Bu və ya digər diqqətəlayiq fotoqrafın tərcümeyi-halı bir qayda olaraq doğru faktlardan başlayır – tarixlər və dəqiq ünvanlardan. Nə vaxt doğulub, harada böyüyüb, neçənci ildə debüt sərgisi olub, neçənci ildə isə debüt fotoalbomu... Hadisələrin bu xronologiyası - dünya yaddaş kartı üçün əhəmiyyətli məlumatdır. Erih Hartmannın həyatında da əsas tarixlər və əhəmiyyətli ünvanlar mövcud idi.
Avtoportret, Erih Hartman (1922-1999
O, 29 iyul 1922-ci ildə Almaniyada anadan olmuşdur. 1938-ci ildə Hartman ailəsi nasistlərin zülmündən Amerikaya qaçmaq məcburiyyətində olurlar. Bir neçə il fotoportretistin assistenti olaraq işlədikdən sonra, Erih frilans yolunu seçir. O, Yeni Sosial Araşdırmalar Məktəbində də təhsil almışdır. Buradakı Irvin Pennin, Riçard Avedonun və ötən əsrin bir çox digər ustad fotoqraflarının xaç atası, «Harper’s Bazaar» jurnalının əfsanəvi art-direktoru - Aleksey Brodoviç dərs keçirdi. 1952-ci ildə, bu zamana qədər artıq geniş portfolioya sahib olan Erih Hartman "Magnum"-a dəvət alır, 1985-ci ildə isə o, bu fotoagentliyə başçılıq edir.
İndi faktların hesablanmasını kənara qoyaq və onun əsərlərinin görünən metafizikasına nəzər salaq. Məsələn, növbəti fotoşəklə. Maraqlıdır, kadrın o biri tərəfində dayanan insan bu qadına aşiqdirmi? Yoxsa fotoqrafın baxışı hisslər ilə yüklü deyil? Bəlkə də onun marağı sadəcə harmonik təzadın qəribəliyindən qaynaqlanır?.. Belə olan halda, bu şəkli bürüyən həyəcanı necə izah etmək olar?..
O, bu stulun naxışını bürümüş işıq və kölgəni tutmağa çalışdığında tənha idi, yoxsa xoşbəxt, sakit idi, yoxsa nədənsə narahat?..
Sadə əşyalar - iki çəkmə, çörək dilimi, şəffaf bluz - cism əldə edirlər, səs əldə edirlər. Amma Hartmanın fotolarının səsi cavab vermir, sadəcə sanki zümzümə edir… Küləyin səsi, quşların civiltisi, köpüklü dalğaların çətinliklə eşidilən səsinin olduğu motiv yaranır… Doğulduğumuz ilk dəqiqədən etibarən günümüzə qədər bizimlə olan hər bir şey.
Budur, Kristina Olsenin can atdığı həmin ev - Endryu Uayetin rəsmində xəstəliyə məğlub olan qız. Amma rəssamın kətanındakı ev - belə əziz, belə arzu olunan xilasedici mayak kimi görsənsə də, Hartmanın tərənnümündə o, donmuş xəyalətə bənzəyir. Hüdüdsuz tənhalığın ortasında təkgözlü div.
ABŞ, Meyn ştatı, Kuşinq, 1972
Fotoqrafın proqramlı işlərindən biri də "Düşərgələrdə" (1995) layihəsi oldu. Burada onun daha çox açıq şəkildə fikrini yarımton səslə izah etmə meyilliliyi əks olunmuşdu. İnsan ağılsızlığının və əzablarının onlarla monoxrom şahidləri göz önünə gəlir - hüzünlü məşhur Auşvits, Buhenvald, Dahau… Bu və digər şəhərləri Hartman yarım əsr keçdikdən sonra, yəni Faşizm üzərində qələbə qazandıqdan sonra ziyarət etmişdi. Lakin yenə də onların dözülməz melanxoliyasını əks etməyi bacarmışdı… Bəlkə də bütün məsələ münasibətdədir - kadrın o biri tərəfində dayanan insanın müəllif interpretasiyasında…
Erih Hartmanın yaradıcılığı emosional sarsıntılara, alluziyalara, aşkar vədlərə deyil, duyğulara müraciət edir. Bu sənət - diqqətlə qulaq asmaq, baxmaq, nəzərə çarpmayan, lakin dərin mənalı məzmunu qavramaq istəyənlər üçündür.

Жизнеописание того или иного примечательного фотографа, как правило, начинается с достоверных фактов - дат и точных адресов. Когда родился, где вырос, в каком году случилась дебютная выставка, а в каком - дебютный фотоальбом... Вся эта хронология событий - важная информация для карты мировой памяти. В жизни Эриха Хартмана также имелись ключевые даты и значимые адреса.
Автопортрет, Эрих Хартман (1922-1999)
Родился он 29 июля 1922 года в Германии. В 1938-м семье Хартман пришлось бежать в Америку от преследований нацистов. Проработав несколько лет ассистентом фотопортретиста, Эрих встал на путь фриланса. Проучился он и в Новой Школе Социальных Исследований, где проходил обучение легендарный арт-директор журнала «Harper’s Bazaar» Алексей Бродович - крестный отец Ирвина Пенна, Ричарда Аведона и многих других маститых фотографов прошлого столетия. В 1952 году Эрих Хартман, к тому времени уже располагавший солидным портфолио, был приглашен в Magnum, а в 1985-м возглавил это фотоагентство.
Теперь оставим перечет фактов и обратимся к зримой метафизике его произведений. Вот, к примеру, следующая фотография. Любопытно, был ли человек, находящийся по ту сторону кадра влюблен в эту женщину? Или созерцание фотографа не отягощено грузом чувства? Может, его интерес был всего лишь вызван причудливостью гармоничного контраста?.. В таком случае, чем объяснить тот трепет, которым пронизан этот снимок?..
Он был одинок или счастлив, умиротворен или чем-то встревожен, когда пытался удержать арабеску светотени, окутавшую вот этот стул?..
Простые вещи - два ботинка, ломоть хлеба, прозрачная блузка - обретают плоть и обретают голос. Но голос фотографий Хартмана не дает ответов, а только напевает словно… Раздается мотив, в котором - шум ветра, щебет птиц, пенистых волн еле слышный всплеск… Все то, что пребывает с нами с первых минут рождения и до свершения наших дней.
А вот тот самый дом, к которому так стремилась Кристина Олсен, - пораженная недугом девушка с картины Эндрю Уайета. Но если на холсте художника дом этот казался спасительным маяком - таким родным, таким желанным, - в прочтении Хартмана он подобен застывшему призраку. Одноглазый циклоп посреди безбрежного одиночества.
США, штат Мейн, Кушинг, 1972
Одним из программных работ фотографа, где наиболее ярко отразилась его склонность изъясняться полутонами, стал проект «В лагерях» (1995). Перед глазами встают десятки монохромных очевидцев человеческого безумия и страданий - печально известные Аушвиц, Бухенвальд, Дахау… Эти и другие города Хартман посетил спустя полвека после победы над фашизмом, но все же сумел отразить их неизбывную меланхолию… А может, все дело в отношении, - в авторской интерпретации человека, находящегося по ту сторону кадра…
Творчество Эриха Хартмана апеллирует к ощущениям, а не к эмоциональным потрясениям, к аллюзиям, а не к очевидным посылам. Это искусство для тех, кто готов вслушиваться, всматриваться, вчитываться в содержание неброского, но глубокого смысла.