə dünyanı gəzərkən çox maraqlı hadisələr yaşamısınız.
Maraqlı hadisələr həqiqətən çox olub. Məsələn, bir gün çox mədəni bir fransız qadın mənə yaxınlaşdı və simfonik musiqini çox sevdiyini etiraf etdi. Ancaq ona hər şeyi başqa cür – daha böyük duyğu və güclə hiss etməyi öyrədən məhz muğam olub. Amerikada insanlar konsert salonunu göz yaşları içində tərk edirdilər. Kollektivimizin çıxışlarından birində dünyadaca məşhur Çin mənşəli Amerika violonçelisti Yoyoma bizi öz proqramına daxil etdi və demək olar ki, onunla bütün ştatları birlikdə gəzdik. Onun hər konsertində yeddi dəqiqəlik çıxışımız var idi.
Səsinizin gücünü ilk dəfə nə zaman hiss etdiniz?
Bu, Asəf Zeynallı adına musiqi məktəbində imtahandan sonra baş verdi. Bundan sonra bir musiqi yarışmasında birinci yeri tutdum. O zaman dərk etdim ki, səsim mənə taleyin bir hədiyyəsidir və bunu mütləq inkişaf etdirməliyəm.
Bakıda Muğam Festivalı keçirərkən öyrəndim ki, hətta Avropa ölkələrində də muğam ifa edirlər. Məsələn, İspan qaraçıları…
Planetin hər guşəsində, xüsusən də folklorda muğam elementləri mövcuddur. Bu "sərvət" adlandırdığım bir musiqidir. Bu musiqi fərqli interpritasiyalarda səslənir, fərqli adlanır, amma ümumilikdə eynidir.
Muzaya, ilhama ehtiyac duyursunuzmu?
Hər bir yaradıcı insan ilhama ehtiyac duyur. Ancaq mənim üçün muza dünyəvi deyil, ilahi olmalıdır. İnsan sevgisi bu gün var, sabah olmaya da bilər. Allah sevgisi isə əbədidir. Buna görə də mənim ilhamım Allah sevgisidir, mənim muzam – Onun yaxınlığını hiss etməkdir, mənim ən ali məmnuniyyət dərəcəm – Onun hər yerdə və hər şeydə varlığıdır.
Nə vaxtsa səhnəni tərk edib muğam ifaçılığından imtina etmək istəmisinizmi?
Bilirsiniz, əgər mənə bu sualı verməsəydiniz, heç vaxt bu mövzuda danışmağa cəsarət etməzdim, çünki bu, muğam pərəstişkarlarına və sevənlərə qarşı hörmətsizlik olardı. Amma etiraf edim ki, hər şeyi buraxıb getmək istədiyim anlar olub. Ancaq Uca Allah həmişə mənə qalmağım üçün bir işarə, səbəb göndərib.
Pop və rok kimi müasir musiqi üslubları ilə muğamın sintezinə münasibətiniz necədir?
Mən həmişə yeniliklərin tərəfdarıyam və digər musiqi istiqamətləri ilə muğamı təbliğ edənlərin hamısını dəstəkləyirəm. Bu qarşılıqlı qanad dəyişdirməkdir və birlikdə uçuş möhtəşəmdir!

Родившаяся из древних храмовых песнопений жрецов-мугов эта музыка и сегодня несет в себе мистический заряд. Конечно же, речь идет о мугаме. А исполнители мугама, ханенде, и по сей день силой своего голоса возносят слушателей до божественных высот, открывая им иное измерение.
Чарующая магия голоса Алима Гасымова уже покорила весь мир. Наш разговор с ханенде получился как музыкальная импровизация: ни заготовленных вопросов, ни заученных фраз. Только искренность и непосредственность, которые всегда непредсказуемы, как и та гениальная музыка, исполнителем которой является Алим.
Что Вы больше всего не приемлете в своем характере?
Больше всего не люблю свое неумение ждать. Очень часто ругаю себя, когда проявляю нетерпение. Но бывают моменты, когда я сам поражаюсь своей выдержке, и чувствую удовлетворение, что смог преодолеть этот свой порок.
Но, наблюдая Вас на сцене, складывается впечатление, что ханенде обладают колоссальным терпением…
Дело в том, что во время исполнения мугама идет битва за жизнь, за дыхание… И только когда мое сознание отключается, я сдаюсь и становлюсь ничем ̶ именно в этот миг рождается эта сказочная музыка. А если планировать, загадывать наперед, то ничего не получится. Возможно, поэтому людям кажется, что я трансформируюсь во время исполнения, и мое терпение непоколебимо. На самом же деле, я просто нахожусь во власти музыки. Человек всегда одержим борьбой, зачастую с самим собой, и меня радует, что во время исполнения мугама, я и мои слушатели обретаем гармонию.
Но как Вы объясните всеобщую убежденность в том, что Алим Гасымов поет, находясь в ином измерении?
