Rəssam haqqında, yerli əhaliyə xas olan klişe düşüncə hər kəsə məlumdur: incəsənət fanatiki, mütləq beretdə, uzun saçlı və saqqallı, darısqal emalatxanada fədakarcasına gül rəsmi çəkir... Lakin belə romantik obraz, haradasa qırx yaş köhnəlib. İndiki rəssam - daha çox praqmatik biznesmendir, onun istedadı haqqında xarici görünüşündən çox yaratdıqlarının uğurlu satışı məharətlə xəbər verir. Bəs yerli, Azərbaycan incəsənət bazarında vəziyyət necədir? Kim bizdə art-obyektləri müvəffəqiyyətlə satır və məmnuniyyətlə alır? Bu sualla biz mütəxəssislərə müraciət etməyə qərar verdik.
Azərbaycan müasir incəsənət bazarı son illərdə qızğın surətdə beynəlxalq səviyyədə inkişaf edir. Bizim gənc rəssamlar Avropada, Amerikada, Asiyada böyük uğurlar əldə edirlər. Beynəlxalq yarmarkalarda və biennaledə iştirak etmək rəssama nə verir və bu onun rəsmlərinin satılmasına təsir göstərirmi? "Bu meydanlarda digər beynəlxalq qalereyalara, təşkilatlara, muzeylərə özün haqqında, öz yaradıcılığın barəsində danışmaq imkanı yaranır –“Yarat!” Müasir İncəsənət Məkanının təsisçisi, rəssam Aida Mahmudova bizimlə öz təcrübəsini bölüşür. – Bu, zəncirvari reaksiyaya bənzəyir ... Və əlbəttə ki, satışların artmasına da səbəb olur".
Bəs yeni başlayan rəssam art-bazara çıxmaq üçün nə etməlidir? Rəssam, kinorejissor və fəlsəfə doktoru Teymur Daimi hesab edir ki, Azərbaycanda sənət sisteminin elementi olaraq art-bazar demək olar ki yoxdur. Bir sıra səbəblərə görə bu sistemin özü də qurulmayıb. "Ona görə də ölkədə sənət həyatı xaotik şəkildə axıb keçir və bir çox art-hadisələr təsadüfi, mütləq olmayan xarakter daşıyır. Lakin sistemin olmaması sənət sahəsində ciddi çalışan, istedadlı rəssamların olmaması demək deyil. Rəssamın sənətin önünə çıxış sxemi universaldır: festivallarda, müsabiqələrdə, yarmarkalarda, qrup sərgilərində iştirak etmək, yerli və xarici qalereya sahibləriylə, art-menecerlərlə, kuratorlarla və həmkarları ilə əlaqə quraraq kommunikasiyaya cəlb etmək, həmçinin KİV-də və sosial şəbəkələrdə özünüpiar etmək” – deyərək Teymur əlavə edir.
Azərbaycan Rəssamlar İttifaqı, sənət əsərləri üçün qiymətlərin təyin edilməsinə nəzarət edirmi? İttifaqın katibi, xalq rəssamı Səlhab Məmmədovun sözlərinə görə, bu təşkilat bədii əsərlərə qiymət təyin edilməsini idarə etmir. Əsərlərin xaricə ixracat sahəsinin isə öz qaydaları var. Bunun üçün, ilk olaraq xüsusi komissiyadan sertifikat alınmalıdır (bu cür komissiyalar Gənclər və İdman Nazirliyinin, Milli İncəsənət Muzeyinin və Xalça Muzeyinin nəzdində fəaliyyət göstərir). Əgər sənət işlərinin muzeydə saxlanılması uyğundursa, o zaman komissiya əsərlərin ixracına icazə vermir, xüsusilə də əntiq əsərlərin ixracına. Əsərləri ölkədən ixrac etmək üçün iki icazə növü mövcuddur. Birincisində, bu əsərlərin ölkəyə geri qaytarılma şərtinin qeyd olunması tələb olunur - bu öz işlərini sərgilərə aparan rəssamlar üçün daha aktualdır. İcazənin ikinci növü əsərin xaricə satış məqsədilə olan ixracatı ilə bağlıdır; bu növ icazədə dövlət rüsumunun ödənilməsi tələb olunur, əsərin satışı uğurla həyata keçdikdə isə rəssamdan gəlir vergisi tutulur.
