"Universitetlər, cəmiyyət və insanlığın gələcəyi"
Akademik Nərgiz Paşayeva Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetində keçirilən "Universitetlər, cəmiyyət və insanlığın gələcəyi" adlı Beynəlxalq Forumda plenar məruzə ilə çıxış edib
25 martda MDU Bakı filialının rektoru, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) vitse-prezidenti, akademik Nərgiz Paşayeva Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetinin əsas binasında keçirilən "Universitetlər, cəmiyyət və insanlığın gələcəyi" adlı Beynəlxalq Forumda plenar məruzə ilə çıxış edib. Forum böyük çağırışlar dövründə universitetlərin qlobal elmi-təhsil, texnoloji və humanitar məkanın keçmiş, indiki və gələcək roluna uyğunlaşmasına həsr olunmuşdu. Forumda yerli və xarici ölkələrin aparıcı universitetlərinin rektorları və prezidentləri, elmi qurumların, akademik dairələrin, dövlət orqanlarının nümayəndələri, tanınmış alimlər və ictimai xadimlər - ümumilikdə 1,5 mindən çox iştirakçı və qonaq iştirak etmişdir.
Akademik Nərgiz Paşayeva öz məruzəsində qeyd edib ki: "təhsil prosesindəki ən çətin məsələ müasir tədrisin dağıdıcı, ədəbsiz praqmatizmə və praktisizmə enməsinin qarşısını almaqdır".
«Erkən yaşlardan hər bir insan ilk növbədə nəzəri cəhətdən, daha sonra isə real olaraq çoxmənalılıq faktı və bəzən də real həyatda baş verən hadisələr və vəziyyətlərin ağırlığı ilə rastlaşır. Və heç kəs bu və ya digər vəziyyətdə individiumun əməlləri və hərəkətləri hansı daxili özünüidarəetmə və şəxsi intizam meyarları ilə müəyyən ediləcəyini deyə bilməz – deyə Nərgiz Paşayeva bildirib. – İdealda məhz məktəbə ilk addım və daha sonra bilik əldə etmək sahəsində qət edilmiş yol bir insanda ən yaxşı keyfiyyətləri stimullaşdıraraq onu böyük dünyaya hazırlamalıdır. Bu mərhələdə sadəcə kitab müdrikliyi vacib deyil – bu və ya digər biliklərin daşıyıcısı olan insanlarla ünsiyyət təcrübəsi çox əhəmiyyətlidir. Onların həyat fəlsəfəsi, baxışları, daxili dünyaları və prinsipləri vacibdir. Təhsil mühiti və ətrafdakı atmosfer, ruh, biliyin gücünə inam energetikası vacibdir.
Bu gün yeniliklər əsrində məhz humanitar elmlər, sosial vacibliyə malik olan elmlər qlobal miqyasda böyük əhəmiyyət kəsb edir. Dəqiq elmlərin, innovativ layihələrin nailiyyətləri və ya uğursuzluqları gec-tez humanitar elmlərlə ya da müxtəlif problemlərlə toqquşur. Humanitar biliklərin etik, mənəvi, ruhani postulatı, qiymət kriteriyaları, humanitar dəyərlər məktəbi hətta dahi beynin eyforiyası zamanı qırmızı xəbərdarlıq işarəsində keçmək cazibəsinə dayanmadığında əyləc rolunu oynayır.
Ümumi intellektual mühit, məktəblər və universitetlər, elmi qurumlar qlobal nöqteyi-nəzərdən müasir dünyanın bir çox təhlükələrindən adekvat və xilasedici buferin qorunması üçün baza daşıyıcıları və platformalarıdır. İnsanlar nifrət, cinayət və beynəlxalq intriqalardan beziblər».
«Qlobal dünyada bir-birimizlə müasir elmi-tədris vasitəsilə dialoq qurub-qura bilməyəcəyimiz bizim özümüzdən asılıdır», – Nərgiz Paşayeva bildirib.
«Daha çox mənəviyyat, estetik tərbiyə, yaradıcılıq, abstrakt düşüncə, təxəyyül, fantaziya, sosial açıqlıq vasitəsilə həyata sevgi harmonik şəxsiyyətin formalaşmasına kömək edə bilər. O zaman gündüz vaxtı yandırılan Diogen fənəri axtardığını tapacaq».
Forum Vernadski proqramı çərçivəsində elmi və təhsil konsorsiumunun yaradılması ilə bağlı memorandumların imzalanmasına təsadüf edirdi. Bu proqram çərçivəsində Rusiyanın regionlarında elmi məktəblərin inkişafına, tətbiqi tədqiqatlara, mineral ehtiyatların inkişafına dair kompleks proqramların hazırlanması, ərazilərin sosial-iqtisadi inkişafına yönəldilmiş elmi-istehsal klasterləri yaradılır.
Bununla yanaşı Forum çərçivəsində Rusiya Rektorluqlar Birliyinin və bu il 30 illiyini qeyd edən Avrasiya Universitetləri assosiasiyasının qurultayı baş tutub. Hal-hazırda Avrasiya assosiasiyası Azərbaycan, Belarus, Gürcüstan, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Latviya, Moldova, Rusiya, Tacikistan, Türkmənistan, Özbəkistan və Ukraynanın 139 universitetini birləşdirir.
Aprelin 3-də 80 yaşı olacaq olan akademik V.A.Sadovniçem yubiley münasibətilə ali təhsilin keyfiyyət qiymətləndirilməsi sisteminə uzunmüddətli töhfəsinə görə Kuzbass Şərəf ordeni və Rusiya Federasiyasının Təhsil və Elm sahəsində nəzarət üzrə federal xidmət diplomu ilə təltif olunub. Axşam isə Mariinski teatrının orkestri və solistləri tərəfindən konsert verilib.
