Uşaqdan böyüyə, hər kəsin bir-birini gözəl anladığı inanılmaz bir universal dil var. Musiqi dili. Hətta bu dildə böyük bir avropalı insanın skripkası danışırsa və onu Azərbaycandan olan balaca qız və oğlanlar dinləyirsə belə. Bu konsert üçün iki görkəmli musiqiçi Budapeştdən heç vaxt olmadıqları Bakıya dörd saatlıq yol qət ediblər. 15 dekabr axşamı M.Maqomayev adına Dövlət Filarmoniyasında, mərkəzində 5 nömrəli internat məktəbinin şagirdləri olan səmimi bir gecə keçirildi. Onlar dünyanı bizim qədər yaxşı görmürlər, ya da heç görmürlər - amma musiqi hər kəsi birləşdirdi.
Feliks Layko öz parlaq, müəllif əsərlərini ifa etdi. Onun skripkası Macarıstan - şanlı musiqisi və rəqsi ilə tanınan macar ölkəsi haqqında danışdı. Əgər zalda idinizsə və azərbaycan motivlərini eşitdinizsə - yəqin ki, musiqiçinin yaradıcılığı ilə yaxından tanış olduğu əfsanəvi kamança ustası Habil Əliyevə dəyər verdiyini gördünüz.
Endre Hegedyuşun barmaqları isə pianonun ağ-qara klavişlərindən hər kəsin sevdiyi "Macarıstan rapsodiyası" və "Liberstraumun" sehrli səslərini çıxararaq fokus ardınca fokus göstərirdi. Və əlbəttə ki, Macarıstan klassik musiqi əsərlərinin sütunları olan Şopen və Bella Bartoksuz nə gecə?
Konsertdən öncə kiçik yarmarkada macarstan ədviyyatlarından, salyami və şokoladlardan zövq alınırdısa, daha sonra ləziz təamlardan dadmaq həzzi var idi. Qonaqlar köpüklənən şərab badəsi ilə (uşaqlar isə - qəlyanaltılarla dolu boşqablarla) köhnə dostlar kimi şirin söhbətdən doymadılar. Nargis komandası və Macarıstanın Azərbaycandakı səfirliyi öz vəzifələrini yerinə yetirdilər - bilet satışından və yarmarkadan toplanmış 8500 manat məbləğ zəif görənlər və gözdən əlillərin oxuma və yazmanı öyrənmələrinə yardım edən Brayl çap maşınının alınması üçün 5 nömrəli internat-məktəbinə köçürüldü. Şagirdlər isə yazılı mezeşkalaçi kökələrini hədiyyə aldılar - Macarıstanda bu kökələri adətən Milad bayramında bir-birinə hədiyyə edirlər. Xarici dövlətlərin səfirlərinin və Azərbaycandakı beynəlxalq nümayəndəliklərinin həyat yoldaşları toplanıb bu zəncəfilli kökələri şirin qlazurla bəzəyərək sevgilərini göstəriblər. Onlara məşhur Macarıstan şirniyyatçı Marianna Kadar təlim keçib.

There is an incredible, universal language, which everybody, young and old, understand equally well. It is the language of music. Even when the violin of European adult speaks this language, and little girls and boys in Azerbaijan listen. For this concert two major musicians came all this four hour way from Budapest to Baku, where they have never been before. And a very soulful event took place on the evening of December 15 in the The Magomayev Azerbaijan State Philharmonic Hall. In the center were children – pupils of boarding school No. 5. They may not see the world as well as we do, or do not see it at all – but music brought us all together.
Félix Lajkó played his bright compositions. His violin spoke about Hungary, the country of Magyars, famous with their music and dances. And if you were there and your ear caught Azerbaijani musical motives, then you heard it right – musician gave his tribute to the legendary kamancha player Qabil Aliyev, whose works he is familiar with very well.
Fingers of Endre Hegedűs were showing magic tricks one by one, taking out from under the black-white keyboard magical sounds of “Hungarian Rhapsody” and “Liebestraum” beloved by all. And of course, what a night would it be without Chopin and Béla Bartók – one of the fundamental pillars of Hungarian classic music?
And if prior to the concert there was a blissful smell of Hungarian spices, salami and chocolate at small fair, afterwards the taste triumphed. With a glass of sparkling wine (and children – with plates full of snacks) guests could not stop chatting like good old friends. Nargis team and Embassy of Hungary in Azerbaijan reached their goal – the sum of 8500 manats gathered from ticket sales and at a fair, was transferred to boarding school No. 5 for purchase of Braille device. With its help blind and poorly seeing children can learn to read and write. The students received ornated gingerbreads – Mézeskalács. As per tradition people in Hungary give them to each other for Christmas. Wives of ambassadors of the foreign states and international representatives in Azerbaijan poured out all their love in these gingerbreads, having gathered altogether to decorate gingerbread figures with sweet glaze. They were taught by the famous Hungarian confectioner Marianna Kadar.