Xalq rəssamı, Azərbaycan Rəssamlar İttifaqının katibi Ağəli İbrahimov hesab edir ki, ölkəmizin böyük rəssamlarının əsərlərinin qiymətləndirilməsi dövlət tərəfindən tənzimlənməlidir. “Azərbaycan rəssamı gündəlik yaşamını necə təmin edir? Elə əsərlər var ki, satış məqsədi ilə yaradılır, elələri də var ki, rəssam ona qəlbini qoyur. Rəssam, əsasən sifariş əsasında çəkdiyi portretlərdən, peyzajlardan və öz əsərlərinin surətini çıxararaq gəlir əldə edir.” – deyərək katib əlavə edir.
Avropa və ABŞ kimi daha sabit art-bazarı olan ölkələrdə müştərilərin əksəriyyəti satış məkanı sayılan qalereyaya gəlir. Qalereya sahibi, rəssamı real həyata və real həyatı incəsənətə uyğunlaşdıraraq, eyni zamanda həm özü, həm də rəssam üçün pul qazanmaq kimi çətin məsələni həll edərək yaradıcı və art-biznesmen arasında vasitəçiliq edir. "Bakıda sənət qalereyalarını barmaqla saymaq olar. Təəssüf ki, onlar öz aralarında yaradıcı əlaqələri olmadan işləyirlər. Bu, art-biznesin vahid strategiyasını hazırlamağa imkan vermir. Halbuki bu, kolleksiyaçılara Azərbaycan yaradıcılıq məkanında öz kolleksiyalarını artırmağa kömək edə bilərdi” - əməkdar mədəniyyət xadimi, qalereya sahibi Elçin Orucov qeyd edir. Həmçinin auksionların olmaması da qalereyaların fəaliyyətinə mənfi təsir göstərir. Bu auksionlar qalereyaların fəaliyyətini həvəsləndirərək yaradıcı rəqabətin yaranmasına təkan verə bilərdi. Bu gün əsərin qiyməti müəllif (sahibkar) və qalereyanın qarşılıqlı razılığı əsasında təyin edilir. Auksion evi, bu metodu açıq ticarət və şəffaf sözləşmə sayəsində ləğv edə bilərdi.
Bir insan sərgiləri, vernisajları, qalereyaları və incəsənət muzeylərini nə qədər çox ziyarət edərsə, onun gec-tez incəsənət əsərlərindən kolleksiya toplama ehtimalı daha yüksəkdir - tanınmış qalereya sahibi, xaricdə filialı açılan ilk yerli "Qız Qalası" qalereyasının rəhbəri Emin Məmmədov belə hesab edir. Bu gün Azərbaycanda incəsənət əsərlərinin kolleksiyaçısı az deyil. Hər bir kolleksiyaçının riayət etdiyi şəxsi kolleksiya toplama prinsipi var... Bəziləri üçün, kolleksiya bir növ vəsait qoyduğu investisiyadır; kimi yalnız öz zövqünü rəhbər tutaraq bəyəndiyi əsərləri toplayır; elə kolleksiyaçılar da var ki, kolleksiyalarını müəyyən müəlliflər və ya müəyyən tarixi dövr prinsipinə görə toplayırlar... Mən əminliklə deyə bilərəm ki, bizim xalqımız incəsənəti sevir və yüksək qiymətləndirir!...
