Beşqat dünya çempionu. Məhz o, «Formula-1» tarixində mininci yarışın qalibi olmuşdu. Bu il Lyuis Hemilton mövsümün altı Qran-prisində dörd qalibiyyət əldə edib, iki dəfə isə ikinci olaraq finişə çatıb. Formula-1 tarixində ən yaxşı pilotlardan biridir, bu yarış növündə ilk və hələ ki, yeganə qaradərili idmançıdır. Hələ on yaşında ikən gələcək komandasının rəhbərinə onun heyətində çıxış edəcəyini bildirmişdi və buna nail oldu, üstəlik o dönəmdə Formula-1 tarixində ən gənc pilot olaraq. Mercedes komandasının pilotu, ötən il Bakıda keçirilən yarışların qalibi Britaniyalı avto yarışçı Lyuis Hemilton bu il Birincilik palmasını komanda yoldaşı Finlandiyalı Valtteri Bottasa ötürərək ikinci oldu. Formula-1 SOCAR Azerbaijan Qran-Prisininin birinci girişinə daxil olan kimi Luis Hemilton suallarımızı məmnuniyyətlə cavablandırdı.
Formula-1 yarışında inanılmaz karyeraya sahibsiniz. Uğurunuz nə ilə ölçülür – istedadınız, səyləriniz, texnologiyalarınızla? Ümumiyyətlə, Formula-1 yarışında sizin şəxsi uğur formulanız nədir?
Düşünürəm ki, bütün bu faktorların hər biri ilə. Şəxsən məndə hər şey lap uşaqlıqdan başlayıb: mənim bir arzum var idi və atam bu arzunu gerçəkləşdirmək üçün çox şey edib. Elə vaxt olurdu ki, mən yarışla məşğul olum deyə o, dörd işdə çalışırdı... Çempionatda ilk qalibiyyətimdən sonra gələcək komandamın rəhbəri Ron Dennislə tanış olmaqda da bəxtim gətirmişdi. O, mənə peşəkarcasına inkişaf etmək üçün fürsət yaratdı. Mən öz üzərimdə çox çalışmışam. Peşəkar avto yarışçı olmaq çox uzun prosesdir, burada qərarlı olmaq, məqsədə yönəlmək, çətinliklərə sinə gərmək çox vacibdir. Üstəlik, məndən əvvəl avto yarışlarda nəinki qaradərili qalib, heç pilot belə olmayıb. Odur ki, mən birlikdə böyüdüyüm və məktəbə getdiyim uşaqlara nümunə olaraq qeyri-adi, unikal bir idmanla məşğul olurdum.
Yeri gəlmişkən, fərqlilikdən danışaq. Siz Formula-1 yarışında ilk və hələ ki, yeganə qaradərili çempionsunuz. 2007-ci ildə keçirilən çempionatda siz başqalarından fərqləndiyinizi və sizin qəhrəmanlar siyahınızda Nelson Mandela və Martın Lüter Kinqin yer aldığını bildirmişdiniz. Sizin qaradərili olmağınız sizi idman nailiyyətlərinə motivasiya edirdimi, bu sizə güc verirmi?
Açığı, bu sükan arxasına oturduğumda ağlıma gələn şey deyil. Yarışlarda iştirak etdiyimdə yalnız qalibiyyət haqqında düşünürəm. Mənə elə gəlir ki, unikallıq çox vacibdir, amma müstəsna olmaq mənasında deyil, çünki hər kəs özünə görə unikaldır. Əsas öz individuallığını, digərlərindən fərqli olduğunu dərk edib, qəbul etməkdir, bizi xüsusi edən elə budur. Mənim qaradərili olmağım isə bəzi məqamlara bir qədər fərqli bucaqlardan baxmağa vadar etdi. Öz üzərimdə daha çox işləməli, daha çox çalışmalı oldum, əks təqdirdə heç bir şey alınmazdı.
