TOXUNULAN SƏNƏT: AZƏRBAYCAN XALÇA MUZEYİNDƏ YENİ LAYİHƏ
Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının açıqladığı nəticələr bizi məyus etdi: 2020-ci ilə qədər Yer üzündə 75 milyon kor və zəif görən insan olacaq. Bunun səbəbi ekologiya ilə bərabər qadjetlər və onlarla birlikdə göz gərginliyinin artmasıdır. Təşkilat hətta “Vision 2020: Görmə hüququ” adlı qlobal bir proqram hazırlayıb və hər kəsi görmə qabiliyyəti pisləşmədən əvvəl profilaktik tədbirlər görməyə çağırır.
Təəssüf ki, dünyada artıq 39 milyon insan korluqdan əziyyət çəkir, bunlardan 50 000-i  Azərbaycandadır. Biz bu insanlara gördüklərimizi izah edə bilmərik, ancaq eyni şeyi barmaqlarının ucu ilə görməyə kömək edə bilərik. Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində əlil arabasında maneəsiz hərəkət etmək üçün bütün lazımi şərait yaradılıb, 2019-cu ilin əvvəlindən bəri muzeyin birinci mərtəbəsində təqdim olunan eksponatlarla taktil toxunma vasitəsilə tanış olmaq mümkündür, bu eksponatlar Azərbaycan və rus dillərində audioyazı və universal nöqtə-relyefli Brayl şrifti ilə yazılarla müşayiət olunur. Bu il Xalça Muzeyi Azərbaycanda ilk inklüziv muzey oldu və Beynəlxalq gözdən əlillər günü ərəfəsində Mədəniyyət Nazirliyi ilə birgə həyata keçirilən "Sərhədsiz Muzey" adlı yeni sosial layihəyə start verdi. Layihə çərçivəsində muzeyin ənənəvi texnologiya şöbəsinin toxucuları daimi kolleksiyanın onlarla xovlu və xovsuz miniatür xalça nümunələrini hazırlayıblar və artıq bu nümunələrlə ikinci mərtəbədə taktil (toxunma) üsulu ilə tanış olmaq olar. Bu təşəbbüs görmə qabiliyyəti məhdud insanlara müxtəlif Azərbaycan xalçalarının xüsusiyyətlərini hiss etməyə, onların relyefli ornamentlərini "görməyə" və zamanla itirilmiş amma bu gün bərpa olunmuş xovsuz toxuculuq texnikalarını qiymətləndirməyə imkan verəcək. Hər bir nümunə nöqtəli Brayl şrifti ilə Azərbaycan və ingilis dillərində təqdim olunur.
Muzey işçiləri uşaqlar və fiziki imkanları məhdud şəxslər üçün master-klasslar keçirirlər. Hər hansı bir yaradıcı fəaliyyətdə olduğu kimi, bu dərslər də effektiv art-terapiya kimi xidmət edir – onların sayəsində görmə qabiliyyəti olmayan və zəif görən insanlar, o cümlədən balaca uşaqlar ətraf mühitin yeni obyektlərini kəşf edə bilirlər. Onların ətraf mühit və insanın imkanları haqqında təsəvvürləri genişlənir – yeni üfüqlər açılır, yeni duyğular oyanır. Bu müstəsna bir təcrübədir.
Açılışda bu günlərdə Bakıda xüsusi təlim keçirən Ermitaj muzeyinin restavrasiya şöbəsinin müdiri İqor Karloviç Malkiel iştirak etmişdir. Artıq on ildən çoxdur ki, Ermitajda "Keçmiş barmaqların ucunda" proqramı fəaliyyət göstərir, dünyanı toxunaraq hiss edən insanlar üçün arxeoloji eksponatların mulyajı hazırlanmışdır. Amma toxuculuq kolleksiyasının nüsxələrini hazırlamaq hətta Ermitaj nümayəndəsini təəccübləndirən bənzərsiz bir təşəbbüsdür.
Azərbaycan Milli Xalça Muzeyi itirilmiş toxuculuq texnikalarını əzmlə bərpa etməyə və kolleksiyanı həm böyükləri, həm də uşaqları sevindirəcək yeni toxuculuq nüsxələri ilə doldurmağa davam edir.

The World Health Organization have made disappointing conclusions: by 2020, there will be 75 million blind and visually impaired people on Earth. Both ecology and gadgets and with them the increased load on vision are responsible for this. The organization has even developed a global program "VISION 2020: The Right to Sight" and encourages everyone to take preventive measures before vision begins to get worse.
Meanwhile, there are already more than 39 million blind people in the world, about 50,000 of them live in Azerbaijan. We can't tell these people what we see, but we can help them to see the same – with their fingertips. The Azerbaijan National Carpet Museum has all conditions for mobility on wheelchair. Since the beginning of 2019 the exhibits presented on the ground floor of the museum are available for tactile contact, they are accompanied by audio recordings in Azerbaijani and Russian and inscriptions in universal relief and dot print of Braille. This year, the Carpet Museum became the first inclusive museum in Azerbaijan, and on the eve of the International Day of the Blind, a new social project "Museum without Borders" was launched, carried out jointly with the Ministry of Culture. Within the project weavers of the Museum’s Traditional Technologies Department have made miniature samples of ten pile and pile-less carpets from the permanent collection, which can now be touched with hands on the second floor. This will allow people with visual impairment to feel the specificities of different Azerbaijani carpets, to "see" their relief ornament and to appreciate the ancient techniques of pile-less weaving, which were lost and restored nowadays. Each sample is accompanied by a note in the dot Braille print – in English and Azerbaijani.
Museum employees hold master classes for children and people with disabilities. Like any creative activity, these classes serve as effective art therapy – thanks to them blind and visually impaired people, including the small ones, can discover new objects of the world around them. Their idea of the world around them and human possibilities is expanding – and new horizons are opening up, new emotions are awakening. This is an exceptional experience.
The opening was attended by Igor Karlovich Malkiel, Head of the Restoration Department of the Hermitage, who holds a special training in Baku these days. For more than a decade Hermitage leads a program "The Past on the Fingertips", and replicas of archaeological exhibits have been prepared for people who discover the world by touch. However, the creation of copies of the textile collection is a unique initiative, which surprised even the representative of the Hermitage.
The Azerbaijan National Carpet Museum continues to painstakingly restore lost weaving techniques and replenish the collection with new textile copies, which will impress both adults and children.