Brendinq, uğurlu piar, zəngin himayədar simasında diler və ya qalereya sahibi - budur rəssamın müasir incəsənət bazarında müvəffəqiyyətinin rəhni. Bunu rəssam Faiq Əhməd də öz sözləri ilə təsdiq edir: « "İstedad" - heç bir şey ifadə etməyən ümumi bir sözdür, çünki hər bir insan unikaldır. Rəssam o kəs olur ki, öz unikallığını dərk edir, eyni ilə öz unikallığını dərk edən çörəkbişirən və ya elektrik mühəndisi kimi. Bu unikallığı dərk edən azadlığı əldə edir, bu isə insanları birləşdirən keyfiyyətdir. Lakin azadlığın müəyyən edilməsinin istedadla əlaqəsi yoxdur. "İstedad" sözü azad insanları göstərmək üçün istifadə olunur, bu isə sadəcə yaradıcı insanlara məxsus deyil. Buna görə də hər kəs öz unikal təzahüründə istedadlıdır, sadəcə bunu ancaq bəziləri dərk edir... Piar - düşünülmüş irəliləmə strategiyasıdır. İncəsənətdə isə bu mümkün deyil: rəssam xaotik biridir, belə isə xaosda hansı strategiya ola bilər? Lakin mən haqsız belə olsam, əgər həm istedad, həm piar incəsənətə təsir göstərirsə də, rəssamın uğurunun böyük hissəsini sevgiyə və işinə aid etmək olar. "İstedad" və "piar" sözlərinin nə rəssamla, nə də onun sənətiylə heç bir əlaqəsi yoxdur: bu anlayışlar rəssamın işlərinin tez-tez aidiyyatı olduğu yalnız iqtisadiyyatda istifadə olunur. Bu işlər - satıldığı qalereyadan başqa muzeylər və digər incəsənət instituları daxil olmaqla rəssamın kontekstdə tamaşaçı ilə qarşılıqlı əlaqəsinin məhsuludur. Lakin öz sənətinə qoyduğu sevginin gücü olmadan, heç bir rəssam sadəcə iqtisadi alətlərlə uğur əldə edə bilməz. Rəssamın uğuru onun tamaşaçılara çatdıra bildiyi ilham mənbəyi ilə müəyyən edilir, bu gözəl təcrübənin necə çatdırıldığının isə fərqi yoxdur, əlbətdəki bu çatdırılma artıq həyata keçibsə».
Azərbaycanın əməkdar rəssamı, müstəqil kurator Səbinə Şıxlinskaya hesab edir ki, əlbəttə, idealda rəssamın istedadı uğurun əsasını təşkil edən amil olmalıdır, bugünkü reallıqda isə istedad əsərlərin uğurlu satışında, demək olar ki, heç bir əhəmiyyətli (yalnız cüzi) rol oynamır. «İstehlak kultu əsasında yaradılmış və buna kütləvi reklam maşınının var gücü ilə dəstək verdiyi cəmiyyətdə əhali, təəssüf ki, funksional alətlər və incəsənət əsərlərinin arasında əhəmiyyətli fərq görmür. Həqiqi meyar anlayışında olan bu baza uçurumundan, həmçinin, əhalinin çox hissəsinin bədii təhsilin olmamasından art-dilerlər istifadə edirlər. Bu art-dilerlər düzgün hesablanmış sxem üzrə böyük kapitallar qazanaraq düşünülmüş piar-kampaniyanın sayəsində "ulduzlar" yetişdirirlər. Əldə olunan gəlirlər reklama sərf olunan vasitə ilə düz mütənasibdir. Bu işlənmiş sistem həm şou biznesdə, həm də təsviri incəsənətdə daim böyük kommersiya uğuru ilə hərəkət edir ... Sadəcə bitərəf seçim edən “Zamana” ümid etmək qalır. Nəticədə incəsənət və mədəniyyət tarixində yalnız o adlar yazılır ki, onlarsız müəyyən tarixi dövrün sənət inkişafı olmazdı. Baxmayaraq ki, bu görkəmli yaradıcıların çoxu sağlığında nə tanınırdılar, nə də kommersiya uğurları var idi».
Rəssam Fərid Rəsulov qeyd edir ki, onun işləri xaricdə daha çox uğur qazanıb, nəinki öz ölkəsində: "Bizdə hələ ki müasir incəsənət ilə nə edəcəklərini bilmirlər. İnstalyasiya? Onlarla nə etmək olar, sual bundadır! Bizim alıcımız hər hansı qədim İtalyan bir güldana pul xərcləyər, amma heç vaxt daha ucuz qiymətə yerli rəsm və ya müasir art-obyekt almaz. Lakin biz müasir Azərbaycan incəsənətinin istiqamətini daha yaxşı tərəfə dəyişdirmək üçün çox çalışırıq. Düşünürəm ki, bu həm qalereya sahibləri üçün, həm də rəssamlar üçün ən vacib məsələlərdən biridir".
