Karyerasının sübh çağında uğursuzluqlarla bitən çoxsaylı kastinqlərə aid verilən birinci sual, modeldə təbəssüm doğurur – görünür, bunu eşitməsi ilk dəfə deyil. Nə etmək olar, böyük şöhrət həmişə çoxlu sayda şaiyələr və miflərlə müşayiət olunur. Byanka da bu məsələdə istisna deyil. Model bu sözlə başlayır: "Allora (min sözü əvəz edə bilən sehrli zərf), bu, həqiqətə tam uyğun deyil. Həmin vaxtlar mənim ümumiyyətlə hansısa xüsusi bir planım yox idi". Karyerasının başlanğıcına görə, Balti də, bir çox məşhurlar kimi, təsadüfə borcludur – kolleqası ilə supermarketdə tanış olmuş və o, Byankanı, Brave Model Management model agentliyinin prezidenti Brunonun yanına gətirmişdi. Məhz o da, pirsinqli qiyamçının qadın gözəlliyini üzə çıxaracaq və onu dünyaya tanıdacaqdı. Karyerasının əvvəlində o, öz zahirinin “tipikliyi” barəsindəki şərhləri dəfələrlə eşitmişdi. Byanka təəccüblənmir: "Razıyam, məndə parlaq ifadəli cizgilər yoxdur. Amma başqa yandan, uğurum da elə bundadır. Məhz, bu “tipikliyin” sayəsində, bu qədər reklam müqavilələrim var və mən artıq on ildir ki, bu seqmentdə işləyirəm, – məğrur əminliklə model bildirir. – Mən bu gözəlliyi daha çox klassik adlandırardım". Məhz, bu "klassikanın" sayəsində Byanka, dəfələrlə müxtəlif kosmetik brendlərin elçisi olub, həmçinin, demək olar ki, bütün məşhur jurnalların üz qabıqlarında görünüb.
Dolce&Gabbana və ailə ənənələri
Heç kəsə sirr deyil ki, modelin formalaşmasında ən əhəmiyyətli rolu oynayan, onun, Dolce&Gabbana dəb evi ilə bağlanmış ilk və ən uğurlu reklam müqaviləsi olub, bunu Byanka, arzunun təcəssümü adlandırır: "Yeniyetmə yaşımda, yəqin ki, o vaxtkı yaşıdlarım kimi, mən də istəyirdim D&G leybli ilə nəyimsə olsun. Yadımdadır, o vaxt otağımın divarından Jizel Bundxenin Dolce&Gabbana ilə birgə çəkilmiş reklam plakatı asılmışdı". Cəmi iki ildən sonra, Jizel öz vaxtında necə olmuşdusa, Byanka da o cür, yorulmadan onu “Siciliya gözəlliyinin təcəssümü” adlandıran brend dizaynerlərinin muzasına çevriləcək. Model, öz növbəsində, Domeniko və Stefano ilə isti münasibətlərilə fəxr edir və tez-tez dizaynerlərin başlarının prosesə çox qarışdığını qeyd edir.
Öz ailəsində isə, Byanka bir neçə rolu eyni vaxtda oynayır: qızı Matilda üçün o, həm gənc ana, həm böyük bacı, həm də rəfiqədir. Əsl italyan qadını kimi, uşaqlara inanılmaz bağlılığı olan bu model, tez-tez etdiyi səfərləri işinin ən çətin tərəfi adlandırır, çünki qızcığazı üçün darıxır. "Ondan uzaqda özümü tənha hiss edirəm, amma eyni zamanda da istəyirəm ki, dərk eləsin: qadınlar da işləməlidirlər". Doğrudan da, heç kəsə sirr deyil ki, insanın gələcəkdə dünyaya olan münasibəti, erkən yaşlarda ana ilə münasibətin necə qurulmasından asılıdır və çox vaxt da məhz, qızlar analarının davranışını nümunə kimi götürür, öz həyat ssenarilərini buna oxşar formalaşdırırlar. Ailə ənənələri haqqında mövzunun gedişatı zamanı, məndə o saat sual meydana gəlir: "Sizin münasibətlərinizlə, Sizin ananızla olan münasibətlər arasında bir oxşarlıq varmı?" "Qızımla mənim aramda olan münasibət hal-hazırda anamla mənim aramda olan münasibətə bənzəyir. Amma mənim uşaqlıq vaxtımdakıyla heç bir oxşarlığı yoxdur. Əgər filmə baxdığımız zaman öpüş səhnəsi gələrdisə, – Byanka xatırlayır, – anam o saat kanalı dəyişərdi, ya da xahiş edərdi ki, gözlərimi yumum, üstəlik, heç vaxt da qeyri-normativ sözlər işlətməzdi – qorxardı ki, sonra mən təkrar edərəm. Mənimsə, qızımla münasibətlərim daha açıqdır. Görünür, bu, nəsillər arasındakı fərqlərlə əlaqədardır, axı, zaman dəyişir, həmçinin – biz də. Amma ən maraqlısı burasıdır ki, anam, qızımla aramızdakı münasibətlərdən çox şeylər öyrənir. Bir növ, burulğandır." Əslində, Baltinin karyerasındakı erkən uğur, təkcə qohumluq münasibətlərinə deyil, həm də bütövlükdə həyata olan baxışlarının dəyişilməsinə gətirib çıxardı. "Qabaqlar, qayğısız anlarımdan zövq alan yeniyetmə idim, bu gün isə həyatımın planına daha məsuliyyətlə yanaşmalı oluram: mənim qızım, işim, evim və əlbəttə ki, pulum var". Model təvazökarlıqla etiraf edir ki, sonuncu dediklərini hələ də idarə edə bilmir.
