XEYRİYYƏ KONSERTİ VƏ YARMARKA: YEKUN
2018-ci il 15 dekabr tarixində Macarıstanın Azərbaycandakı səfirliyi və Nargis jurnalı və fondunun birgə təşkil etdiyi xeyriyyə konserti və yarmarkası keçirildi.
Layihənin əsas məqsədi 5 nömrəli Respublika xüsusi internat məktəbinin gözdən əlil şagirdlərinə kömək etmək üçün vəsait toplamaq, xüsusilə də oxuma və yazmanı öyrənmələrinə yardım edən Brayl çap maşınının alınması idi.
Oxucularımızın, dostlarımızın və sponsorlarımızın səxavəti sayəsində yekun məbləğ 8500 AZN təşkil edərək gözləniləndən iki dəfə artıq oldu. Planlaşdırılan Brayl dəftərlərinin alınmasından sonra toplanan vəsait Braille printeri almaq üçün də kifayət etdi. Bu printerdə gözdən əlil və zəif görən uşaqlar üçün relyefli-nöqtəli kitab və dərsliklərin çap olunması mümkündür.
Index Braille AB İsveç istehsalçısına məxsus Everest-D modelinin birtərəfli və ikitərəfli çap, naqilsiz dəstəkləmə, səsli geribildirim və düz çap şrifti düymələri, Brayl şrifti və LED işıqlandırma funksiyası var.
Nargis jurnalı və fondunun nümayəndələrinin iştirakı ilə Macarıstan səfiri Brayl printerini 5 saylı Respublika xüsusi internat məktəbinin rəhbərliyinə təqdim etdi. Şagirdlər qonaqlara musiqili və rəqsli kiçik özfəaliyyət konserti təqdim etdilər.
Nargis Magazine və Macarıstanın Azərbaycandakı səfirliyi ilə birlikdə keçirdiyi xeyriyyə layihəsinə dəstək verən hər bir kəsə təşəkkür edirik!

Благотворительный концерт и ярмарка: итоги
15 декабря 2018 года состоялись благотворительный концерт и ярмарка, организованные журналом и фондом Nargis совместно с посольством Венгрии в Азербайджане.
Основной целью проекта был сбор средств для помощи Республиканской специальной школе-интернату номер 5 для детей с ограниченными возможностями здоровья, в частности для закупки специального оборудования Брайля, которое необходимо незрячим и слабо видящим детям для усвоения важных навыков чтения и письма.
Благодаря щедрости наших читателей, друзей и спонсоров итоговый сбор в два раза превысил ожидаемую сумму, составив 8500 AZN. После запланированной закупки тетрадей для письма по Брайлю собранных средств хватило также на приобретение принтера Брайля, на котором можно печатать книги и учебные пособия рельефно-точечным принтом для незрячих и слабо видящих детей.
Это модель Everest-D шведского производителя  Index Braille AB, с функциями одностороннего и двустороннего тиснения, беспроводной поддержкой, речевой обратной связью и клавишами с плоскопечатным шрифтом, шрифтом Брайля и светодиодной подсветкой.
Посол Венгрии в присутствии представителей журнала и фонда Nargis лично передал принтер Брайля руководству Республиканской специальной школы-интерната номер 5. Учащиеся представили своим гостям небольшой самодеятельный концерт с музыкой и танцами.
Благодарим всех, кто поддержал благотворительный проект Nargis Magazine и посольства Венгрии в Азербайджане!