Restorator Arkadiy Novikov karyerasının dörddə bir hissəsi müddətində əllidən çox layihəni uğurla həyata keçirib: «Vogue Café», «Qalereya», «GQ Bar», «Shore House», «Vanil», Sankt-Peterburqda «Luce», «Kiçik Yaponiya» demokratik seqmentində orijinal şəbəkə layihələri, «Prime Star», "Sushi vesla" və sair. Onun professional karyerası özünün dediyi kimi "sobadan" başlayıb: kulinar məktəbi, aşpaz, sonra isə baş aşpaz... Arkadiy Novikov müasir Rusiya restoran biznesinin ilklərindəndir və bu gün restoranlardan başqa NOVIKOV Groupa eyni adlı xeyriyyə fondu, "Çiçək studiyası 55", lüks ketrinq şirkəti, istixana kompleksi, Novikov TV kanalı, Taste Wine şərab klubu daxildir. Hətta təyyarədə AeroMenu üçün millərlə ödəniş edərək restorandan yemək sifariş etmək mümkündür – və bütün bunlar NOVIKOV-dur.
Arkadiy Anatolyeviç, Siz avqust ayında Kazanda keçiriləcək professional ustalıq üzrə WorldSkills dünya çempionatının rəsmi səfirisiniz. Çempionatın məqsədi gənclər arasında müxtəlif peşə sahələrini yaymaqdır. Bəs səfirin funksiyası nədən ibarətdir?
Yəqin ki, bütün məna mənim nümunəmin göstərici olmasındadır – hər kəs anlamalıdır ki, istənilən peşədə maksimum səy göstərərək həm maddi uğur əldə etmək, həm də tanınmaq mümkündür.
Bir dəfə Instagram səhifənizdə uşaqlarınızla birlikdə bir foto paylaşmışdınız – hamısı önlükdə idi. Onlar Sizin restoranda çalışırdılar?
Bəli, mən onlardan yanımda təcrübə keçmələrini, restoranın necə işlədiyini görmələrini istədim və onlar tətil vaxtı təxminən bir həftə yanımda çalışdılar. Əlbəttə, bu müddət peşə sahibi olmaq üçün kifayət deyil, amma ən əsası onlar hər şeyin asan olmadığını başa düşdülər. Bilirsiniz, mən onlara restoranın görünən üzünün əsas olmadığını göstərmək istədim. Əsas – mətbəxdir, restoranın ürəyi, anbarlardır, işin təşkilidir... Bir çoxları düşünürlər ki, bunlar hamısı asandır, amma əslində çox zəhmətli işdir!
Ticari ali məktəblər yorulmadan hüquqşünasları, mühasibləri, menecerləri ştamplayır, halbuki peşə sahələrində işçi nümayəndələri daima çatışmır. Niyə 90-cı və 2000-ci illərin uşaqları məsələn ofisiant işləməyi özlərinə ayıb bilirlər?
Əgər ofisiantlardan danışsaq, Rusiyada belə bir peşə yoxdur: burada ofisiantlar əsasən – müvəqqəti işçilər, gənclərdir. Qərbdə bir çoxları üçün bu ömürlük bir peşədir, bizdə isə müvəqqəti mərhələdir.
Nə üçün servis xidməti postsovet məkanında qərbdən geridədi?
Baxır nə ilə müqayisə edirik. Deməli belə: Rusiyada restoran səviyyəsi middle class və aşağıdır. Bu səviyyə üçün xidmətin olduqca münasib olduğunu düşünürəm. Lakin Mişlen kimi high class səviyyə hətta Moskvada belə azdır. Bakıda xidmət necədir bilmirəm, amma mən buraya gəldiyimdə hər şey yaxşı idi, hər kəs yaxşı xidmət etməyə çalışırdı.
Gənclər tez-tez peşə seçməkdə çətinlik çəkirlər, onlar hər işdən yapışıb və hər şeyə tez nail olmaq istəyirlər. Ancaq siz, məsələn bütün həyatınız boyu bir işə sadiq olmusunuz...
Bəli, sadəcə mən özümü tapmışam – gördüyüm işi sevirəm! Gənclər isə nə qədər fürsət var axtarmalıdırlar. Niyə yalnız bir işlə məşğul olmaq lazımdır? Bəzilərinin yemək bişirmək daha çox xoşuna gəlir, kim isə ayaqqabı tikməyi, kim isə – birjada pul qazanmağı sevir. Hər kəs özünə uyğun olan işi tapmalıdır.