Yeni gözəllik etalonu, yoxsa onun yoxluğu
ХХI əsrdə model necə olmalıdır sualına, Byanka müqayisə üçün 90-cı illəri misal gətirir, o vaxtlar ən azı Naomi və Lindanı tanımamaq olmazın fenomen hesab olunurdu. Model özünü bu sırada görmür, çünki belə bir siyahının artıq olmadığını sanır: "Artıq insanlar özlərinə modellərdən büt yaratmırlar, çoxları hətta onların adlarını yadda saxlamağı da lazım bilmir." Əslində Byanka – dünya podiumlarını fəth etmiş az sayda italyan əsilli modellərdən biridir. Uğur səbəbini o, təkcə zahiri görünüşdə yox, həm də lazımi vaxtda lazımi yerdə olmaqda görür. Onun istedadı podiumda gözəl yeriməklə və dəb jurnallarının üz qabığından məftunedici baxışlarla baxmaqla məhdudlanmır: Byankanın hesabında kinodakı rolu da var (Go Go Tales – "Striptiz-klubun nağılları", 2007), orada o, erotik şounun baş rəqqasələrindən birini oynayıb. Filmin rejissoru Abel Ferrara, bu rolu Baltiyə, o hamilə olanda təklif etmişdi. "Çəkilişləri cəmi üç günün içində aparmağı planlaşdırırdılar. Ona görə, bu mənim üçün elə də çətin olmadı". Byanka aktrisa karyerasını davam etdirmək qərarına gələ bilmədi, belə ki, hesab edir kino karyerasında uğur qazanmaq üçün təkcə istedad yox, həm də müəyyən bacarıqlar lazımdır və yetərincə boş vaxtı olmadığından, onları qazanmağa tələsmir.
Gələcəyə planlar
Avtobioqrafiyasını yazması təklifimə model gülür: "Əminəm, əgər bir gün bunu etsəm, hamıya şok təhlükəsi yaratmış olaram. Bunun üçün çoxlu maraqlı mövzular toplamaq lazımdır. Mənim isə maraqlı anlarım o qədər olur ki, avtobioqrafiyamı hər beş ildən bir yaza bilərəm. Amma, karyeramdakı nailiyyətləri bölüşmək üçün, düşünürəm, bir az gözləməyim lazımdır". Byanka, karyerası bitəndən sonraya olan planları haqqındakı sualıma cavabdan yayınır: "Doğrusu, bir neçə ideyam var. Amma biz italyanlar çox xurafatçıyıq və nadir hallarda öz planlarımızı kiminləsə bölüşürük, qorxuruq ki, baş tutmaz. Chi vivra, vedra! (Yaşayarıq – görərik!)."

Первый вопрос о многочисленных кастингах с неудачным исходом на заре карьеры вызывает у модели улыбку – видимо, слышит это не впервые. Что поделаешь, большая популярность всегда сопровождается немалым количеством ложных слухов и мифов. И Бьянка в данном случае – не исключение. «Allora (волшебное наречие, способное заменить тысячи слов), – автоматом начинает модель, – это не совсем соответствует действительности. На тот момент у меня вообще не было каких-то особых планов». Началом карьеры Балти, как и многие знаменитости, обязана случаю – знакомству в супермаркете с коллегой, которая и привела Бьянку к Бруно, президенту модельного агентства Brave Model Management. Именно он обнаружит в бунтарке с пирсингом женственную красоту и откроет ее миру. В начале карьеры ей не раз доводилось слышать комментарии о «типичности» ее внешности. Бьянка не удивляется: «Соглашусь, у меня не ярко выраженные черты. Но с другой стороны, в этом и заключается мой успех. Именно благодаря этой «типичности» на моем счету столько рекламных контрактов и я уже десять лет работаю в сегменте, – с гордой уверенностью заявляет модель. – Я бы скорее назвала такую красоту классической». Именно благодаря этой «классике» Бьянка неоднократно становилась посланницей различных косметических брендов, а также появлялась на обложках почти всех знаменитых изданий.
