Kortni Lav və Kurt Kobeyn
Kortni beş yaşında ikən valideynləri boşanıb. Atası valideyn hüquqlarından məhrum edilib - çünki o, beş yaşlı qızına LSD verirmiş. On altı yaşında Kortni Harrison artıq zəngin, müstəqil və ... tamamilə idarə olunmayan biri olur. O, sərgüzəştlərlə, romanlarla və coşqu ilə dolu bir dünya səyahətinə çıxır ... Soyadını Lav olaraq dəyişir, rok qrupu yaratmağa çalışır. Əvvəlcə Sugar Baby Doll, daha sonra Faith No More və Pagan Babies və yalnız 1989-cu ildə Kortni artıq iyirmi beş yaşında ikən Hole qrupunu toplaya bilir.
Kurt ilə konsertdən sonra tanış olurlar. Parlaq, gözəl, seksual və ... tamamilə bir-birinin nəzərindən yayınırlar: nə Kortni Nirvana haqqında bir şey bilir, nə də Kurt onun haqqında eşidib. Kortni konserti bəyənmir - nə mahnıları, nə də Kobeyni və ona xas açıq sözlülüyü ilə, həm də yəqin ki, kifayət qədər alkoqol təsiri altında hər şeyi Kurtun üzünə deyir. Buna başqası necə reaksiya verərdi - bilmirik, Kurt isə ədəbsiz qızı özünə doğru çəkir və heç bir söz demədən onu dodaqlarından öpür.
Vəssalam. Müasir rok musiqisinin tarixində əfsanəvi love story belə başlayır. Bir ilə yaxın Kurt öz hisslərinə müqavimət göstərirdi - özünün sonra dediyi kimi, öz azadlığı və müstəqilliyi üçün qorxurdu. Amma Lav israrlı idi. Onlar 1992-ci ildə Havayidə evlənirlər. Kortni və Kurt, həqiqətən də, bir-birilərini sevirdilər, bu hekayə o qədər sürətlə baş verdi ki, bəlkə də sevgiləri bitməyə macal tapmadı, hər halda, həyat onlar üçün asan olmadı. Kurt həmişə ağır depressiyadan əziyyət çəkirdi. Hər ikisi də narkotik aludəçisi idi. Lavın hamilə olduğu ortaya çıxdıqda evlənmək qərarına gəldilər. Kurt bu xəbərdən son dərəcə xoşbəxt idi. Onun nümunəvi ailənin nə olduğunu təsəvvür etdiyini söyləmək çətindir, lakin sevgilisinə dəfələrlə uşaq istədiyini etiraf edib - nə qədər çox, o qədər yaxşıdır. Qızları Frensis 1992-ci ildə anadan olub.
Körpəni doğulan kimi məşhur, heç vaxt ağlı başında olmayan valideynlərin əlindən alırlar. Ancaq 1994-cü ildə geri verirlər. Görünür ki, uşaq Kortnidən kifayət qədər zərər görmüşdü: Frensisin on yeddi yaşı tamam olan kimi anasının hətta ona yaxınlaşmasını belə qadağan edən məhkəmə qərarını çıxartdırır. İndi o evlidir, anası ilə nadir hallarda ünsiyyət saxlayır. Kortni bu barədə danışmağı sevmir. Onun özünə yazığı gəlir, Kurtla bərabər qızlarının uşaqlığını məhv etdiyinə görə, ona axmaq ləqəblər verdiyinə görə, narkotikin nəticəsində Frensisə uşağlığında yaşatdığı bütün çirkinliklərə, pisliyə, əxlaqsızlığa görə çox əzab çəkir.
Kobeyn uşağı dumanlı şüurla nə qədər sevmək mümkündürsə, o qədər də sevirdi. Atasına yazdığı bir məktubda, sentimental oduğunu, televizorda aclıqdan ölən uşaqları gördükdə ağladığını etiraf edirdi, qızını avtomobilə otuzdurmaqdan qorxur - Allah qorusun, qəza ola bilər!.. Kortni ilə münasibətləri - sanki vulkan kimi idi: hər bir kiçik şey üstündə dava edir, qabları sındırırdılar, ətrafda hər şeyi məhv edərək dalaşırdılar. Kobeynin ilk intihar cəhdləri ölümündən təxminən bir il əvvəl başlamışdı. Qorxmuş Kortni dəfələrlə polis çağırırdı və onlar Kurtun əlindən silahı alırdılar... Ancaq 5 aprel 1994-cü ildə o, müdaxilə edə bilmədi. Ya da sadəcə istəmədi?..
