Coca-Cola və tərəfdaşları Xəzər sahillərini təmizlədilər
Sentyabrın 21-də Beynəlxalq sahilyanı təmizlik günündə “Xəzəri qoruyaq!” adlı genişmiqyaslı ekoloji aksiya çərçivəsində Buzovna qəsəbəsinin çimərliyi tullantılardan təmizlənib. Aksiyada ölkənin nüfuzlu şirkətləri, dövlət qurumları, müxtəlif təşkilat və yüzlərlə könüllülər iştirak edib.
Aksiya “Coca-Cola”, “Bakcell”, “PAŞA Bank” şirkətlərinin, Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin, ASAN Könüllülük Məktəbinin təşkilatçılığı, həmçinin Azərbaycan Respublikasının Dövlət Reklam Agentliyinin, ABŞ-ın və Avropa İttifaqına üzv ölkələrin səfirliklərinin dəstəyi ilə keçirilib. Nargis jurnalının əməkdaşları da tədbirdə fəal iştirak etdilər.
Aksiya çərçivəsində 700-dən çox insan sahilyanı ərazini 3 tonadək tullantıdan təmizləyib. 1815 kiloqram qida qalıqları, tikinti materialları və şüşə, 211 kiloqram plastmas, 30 kiloqram karton və kağız, 15 kiloqram sellofan torba toplanılıb.
Bütün aksiya iştirakçıları təşkilatçılar tərəfindən nəqliyyat, idman köynəkləri, sərinləşdirici içkilər və qida, həmçinin təmizlik üçün lazımi ləvazimatlarla təmin edilib. Toplanan tullantı qismən emala göndərilib, qalan hissəsi isə Balaxanı poliqonuna göndərilib.
Qeyd edək ki, dünyanın bir çox ölkəsi hər il sentyabrın 21-i Beynəlxalq Sahilyanı təmizlik günü kimi qeyd edir və bu sahillərinin tullantılardan təmizlənməsinə yönələn ən irimiqyaslı könüllü hərəkatıdır. Azərbaycan bu beynəlxalq ekoloji aksiyada artıq 9 ildir ki, iştirak edir. Artıq 9 ildir ki, Coca-Cola çoxsaylı tərəfdaşlarımız ilə birlikdə Xəzər dənizinin sahillərini hər il çimərlik mövsümü bitdikdə məişət tullantılarından təmizləyərək insanları ətraf mühitə qarşı daha məsuliyyətli olmağa çağırır. "Biz çox şadıq ki, Azərbaycan bu beynəlxalq hərəkatda hər il fəal iştirak edir və bu yolla biz Xəzər dənizimizin daha təmiz olmasına töhfəmizi vermiş oluruq”, - deyə “Coca-Cola” şirkətinin Qafqaz regionu üzrə İctimaiyyətlə əlaqələr və kommunikasiya meneceri Elşad Fərzəliyev bildirib.
"Hər il daha çox insanın, xüsusilə də gənclərin fəal şəkildə bu ekoloji aksiyaya qoşulduğunu müşahidə edirik və bu fakt bizi sevindirməyə bilməz. Bu tədbir sadəcə ekoloji aksiya deyil, həm də rəngarəng proqramı ilə böyük bir bayramdır" - deyə “Bakcell” şirkətinin PR və Korporativ kommunikasiya departamentinin rəhbəri Süheylə Cəfərova vurğulayıb.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin Könüllülərlə iş sektorunun müdiri Sahil Məmmədli bu tip layihələrin gənclərin inkişafına verdiyi töhfəni vurğulayıb: “Hər ötən il aksiyaya qatılan könüllülərin sayı durmadan artır. Builki aksiyaya 500 “ASAN könüllüsü”nün qatılması gənclərin ekoloji layihələrə marağının artmasının bariz nümunəsidir."
Son 9 il ərzində keçirilən analoji birgünlük aksiya çərçivəsində Xəzər dənizinin çimərliklərinin 45 hektaradək ərazisi 35 ton məişət tullantısından təmizlənib. Təmizlənən ərazilərdən toplanan tullantılar qeydə alınaraq “Ocean Concervancy” beynəlxalq təşkilatına göndərilir. Həmin məlumatlar isə öz növbəsində dünya su hövzələrinin təmizlənməsi haqqında ölkələr üzrə beynəlxalq hesabatlarda əks olunur.

Coca-Cola and partners cleaned the coast of the Caspian Sea
On September 21, World Cleanup Day, beach part of Buzovna village was cleared from the waste within the framework of a large-scale ecological campaign called “Let`s Protect the Caspian Sea”. Representatives of large companies, government agencies, various organizations and hundreds of volunteers took part in the action.
The action was jointly organized by Coca-Cola, Bakcell, PASHA Bank with the support of the Ministry of Ecology and Natural Resources, the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of Azerbaijan, ASAN Volunteering School, State Advertising Agency, Embassies of US and European Union countries. Nargis magazine employees also actively participated in the event.
As part of the action, more than 600 people cleared the coastal territories from three tons of garbage. 1815 kg of food products, building materials and glass, 211 kg of plastic, 30 kg of cardboard and paper, 15 kg of plastic bags were collected.
The organizers provided all participants with transport, sports shirts, soft drinks, food and the necessary cleaning products. Part of the collected household waste was sent for recycling, the remaining waste was sent to the Balakhani waste incinerator.
It should be noted that many countries around the world celebrate World Cleanup Day on September 21, and this is considered to be the largest volunteering movement to clean the coastal areas from the garbage. Azerbaijan has been participating in this international environmental campaign for nine years. For nine years, after the end of the beach season, Coca-Cola, together with numerous partners in Azerbaijan, has been cleaning coastal areas of household waste and encourages people to be more careful about the environment. “We are pleased that Azerbaijan annually actively participates in this international movement, thereby contributing to the cleanliness of the Caspian Sea,” said Elshad Farzaliev, Coca-Cola's PR and Communications Manager for the Caucasus Region.
“Every year we observe the active participation of people, in particular, young people, in this environmental campaign, and this cannot but rejoice us. This is not just an environmental action, but also a great environmental holiday, ”said Suheila Jafarova, head of the Bakcell PR and corporate communications department.
The head of the volunteering sector of the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan, Sahil Mammadli, noted the contribution of such projects to the development of youth: “Every year the number of volunteers is growing. The participation of 500 ASAN volunteers in the current campaign is an obvious indicator of youth’s interest in environmental projects. ”
Over the past nine years, as a result of similar one-day actions from about 45 hectares of the coastal zones of the Caspian Sea, about 35 tons of household waste has been removed. All collected waste is recorded, and information is sent to the international organization Ocean Conservancy and is reflected in international reports on countries that cleanse the world's water bodies.