ZADİ ÇA VƏ TAUS MAXAÇEVA YARAT-DA
Taus Maxaçevanın interaktiv multimedia instalyasiyalar sərgisi 12 iyul tarixində YARAT Müasir İncəsənət Məkanında açılacaq. Zəmanəmizin ən tələbatlı rəssamlarından biri olan Taus yaradıcılıq təcrübəsində performans, film, qida məhsulları və sair obyektləri istifadə edir. Bu dəfə o, sirk mövzusuna, xüsusilə də Bakı Dövlət Sirkinə müraciət etdi: sovet dövründə uşaqların və böyüklərin əsas əyləncə məkanı olan sirk öz həyatını yaşamağa davam edir, onun qapalı kiçik dünyasında öz qaydaları var, sirkin günbəzi altında isə hətta sərt siyasi rejim vaxtı belə azadlıq ruhu hökm sürüb. Burada ən cəsur ideyalar havada uçuşub, ifadəli jestlər bütün ideyaları sözdən daha yaxşı çatdıra bilib. Sirk mifinin bütün sirri və romantizmi elə buradan irəli gəlir.
Memar Mariya Serova, yazıçı Aleksandr Sneqiryov və geyim üzrə rəssam Panika Derevya ilə birgə əməkdaşlıq çərçivəsində hazırladığı fərdi sərgisini rəssam “Şarivari” adlandırıb. Necə ki, “Şarivari” nömrəsinin icrası zamanı müxtəlif janrların artistləri sirk arenasında çıxış edərək tamaşaçı rəğbəti uğrunda bir-biriləri ilə rəqabət aparır və bununla da gərginlik artır, eynilə Taus Mahaçevanın “sirkində” də eyni zamanda keçmiş və gələcək, reallıq və xəyal mövcuddur. Burada ən qeyri-adi, qəribə məxluqları görmək mümkündür: danışan at, gümüşü torlu milçək, süni ayı və s. Sirk arenasında, demək olar ki, tamaşaçı qarşısında insan və heyvanlardan “Babil qülləsi” ucalır. Layihə Azərbaycan Dövlət Arxivi tərəfindən təqdim edilən arxiv sənədlərinə, filmlərə və fotoşəkillərə əsaslanır. Rəssam Berberov ailəsini və onların məşhur şirini, Sovet İttifaqında məşhur Azərbaycan sirk gimnastlarını, Özbək klounu Əkram Yusupovu və kəndirbaz Taşkenbayevlər ailəsini yad edib. Sərgi zirək və bəzən istehzalı sosial-siyasi metaforalarla zəngindir. Moskvada yaşayan Dağıstanlı rəssam, uşaqlıq dövründə Sovet İttifaqının dağılmasının şahidi olan Taus Mahaçeva müasir dünyadakı obyektlərin sabitliyini təkrar-təkrar sınaqdan keçirməyə çalışır.
Kurator Suad Qarayeva-Malekidir. Sərgini 29 Sentyabr 2019-cu il tarixinə qədər çərşənbə axşamı – bazar günü arası YARAT Müasir İncəsənət Məkanında ziyarət etmək olar. Qalereya 12:00-dan 22:00-a qədər açıqdır. Giriş sərbəstdir.
Maqohalmi övladı və yaradılış sədası
Maqohalmi – meqalitik tikililər dövründə qədim dolmen sərdabələrdə yaşayan və insanları uğursuzluqdan qoruyan nəhəng ana tanrıdır. Əfsanəyə görə Koreyanın cənubunda onun dörd ya da iyirmi kilometr uzunluğunda ayaq izləri qalıb. Koreya-kanadalı rəssam Zadi Ça dünyanın yaradılış hekayəsinə nəhəng əcdadlar haqqında koreya mifləri prizmasından baxdı və bu hekayənin mərkəzində nəhəng ana tanrı Maqo yer aldı.
London Kral İncəsənət Kollecinin məzunu olan Zadi Ça müxtəlif mədəniyyətlərin öz identikliyi barədə məlumatların ötürülməsini müəyyən edən canlı performans, video, rəsm və parçalardan istifadə edir. O, müxtəlif hekayələri toplayır və onları yenidən öz yaratdığı fərdi vizual dildə təsvir edir. Beynəlxalq qalereyalarda və festivallarda iştirak edir, onun sərgiləri dünya miqyasında keçirilir.
