Azərbaycan Rəngkarlığı Muzeyində YARAT tərəfindən “Danışır Bakı: 1900-1940-cı illər” adlı sərgi təşkil edilib. Ekspozisiya Azərbaycan sənətində hər yeni ilin dəyişiklik və hadisələrlə zəngin olduğu, yeni janrların və yeni formaların yarandığı, rəssamların sadə dekorativ sənətdən süjetli, həcmli sənətə keçid etdiyi, özünü ifadə etməyin yeni vasitələrinə sahib olduğu və bununla da yeni mövzular dairəsinin əlçatan olduğu parlaq bir dövrü əks etdirir.
XX əsrin əvvəlləri Azərbaycanda həyatın bütün sahələrinə təsirsiz ötüşməyən mədəni, ictimai və siyasi dəyişikliklərə təsadüf etdi. Əli bəy Hüseynzadənin çəkdiyi "Bibiheybət məscidi" (1907) tablosu Azərbaycan təsviri sənəti tarixində ilk peyzaj olmuşdur və buna görə də böyük dəyişikliyin başlanğıcına çevrilmişdir. Məhz bu dəyişikliklər əsrində məşhur rəssam Qeysər Kaşiyeva yaradıcılıq fəaliyyətinə başlayıb.
Əli bəy Hüsenzadə. Bibiheybət məscidinin görüntüsü, 1907
Əli bəy Hüsenzadə. Şeyxülislamın portreti, 1900-cu illər
Əli bəy Hüsenzadə. Ömər Xəyyam, 1990-cu illər
Geysar Kashiyeva. Portrait of a boy, 1910s
1910-1920-ci illərdə pantürkizm, millətçilik və vətənpərvərlik ideyaları fəal şəkildə inkişaf etmişdir. Bu illər ərzində Əzim Əzimzadə və peşəkar sənət təhsili almış ilk azərbaycanlı sənətkar Bəhruz Kəngərli fəaliyyət göstərib.
Bəhruz Kəngərli. Əsgər, 1921
Əzim Əzimzadə. Arvadını döyən kişi, 1937
Əzim Əzimzadə. Qadın hamamı, 1935
İsmayıl Axundov. Qəzet oxuyan qadın, 1928
Növbəti on ildə Bakıda ilk incəsənət məktəbi açıldı. Azərbaycan rəssamları digər Sovet ölkələrindən olan həmkarlarının təcrübələrini və rus realizminin ənənələrini mənimsəmişlər.
Ələkbər Rzaquliyev. Türk qadını boğça ilə, 1927
Sadıq Şərifzadə. Bizim Astarada, 1930-cu illər
Mixail Gerasimov. Oğlan, 1930
Əli Rasim Muxtarov. Pambıq yığımı, 1931
Tağı Tağıyev. Qadın portreti, 1938
Tağı Tağıyev. Natürmort, 1938-1940
1930-cu illərdə gənc rəssamlar Qəzənfər Xalıqov və Salam Salamzadə XX əsrdə təsviri sənətdə milli üslub yaratmaq üçün ilk və yeganə cəhd göstərirlər - onlar parlaq, sadə miniatür ənənəsini əsas olaraq götürürlər.
Qəzənfər Xalıqov. Qadınlar şurası, 1930
Salam Salamzadə. MTS-ın açılışı, 1929
Bu sərgi o dövrün səsidir. Bu sərgiyə təkcə rəngkarlıq və qrafika deyil, həm də arxiv sənədləri və əlyazmalar, Bəhruz Kəngərlinin “Naxçıvan albomu”, teatr afişası, ağ-qara fotoşəkillər, Cəfər Cabbarlanın məktubları və əlyazmaları və daha çox şey daxildir. Divarlarda isə o dövrün Əhməd Cavad, Hüseyn Cavid, Mikayıl Müşfiq, Ümgülsüm Sadıqzadə kimi çağdaş şairlərinin şeirlərini oxumaq olar.

YARAT opened a unique exhibition "Baku Speaking: 1900-1940" at the 20th-21st Century Azerbaijani Painting Museum. The exposition reflects a bright era in the art of Azerbaijan, when every new year was rich in changes and events, new genres and forms came out, artists passed from flat decorative to storytelling, voluminous art, mastered new ways of self-expression - and a new circle of themes became available to them.
The beginning of the twentieth century in Azerbaijan coincided with stormy cultural, social and political changes which sure did affect all spheres of life. "Bibi-Heybat Mosque" by Ali bey Huseynzadeh (1907) became the first landscape in the history of Azerbaijani fine art, and therefore marked the onset of great changes. And it was in this age of changes that created the famous artist Geysar Kashiyeva.
Ali bey Huseynzade. View of the Bibiheybat mosque, 1907
Ali bey Huseynzade. Portrait of Shaykh al-Islam, 1900s
Ali bey Huseynzade. Omar Khayyam, 1900s
Geysar Kashiyeva. Portrait of a boy, 1910s
In 1910-1920 the ideas of Panturkism, nationalism and patriotism were actively developed. During these years Azim Azimzade and the first Azerbaijani artist who had professional artistic education, Bahruz Kengerli, were creating.
Bahruz Kangarli. Soldier, 1921
Azim Azimzade. The man who beats his wife, 1937
Azim Azimzade. Women’s hammam, 1935
Ismayil Akhundov. Qoman reading the newspaper, 1928
In the following decade, the first school of arts was opened in Baku. Azerbaijani artists adopted experience from colleagues from other Soviet countries, mastered traditions of Russian realism.
Alakbar Rzaquliyev. Turkish woman with a bundle, 1927
Sadiq Sharifzada. In our Astara, 1930s
Mikhail Gerasimov. Boy, 1930
Ali Rasim Mukhtarov. Cotton picking, 1931
Taghi Taghiyev. Portrait of a woman, 1938
Taghi Taghiyev. Still life, 1938-1940
In the 1930s, young artists Gazanfar Khaligov and Salam Salamzade made the first and only attempt in the entire 20th century to create a national style in the fine art - they took as a basis the tradition of bright, flat miniature.
Ghazanfar Khaligov. Women’s council, 1930
Salam Salamzade. Opening of MTS, 1929
This exhibition is the voice of that era. It included not only painting and graphics, but also archival documents and manuscripts, Bahruz Kengerli 's “Memory of Nakhchivan”,  theatrical poster, black and white photographs, letters from Jafar Jabbarli and his manuscripts and many more. And on the walls you can read poems of contemporary poets of that era: Ahmad Javad, Huseyn Javid, Mikail Mushfig, Umgulsum Sadigzade and others.