ZADİ ÇA VƏ TAUS MAXAÇEVA YARAT-DA
Taus Maxaçevanın interaktiv multimedia instalyasiyalar sərgisi 12 iyul tarixində YARAT Müasir İncəsənət Məkanında açılacaq. Zəmanəmizin ən tələbatlı rəssamlarından biri olan Taus yaradıcılıq təcrübəsində performans, film, qida məhsulları və sair obyektləri istifadə edir. Bu dəfə o, sirk mövzusuna, xüsusilə də Bakı Dövlət Sirkinə müraciət etdi: sovet dövründə uşaqların və böyüklərin əsas əyləncə məkanı olan sirk öz həyatını yaşamağa davam edir, onun qapalı kiçik dünyasında öz qaydaları var, sirkin günbəzi altında isə hətta sərt siyasi rejim vaxtı belə azadlıq ruhu hökm sürüb. Burada ən cəsur ideyalar havada uçuşub, ifadəli jestlər bütün ideyaları sözdən daha yaxşı çatdıra bilib. Sirk mifinin bütün sirri və romantizmi elə buradan irəli gəlir.
Memar Mariya Serova, yazıçı Aleksandr Sneqiryov və geyim üzrə rəssam Panika Derevya ilə birgə əməkdaşlıq çərçivəsində hazırladığı fərdi sərgisini rəssam “Şarivari” adlandırıb. Necə ki, “Şarivari” nömrəsinin icrası zamanı müxtəlif janrların artistləri sirk arenasında çıxış edərək tamaşaçı rəğbəti uğrunda bir-biriləri ilə rəqabət aparır və bununla da gərginlik artır, eynilə Taus Mahaçevanın “sirkində” də eyni zamanda keçmiş və gələcək, reallıq və xəyal mövcuddur. Burada ən qeyri-adi, qəribə məxluqları görmək mümkündür: danışan at, gümüşü torlu milçək, süni ayı və s. Sirk arenasında, demək olar ki, tamaşaçı qarşısında insan və heyvanlardan “Babil qülləsi” ucalır. Layihə Azərbaycan Dövlət Arxivi tərəfindən təqdim edilən arxiv sənədlərinə, filmlərə və fotoşəkillərə əsaslanır. Rəssam Berberov ailəsini və onların məşhur şirini, Sovet İttifaqında məşhur Azərbaycan sirk gimnastlarını, Özbək klounu Əkram Yusupovu və kəndirbaz Taşkenbayevlər ailəsini yad edib. Sərgi zirək və bəzən istehzalı sosial-siyasi metaforalarla zəngindir. Moskvada yaşayan Dağıstanlı rəssam, uşaqlıq dövründə Sovet İttifaqının dağılmasının şahidi olan Taus Mahaçeva müasir dünyadakı obyektlərin sabitliyini təkrar-təkrar sınaqdan keçirməyə çalışır.
Kurator Suad Qarayeva-Malekidir. Sərgini 29 Sentyabr 2019-cu il tarixinə qədər çərşənbə axşamı – bazar günü arası YARAT Müasir İncəsənət Məkanında ziyarət etmək olar. Qalereya 12:00-dan 22:00-a qədər açıqdır. Giriş sərbəstdir.
Maqohalmi övladı və yaradılış sədası
Maqohalmi – meqalitik tikililər dövründə qədim dolmen sərdabələrdə yaşayan və insanları uğursuzluqdan qoruyan nəhəng ana tanrıdır. Əfsanəyə görə Koreyanın cənubunda onun dörd ya da iyirmi kilometr uzunluğunda ayaq izləri qalıb. Koreya-kanadalı rəssam Zadi Ça dünyanın yaradılış hekayəsinə nəhəng əcdadlar haqqında koreya mifləri prizmasından baxdı və bu hekayənin mərkəzində nəhəng ana tanrı Maqo yer aldı.
London Kral İncəsənət Kollecinin məzunu olan Zadi Ça müxtəlif mədəniyyətlərin öz identikliyi barədə məlumatların ötürülməsini müəyyən edən canlı performans, video, rəsm və parçalardan istifadə edir. O, müxtəlif hekayələri toplayır və onları yenidən öz yaratdığı fərdi vizual dildə təsvir edir. Beynəlxalq qalereyalarda və festivallarda iştirak edir, onun sərgiləri dünya miqyasında keçirilir.