Kurtun cəsədi Sietldakı evində 4 gün hadisə yerində qalır. Onu yerdə, başından vurulmuş tapırlar; sinəsində silah, yanında isə intihar məktubu var idi. Hadisədən on gün əvvəl, Kortni ərinin ən yaxın dostlarını çağırıb onlardan Kurtun narkotik müalicəsi almağa razı salmaqlarını istəyir. Nəhayət, martın 30-da Kurt təslim olur və Los Ancelesda Exodus Tibb Mərkəzinə yerləşdirilir. Elə həmin gün axşam oradan qaçır. Sietla bilet almaq üçün kredit kartından istifadə edir, sonra isə yoxa çıxır. Maraqlı detal: o təyyarədə Guns N’Roses qrupunun solisti Daff MakKaqanla birlikdə uçub və təəccüblü olsa da, gülərüz və səmimi idi, halbuki heç vaxt onların yaradıcılığını sevməyib.
Sietlda onunla dəfələrlə əlaqə saxlamağa çalışırlar - həm Kortni, həm dostları, həm də qohumları. Kurt hətta xüsusi detektivlərdən qaçmağı bacarır. Onu evə gələn elektrikçi tapır. Artıq başından vurulmuş bir cəsəd. Yanında isə - qırmızı mürəkkəblə yazılmış məktub. İstedadının bitdiyi və baş verən hər şeydən narazı olduğu barədə yazdığı məktub…
Daha sonra polis Kurtun portmanetində başqa bir məktubu aşkar etmişdi: bu məktubda o, Kortnini ondan pul qoparan əxlaqsız qadın adlandırırdı. Bu məktub ciddi yazılmışdı ya zarafatla? Bunu demək çətindir... Ərinin yasında Kortni xəyal etdiyi hər bir şeyə sahib olduğunu deyirdi: onunla və yalnız onunla olmaq istəyən sevdiyi adam, ortaq (üçqat zərərli olsa da) maraqları, ailəsi, qızı, gələcək planları ... Və bütün bunları bir atəş əlindən aldı.
Kurtun ölümündən sonra nə oldu? Narkotiklər, narkotiklər və bir sıra qısa münasibətlər. O, yenə də Live Through This albomunu buraxmağa nail ola bildi. Əlbəttə ki, mahnılar meqahit olmadı, amma "Nirvana" qrupunun sarsılmış fanları kumirlərinin dul həyat yoldaşının bütün disklərini satın aldılar. İllər keçdi. Kortninin dəlisov həyatı xarici görünüşünü heç korlamadı, tam əksinə: vulqar görünüşünü bohem şıqlıq əvəz etdi.
O, İngiltərədə yaşayır, aristokratlarla ünsiyyətdə olur, rəsmi gecələrdə konsert verir, daim həyatından şikayətlənir, lakin özünə nə daşınmaz əmlakda, nə avtomobildə, nə də bahalı geyimlərdə korluq vermir. 1994-cü ildə Kurt intihar etməsəydi, bu cütlük birlikdə nə qədər davam edərdi məlum deyil. Onların məhəbbəti, nə qədər paradoksal olsa da ölüm sayəsində ölümsüz oldu. Kortni Mişel Harrison bunu çox yaxşı başa düşür, baxmayaraq ki, heç vaxt və heç kimə bunu etiraf etmir. Onların sevgisi həqiqətən ulduz kimi parlaq yadda qaldı: son dərəcə ehtiraslı və başqalarının gözündə çox böyük! Təfərrüatı isə pərəstişkarların bilməsinə ehtiyac yoxdur.

Они познакомились с Куртом после концерта. Яркие, красивые, сексуальные и… как-то совершенно упустившие друг друга из виду: ни Кортни ничего не знала о «Нирване», ни он о ней никогда не слышал. Концерт ей не понравился — не понравились песни, не понравился сам Кобейн, и со свойственной ей прямолинейностью, наверняка подпитанной немалой дозой алкоголя и дури, она высказала это Курту в глаза. Как бы отреагировал на такое кто-нибудь другой — не знаем, а он просто притянул нахалку к себе и без лишних слов поцеловал прямо в губы.