Sürətlər artıb: indi başlanğıcdan uğura qədər çox az vaxt sərf olunur, nəinki əvvəllər...
Bu dediyiniz uğurun kriterilərindən asılıdır. Bir tərəfdən pul qazanmaq – əla və doğrudur. Ancaq bacarığınızı təkmilləşdirmə sayəsində müəyyən bir məqsədə nail olmaq tamam başqa bir şeydir. Maraqlı peşələr çoxdur!
Tez-tez deyirlər ki, öz işində inadkarlıq, bacarıq və sevgi həmişə maddi uğur gətirir...
Təəssüf ki, həmişə deyil. Zəhmətlə işləyənlər var, amma heç də həmişə layiqli dividendləri əldə edə bilmirlər.
Sizin sözlərinizə görə, şəxsən özünüz şəbəkədəki hər bir restorana gedib yeməyin dadına baxmalısınız... Bu qədər obyekti diqqətsiz qoymadan və köməkçi olmadan eyni vaxtda idarə etməyi necə bacarırsınız?
Bəli, hər restorana maksimum diqqət yetirməyə çalışıram. Əlbətdə, ilk növbədə – yeni layihələr dayanır: onları bir uşaq kimi əvvəlcə ayağa qaldırmaq, sonra isə nəzarət etmək lazımdır. Bəzən bir neçə yerə parçalanmağa məcbur olursan! Bax elə indi, sizinlə söhbəti başa çatdırdıqdan sonra dərhal işlərlə məşğul olmağa gedəcəm. Bir müddət sonra isə məni artıq dizaynerlər, partnyorlar gözləyəcək...
Necə düşünürsünüz, qadınlar restoran şəbəkəsini idarə edə biləcək gücə sahibdilər?
Niyə də yox? Qadınlar bir çox məsələlərdə çox vaxt kişilərdən daha güclü olurlar.
Hansı keyfiyyətlərə görə?
İncəlik, nəzakət, həssaslıq – qadınlar daha həssasdır, lakin bu, kifayət qədər sərt, ciddi, işgüzar olmaqlarına mane olmur. Mən işə mecener aldığımda, qadın və ya kişi olduğunu düşünmürəm, iş keyfiyyətlərinə baxıram.
Yeni bir layihənin ideyası ortaya çıxdıqda ön planda nə olur – dizayn, rahat yerləşmə, kontingent, mətbəx?
Hamısı birlikdə. Yeni bir restoran açmaq fikrim varsa, ilk növbədə məkan axtarıram. Daha sonra isə maraqlı bir şey düşünməyə başlayıram. Əlbəttə ki, yerləşmənin, metroya yaxın olmağının, nəqliyyat vasitələrinin, avtomobil dayanacağının mövcudluğunu və s. nəzərə alınması vacibdir. Həm də Moskvada hər şey daim dəyişir. Məsələn, avtomobil dayanacığının yanında bir restoranımız var idi, amma artıq orada dayanacaq yoxdur. Deməli nəsə düşünməliyik, axı insanlar necə bura gəlməlidirlər. Yaxınlıqda metro və ya avtomobil üçün dayanacaq yoxdursa – necə olsun?
Restoran biznesində təcrübəsiz birinə nədən başlamağı məsləhət görərdiniz?
İlk olaraq hər şeyi yaxşı öyrənməyi məsləhət görürəm. Əlbəttə ki, təsadüfi bir yer aça bilərsiniz və bu da ola bilsin ki, uğurlu olsun: axı bəxti gətirmək kimi bir anlayış var. Lakin uğursuzluq ehtimalını aradan qaldırmaq üçün restoran biznesinin nə olduğunu, restoranın necə işlədiyini, restoran biznesində hansı peşələrin olduğunu və hansı maneələrin yarandığını yaxşı bilmək lazımdır. Ağıl, proses anlayışı, hissiyat, bilik – restoran sahibi üçün lazım olan bir sıra keyfiyyətlərdir. Təkcə prosesin qavranılması kifayət deyil, həm də minimum təşkilati bacarıqlara da ehtiyac var, axı əvvəlcə işin öhdəsindən gələ biləcək komanda yığmaq lazımdır.
1992-ci ildə Moskvada ilk Sirena adlı balıq restoranı açdınız. Necə hesab edirsiniz, o zaman özünü yeni bir işdə sınayan Sizə asan idi, yoxsa bu gün Sizin getdiyiniz yolu davam edənlərə?