Deməli, avto yarış ilə məşğul ola bilməyi atanıza borclusunuz. Bəs müəllimləriniz kimlər idi? Və sizin təşəkkülünüzdə kim əsas rol oynayıb?
Həqiqətən, idmanda əldə etdiyim nailiyyətlərə görə atama borcluyam. Bundan başqa uşaqlıqdan mənim müəllimim Ron Dennis olub. Mənə ilham verən isə məsələn, ən sevdiyim avto yarışçı Ayrton Senna kimi dahi pilot olub. Beş yaşından mən onun kimi bir pilot olmaq arzusunda olmuşam. Bir çox uşaqların bənzər hekayələri var: futbola baxıb Neymar və ya Kriştiano Ronaldo kimi futbolçu olmağı arzulayıblar. Mən isə avto yarışlara baxırdım və Ayrton Senna kimi pilot olmaq istəyirdim!
2008-ci ildə keçirilən Formula-1 yarışının altmış ikinci mövsümü yəqin ki, sizin karyeranız üçün ən dramatik mövsüm oldu: demək olar ki, son anda bu yarışda qalib oldunuz və bununla da, ən gənc çempion kimi adınızı F-1 tarixinə yazdırdınız. Belə inanılmaz nəticəni necə əldə edə bildiniz? Möcüzələrə, uğura inanırsınız, yoxsa hesab edirsiniz ki, hər şey bizdən asılıdır?
Bəli, möcüzələrə inanıram. Ətrafımızda hər gün cürbəcür möcüzələr baş verir. Uşağın dünyaya gəlməsi – özü özlüyündə bir möcüzədir, sağlam uşağın dünyaya gəlməsi də bir möcüzədir. Mənim qardaşım əlil olaraq doğulub, amma indi avto yarışlarda iştirak edir. Bu bir möcüzədir, hərçənd həkimlər demişdi ki, bacarmayacaq! Mən bəxtə o qədər də inanmıram, bu sözləri çox vaxt səbəbli ya da səbəbsiz istifadə edirlər. Öz xətalarının səbəbini araşdırmaq və üzərlərinə məsuliyyət almaq yerinə, səhvlərini ört-basdır edib bəxtin üstünə yıxılar. Ya da əksinə, bəxti gətirib deməklə birinin əməyi ilə əldə etyini alçaldırlar. Şəxsən mən belə şeylərə inanmıram. Düşünürəm ki, çox şeydə öz uğurumuzu özümüz yaradırıq, halbuki bizim idarə edə bilmədiyimiz hadisə də baş verə bilər. Amma mən buna uğur və ya uğursuzluq kimi baxmıram. 2007-ci ildə keçirilən çempionatda uduzdum, amma mən hesab etmirəm ki, mənim bəxtim gətirmədi. Bu məğlubiyyətdən çox şey öyrəndim və artıq sonrakı ildə mövsümün əvvəlindən lider idim, nəticədə də qalib gəldim. O zaman bir çox faktor mənim əleyhimə idi. Çempionatda qalib gəlmək üçün mövsümün sonunda mən heç olmasa beşinci olaraq finişə çatmalı idim, ancaq tərslikdən son döngədən öncə altıncı oldum. Bütün iradəmi toplamağa məcbur oldum. O anda yağış yağırdı, digər komandanın yarışçısı səhv etdi və geri qaldı, biz də bu komandanı keçərək qalib gəldik. Nəticədə finişə beşinci çatdım. Düşünürəm ki, Kainat bizim bilmədiyimiz naməlum qanunlara görə inkişaf edir və mən o zaman qalib olmalı idim. Yeri gəlmişkən, iki həftə keçdikdən sonra Barak Obama ABŞ tarixində ilk qaradərili prezident seçildi. Bu inanılmaz hadisələr zənciri idi!
