Macarıstanın Azərbaycandakı səfirliyi və “Nargis” Fondunun birgə təşkilatçılığı ilə beynəlxalq müsabiqələr laureatı Erdi Tamaş (Macarıstan) və Azərbaycanın Əməkdar artisti, beynəlxalq müsabiqələr laureatı Əyyub Quliyevin rəhbərliyi altında baş dirijoru olduğu Azərbaycan Dövlət Akademik Opera və Balet Teatrının simfonik orkestrinin xeyriyyə konserti baş tutacaq. Konsert Müslüm Maqomayev adına Azərbaycan Dövlət Akademik Filarmoniyasında keçiriləcək.
Uşaq ikən görmə qabiliyyətini itirməsinə baxmayaraq, bu özəlliyi Tamaş üçün sevdiyi sənətlə məşqul olmaq və olduqca uğurlu karyera qurmağa əngəl yaratmadı. O, tez-tez dünyanın fərqli qitələrində konsertlərlə çıxış edir və tamaşaçılar tərəfindən alqışlarla qarşılanır. Bu cümə axşamı konsert çərçivəsində macarıstanlı musiqiçi azərbaycanlı həmkarı və dostu, dünyaca məşhur dirijor, Azərbaycanın Əməkdar artisti Əyyub Quliyevlə səhnəni paylaşacaq.
Bu, Erdi Tamaşın Bakıya ilk səfəridir, ancaq o, yalnız klassik musiqi həvəskarlarını sevindirmək üçün gəlmir. Bu möhtəşəm konsert sırf xeyriyyə məqsədi daşıyır: bilet satışından əldə olunan bütün gəlir Azərbaycan Uşaqlar Birliyi-Uşaq Sığınacağı Reinteqrasiya Mərkəzinin ehtiyaclarının qarşılanması və Sağlamlıq imkanları məhdud olan uşaqlar üçün 5 nömrəli xüsusi internat məktəbinin şagirdləri üçün Brayl lövhələrinin alınmasına yönlənəcək. Konsertin xeyriyyə məqsədinə dəstək olaraq tədbirin bədii hissəsindən sonra Dövlət Filarmoniyasının foyesində Macarıstan səfirliyi tərəfindən kiçik xeyriyyə yarmarkası təşkil olunacaq. Yarmarkada tədbirə özəl gətirilmiş qış sezonunun başlanğıcını simvolizə edən Macarıstan təamları və şirniyyatları satışa çıxarılacaq.
Bu Macarıstanın ölkəmizdəki səfirliyi və “Nargis” jurnalı və Fondu ilə birgə təşkil etdiyi ikinci xeyriyyə konsertidir. İlk dəfə bu, böyük uğurla 2018-ci ildə dekabrda baş tutmuşdu: tədbirdən əldə olunmuş bütün vəsait 5 nömrəli Respublika Xüsusi İnternat Məktəbində oxuyan sağlamlıq imkanları məhdud uşaqlar üçün Brayl çap maşının əldə olunmasına sərf edilmişdi.

Посольство Венгрии в Азербайджане и фонд Nargis организовывают благотворительный концерт лауреата международных конкурсов Эрди Тамаша (Венгрия) и Симфонического оркестра Азербайджанского государственного академического театра оперы и балета под руководством Эйюба Гулиева. Концерт состоится на сцене Азербайджанской государственной академической филармонии им. М. Магомаева пятого декабря.
В раннем возрасте Эрди Тамаш потерял зрение, однако это не помешало ему жить полноценной жизнью и сделать головокружительную карьеру. Музыкант гастролирует по всему миру и срывает бурные овации публики. В этот четверг Эрди Тамаш разделит сцену с коллегой из Азербайджана и своим давним другом – Заслуженным артистом Азербайджана, главным дирижером и музыкальным руководителем Азербайджанского государственного академического театра оперы и балета Эйюбом Гулиевым.
Это первый визит Эрди Тамаша в Баку, но он приедет не только для того, чтобы порадовать поклонников классической музыки. Концерт несет исключительно благотворительный характер: все средства, собранные с продажи билетов, будут направлены на покрытие нужд Детского приюта и центра реинтеграции при Союзе детей Азербайджана и закупку досок Брайля для Республиканской специальной школы-интерната № 5 для слепых и слабовидящих детей. Помимо музыкальной части мероприятия в фойе государственной филармонии также будет проходить небольшая благотворительная ярмарка, организованная посольством Венгрии. На продажу будут выставлены различные венгерские лакомства, символизирующие начало зимы.
Это уже второй совместный благотворительный концерт, организованный посольством Венгрии, фондом и журналом Nargis. Первый с большим успехом прошел в декабре 2018 года: сумма, собранная с продажи билетов, пошла на покупку печатной машины Брайля, переданной затем в Республиканскую школу номер 5 для детей с ограниченными возможностями здоровья.