Macarıstanın Azərbaycandakı səfirliyi və “Nargis” Fondunun birgə təşkilatçılığı ilə beynəlxalq müsabiqələr laureatı Erdi Tamaş (Macarıstan) və Azərbaycanın Əməkdar artisti, beynəlxalq müsabiqələr laureatı Əyyub Quliyevin rəhbərliyi altında baş dirijoru olduğu Azərbaycan Dövlət Akademik Opera və Balet Teatrının simfonik orkestrinin xeyriyyə konserti baş tutacaq. Konsert Müslüm Maqomayev adına Azərbaycan Dövlət Akademik Filarmoniyasında keçiriləcək.
Uşaq ikən görmə qabiliyyətini itirməsinə baxmayaraq, bu özəlliyi Tamaş üçün sevdiyi sənətlə məşqul olmaq və olduqca uğurlu karyera qurmağa əngəl yaratmadı. O, tez-tez dünyanın fərqli qitələrində konsertlərlə çıxış edir və tamaşaçılar tərəfindən alqışlarla qarşılanır. Bu cümə axşamı konsert çərçivəsində macarıstanlı musiqiçi azərbaycanlı həmkarı və dostu, dünyaca məşhur dirijor, Azərbaycanın Əməkdar artisti Əyyub Quliyevlə səhnəni paylaşacaq.
Bu, Erdi Tamaşın Bakıya ilk səfəridir, ancaq o, yalnız klassik musiqi həvəskarlarını sevindirmək üçün gəlmir. Bu möhtəşəm konsert sırf xeyriyyə məqsədi daşıyır: bilet satışından əldə olunan bütün gəlir Azərbaycan Uşaqlar Birliyi-Uşaq Sığınacağı Reinteqrasiya Mərkəzinin ehtiyaclarının qarşılanması və Sağlamlıq imkanları məhdud olan uşaqlar üçün 5 nömrəli xüsusi internat məktəbinin şagirdləri üçün Brayl lövhələrinin alınmasına yönlənəcək. Konsertin xeyriyyə məqsədinə dəstək olaraq tədbirin bədii hissəsindən sonra Dövlət Filarmoniyasının foyesində Macarıstan səfirliyi tərəfindən kiçik xeyriyyə yarmarkası təşkil olunacaq. Yarmarkada tədbirə özəl gətirilmiş qış sezonunun başlanğıcını simvolizə edən Macarıstan təamları və şirniyyatları satışa çıxarılacaq.
Bu Macarıstanın ölkəmizdəki səfirliyi və “Nargis” jurnalı və Fondu ilə birgə təşkil etdiyi ikinci xeyriyyə konsertidir. İlk dəfə bu, böyük uğurla 2018-ci ildə dekabrda baş tutmuşdu: tədbirdən əldə olunmuş bütün vəsait 5 nömrəli Respublika Xüsusi İnternat Məktəbində oxuyan sağlamlıq imkanları məhdud uşaqlar üçün Brayl çap maşının əldə olunmasına sərf edilmişdi.

The Embassy of Hungary in Azerbaijan and “Nargis” Fund are hosting a charity concert by the laureate of the international contests Tamás Érdi (Hungary) and the Symphony Orchestra of the Azerbaijani State Academic Opera and Ballet Theater under the direction of Ayyub Guliyev. The concert will take place at the Magomayev Azerbaijan State Philharmonic Hall.
At the early stage of Tamás Érdi’s life, he lost his eyesight. However, it didn’t stop him to live his life to the fullest and make a successful international musical career. The musician tours around the world and receives public's standing ovations. This Thursday Tamás Érdi will share the stage with an Azerbaijani colleague and his long-time friend - main conductor of the Azerbaijani State Academic Opera and Ballet Theater, Honored artist of Azerbaijan, laureate of international competitions, the world famous Azerbaijani artist Ayyub Guliyev.
This will be the first visit of Tamás Érdi to Baku, the aim of the visit won’t be only to make an unforgettable evening for all the classical music lovers. The concert is exclusively charitable: all the funds raised from the ticket sales will be directed to the needs of the “Children Shelter – Reintegration Center” under the Azerbaijani Children’s Union, as well as for purchasing Braille boards for the Republican Special Boarding School № 5 educating blind and partially sighted children. Besides the musical part of the concert, a small fair will be organized by the Embassy in the lobby of the State Philharmonic Theater. Various Hungarian delicacies will be put up for sale at the fair, symbolizing the start of the winter holiday season.
This is already a second joint charity concert and fair, organized by the Embassy of Hungary and “Nargis” magazine. The first one took place with great success in December 2018: the entire amount collected from the ticket sales was spent on the purchase of Braille printing equipment, which was transferred to Republican School No. 5 for children with disabilities.