Bakıda Macarıstanın Azərbaycandakı səfirliyi və “Nargis” Fondunun birgə təşkilatçılığı ilə möhtəşəm multikultural xeyriyyə konserti və yarmarkası keçirilib. İki dost ölkə və iki dost musiqiçi uşaqlara dəstək məqsədi ilə 5 dekabr tarixində Müslüm Maqomayev adına Azərbaycan Dövlət Akademik Filarmoniyası səhnəsində bir araya gəldilər. Beynəlxalq yarışmalar laureatı, uşaq yaşlarından görmə qabiliyyətini itirməsinə baxmayaraq Macarıstanın tanınmış pianoçusu olan Tamaş Erdi və Azərbaycanın Əməkdar artisti, Azərbaycan Dövlət Opera və Balet Teatrının baş dirijoru Əyyub Quliyev rəhbərlik etdiyi teatrın simfonik orkestri ilə birlikdə hər kəsə unudulmaz klassik musiqi axşamı bəxş etdilər.
Uşaqlar və böyüklər, Azərbaycanda fəaliyyət göstərən diplomatik korpusların nümayəndələri, ailə üzvləri və Azərbaycanın tanınmış incəsənət, elm, təhsil nümayəndələri, iş adamları, klassik musiqi sevənlər və xeyriyyəçilər, Filarmoniyada canlı dinləyən qonaqlar və evdə televizor qarşısında canlı izləyən tamaşaçılar – bu axşam hər kəsi bir araya topladı. İlk dəfə olaraq Dövlət Akademik Filarmoniyasında baş tutan konsert Mədəniyyət Telekanalının efirində canlı olaraq yayımlanırdı.
Konsert Macarıstanın Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Viktor Sederkenyi, Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirinin birinci müavini Firudin Qurbanovun və “Nargis” Fondunun nümayəndəsi Nərmin Məmmədovanın açılış nitqləri ilə başladı. Daha sonra dünya və Azərbaycan klassik musiqi inciləri bir saat davam edən konsert boyunca musiqiçilər tərəfindən səsləndirildi.
Konsertdən öncə və sonra Filarmoniyanın foyesində xeyriyyə yarmarkası təşkil olundu. Yarmarkada “HOMS” (Diplomatik korpuslar başçılarının həyat yoldaşları təşkilatı) xüsusi olaraq hazırladığı şirniyyatlar, Macarıstandan özəl olaraq gətirilmiş təamlar, həmçinin uşaqlar tərəfindən düzəldilmiş əl işləri tədbirin xeyriyyə məqsədlərinə dəstək olaraq satışa çıxarıldı.
Tədbirin əsas qonaqları olan Uşaq Sığınacağı – Reinteqrasiya Mərkəzi, 5 nömrəli Respublika Xüsusi İnternat Məktəbi, Məktəb nəzdində fəaliyyət göstərən 38 saylı musiqi məktəbinin uşaqları və müəllim kollektivi konsertin ön sıralarında yer aldılar.
Tədbirdən əldə olunan gəlir 7 000 AZN təşkil etdi və yaxın günlərdə yuxarıda qeyd olunan müəssələrin uşaqlarının ehtiyaclarının qarşılanmasına istifadə olunacaq.

Пятого декабря в Баку состоялся благотворительный мультикультурный проект, организованный посольством Венгрии в Азербайджане совместно с Фондом Nargis и состоящий из двух частей: концерта и ярмарки. В тот вечер две братские страны и два давних друга-музыканта объединились на сцене Азербайджанской государственной филармонии им. Муслима Магомаева. Лауреат международных конкурсов, известный венгерский пианист Тамаш Эрди, потерявший зрение еще в раннем возрасте, совместно с Симфоническим оркестром Азербайджанского государственного академического театра оперы и балета под руководством главного дирижера театра, Заслуженного артиста Азербайджана Эйюба Кулиева подарили зрителям незабываемый вечер классической музыки.
Дети и взрослые, представители дипломатических корпусов в Азербайджане вместе с членами семьи и видные деятели искусства, науки и образования Азербайджана, филантропы и ценители классической музыки, зрители, посетившие мероприятие, а также телезрители – этот вечер сумел сплотить всех. Впервые концерт, проводимый в Академической филармонии, транслировался в прямом эфире телеканала Mədəniyyət.
Мероприятие началось с приветственной речи чрезвычайного и полномочного посла Венгрии в Азербайджане Виктора Седеркени, первого заместителя министра образования Азербайджана Фирудина Гурбанова и представителя фонда Nargis Нармин Мамедовой. Затем прозвучали жемчужины классической музыки.
Помимо концерта в фойе Филармонии была организована небольшая благотворительная ярмарка. На продажу были выставлены сладости, приготовленные членами HOMS (Организация супруг руководителей дипломатических миссий), различные венгерские лакомства и поделки, сделанные руками детишек.
Почетными гостями мероприятия стали дети и преподаватели Детского приюта и центра реинтеграции при Союзе детей Азербайджана, Республиканской специальной школы-интерната № 5 и действующей при ней музыкальной школы № 38 для слепых и слабовидящих детей.
Рады сообщить, что собранная с мероприятия сумма составила 7000 манат и в скором времени будет направлена на покрытие нужд вышеупомянутых учреждений.