Bakıda Macarıstanın Azərbaycandakı səfirliyi və “Nargis” Fondunun birgə təşkilatçılığı ilə möhtəşəm multikultural xeyriyyə konserti və yarmarkası keçirilib. İki dost ölkə və iki dost musiqiçi uşaqlara dəstək məqsədi ilə 5 dekabr tarixində Müslüm Maqomayev adına Azərbaycan Dövlət Akademik Filarmoniyası səhnəsində bir araya gəldilər. Beynəlxalq yarışmalar laureatı, uşaq yaşlarından görmə qabiliyyətini itirməsinə baxmayaraq Macarıstanın tanınmış pianoçusu olan Tamaş Erdi və Azərbaycanın Əməkdar artisti, Azərbaycan Dövlət Opera və Balet Teatrının baş dirijoru Əyyub Quliyev rəhbərlik etdiyi teatrın simfonik orkestri ilə birlikdə hər kəsə unudulmaz klassik musiqi axşamı bəxş etdilər.
Uşaqlar və böyüklər, Azərbaycanda fəaliyyət göstərən diplomatik korpusların nümayəndələri, ailə üzvləri və Azərbaycanın tanınmış incəsənət, elm, təhsil nümayəndələri, iş adamları, klassik musiqi sevənlər və xeyriyyəçilər, Filarmoniyada canlı dinləyən qonaqlar və evdə televizor qarşısında canlı izləyən tamaşaçılar – bu axşam hər kəsi bir araya topladı. İlk dəfə olaraq Dövlət Akademik Filarmoniyasında baş tutan konsert Mədəniyyət Telekanalının efirində canlı olaraq yayımlanırdı.
Konsert Macarıstanın Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Viktor Sederkenyi, Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirinin birinci müavini Firudin Qurbanovun və “Nargis” Fondunun nümayəndəsi Nərmin Məmmədovanın açılış nitqləri ilə başladı. Daha sonra dünya və Azərbaycan klassik musiqi inciləri bir saat davam edən konsert boyunca musiqiçilər tərəfindən səsləndirildi.
Konsertdən öncə və sonra Filarmoniyanın foyesində xeyriyyə yarmarkası təşkil olundu. Yarmarkada “HOMS” (Diplomatik korpuslar başçılarının həyat yoldaşları təşkilatı) xüsusi olaraq hazırladığı şirniyyatlar, Macarıstandan özəl olaraq gətirilmiş təamlar, həmçinin uşaqlar tərəfindən düzəldilmiş əl işləri tədbirin xeyriyyə məqsədlərinə dəstək olaraq satışa çıxarıldı.
Tədbirin əsas qonaqları olan Uşaq Sığınacağı – Reinteqrasiya Mərkəzi, 5 nömrəli Respublika Xüsusi İnternat Məktəbi, Məktəb nəzdində fəaliyyət göstərən 38 saylı musiqi məktəbinin uşaqları və müəllim kollektivi konsertin ön sıralarında yer aldılar.
Tədbirdən əldə olunan gəlir 7 000 AZN təşkil etdi və yaxın günlərdə yuxarıda qeyd olunan müəssələrin uşaqlarının ehtiyaclarının qarşılanmasına istifadə olunacaq.

Erdi Tamas in Baku: project results
The grand multicultural project comprising charity concert and fair was organized by the Embassy of Hungary in Azerbaijan and the “Nargis” Fund on 5 December. That evening two fraternal countries and two long-time friends united on the stage of the Azerbaijan State Philharmonic Hall. Laureate of international competitions, the famous Hungarian pianist Tamas Erdi, who lost his sight at an early age, together with the Symphony Orchestra of the Azerbaijan State Academic Opera and Ballet Theater, under the direction of the theater’s chief conductor, Honored Artist of Azerbaijan Ayyub Guliyev, presented an unforgettable evening of classical music to the audience.
This evening managed to unite everyone: children and adults, representatives of diplomatic corps in Azerbaijan, together with the family members and prominent figures of art, science and education of Azerbaijan, philanthropists and connoisseurs of classical music, spectators who attended the event, as well as TV viewers. For the first time a concert that has been held at the Academic Philharmonic Hall was broadcasted live on the “Mədəniyyət” television channel.
The event began with introductory speeches made by the Ambassador extraordinary and plenipotentiary of Hungary to Azerbaijan Viktor Sederkene, the Deputy Minister of Education of Azerbaijan Firudin Gurbanov and the representative of the “Nargis” Fund Narmin Mammadova. Then the pearls of classical music were performed.
In addition to the musical part, a small charity fair was organized in the lobby of the Philharmonic Hall. Special sweets prepared by representatives of the HOMS organization (Heads of Missions Spouses), various Hungarian delicacies and handicrafts made by children from the shelter were presented on the fair.
The honorary guests of the event were children and teachers of the Shelter and the Reintegration Center under the Union of Children of Azerbaijan, the Republican Special Boarding School No. 5 for blind and partially sighted children and the musical school No. 38 operating under it.
We are pleased to announce that the amount of 7,000 AZN raised from the event will be used to cover the needs of the aforementioned institutions.