Dekabrın 6-da Port Baku Mall-da Gingerbread City sərgisi açıldı. Port Baku Mall-un birinci mərtəbəsində un məmulatlarından hazırlanmış şirin zəncəfilli şəhərcik təqdim olundu. Şəhərcikdə Bakının əsas görməli yerlərinin miniatür versiyaları, o cümlədən, Heydər Əliyev Mərkəzi, Qoşa Qala qapısı, Flame Towers, Qız qalası, Şeytan çarxı, Teleqüllə, Xalça Muzeyi, həmçinin kiçik evlər, karusel və hətta ədvalı xəmirdən hazırlanmış təyyarə və gəmi də yer aldı.
Hər il Avropanın müxtəlif şəhərlərində zəncəfilli pryaniklərdən evlər ucaldılır, Azərbaycanda Gingerbread City isə ilk dəfədir ki sərgilənir. Layihənin ideyası Nargis jurnalının baş redaktoru Ülviyyə Mahmudovaya məxsusdur.
Şirniyyat inşaat sənayesi şəhərcikdə qənnadı məmulatlarından hazırlanmış "Gingerbread insanlar"ın Yeni il alış-verişi etmələri üçün işıqlı oyuncaq mağazaları və kiçik şirniyyat dükanlarına qədər real sosial infrastrukturu yaradıb. Şirniyyat şəhərciyinin əsas arxitektoru isə Rəşad Ələkbərov idi. Şəhərçikdə 80 ev, 77 marsipandan şam ağacı, 43 pryanik şam ağacı və 17 bayram xizəyi yerləşdirilib, küçələrdə isə yüzlərlə qənnadı məmulatlarından hazırlanmış insanlar gəzişir – şəhərciyin inşasında 50 kq un və 10 kq şəkərdən hazırlanmış 100 kq xəmir istifadə olunub. Bir ay ərzində Le Plaisir-in on şirniyyatçısı yorulmadan işləyib və pryanikləri bəzəyiblər, sobalar isə soyumağa çatdırmırdı. Ədvalı şəhərciyin tərtibatına 200 kq marsipan, çoxlu şokolad, makarun, şirə, marmelad və rəngbərəng M&Ms konfetləri istifadə olunub.
Layihə Nargis nəşriyyat evi tərəfindən Formula 1, “Azərbaycan Hava Yolları” (AZAL), Chenot Palace Hotel, Qafqaz Tufandag Mountain Resort Hotel, Bee Goddess, Caspian International Hospital, “Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC (ASCO), iTicket, Berg, 150 Bar & Grill, Ay Qonşu, Bank Respublika, Coca-Cola, Etage Celebrity Point by Elnur Həsənov, Pasha Travel, Le Plaisir, Azərbaycan Nar İstehsalçıları və İxracatçıları Assosiasiyası (ANiiA), “ANC GROUP MMC” – “Rahat” supermarket, Aytən Səfərova Sonsuzluq Mərkəzi, "Soyuq Əllər, İsti Ürək", Elux Events Hall, Port Baku Mall və Gazelli House Bakunun dəstəyi ilə həyata keçirilmişdir.
Gingerbread City sərgisinin rəsmi açılışı 6 dekabrda baş tutdu. Sərgidə sponsorlar və Nargis nəşriyyat evinin dostları iştirak etmişdilər.
Dadlı miniatürlərin hazırlanma prosesini time-lapse formatlı videoda görmək olardı.
Sərgi yanvarın 13-nə qədər açıq olacaq, səhər saat 10-dan axşam saat 10-a qədər onu ziyarət etmək mümkündür. Giriş sərbəstdir. Şəkərli küçələrin fotolarını sərbəst olaraq çəkib sosial şəbəkələrdə #nargisgingerbreadcity həştəqi ilə paylaşa bilərsiniz, amma dişləmək üçün yaxınlaşmaq tövsiyə edilmir.

Шестого декабря в Port Baku Mall открылась выставка Gingerbread City. На первом этаже торгового центра Port Baku Mall был установлен пряничный городок, в котором можно найти миниатюрные версии главных достопримечательностей Баку и окрестностей, таких как Центр Гейдара Алиева, ворота Гоша Гала, Flame Towers, Девичья башня, Колесо обозрения, телебашня, Музей ковра, а также небольшие дома, карусель, самолет и даже корабль из пряного теста с глазурью.
Города из имбирных пряников ежегодно возводятся в разных городах Европы, но в Азербайджане Gingerbread City появляется впервые. Идея проекта принадлежит главному редактору журнала Nargis Ульвии Махмудовой.
Пряничная строительная индустрия в городке создала ту же социальную инфраструктуру, что есть в действительности, вплоть до ярко освещенных игрушечных магазинов и крошечных кондитерских, чтобы пряничные человечки тоже могли приобрести подарки к Новому году. В роли главного пряничного архитектора выступил Рашад Алекперов. В городке расположены 80 домиков, 77 марципановых елочек, 43 елки из пряничного теста и 17 праздничных саней, а по улицам разгуливает сотня пряничных человечков – было израсходовано 100 кг теста из 50 кг муки и 10 кг сахара. Целый месяц десять кондитеров Le Plaisir без устали работали венчиками и расписывали пряники, а печи не успевали остыть. На оформление пряного города ушло 200 кг марципана, много шоколада, макарунов, глазури, мармелада и разноцветных конфеток M&Ms.
Проект был осуществлен Издательским домом Nargis при поддержке Formula 1, «Азербайджанские авиалинии» (AZAL), Chenot Palace Hotel, Qafqaz Tufandag Mountain Resort Hotel, Bee Goddess, Caspian International Hospital, ЗАО «Азербайджанское каспийское морское пароходство» (ASCO), iTicket, Berg, 150 Bar&Grill, Ay Qonshu, Bank Respublika, Coca-Cola, Etage Celebrity point by Elnur Hasanov, Pasha Travel, Elux Events Hall, Le Plaisir, «Азербайджанская ассоциация производителей и экспортеров граната» (ААПЭГ), ANC GROUP MMC – супермаркет Rahat, «Центр бесплодия Айтан Сафаровой», «Холодные руки, горячее сердце», Port Baku Mall и Gazelli House Baku.
Официальное открытие выставки Gingerbread City прошло вечером 6 декабря, на нем присутствовали спонсоры и друзья Nargis.
Весь процесс создания аппетитных миниатюр можно было увидеть на видео в формате time-lapse.
Выставка будет открыта до 13 января, время посещения – с 10 утра до 10 вечера. Вход свободный. Сахарные улицы можно свободно фотографировать и размещать в сети, используя хештег #nargisgingerbreadcity, а вот близко приближаться не рекомендуется во избежание соблазна откусить кусочек.