Вот и все. Так началась love story, легендарная в истории современной рок-музыки. Где-то год Курт сопротивлялся собственным чувствам — как сам он рассказывал позже, боялся за свою свободу и независимость. Но Лав была настойчива. Они поженились в 1992 году на Гавайях. Хотя Кортни и Курт, безусловно, любили друг друга — а может, просто не успели разлюбить, настолько быстротечной оказалась эта история, — так или иначе, жилось им непросто. Курта постоянно мучили тяжелые депрессии. Оба сидели на наркотиках. Связать себя узами брака они решились, только когда выяснилось, что Лав беременна. Курт был несказанно рад этой новости. Трудно сказать, как он представлял себе образцовую семью, но возлюбленной не раз признавался, что хочет детей — и чем больше, тем лучше. Дочь, Фрэнсис, родилась в 1992 году.
Малышку отобрали у знаменитых, вечно невменяемых родителей сразу после рождения. Вернули, правда, в 1994-м. Видимо, девочка порядком натерпелась от Кортни: едва Фрэнсис исполнилось семнадцать, она добилась постановления суда, запрещающего матери даже приближаться к ней. Сейчас она уже замужем, с матерью общается редко. Кортни не любит говорить об этом. Она жалеет себя и переживает, что дочь не может простить ей с Куртом искалеченного детства, нелепых прозвищ и всего того неприглядного, уродливого, извращенного, порожденного наркотическим опьянением и ломкой, что Фрэнсис пришлось видеть с младенчества.
Кобейн любил ребенка настолько, насколько может любить человек с затуманенным сознанием. В письме отцу он признавался, что стал сентиментальным, плачет, видя по телевизору умирающих от голода детей, боится сажать дочь в машину — не дай Бог, авария!.. Отношения с Кортни — словно на вулкане: они ругаются по каждому пустяку, бьют посуду и дерутся, круша все вокруг. Первые попытки самоубийства начались у Кобейна примерно за год до смерти. Испуганная Кортни не раз вызывала полицейских, и те отнимали у него оружие… Но 5 апреля 1994 года она не смогла вмешаться. Или просто не захотела?..
Курт пролежал в своем доме в Сиэтле четыре долгих дня. Его нашли на полу, с простреленной головой; на груди лежало ружье, а рядом предсмертная записка. За десять дней до случившегося Кортни созвалаближайших друзей мужа и потребовала повлиять на него, чтобы тот прошел лечение от наркотической зависимости. Наконец, 30 марта Курт сдался, и его поместили в медицинский центр Exodus в Лос-Анджелесе. Он сбежал вечером того же дня. Воспользовался кредиткой, чтобы купить билет до Сиэтла, а потом исчез. Примечательная подробность: летел он с Даффом МакКаганом, солистом группы Guns N’Roses, и был на удивление любезен и дружелюбен, хотя никогда прежде не любил их творчество.
В Сиэтле с ним неоднократно пытались выйти на связь — и сама Кортни, и друзья, и родственники. Курт ускользал даже от частных детективов. Его обнаружил электрик. Уже окоченевший труп с простреленной головой. И рядом — записка красными чернилами. О том, что талант иссяк и осталось неудовлетворение всем, что происходит…
Позже полиция обнародовала еще одну записку, найденную в бумажнике Курта: в ней он называл Кортни развратной женщиной, выкачивающей из него деньги. Всерьез она была написана или в шутку? Трудно сказать… На похоронах мужа Кортни говорила о том, что у нее было все, о чем только можно мечтать: любимый человек, желающий быть с ней и только с ней, общие (хоть и трижды пагубные) интересы, семья, дочь, планы на будущее… И все это оборвал один выстрел.
Что было после смерти Курта? Наркотики, наркотики и череда бесконечных кратковременных связей. Ей все же удалось выпустить альбом Live Through This. Само собой, мегахитами песни не стали, однако потрясенные фаны «Нирваны» скупили почти все диски вдовы своего кумира. Прошли годы. Сумасшедшая жизнь ничуть не испортила внешности Кортни Лав, даже наоборот: на смену вульгарной распущенности пришел богемный шик.
Она живет в Англии, общается с аристократами, дает концерты на чопорных вечеринках, постоянно жалуется на жизнь, однако не отказывает себе ни в недвижимости, ни в автомобилях, ни в дорогих нарядах. Неизвестно, сколько продержалась бы эта пара вместе, не покончи Курт с собой в далеком 1994-м… Бессмертной их любовь стала, как ни парадоксально, благодаря смерти. Кортни Мишель Харрисон прекрасно это понимает, хоть и не признается в том никогда и никому. Их любовь осталась поистине звездной: умопомрачительно страстной и значительной в глазах окружающих! А подробности поклонникам знать не обязательно.