Coca-Cola və tərəfdaşları Xəzər sahillərini təmizlədilər
Sentyabrın 21-də Beynəlxalq sahilyanı təmizlik günündə “Xəzəri qoruyaq!” adlı genişmiqyaslı ekoloji aksiya çərçivəsində Buzovna qəsəbəsinin çimərliyi tullantılardan təmizlənib. Aksiyada ölkənin nüfuzlu şirkətləri, dövlət qurumları, müxtəlif təşkilat və yüzlərlə könüllülər iştirak edib.
Aksiya “Coca-Cola”, “Bakcell”, “PAŞA Bank” şirkətlərinin, Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin, ASAN Könüllülük Məktəbinin təşkilatçılığı, həmçinin Azərbaycan Respublikasının Dövlət Reklam Agentliyinin, ABŞ-ın və Avropa İttifaqına üzv ölkələrin səfirliklərinin dəstəyi ilə keçirilib. Nargis jurnalının əməkdaşları da tədbirdə fəal iştirak etdilər.
Aksiya çərçivəsində 700-dən çox insan sahilyanı ərazini 3 tonadək tullantıdan təmizləyib. 1815 kiloqram qida qalıqları, tikinti materialları və şüşə, 211 kiloqram plastmas, 30 kiloqram karton və kağız, 15 kiloqram sellofan torba toplanılıb.
Bütün aksiya iştirakçıları təşkilatçılar tərəfindən nəqliyyat, idman köynəkləri, sərinləşdirici içkilər və qida, həmçinin təmizlik üçün lazımi ləvazimatlarla təmin edilib. Toplanan tullantı qismən emala göndərilib, qalan hissəsi isə Balaxanı poliqonuna göndərilib.
Qeyd edək ki, dünyanın bir çox ölkəsi hər il sentyabrın 21-i Beynəlxalq Sahilyanı təmizlik günü kimi qeyd edir və bu sahillərinin tullantılardan təmizlənməsinə yönələn ən irimiqyaslı könüllü hərəkatıdır. Azərbaycan bu beynəlxalq ekoloji aksiyada artıq 9 ildir ki, iştirak edir. Artıq 9 ildir ki, Coca-Cola çoxsaylı tərəfdaşlarımız ilə birlikdə Xəzər dənizinin sahillərini hər il çimərlik mövsümü bitdikdə məişət tullantılarından təmizləyərək insanları ətraf mühitə qarşı daha məsuliyyətli olmağa çağırır. "Biz çox şadıq ki, Azərbaycan bu beynəlxalq hərəkatda hər il fəal iştirak edir və bu yolla biz Xəzər dənizimizin daha təmiz olmasına töhfəmizi vermiş oluruq”, - deyə “Coca-Cola” şirkətinin Qafqaz regionu üzrə İctimaiyyətlə əlaqələr və kommunikasiya meneceri Elşad Fərzəliyev bildirib.
"Hər il daha çox insanın, xüsusilə də gənclərin fəal şəkildə bu ekoloji aksiyaya qoşulduğunu müşahidə edirik və bu fakt bizi sevindirməyə bilməz. Bu tədbir sadəcə ekoloji aksiya deyil, həm də rəngarəng proqramı ilə böyük bir bayramdır" - deyə “Bakcell” şirkətinin PR və Korporativ kommunikasiya departamentinin rəhbəri Süheylə Cəfərova vurğulayıb.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin Könüllülərlə iş sektorunun müdiri Sahil Məmmədli bu tip layihələrin gənclərin inkişafına verdiyi töhfəni vurğulayıb: “Hər ötən il aksiyaya qatılan könüllülərin sayı durmadan artır. Builki aksiyaya 500 “ASAN könüllüsü”nün qatılması gənclərin ekoloji layihələrə marağının artmasının bariz nümunəsidir."
Son 9 il ərzində keçirilən analoji birgünlük aksiya çərçivəsində Xəzər dənizinin çimərliklərinin 45 hektaradək ərazisi 35 ton məişət tullantısından təmizlənib. Təmizlənən ərazilərdən toplanan tullantılar qeydə alınaraq “Ocean Concervancy” beynəlxalq təşkilatına göndərilir. Həmin məlumatlar isə öz növbəsində dünya su hövzələrinin təmizlənməsi haqqında ölkələr üzrə beynəlxalq hesabatlarda əks olunur.

Coca-Cola и партнеры очистили побережье Каспия
21 сентября, в Международный день чистоты, пляж на территории поселка Бузовна был очищен от мусора в рамках широкомасштабной экологической акции под лозунгом  «Защитим Каспий!». В акции принимали участие представители крупных компаний, государственных структур, различных организаций и сотни добровольцев.
Акция была организована компаниями Coca-Cola, Bakcell, PASHA Bank при поддержке Министерства экологии и природных ресурсов, Государственного агентства по обслуживанию граждан и социальным инновациям при Президенте Азербайджана, Школы волонтеров ASAN, Государственного рекламного агентства, посольств США и стран Европейского Союза. Активное участие в мероприятии приняли и сотрудники журнала Nargis.
В рамках акции более 600 человек очистили прибрежные территории от трех тонн мусора. Было собрано 1815 кг продуктов питания, строительных материалов и стекла, 211 кг пластмассы, 30 кг картона и бумаги, 15 кг целлофановых пакетов.
Организаторы обеспечили всех участников транспортом, спортивными рубашками, прохладительными напитками, едой и нужными для очистки средствами. Часть собранных бытовых отходов отправлена на переработку, остальные отходы отправлены на Балаханский мусоросжигательный полигон.
Отметим, что многие страны мира 21 сентября отмечают Международный день чистоты, и это самое масштабное волонтерское движение по очистке берегов от мусора. Азербайджан принимает участие в этой международной экологической акции уже девятый  год. Уже девять лет после завершения пляжного сезона Coca-Cola вместе с многочисленными партнерами в Азербайджане очищает прибрежные зоны от бытовых отходов и призывает людей быть более внимательными к окружающей среде. «Мы рады, что Азербайджан ежегодно активно участвует в данном международном движении, тем самым мы делаем свой вклад в чистоту Каспийского моря», – сказал менеджер по связям с общественностью и коммуникации Coca-Cola по Кавказскому региону Эльшад Фарзалиев.
«Каждый год мы наблюдаем активное участие людей, в частности молодежи, в этой экологической акции, и это не может нас не радовать. Это не просто экологическая акция, но еще и большой экологический праздник», – сказала глава департамента PR и корпоративной коммуникации компании Bakcell Сухейла Джафарова.
Глава сектора работы с волонтерами Государственного агентства по обслуживанию граждан и социальным инновациям при Президенте Азербайджана Сахил Маммедли отметил вклад таких проектов в развитие молодежи: «С каждым годом растет число добровольцев. Участие в нынешней акции 500 добровольцев ASAN – наглядный показатель интереса молодежи к экологическим проектам».
За последние девять лет в результате аналогичных однодневных акций с почти 45 гектаров прибрежных зон Каспийского моря было вывезено около 35 тонн бытовых отходов. Все собранные отходы регистрируются, а информация отправляется в международную организацию Ocean Concervancy и отражается в международных докладах о странах, очищающих мировые водоемы.