Kolleksiyaçı Anar Əzimov bu fikri dəstəkləyərək belə deyir: "Baxmayaraq ki, mən bir maliyyəçiyəm, sənət əşyalarının kolleksiyasına sadəcə kapital növü kimi baxmıram. Bəzi əldə etdiyim rəsmlər qəlbimin bir hissəsinə çevrilir, onlarla ayrılmaq çətin olur... Lakin, bu məşğuliyyətin investisiya tərəfi ilə maraqlananlar üçün sirr deyil - bu ən ən gəlirli investisiya istiqamətidir".
Sotheby’s London auksion evinin müasir incəsənət üzrə mütəxəssisi, Suad Qarayevanın sözlərinə görə, məhz bu auksion evi ilk dəfə Qafqaz və Mərkəzi Asiya rəssamlarının işlərini Londonda satmağa başlayıb. "Qərb kolleksiyaçılarının Azərbaycan rəssamlarına, xüsusilə gənc nəsilə olan marağı diqqət çəkir, çünki onlar tez-tez beynəlxalq meydançalarda sərgidə iştirak edirlər. 60-cı illərin ən uğurlu kommersiya rəssamları - Cavad Mir-Cavadov və Tahir Salahovdur, gənc nəsildən isə - Faiq Əhməd və Aidə Mahmudovadır".
Müasir rəssamların yaratdığı əsərlərin qiyməti hansı meyarlara görə təyin olunur? Bu haqda kurator və qalereya sahibi, müasir incəsət üzrə mütəxəssis Fərəh Piriyeva danışır: "Avstraliyalı art-kritik Robert Hyuz bir dəfə qeyd edib: "Sənətin yeni vəzifəsi peyda olub - divarda yerləşmək və bahalanmaq". İlk baxışda, məhz belə də olur. Mən də hesab edirəm ki, əsərin, heykəlin və ya instalyasiyanın - istisnasız bütün hamısının qiymətinə təsir göstərən yeganə mühüm amil - zamandır. Çalışma məhz bu gün aktual olan ideyanı ifadə etməlidir, müasir düşüncəni əks etdirməlidir. Rəssam başqa hansı yollarla tamaşaçının (investorun) hər kəsə məlum olan çox güclü hisslərini və emosiyalarını oyada bilər? Axı aktual sənət yaradıcısının əsas vəzifəsi yeni emosiyalar tapmaqdan ibarət deyil, eyni duyğuları ötürmək üçün alternativ yollar araşdırmaqdır. Bu missiyanı yerinə yetirə bilən rəssamların işləri tanınır və demək olar ki, dərhal çox yüksək qiymətləndirilir".
Rəssam, heykəltəraş və şair Çingiz Babayev hesab edir ki, müasir art satışında yaradıcı insanın şəxsi əlaqələrinin olması mühüm rol oynayır: "Təkcə mədəniyyət sahəsində deyil, həm də bütün digər sahələrdə ümumi, hər yerdə baş verən cəhalət və savadsızlıq şəraitində - yalnız piar daimi, maneəsiz işləyir. İstedad isə bu vəziyyətdə - sadəcə piara bir əlavədir... Əslində istedad heç olmasa da olar. Əlbəttə ki, heç də bizim rəssamlarımızın bütün işləri satılmır. Sadəcə çox az sayda işlər satılır. Hər şey bu və ya digər müəllifin şəxsi əlaqələrindən və nə dərəcədə "tanıdılmasından" asılıdır".

Everyone knows the cliché narrow-minded idea of an artist: a fanatic of painting, always in a beret, long-haired and bearded, in a close workshop selflessly draws flowers ... But such a romantic image is outdated for forty years. The current artist is rather a pragmatic businessman, whose talent is eloquently indicated not so much by his appearance as by the successful sale of his own creations. Well, what about the domestic art market in Azerbaijan? Who of us is successfully selling and willingly buying art objects? With these questions we decided to turn to specialists.