Dolce&Gabbana и семейные традиции
Ни для кого не секрет, что наиболее значимую роль в становлении модели сыграл ее первый и самый успешный рекламный контракт с модным Домом Dolce&Gabbana, который Бьянка называет воплощением мечты: «В подростковом возрасте я, как, наверное, многие мои ровесники в то время, хотела иметь что-то с лейблом D&G. Помню, у меня на стене тогда висел рекламный плакат с Жизель Бундхен в кампании Dolce&Gabbana». Всего через пару лет Бьянка, как и Жизель в свое время, станет музой дизайнеров бренда, которые не устают называть ее «воплощением сицилийской красоты». Модель, в свою очередь, гордится теплыми отношениями с Доменико и Стефано и часто отмечает то, насколько дизайнеры вовлечены в процесс.
В своей же семье Бьянка играет несколько ролей одновременно: для дочери Матильды она и молодая мать, и старшая сестра, и подруга. Как истинная итальянка, с их невероятной привязанностью к детям, частые разъезды модель называет самой сложной стороной своей работы, так как тоскует по дочери. «Вдали от нее я чувствую себя одиноко, но в то же время хочу, чтобы она осознала: женщины тоже должны работать». И вправду, ни для кого не секрет, что от того, как протекают отношения с матерью в раннем детстве, зависит будущее отношение человека к миру, и именно дочери чаще всего выбирают мамину модель поведения и формируют свой жизненный сценарий. В продолжение темы о семейных традициях у меня тут же возникает вопрос: «Ваши отношения каким-то образом схожи с теми, что были между Вами и Вашей матерью?» «Наши отношения с дочерью схожи с теми, что у меня с моей матерью в данный момент. Но нет ничего общего с тем, что было в детстве. Если при просмотре фильмов появлялась сцена с поцелуем, – вспоминает Бьянка, – мама тут же сменяла канал или просила меня закрыть глаза, а еще никогда не употребляла ненормативной лексики в страхе, что я могу это повторить. У меня с дочерью более открытые отношения. Наверное, это связано с различиями поколений, ведь времена меняются, и мы – тоже. Но самое интересное заключается в том, что мама многому учится из моих отношений с дочерью. Своего рода круговорот». На самом деле скорый успех в карьере Балти привел не только к изменению взглядов на родственные отношения, но и на жизнь в целом. «Раньше я была подростком, наслаждающимся беззаботными моментами, а сегодня мне приходится более ответственно относиться к планированию жизни: у меня есть дочь, работа, дом и, конечно же, деньги». Модель скромно признается, что последними до сих пор не умеет управлять.
Новый эталон красоты, или его отсутствие
На вопрос о том, какой должна быть модель ХХI века, Бьянка для сравнения приводит в пример период 90-х, когда незнание как минимум Наоми и Линды считалось из ряда вон выходящим феноменом. Себя в этом ряду модель не видит, так как считает, что такого списка больше не существует: «Люди уже не создают себе кумиров из моделей, и большинство даже не считает нужным запоминать их имена». На самом деле Бьянка – одна из немногих моделей итальянского происхождения, завоевавших мировые подиумы. Причину успеха она видит не только во внешности, но и в удаче оказаться в нужное время в нужном месте. Ее таланты не ограничиваются красивой походкой на подиуме и пленяющим взглядом с обложек модных изданий: на счету Бьянки также роль в кино (Go Go Tales — «Сказки стриптиз-клуба», 2007 г.), где она сыграла одну из главных танцовщиц эротического шоу. Режиссер фильма Абель Феррара предложил Балти роль, когда та ждала ребенка. «Съемки планировали провести в течение всего трех дней. Поэтому это не составило для меня особого труда». Продолжать карьеру актрисы Бьянка не решилась, так как считает, что для успеха в кинокарьере нужны не только талант, но и определенные навыки, приобретать которые она не спешит из-за нехватки свободного времени.
Планы на будущее
На предложение написать автобиографию модель смеется: «Уверена, если я однажды сделаю это, то рискую всех шокировать. Нужно накопить много интересного, чтобы рассказать. А у меня интересных моментов бывает столько, что я могу писать автобиографию каждые 5 лет. Но, чтобы делиться достижениями в карьере, думаю, нужно немного подождать». От ответа на вопрос о планах после завершения карьеры Бьянка уклоняется: «На самом деле есть несколько идей. Но мы, итальянцы, очень суеверны и редко делимся своими планами в страхе, что этого может не произойти. Chi vivra, vedra! (Поживем – увидим!)».