Əvvəl daha asan idi – rəqabət az idi. Həm də Rusiyada iqtisadiyyat həmişə inkişaf edib, insanların pulu get-gedə daha çoxalıb. Artıq insanlar istirahət etmək üçün bir yer seçərkən daha tələbkar olurlar.
Hansı daha vacibdir – savadlı rəhbər ya savadlı komanda?
Mənə elə gəlir ki, ikisi də bir-birini əvəzləyir: əgər sən savadlı rəhbərsənsə, deməli, sənin savadlı komandan olacaq. Və əgər komandan savadsızdırsa, deməli, sən də rəhbər kimi yaxşı deyilsən.
Qızınız Aleksandranın sağlam qidalanma haqqında olan How to Green bloqu var. Ona məsləhətlər verirsiniz?
O, məncə məsləhətsiz də keçinə bilir. Bilirsiniz, uşaqlar bizdən daha çox şey bildiklərini düşünürlər. Bəzən mənə elə gəlir ki, valideynlər deyil, başqası məsləhət verərsə, daha asan olur: "Öz ölkəndə peyğəmbər olmur". Düşünürəm ki, qızıma afərin! Əsas odur ki, bu iş onun xoşuna gəlir, o bloqu artıq bir neçə ildir ki yazır və hələ ki bezməyib. Düzünü desəm, əvvəllər onun bu məşğuliyyətinə skeptik yanaşırdım – yəni düşünürdüm ki, bir az əylənib atacaq. Amma görürəm ki, yox – o öz işinə çox ciddi yanaşır, nə etdiyini yaxşı bilir və çoxları onu tərifləyir. Bir müsbət tərəfi də odur ki, o, evdə də bişirir. Bax o zaman mən yardım edirəm, məsləhətlər verirəm.
Bir dəfə müsahibədə istirahət etməyi bacarmadığınızı demişdiniz. Öyrəndiniz?
Əvvəlcə mən özümü məcbur edirdim, çünki başa düşürdüm ki, yalnız işə vaxt ayırmaq olmaz. Tədricən özümü "işə vaxt, dincəlməyə isə saat ayırmaq" düşüncəsinə vərdiş etməyə məcbur etdim və anladım ki, həyatda yemək boşqabında olduğu kimi, hər şey düzgün proporsiyada olmalıdır: hər şeyə yetişmək lazımdır – həm işləməyə, həm dincəlməyə, həm ailəyə vaxt ayırmağa, həm oxumağa, həm inkişaf etməyə...

For a quarter of a century of his career, restaurateur Arkady Novikov has successfully implemented more than fifty projects: Vogue Café, Gallery, Tatler Club, GQ Bar, Shore House, Vanilla, Luce in St. Petersburg, original network projects in the democratic segment “Little Japan”, “Prime Star”, “Sushi Vesl” and others. His professional career began, as he himself says, “from the stove”: a culinary school, a job as a cook, and then a chef... Arkady Novikov was at the forefront of the modern Russian restaurant business, and today, in addition to restaurants, NOVIKOV Group includes the eponymous charitable foundation, Studio Flowers 55, a luxury catering company, a greenhouse complex, the Novikov TV channel, the wine club Taste Wine. Even on an aeroplane, you can order a meal from a restaurant paying by AeroMenu miles, and all this is NOVIKOV.
Arkady Anatolevich, you are an official ambassador of WorldSkills, professional skills world championship, which will be held in Kazan in August this year. The goal of the championship is to popularize working professions among young people. And what are the functions of the ambassador?
The whole point, probably, is that my example is indicative – everyone should understand that applying maximum efforts, in any profession, one can achieve both financial success and recognition.
You somehow posted photos on Instagram with your children - all in aprons. Did they work in your restaurant?
Yes, I asked them to have a look at me, see how the restaurant works, and on vacation, they worked for about a week. This, of course, is not enough to master a profession, but most importantly, they realized that everything is not so simple. You see, I wanted to show them that the outer shell of the restaurant is not the main thing. The main thing is the kitchen, the heart of the restaurant, the warehouses, the organization of work... Fixing everything seems to be easy, but this is hard work!
Commercial high schools tirelessly stamp lawyers, accountants, managers, while representatives of working professions are chronically short. Why did the children of the 90s and the millennials suddenly feel ashamed to work, say, as waiters?