1. The market for contemporary Azerbaijani art has been booming at the international level lately. In Europe, America, Asia, our young artists are very successful. What does participation in international fairs and biennials give to an artist? does it somehow affect the sale of his paintings? "At these sites there is an opportunity to tell about yourself, about your work to other international galleries, institutions, museums," the founder of the Center for Contemporary Art YARAT !, the artist Aida Makhmudova, shares her experience. This is a chain reaction ... sales growth. "
2. And what does a novice artist need to enter the art market? The artist, film director and Ph.D. Teimour Daimi believes that there is practically no art market in Azerbaijan as an element of the art system, as the system itself doesn`t work out for a number of reasons. "Therefore, the artistic life in the country is chaotic and many art events are random, non-binding. But the lack of a system does not mean the absence of talented artists who work seriously in the field of art. The artist’s exit to the forefront of art is universal: fairs, group exhibitions, engaging in communication - building relationships with gallery owners, art managers, curators and colleagues, both local and foreign, as well as self-promotion in the media and social networks ", - Teimur adds.
3. Does the Union of Artists of Azerbaijan follow the pricing of works of art? According to the secretary of the Union, the national artist Salkhab Mamedov, this organization does not control the pricing of works of art. And in the field of exporting works abroad there are different rules. To do this, you must first obtain a certificate from a special commission (there are such commissions at the Ministry of Culture and Tourism, at the National Museum of Art and at the Museum of Carpet). If the works are suitable for maintenance in a museum, the commission does not give permission for the export of works, especially antiquarian ones. There are two types of permission for the export of works from the country. The first involves the condition of their return to the country - this is more relevant for artists who take out their work at exhibitions. The second type of permission is associated with the export of the work abroad for the purpose of sale; for such permission it is required to pay a state fee, and in case of successful sale of the work the artist is charged with a profit tax.
4. People’s Artist, Secretary of the Union of Artists of Azerbaijan, Agali Ibrahimov, believes that the evaluation of the works of the great artists of our country should be regulated by the state. "How does an Azerbaijani artist currently earn a living? There are works that are created for sale, and there are which the artist invests his soul. The artist receives his profit mainly from custom-made portraits, landscapes, or from the creation of author's copies of his paintings, "he notes.
5. In countries with a more stable art market - in Europe and the USA - most buyers come to the primary market, to galleries. The gallery owner acts as an intermediary between the creator and the art business, adapting the artist to real life and real life to art, while also solving the difficult task of making money for himself and for the artist. "In Baku, art galleries can be counted on the fingers. Unfortunately, they all work without creative contacts with each other. This does not allow developing a common art-business strategy, which would help collectors to orient themselves in the creative space of Azerbaijan while replenishing their collections," Honored Worker of Culture, gallery owner Elchin Orujov. Negative impact on the activities of galleries and the lack of auctions, which would allow to create creative competition, which would stimulate the activities of galleries. Today the value of the work is established by the mutual consent of the author (owner) and the gallery. The auction house would exclude this method due to open bidding and transparency of transactions.
6. The more often a person attends exhibitions and previews, galleries and art museums, the higher the likelihood that he will sooner or later come to collecting works of art, said Emin Mamedov, a famous gallery owner, the owner of the Qız Qalası gallery, the first of the Russian galleries to open a branch for abroad. .In Azerbaijan today there are a lot of art collectors. Each particular collector has his own principles of collecting, which he follows ... For some, a collection is a kind of investment, an investment of funds; someone collects works that he likes, guided solely by their own taste; there are also collectors who compose their collections according to the principle of choosing certain authors, of a certain historical period ... But I can confidently say: our compatriots love and appreciate art! ..
