Azərbaycan Rəngkarlığı Muzeyində YARAT tərəfindən “Danışır Bakı: 1900-1940-cı illər” adlı sərgi təşkil edilib. Ekspozisiya Azərbaycan sənətində hər yeni ilin dəyişiklik və hadisələrlə zəngin olduğu, yeni janrların və yeni formaların yarandığı, rəssamların sadə dekorativ sənətdən süjetli, həcmli sənətə keçid etdiyi, özünü ifadə etməyin yeni vasitələrinə sahib olduğu və bununla da yeni mövzular dairəsinin əlçatan olduğu parlaq bir dövrü əks etdirir.
XX əsrin əvvəlləri Azərbaycanda həyatın bütün sahələrinə təsirsiz ötüşməyən mədəni, ictimai və siyasi dəyişikliklərə təsadüf etdi. Əli bəy Hüseynzadənin çəkdiyi "Bibiheybət məscidi" (1907) tablosu Azərbaycan təsviri sənəti tarixində ilk peyzaj olmuşdur və buna görə də böyük dəyişikliyin başlanğıcına çevrilmişdir. Məhz bu dəyişikliklər əsrində məşhur rəssam Qeysər Kaşiyeva yaradıcılıq fəaliyyətinə başlayıb.
Əli bəy Hüsenzadə. Bibiheybət məscidinin görüntüsü, 1907
Əli bəy Hüsenzadə. Şeyxülislamın portreti, 1900-cu illər
Əli bəy Hüsenzadə. Ömər Xəyyam, 1990-cu illər
Geysar Kashiyeva. Portrait of a boy, 1910s
1910-1920-ci illərdə pantürkizm, millətçilik və vətənpərvərlik ideyaları fəal şəkildə inkişaf etmişdir. Bu illər ərzində Əzim Əzimzadə və peşəkar sənət təhsili almış ilk azərbaycanlı sənətkar Bəhruz Kəngərli fəaliyyət göstərib.
Bəhruz Kəngərli. Əsgər, 1921
Əzim Əzimzadə. Arvadını döyən kişi, 1937
Əzim Əzimzadə. Qadın hamamı, 1935
İsmayıl Axundov. Qəzet oxuyan qadın, 1928
Növbəti on ildə Bakıda ilk incəsənət məktəbi açıldı. Azərbaycan rəssamları digər Sovet ölkələrindən olan həmkarlarının təcrübələrini və rus realizminin ənənələrini mənimsəmişlər.
Ələkbər Rzaquliyev. Türk qadını boğça ilə, 1927
Sadıq Şərifzadə. Bizim Astarada, 1930-cu illər
Mixail Gerasimov. Oğlan, 1930
Əli Rasim Muxtarov. Pambıq yığımı, 1931
Tağı Tağıyev. Qadın portreti, 1938
Tağı Tağıyev. Natürmort, 1938-1940
1930-cu illərdə gənc rəssamlar Qəzənfər Xalıqov və Salam Salamzadə XX əsrdə təsviri sənətdə milli üslub yaratmaq üçün ilk və yeganə cəhd göstərirlər - onlar parlaq, sadə miniatür ənənəsini əsas olaraq götürürlər.
Qəzənfər Xalıqov. Qadınlar şurası, 1930
Salam Salamzadə. MTS-ın açılışı, 1929
Bu sərgi o dövrün səsidir. Bu sərgiyə təkcə rəngkarlıq və qrafika deyil, həm də arxiv sənədləri və əlyazmalar, Bəhruz Kəngərlinin “Naxçıvan albomu”, teatr afişası, ağ-qara fotoşəkillər, Cəfər Cabbarlanın məktubları və əlyazmaları və daha çox şey daxildir. Divarlarda isə o dövrün Əhməd Cavad, Hüseyn Cavid, Mikayıl Müşfiq, Ümgülsüm Sadıqzadə kimi çağdaş şairlərinin şeirlərini oxumaq olar.

YARAT открыл уникальную выставку «Говорит Баку. 1900-1940 годы» в Музее живописи Азербайджана. Экспозиция отражает яркую эпоху в искусстве Азербайджана, когда каждый новый год был богат на изменения и события, появлялись новые жанры и новые формы, художники перешли от плоского декоративного искусства к сюжетному, объемному, овладели новыми средствами самовыражения – и им стал доступен новый круг тем.
Начало двадцатого века в Азербайджане совпало с бурными культурными, социальными и политическими изменениями, которые не замедлили повлиять на все сферы жизни. «Мечеть Биби-Эйбат» (1907) Али-бека Гусейнзаде стала первым пейзажем в истории азербайджанского изобразительного искусства, а потому ознаменовала наступление больших перемен. И именно в этот век перемен творила знаменитая художница Гейсар Кашиева.
Али-бек Гусейнзаде. Вид на мечеть Биби-Эйбат, 1907
Али-бек Гусейнзаде. Портрет шейхульислама, 1900-е
Али-бек Гусейнзаде. Омар Хайям, 1900-е
Гейсар Кашиева. Портрет мальчика, 1910-е
В 1910-1920 годах активно развивались идеи пантюркизма, национализма и патриотизма. В эти годы творили Азим Азимзаде и первый азербайджанский художник, получивший профессиональное художественное образование, Бахруз Кенгерли.
Бахруз Кенгерли. Солдат, 1921
Азим Азимзаде. Мужчина, бьющий свою жену, 1937
Азим Азимзаде. Женская баня, 1935
Исмаил Ахундов. Женщина, читающая газету, 1928
В последующее десятилетие в Баку была открыта первая школа искусств. Азербайджанские художники перенимали опыт у коллег из других советских стран, осваивали традиции русского реализма.
Алекбер Рзагулиев. Тюркская женщина с тюком на голове, 1927
Садыг Шарифзаде. В нашей Астаре, 1930-е
Михаил Герасимов. Мальчик, 1930
Али Расим Мухтаров. Сбор хлопка, 1931
Таги Тагиев. Портрет женщины, 1938
Таги Тагиев. Натюрморт, 1938-1940
В 1930-х молодые художники Газанфар Халигов и Салам Саламзаде предприняли первую и единственную во всем XX веке попытку создать национальный стиль в изобразительном искусстве – они взяли за основу традиции яркой, плоской миниатюры.
Газанфар Халигов. Женский совет, 1930
Салам Саламзаде. Открытие MTS, 1929
Эта выставка – голос той эпохи. В нее вошли не только живопись и графика, но также и архивные документы и рукописи, «Нахчиванский альбом» Бахруза Кенгерли, театральный постер, черно-белые фотографии, письма Джафара Джаббарлы и его рукописи и многое другое. А на стенах можно прочесть стихи поэтов-современников той эпохи: Ахмеда Джавада, Гусейна Джавида, Микаила Мушфига, Умгюльсюм Садыгзаде и других.