If we talk about waiters, in Russia there is no waiter profession as such: here the waiters are mostly temporary workers, young people. In the West, for many, it is a profession for life, and we often have an intermediate stage.
Why is the service in the post-Soviet space inferior to the Western?
It depends on what we compare. Let's do this: the level of restaurants here, in Russia, is still middle class and below. For this level, I think the service is quite acceptable. And there are not so many high-class restaurants, such as Michelin’s, even in Moscow. I don’t know what kind of service is in Baku, but when I came here, everything was quite good, everyone tried.
Young people often find it difficult to choose a profession, they grab everything and want to be in time. But you, for example, all your life are faithful to one business...
Well, I just found myself – I like what I do! And the young should look for themselves, while there is an opportunity. Why do you have to do one or the other? Someone likes to cook food, someone to sew shoes, and someone – to earn on the stock exchange. Everyone must find a job that suits him.
The pace has increased: from the start to the success now it can take much less time than before...
It depends on your criteria for this very success. On the one hand, making money is great and right. But achieving a specific goal by honing your skills is another. There are lots of interesting professions!
It is often said that perseverance, skill and love for their work always lead to financial success…
Not always, unfortunately. There are those who work hard but do not always receive deserved dividends.
According to your words, you should personally visit each restaurant of the chain, try the food... How do you manage to supervise so many facilities at once, without leaving them unattended and dispensing with secretaries and assistants?
Yes, I try to give every restaurant attention to the maximum. Of course, new projects are in the first place: they, as children, must first be brought to their feet, and then simply controlled. Sometimes you have to burst! And now, as soon as I finish the conversation with you, I will immediately go on doing my business. And after some time designers, partners will be waiting for me…
Do you think a woman can own a chain of restaurants?
Why not? Women are often stronger in all respects than men.
Due to what qualities?
Subtleties, delicacy, sensitivity – women are more sensitive, but it doesn’t stop them from being tough enough, strict, business-like... When I hire a manager, I don’t think about whether it is a woman or a man, and I look only at business qualities.
When the idea of a new project arises, what is in the foreground – design, convenient location, audience, kitchen?
All together. If you have an idea to open a new restaurant, first of all, look for a room. Then I wonder how to come up with something interesting. Naturally, it is necessary to take into account the location, the proximity of the subway, the availability of vehicles, parking, etc. And in Moscow, everything is constantly changing. For example, we had a restaurant next to the parking lot, but now it is no longer there. So, we must somehow adjust, because people have to get to it. And if there is no metro or parking space nearby – what then?
What would you recommend a novice in the restaurant business to start from?
I would advise first to properly study. Of course, you can discover something at random, and this may work: there is such a thing as luck. But to eliminate the possibility of failure, you need to know well what the restaurant business is, how the restaurant works, what are the professions in the restaurant business and what are the pitfalls. Mind, understanding of the process, flair, knowledge – a set of qualities necessary for a restaurateur. One understanding of the process here is not enough, we also need at least organizational skills, because you first need to assemble a workable team.
In 1992, you opened the first fish restaurant in Moscow – Sirena. Do you think it was easier for you then, trying yourself in a new business, or for those who are following the track that you have trodden?
It used to be easier – less competition. And then, in Russia, the economy has always developed in ascending order, people have more and more money. Now people are already more articulate in choosing a place where they can relax.
What is more important – a competent leader or a competent team?
It seems to me that one thing is a consequence of the other: if you are a competent leader, then you have a competent team. And if your team is illiterate, it means that you are a so-so leader.
Your daughter Alexandra has an excellent blog about healthy eating How to Green. Do you help her with advice?
She sort of copes without advice. Then, you know, the children think they know more than we do. Sometimes it seems to me that it is easier if someone else advises, not parents: “There is no prophet in his own country”. I think my daughter is doing great! The main thing is that she likes it, she has been blogging for several years, and she hasn’t bothered yet. To be honest, at first, I was a little sceptical about her occupation – I thought, she would play and quit! But no, I see – she takes her work very seriously, understands what she is doing, and many praise her. Another plus is that she cooks at home. That's when I sometimes help, suggest.
Somehow you said in an interview that there was a time when you did not know how to rest. Did you learn?
At first, I literally forced myself to rest, because I understood that it was impossible to spend time only on work. Gradually I taught myself to think that “there is time for work and time for fun”, and realized that in life, as in a good dish, everything should be in the right proportion: you need to have time for everything – work, rest, and devote time to the family, and read and develop...