7. Branding, successful PR and a rich patron in the person of a dealer or gallery owner - this is the key to the success of the artist in the modern art market. This is confirmed by the artist Faik Ahmed: ““ Talent ”is a generalizing word that does not mean anything, because each person is unique. The artist who becomes aware of his uniqueness becomes an artist just as a baker or an electrical engineer can realize his uniqueness. who realized this uniqueness, gets freedom, and this quality unites people. But the definition of freedom to talent is irrelevant. The word “talent” is used to mean free people, and this quality is inherent not only to creative people. Each is unique in its manifestation, but only a few know it ... PR is a well-thought-out promotion strategy. In art, this is impossible: the artist is chaotic, and what strategy can be in chaos? But even if I'm wrong, if both talent and PR act in art, still, most of the success of an artist can be attributed only to love and work. . The words “talent” and “public relations” have nothing to do with either the artist or his art: these concepts are applicable only in economics, to which the artist’s works often refer - the product of his interaction with the audience in a context that includes not only the galleries that sell these works, but also museums and other art institutions. But in any case, without the power of love invested in his art, no artist can succeed only with economic instruments. The success of the artist is determined by the inspiration that he can convey to the viewer, and the way in which this amazing experience is conveyed does not matter if such a transfer has already been realized. "
8. Honored artist of Azerbaijan, independent curator Sabina Shikhlinskaya believes that although ideally, of course, the artist’s talent should be a fundamental success factor, in today's realities, talent has little or no meaning (unless it’s scanty) for successful sales of works. “In a society whose ideals are based on the cult of consumption, in support of which the mass advertising machine works, the man in the street, unfortunately, does not see a significant difference between functional objects and works of art. This basic failure in understanding the true criteria, as well as the practical absence of art education among the broad masses of the population, is used by art dealers who, with the help of a well-designed PR campaign, cultivate “stars”, earning huge amounts of money on a properly calculated scheme. Earnings are directly proportional to the funds invested in advertising. This established system operates both in show business and in art, consistently with great commercial success ... One can only hope for Time, which makes its impartial selection, and as a result those names remain in the history of art and culture without which there would have been no development of art of a certain historical period, although most of these outstanding creators had neither recognition nor commercial success during their lifetime. ”
9. Artist Farid Rasulov notes that his works are more successful abroad than in his native country: “We don’t know yet what to do with modern art. Installations? Where to put them, that’s the question! Our buyer can fork out some old Italian vase, but he will never buy a painting or some modern art object by a local artist, even for a smaller amount, but we are working very hard to change this in the best direction for modern Azerbaijani art. I think this is one the most important tasks not only for the gallery owners, but also for the artists themselves. "
10. Collector Anar Azimov supports this opinion: “Although I am a financier, I don’t consider collecting art as a form of investment. Many of the acquired paintings turn into a particle of the soul, which can be difficult to part with ... However, it’s not a secret that those who are mainly interested in the investment side of this activity are one of the most profitable investments. "
11. According to Souad Karaeva, a specialist in contemporary art at Sotheby’s London auction house, this auction house was the first to start selling works by artists of the Caucasus and Central Asia in London. "Western collectors have a marked interest in Azerbaijani artists, especially the younger generation, as they are often exhibited at international sites. The most commercially successful artists of the sixties generation are Javad Mir-Javadov and Tahir Salahov, and among the young are Faig Ahmed and Aida Makhmudova."
12. What are the criteria for determining the value of the works of contemporary artists? Farah Piriyeva, a curator and gallery owner, an expert on contemporary art, told us about this: “Robert Hughes, an Australian art critic, once remarked:“ Art has a new occupation - to sit on the wall and to appreciate. ”At first glance, I also think that the only significant factor affecting the price of a painting, sculpture or installation that applies to all cases without exception is time. The work should express an idea that is relevant today, reflect modern thinking. Does the viewer (investor) have feelings and emotions that are painfully familiar to everyone? After all, the main task of the creator of contemporary art is not to search for new emotions, but to research alternative ways of conveying the same feelings. The works of artists who have fulfilled such a mission are recognized and almost immediately appreciated very high. "
13. Artist, sculptor and poet Chingiz Babayev believes that personal contacts of a creative personality play an important role in the sale of modern art: “In conditions of total, widespread ignorance and lack of education, not only in the sphere of culture, but also in all other spheres, only constant PR works flawlessly, the talent in this case is just an addition to the PR ... However, his talent may not be at all.Of course, not all the works of our artists are sold, but only a very small number. Personal contacts of one or another author and on the degree of his “promotedness”. "