YARAT Müasir İncəsənət Məkanında “Art Night” London müasir incəsənət festivalı (22 iyun), Qlazqoda (26 oktyabr – 16 dekabr) “Tramway” bədii qalereyası və Bekshilldə (1 fevral – 4 may 2020-ci il) “De La Warr Pavilion” ilə birgə əməkdaşlıq çərçivəsində Zadi Ça böyük yeni multimedia layihəsini təqdim edir. Rəssam dəniz mühitini naməlum metafora kimi istifadə etməklə cəlbedici dünya yaradıb, ilk dəfə “Art Night 2019” və 58-ci Venesiya Biennalesində istifadə edilmiş atmosfer işıqlandırılması, hərtərəfli səs sistemi, iriölçülü videoproyeksiyalar, heykəllər, kostyumlar və maskalar isə əfsanələrə başdöndürücü qərq olma effekti yaradır.
Sərginin kuratoru “Art Night”-ın bədii rəhbəri Helen Nisbet, proqramının kuratoru isə Anna Fexdir. Sərgi 12 iyul – 29 sentyabr 2019-cu il tarixinədək YARAT Müasir İncəsənət Mərkəzində keçiriləcək.

Зади Ча и Таус Махачева в YARAT
Интерактивная мультимедийная инсталляция Таус Махачевой откроется в Пространстве современного искусства YARAT 12 июля. Одна из самых востребованных художниц современности, Таус в своей творческой практике задействует перформансы, фильмы, продукты питания и многое другое. На этот раз она обратилась к теме цирка, в частности Бакинского государственного цирка: будучи главным развлечением детей и взрослых в советское время, цирк продолжал жить своей жизнью, в его замкнутом мирке действовали собственные правила, а под цирковым куполом даже при жестком политическом режиме царил дух свободы. Здесь витали самые смелые идеи, выразительные жесты передавали идеи лучше всяких слов, отсюда вся загадочность и романтика циркового мифа.
Свою выставку, подготовленную в сотрудничестве с архитектором Марией Серовой, писателем Александром Снегиревым и дизайнером по костюмам Паникой Деревья, художница назвала «Шаривари». Подобно тому, как во время исполнения номера «шаривари» артисты разных жанров одновременно выступают на переполненной цирковой арене, соревнуясь друг с другом за зрительское внимание, и напряжение нарастает, так и в цирке Таус Махачевой одновременно присутствуют прошлое и будущее, реальность и вымысел. Здесь можно увидеть самых необычных существ: говорящую лошадь, муху в серебристом плаще, искусственного медведя и многое другое. Буквально на глазах у зрителя на цирковой арене выстраивается вавилонская башня из людей и животных. В основу проекта легли архивные документы, фильмы и фотографии, предоставленные Государственным архивом Азербайджана. Художница вспомнила семью Берберовых и их знаменитого льва, известных в Советском Союзе азербайджанских цирковых гимнастов, узбекского клоуна Акрама Юсупова и семью канатоходцев Ташкенбаевых. Представление полно остроумных и порой ироничных социально-политических метафор. Москвичка дагестанского происхождения, заставшая в детстве распад Советского Союза, Таус Махачева снова и снова проверяет устойчивость объектов в современном мире.
Выставку курирует Суад Гараева-Малеки, ее можно посетить в любой день со вторника по воскресенье до 29 сентября 2019 года в Пространстве современного искусства YARAT на Баилово. Галерея открыта с 12:00 до 22:00, вход свободный.
Дитя Магохальми и отзвуки творения
Магохальми – фея-великанша, жившая в мегалитическом сооружении, среди древних культовых камней дольменов, и защищавшая людей от несчастий. Предание гласит, что где-то на юге Кореи сохранились следы ее ног длиной то ли в четыре, то ли в двадцать километров. Корейско-канадская художница Зади Ча взглянула на историю сотворения мира сквозь призму корейских мифов о великанах-праотцах, и гигантская бабушка Маго оказалась в центре этой истории.
Выпускница Королевского колледжа искусств в Лондоне, Зади Ча использует живое выступление, видео, живопись и текстиль, чтобы задавать вопросы о том, как культуры передают информацию о своей идентичности. Она собирает и пересказывает личные истории на собственном визуальном языке. Она участвует в международных галереях и фестивалях, ее выставки проходят по всему миру.
В Центре современного искусства YARAT Зади Ча представляет новый крупный мультимедийный проект, созданный в сотрудничестве с лондонским фестивалем современного искусства Art Night (22 июня), художественной галереей Tramway в Глазго (26 октября – 16 декабря) и павильоном Де-ла-Варр в Бексхилле (1 февраля – 4 мая 2020 года). Художница создала захватывающий мир, в котором морская стихия выступает в качестве метафоры неизведанного, а атмосференое освещение, объемный звук, масштабные видеопроекции, скульптуры, костюмы и маски, которые ранее можно было увидеть на Art Night 2019 и 58-й Венецианской биеннале, создают головокружительный эффект полного погружения.
Выставку курирует художественный руководитель Art Night Хелен Нисбет, программу курирует Анна Фех. Экспозиция откроется 12 июля в Пространстве современного искусства YARAT на Баилово, увидеть ее можно до 29 сентября 2019 года.