Bakıda keçirilən Formula-1 yarışının infrastrukturu barədə nə deyə bilərsiniz? Bakı və yarışların keçirildiyi digər şəhərlər arasında nə kimi fərqlər var? Bakı trası haqqında sizin peşakar düşüncəniz nədir: ondan nə gözlənilir və nədən ehtiyat etmək lazımdır?
Yarışlardan əvvəl Bakı haqqında o qədər də məlumatım yox idi, hətta Azərbaycanı xəritədə tapmalı oldum. Məktəbdə coğrafiya dərslərində bizə bu ölkə haqqında heç bir şey deməmişdilər. Bakıda tras bizim elə o an xoşumuza gəldi. Əlbəttə, şəhər seqmenti həmişə çətinliklər törədir, çünki şəhər küçələrində yarışlarda asanlıqla səhv etmək mümkündür. Bakıda küçələr düzdür, infrastruktur möhtəşəmdir! Təşkilatçılar yarışın keçirilməsi və eyni zamanda şəhər infrastrukturunun fəaliyyətini pozmamaq üçün çox böyük işlər görüb. Yarışların keçirilməsində ən yaxşı şəhər Sinqapur hesab olunur, lakin Bakı da onunla müqayisə edilə biləcək nəticələr əldə edib. Bundan əlavə, Formula-1 yarışlarının Bakı seqmentini ən baxımlı hesab etmək olar: burada keçirilən üç il ərzində trasda iki yüz ötmə olub. Heç bilmirəm bu necə alındı, digər şəhərlərdə belə fenomenlər olmayıb! Məsələn Monakoda keçirilən yarış bu qədər baxımlı deyildi, orada son on ildə yəqin ki, beş-altı ötmə olub. Bakıda isə – sadəcə üç il ərzində iki yüz ötmə! Düşünürəm ki, yarışların baxımlılığı artacaq. Publikanın cəlb olunması üçün bu cür yarışların sayını artırmaq lazımdır. Şəxsən mən Bakı yarış seqmentində yaxşı nəticələr göstərməmişəm: sadəcə bir dəfə – keçən il qalib olmuşam. Odur ki, indi mənim məqsədim – gələn il üçün trası daha ətraflı öyrənmək və boliddən mümkün olanı əldə etməkdir!

Five-time world champion, he was the winner of the thousandth race in the history of Formula 1. This year, Lewis Hamilton scored four wins in the six Grand Prix that had already taken place, and he finished second twice. He is one of the best pilots of Formula 1 in its entire history, the first – and so far the only – black athlete in this kind of racing. As a ten-year-old boy, he told the boss of his future team that he would play in its line-up, and achieved his goal, becoming also the youngest pilot at that time in the history of Formula 1. British race car driver Lewis Hamilton, the pilot of the Mercedes team, the winner of last year’s races in Baku, was the second this year, giving the palm to his teammate Finn Valtteri Bottas. Immediately after the qualifying race of Formula 1 at the Grand Prix of Socar Azerbaijan-2019, Lewis Hamilton willingly answered our questions.
You have made an incredible career in Formula 1. What determines your success – talent, diligence, technology? And anyway, what is your personal formula for success in Formula 1?
I think the answer is a combination of all these factors. Personally, I started it all in my childhood: I had a dream, and my father did a lot to achieve it. There was a time when he had to work four jobs so that I could engage in auto racing... I was lucky that after my first victory in the championship I met Ron Dennis, the head of my future team. He gave me opportunities for professional growth and development. I worked a lot on myself. The professional development of a race car driver is a long process, here you need determination, focus on the goal, readiness to overcome difficulties... In addition, before me in the car race there were no dark-skinned not only winners, but even just pilots. So I was doing something unusual, unique, thus setting an example for the guys with whom I grew up and went to school, but who never thought to engage in motor sports.
By the way, let's talk about the differences. You are the first and so far the only black Formula 1 champion. In the 2007 championship, you mentioned that you are different from others and that Nelson Mandela and Martin Luther King are among your heroes. Did your background motivate your sports achievements, did it give you any strength?