Это необъяснимо. В данном случае я всего лишь подчиняюсь стихии мугама и музыки в целом. Вы же знаете, как включать и выключать свет? Вот и у меня на сцене тоже есть включатель и выключатель. Но, если в случае со светом вам известен механизм его работы, то здесь он закодирован. И неизвестно, как это работает. Но как только этот механизм приходит в действие, зритель моментально подпадает под его влияние. По завершении программы ко мне часто подходят люди и признаются, что мое исполнение унесло их за облака, некоторые плачут, приближаются к Богу, проходят очищение. Это слезы от соприкосновения с некой высшей силой, которую невозможно увидеть, можно только почувствовать. Я дошел до уровня, что, даже будучи на сцене перед тысячной публикой, исполняю все же для себя. Все лучшее человек делает для себя, и соответственно это происходит от души, а зрители это чувствуют. Вы наверняка слышали о медитативном танце суфиев?
Да, конечно ̶ дервиши безостановочно крутятся вокруг своей оси…
Именно! В какой-то момент они ловят свой код, и их сознание отключается. И поэтому они могут уносить зрителя в другое пространство. При исполнении мугама происходит то же самое. Главное ̶ подобрать верный код.
Приходилось ли Вам бороться с собой?
Постоянно, это часть моей обыденной жизни. Люди думают, что я особенный, но я такой же, как и все. Деньги, пища, богатства мира ̶ человек всегда подвержен искушениям. Но самая главная борьба человека – это борьба с собственными демонами.
Чем можно удивить человека, наделенного таким талантом, как у Вас?
Меня может удивить и порадовать самое простое: улыбка младенца, искреннее слово, поступок. Все, что исходит от души, изумляет и дарит позитивные эмоции.
Как Вы отличаете искренность от фальши?
Это очень сложно. Мне 56 лет, но я до сих пор не научился читать сердца людей. Возможно, вам покажется это странным, но я действительно верю людям. Поэтому и оставляю все на человеческую совесть…
А когда пришла уверенность в себе, или она всегда была?
Нет, не всегда. Но я всегда верил в Бога и в то, что Он во всем мне помогает. В самые сложные моменты моей жизни я понимал, что без Божьего позволения и благословения я ̶ никто. И в жизни и на сцене я всегда чувствую Его присутствие и поддержку.
Мне кажется, раз Всевышний наделил Вас таким талантом, то Алима Гасымова с уверенностью можно назвать любимчиком Бога…
Думаю, Всевышний каждого человека наделил определенным талантом, но люди не понимают и не осознают этого. Мне и в голову не приходило, что когда-либо я получу признание и завоюю уважение стольких людей. Я и мечтать о таком не мог. Но раз уж Он так распорядился, мне осталось лишь с благодарностью принять и беречь свой дар.
Какова Ваша жизненная философия?
На многих я произвожу впечатление сложного человека. На самом деле это не так. Я родился в деревне, там все просто. Я рад, что смог сохранить эту простоту и по сей день. Моя жизненная философия – это простота и искренность. Я не делаю то, что доставляет мне дискомфорт, и предпочитаю при любых обстоятельствах оставаться собой.
Насколько мне известно, у Вас было много интересных случаев во время гастролей по миру.
Случаев было действительно много. Например, однажды ко мне подошла одна очень интеллигентная француженка и призналась, что очень любит симфоническую музыку. Но именно мугам научил ее ощущать все по-новому, с большей чувственностью и мощью. В Америке люди выходили из концертного зала в слезах. А после одного из выступлений нашего коллектива знаменитый во всем мире американский виолончелист китайского происхождения Йойома включил нас в свою программу, и мы объездили с ним практически все Штаты. У нас была семиминутная партия во время каждого его концерта.
Когда Вы впервые почувствовали силу своего голоса?
Это произошло после экзамена в музыкальном училище имени Асафа Зейналлы. После чего я занял призовое место на музыкальном конкурсе. Тогда пришло осознание, что мой голос ̶ это подарок судьбы, который я обязан совершенствовать.
Во время провождения Фестиваля Мугама в Баку я узнала, что даже в европейских странах исполняют мугам. К примеру, испанские цыгане…
В каждом уголке планеты, в частности, в фольклоре присутствуют элементы мугама. Это та самая музыка, которую я называю «состоянием». Она звучит в различных интерпретациях, по-разному называется, но в целом едина.
Нуждаетесь ли Вы в музе, во вдохновении?
Любой творческий человек нуждается во вдохновении. Но для меня муза должна быть не земной, а божественной. Любовь человека сегодня есть, а завтра ее может и не быть. А любовь Бога вечна. Поэтому мое вдохновение ̶ это Его любовь, моя муза – это ощущение близости с Ним, моя высшая ступень удовлетворения – это Его присутствие везде и во всем.
Вы когда-нибудь хотели покинуть сцену и перестать исполнять мугам?
Знаете, если бы Вы не задали мне этот вопрос, я бы никогда не осмелился заговорить на эту тему, потому что это было бы неуважительно к поклонникам моего творчества, ценителям мугама. Но признаюсь, были моменты, когда я хотел все бросить. Но Всевышний мне всегда посылал знак, причину, из-за которой я оставался.
Как Вы относитесь к синтезу мугама с современными музыкальными направлениями, например поп или рок?
Я всегда за новшества и поддерживаю всех тех, кто пропагандирует мугам путем других музыкальных направлений. Получается обоюдный обмен крыльями, и этот полет прекрасен!