Bu Beynəlxalq forum təcrübə mübadiləsi və Moskva Universiteti ilə bağlı olan hər kəslə peşəkar dostluq əlaqəsinin möhkəmləndirilməsinə misilsiz imkan yaratdı. Akademik Nərgiz Paşayeva Rusiyanın «Vestnik Kavkaza» federal analitik-informasiya agentliyinin baş redaktoru Mariya Sidelnikova ilə söhbət zamanı qeyd edib ki, «MDU-ya qayıtmaq, özünə qayıtmaqdır».
«Mən Moskva universiteti ilə 10 ildən çoxdur ki, sıx əlaqə saxlayıram. Yadımdadır ki, MDU-da ilk görüş çox gözəl keçmişdi. Elə o zaman Moskva Universitetinin filialının Bakıda açılması ideyasını müzakirə edirdik», – Nərgiz Paşayeva bildirib.

«Университеты, общество и будущее человечества»
Академик Наргиз Пашаева выступила с пленарным докладом на Международном форуме «Университеты, общество и будущее человечества» в МГУ имени М.В.Ломоносова
25 марта ректор Бакинского филиала МГУ имени М.В.Ломоносова, вице-президент Национальной академии наук Азербайджана (НАНА), академик Наргиз Пашаева выступила с пленарным докладом на Международном форуме «Университеты, общество и будущее человечества», который прошел в главном здании МГУ имени М. В. Ломоносова. Форум был посвящен прошлой, настоящей и будущей роли университетов в гармонизации глобального научно-образовательного, технологического и гуманитарного пространства в эпоху больших вызовов. В нем участвовали ректоры и президенты ведущих отечественных и зарубежных университетов, представители научных организаций, академических кругов, государственных органов, знаменитые ученые и общественные деятели – всего более 1,5 тысячи участников и гостей.
В своем докладе академик Наргиз Пашаева отметила, что «самое трудное в процессе образования – не дать скатиться современному обучению до разрушающего, циничного прагматизма и практицизма».
«С раннего детства любой человек сначала теоретически, а потом и реально, сталкивается с фактом неоднозначности и порой тяжести реальных жизненных событий и ситуаций. И никто не сможет сказать, какими критериями внутренней самоорганизации и самодисциплины будут обусловлены поступки и действия индивидуума в той или иной ситуации, – говорила Наргиз Пашаева. – В идеале именно первые шаги в школу, и дальше путь по ниве обретения знаний не в малой степени должны готовить человека в большой мир, стимулируя в нем лучшие качества. На этом этапе важны не только книжные мудрости – очень важен опыт личного общения с теми людьми, кто является носителями тех или иных знаний. Их философия жизни, взгляды, внутренний мир и принципы. Важна сама образовательная среда и атмосфера вокруг, дух, энергетика веры в силу знаний.
На сегодняшний день, в век инноваций, именно гуманитарные науки, социально важные науки имеют колоссальное значение в глобальном масштабе. Любые достижения или неудачи точных наук, инновативных проектов, рано или поздно, упираются и пересекаются с гуманитарными составляющими и проблемами разного толка. Этические, нравственные, духовные постулаты гуманитарных учений, критерии оценок, школа ценностей гуманитарных наук играют роль тормозов, когда эйфория, пусть даже гениального ума, может не устоять соблазну проехать на красный предупредительный знак.
В глобальном разрезе общая мировая интеллектуальная среда, школы и университеты, научные учреждения являются главными базовыми носителями и платформами для сохранения адекватного и спасительного буфера от многих угроз современного мира. Людям надоели ненависть, убийства и международные интриги».
«Сможем ли мы вести диалог в глобальном мире посредством современной научно-образовательной среды друг с другом, зависит от нас самих», – сказала Наргиз Пашаева.
«Побольше духовности, эстетического воспитания, креативности, абстрактного мышления, воображения, фантазий ума, любви к жизни через социальную раскрытость могут способствовать формированию гармоничной личности. Тогда фонарь Диогена, зажженный днем, будет находить того, кого ищет».
К Форуму была приурочена церемония подписания меморандумов о создании научно-образовательных консорциумов в рамках программы «Вернадский», в рамках которой в регионах России создаются научно-производственные кластеры, ориентированные на развитие научных школ, прикладных исследований, разработку и реализацию комплексных программ освоения запасов минерального сырья, социально-экономического роста территорий.
Кроме того, в рамках Форума состоялись Съезд Российского Союза ректоров и Съезд Евразийской ассоциации университетов, которой в этом году исполнилось 30 лет. В настоящее время Евразийская ассоциация объединяет 139 университетов Азербайджана, Беларуси, Грузии, Казахстана, Кыргызстана, Латвии, Молдовы, России, Таджикистана, Туркмении, Узбекистана и Украины.
Академику В.А.Садовничему, которому третьего апреля исполняется 80 лет, по случаю грядущего юбилея были вручены Орден Почета Кузбасса и Грамота Федеральной службы Российской Федерации по надзору в сфере образования и науки за многолетний вклад в систему оценки качества высшего образования. Вечером был дан концерт оркестра и солистов Государственного академического Мариинского театра.
Этот Международный форум создал бесценную возможность в плане обмена опытом и укрепления профессиональных и дружеских связей всех тех, кто связан с Московским университетом. Как подчеркнула академик Наргиз Пашаева в беседе с главным редактором российского федерального информационно-аналитического агентства «Вестник Кавказа» Марией Сидельниковой, «возвращение в МГУ – это возвращение к себе».
«Я поддерживаю тесные контакты с Московским университетом уже более дести лет. Первая встреча в стенах МГУ, помню, была совершенно замечательной. Тогда мы как раз обсуждали идею о создании филиала Московского университета в Баку», – рассказала Наргиз Пашаева.