Frankly, this is not exactly what comes to my mind when I sit behind the wheel. When I race, I think only about winning. It seems to me that uniqueness is very important, but not in the sense of exclusivity, because each is unique in its own way. It is important to understand and accept our individuality, our difference from others, and what makes us special. Well, my background allowed me to see things from a slightly different angle. I had to work more on myself, try harder than others, otherwise I would have failed.
This means that you owe your father the opportunity to engage in motor racing. And who were your mentors? And who else played a role in your formation?
Indeed, in terms of my achievements in sports, my father is the main person in my life. In addition, my mentor since childhood was Ron Dennis. And I was inspired by examples of great racing pilots, for example, Ayrton Senna is my favorite race car driver. From the age of five I dreamed of ever becoming such a pilot like him. Many children have similar stories: someone watches football and dreams to be like Neymar or Cristiano Ronaldo. And I watched auto racing and wanted to be like Ayrton Senna!
The sixty-second Formula 1 season in 2008 was probably the most dramatic in your career: you literally won it at the last moment and became the youngest champion in the history of F-1. How did you manage to achieve such an incredible result? Do you believe in miracles, in luck, or do you think that everything depends on us?
Do I believe in miracles? Yes, I do. A lot of miracles happen around us every day. The birth of a child is a miracle in itself, the birth of a healthy child too. My brother was born disabled, and now he participates in car racing. It is a miracle that he walks, although the doctors said that he could not! I do not really believe in luck and bad luck, these words are often used for no reason. Bad luck is cited to justify its own failures, instead of sorting out the reasons and taking responsibility. Conversely, speaking of someone's luck, usually thereby diminishing the merits of the man himself. Personally, I do not believe in such things. I believe that in many ways we ourselves create our own luck, although something can happen that is completely beyond our control. But I do not see it as luck or failure. I lost the 2007 championship year, but do not think that I was not lucky. I took a lot out of this defeat and already next year I was in the lead from the very beginning of the season and eventually won. At that time, many factors were playing against me. At the end of the season I had to finish at least fifth in order to win the championship, but, unfortunately, before the last race I was the sixth. I had to gather all my will into a fist. At that moment it began to rain, the driver of the other team made a mistake and fell behind, and we won, overtaking that team. In the end, I still came fifth. I think the Universe is developing according to laws that are still unknown to us, and I was destined to win then. By the way, two weeks later, Barack Obama was elected president – the first black president in US history. It was an amazing chain of events!
What can you say about the infrastructure of Formula 1 racing in Baku? What are the differences between Baku and other cities where races take place? What is your professional opinion about the Baku highway: what can we expect from it and what to fear?
Before participating in the races, I did not know much about Baku, I even had to look for Azerbaijan on the map. In the past, when people of my generation were in school, they did not tell us about this country in geography lessons. In Baku, we immediately liked the track. Of course, the urban racing segment is always fraught with difficulties; it is easy to make a mistake in racing on city streets. In Baku, the streets are smooth, the infrastructure is just incredible! The organizers have done a great job to ensure the holding of competitions and at the same time not to disrupt the functioning of the urban infrastructure. Singapore is considered one of the best cities in terms of organizing races, but Baku has achieved comparable organizational results. Moreover, the Baku segment of Formula 1 racing can be called the most spectacular: over the past three years, more than two hundred overtakings occurred on the track. I do not even know how it happened, there were no such phenomena in other places! For example, the race in Monaco is far from being so spectacular, over the past ten years there was probably five hundred overtaking. And in Baku there were two hundred, and in just three years! I think the entertainment competition will increase. Need more such spectacular championships to attract the public. Personally, I didn’t show the best results in the Baku racing segment: I won here only once – last year. So now my task is to thoroughly examine the route and squeeze everything out of the car by the next time.