YARAT Müasir İncəsənət Məkanında “Art Night” London müasir incəsənət festivalı (22 iyun), Qlazqoda (26 oktyabr – 16 dekabr) “Tramway” bədii qalereyası və Bekshilldə (1 fevral – 4 may 2020-ci il) “De La Warr Pavilion” ilə birgə əməkdaşlıq çərçivəsində Zadi Ça böyük yeni multimedia layihəsini təqdim edir. Rəssam dəniz mühitini naməlum metafora kimi istifadə etməklə cəlbedici dünya yaradıb, ilk dəfə “Art Night 2019” və 58-ci Venesiya Biennalesində istifadə edilmiş atmosfer işıqlandırılması, hərtərəfli səs sistemi, iriölçülü videoproyeksiyalar, heykəllər, kostyumlar və maskalar isə əfsanələrə başdöndürücü qərq olma effekti yaradır.
Sərginin kuratoru “Art Night”-ın bədii rəhbəri Helen Nisbet, proqramının kuratoru isə Anna Fexdir. Sərgi 12 iyul – 29 sentyabr 2019-cu il tarixinədək YARAT Müasir İncəsənət Mərkəzində keçiriləcək.

Zadie Xa and Taus Makhacheva at YARAT
Interactive multimedia installation by Taus Makhacheva will open in YARAT Contemporary Art Space on July 12. One of today's most demanded artists, Taus uses performances, movies, food and many other items in her artistic practice. This time she dedicated her work to the history of circus tradition and Baku National Circus in particular: being the main entertainment of children and adults in Soviet period, the circus kept living its life by its own rules, and even with a strict political regime the freedom spirit reigned under the circus dome. The most daring ideas floated around here, expressive gestures transferred the ideas better than any words, all mysteriousness and romanticism of the circus myth comes from here.
The exhibition prepared in collaboration with architect Maria Serova, writer Alexander Snegirev and costume designer Panika Derevya, was named “Charivari”. Just like during "charivari" performance actors of different genres act on the crowded circus arena all together, competing with each other for spectator’s attention, and the tension rises up, at circus of Taus Makhacheva the past and the future, reality and fiction exist at the same time. Here it is possible to see the most unusual creatures: a talking horse, a fly in a silver cape, synthetic bear and many other. Literally in front of the viewers' eyes the Babel tower from people and animals grows on the circus arena. The project was built on the archival documents, movies and photos provided by the State archive of Azerbaijan. The artist remembered the Berberovs family and their famous lion, popular in Soviet Union Azerbaijani circus gymnasts, the Uzbek clown Akram Yusupov and rope-walkers family the Tashkenbayevs. The show is full of witty and sometimes ironic socio-political metaphors. The Muscovite Taus Makhacheva with Dagestan origin, who saw the fall of the Soviet Union in her childhood checks stability of objects in the modern world again and again.
This exhibition is curated by Suad Garayeva-Maleki, it can be visited any day from Tuesday to Sunday till September 29, 2019 at YARAT Contemporary Art Space in Bayil. The gallery is open from 12:00 till 22:00, free entrance.
Child of Magohalmi and the Echos of Creation
Magohalmi is a giant fairy goddess, living in a megalithic construction, among ancient religious rocks dolmens and protecting people from misfortune. Legend has it that the traces of her whether four, or  twenty kilometers long feet still remained somewhere in the south of Korea. The Korean-Canadian artist Zadie Xa presents an original story of the creation of the universe inspired by Korean myths about giant ancestors, centered on the giant goddess Grandmother Mago.
Graduate of London's Royal College of Art, Zadie Xa uses live performance, video, painting and textiles to question how cultures inform us about their identities. She collects and retells personal stories in her own visual language. She participates at the international galleries and festivals, her exhibitions take place worldwide.
At YARAT Contemporary Art Space Zadie Xa announces a major new multimedia project created in collaboration with Art Night festival of modern art, London (22 June), Tramway gallery, Glasgow (26 October – 16 December) and De La Warr Pavilion, Bexhill (1 February – 4 May 2020). The artist created an exciting world using marine ecologies as metaphors for the unknown. The atmospheric lighting, surround-sound, large-scale video projections, sculptures, costumes and masks which could be seen at Art Night 2019 and the 58th Venice Biennale, create dizzying effect of full immersion.
This exhibition is curated by Helen Nisbet, artistic Director of Art Night. The performance programme is curated by Anna Fech.  The exposition will open on July 12 at YARAT Contemporary Art Centre, Bayil. It can be visited till September 29, 2019.