Gitara rifflərinin gücü və hiddətli dinamikası çoxlu drayv və enerji ilə sazlanmış böyük enerji ehtiyatı və şəxsi fəlsəfədir... Bir çoxları üçün rok - böyük Led Zeppelin, Deep Purple, Pink Floyd və rok musiqisinin digər nəhəngləri, mələkləri, burada, Azərbaycanda əlçatmaz olanlardır. Müasir Azərbaycan roku, qəribə olsa da bu gün yarandığı dövrdəki roka bənzəyir: gənclər, submədəniyyət, öz "paralel" həyatının özünə xas atmosferi, hər kəsin bir-birini tanıdığı pərəstişkarların dar dairəsi və demək olar ki, böyük şou-biznes aləmi ilə əlaqənin tamamən olmaması...
Azərbaycanda rok tarixi əcaibdir və ayrıca kitaba layiqdir. Çünki Azərbaycan roku - əsl feniksdir . Hətta eyni zamanda sələflərinə bənzəyən və bənzəməyən, ən qatı pərəstişkarların ondan əlini üzdükdən sonra belə tamamilə yanan və sözün həqiqi mənasında küllərindən yenidən doğan feniks.
Rok - sadəcə musiqi növü deyil, ilk əvvəl həyat tərzidir, bir cəmiyyətdir. Onun gücü və qüdrəti məhz bundadır. Keçmiş rokçu olmur: rok öz möhürünü əbədi olaraq vurur. Bu da, məhz gənclik dəliliyinin, drayvın hədsiz olduğu dövrün xatirələrinin zövqünü təşkil edir. Rok-əyləncə gecələrinə bu izdihamlı, dar və qaranlıq, tüstülü zirzəmilərə tam da bunun üçün gəlirlər. Əsl azadlıq atmosferini, məstlik və kefi dərin nəfəslə sinəyə çəkib, TV və radionu işğal etmiş süni-şirin pop musiqi haqqında unutmaq və ən əsası özün kimi insanlarla qarşılaşmaq üçün. O insanlar ki, onlar üçün bu üsyankar atmosfer - məhz əsl həyatdır. Fərqi yoxdur neçə yaşın var, hansı dövrdə böyümüsən, uşaqlıq kumirlərin Backstreet Boys və ya Modern Talking olub. Əsas odur ki, - sənə bu ağır rifflərin drayvı, bu dəhşətli energetika lazım olsun!
Deyirlər ki, rok artıq əvvəlki kimi deyil. Rok - gənclik və üsyan musiqisidir. Hər bir rokçu nəslin öz xüsusiyyətləri, illərlə soyulan öz «qabığı» var. Rok enerji ilə qaynayan bir yeniyetmə kimi, maksimal dərəcədə sərt və qətidir. «Hər şey və ya heçnə» yaxud da "I want it all, I want it now!" - dahi Freddi Merkurinin oxuduğu kimi: ya sən əbədi olaraq gənc qalırsan, ya da boşluqda tamamilə izsiz itirsən. Rok ilə münasibəti olan hər bir nəslin öz duyğuları, öz yolu var. Axı rok - sadəcə musiqi deyil, o insan və atmosferdir.
Bakıda rokun yaranma tarixini bilən, onun necə olduğu barədə danışan az tapılar. Mən tez-tez o dövrün rokçuları ilə söhbət etmişəm - onları bir ümumi xüsusiyyət birləşdirir: rok barədə söz düşəndə onların baxışları şəfəqlənir, göz önündə enerji ilə dolaraq onlar sanki cavanlaşırlar. İndi bu gün rok-musiqini yaradan və ifa edənləri müşahidə edərək mən, uşaqların dediyi kimi, "prosesdə" olduqlarında həmin inanılmaz drayvı hiss edirəm!... Bəziləri hətta roku günümüzdə həm musiqiçilərə, həm də dinləyicilərə keçən həqiqətən iblisanə enerjiyə heç bir izah verə bilməyərək «şeytani musiqi» adlandırırlar. Və bu drayv möhtəşəmdir. Bunu fiziki hiss etmək mümkündür. Sənin kimi coşqulu eyni zehndə olan bir dəstə gənclərlə musiqi sədaları altında birləşmək, valehedici rifflər girdabına qərq olmaq - bəli, bunun öz ləzzəti var! Əgər sizə desələr ki, indi bu mümkün deyil, bütün bunlar Woodstock tarixə çevrilənə qədər olub və çoxdan ötüb keçib, - inanmayın: bu guya kiminsə gəncliyi ilə ötüb keçən gözəl dövr barədə növbəti mifdir. Tsoy, pardon rok - yaşayır! Bütün nifrət bəsləyənlərin və rəqiblərin acığına öz paralel həyatını sürür, - haradasa yaxınlıqda, lakin tamamilə fərqli bir ölçümdə.
Rok fanatları bu gün nə ilə yaşayırlar? Əlbəttə ki, konsertlərlə! Budur, tam da enerjinin, təzyiqin, kollektiv şəkildə məst olmanın azad olduğu yer. Bəs slem və moş pitsiz olar?! Belə anlarda harada olduğunu büsbütün unudursan və tamamilə əyləncəli dəlilik atmosferinə qərq olursan. Bu - indiki Azərbaycanın rokudur. Bəli, o, on il bundan əvvəlki kimi lirik və romantik deyil, indi o daha sərt və ağırdır. Bizim müasir rokun xüsusiyyəti - metaldır. Yeri gəlmişkən, ötən yay inanılmaz bir hadisə baş verdi: Azərbaycanın "Pyraweed" metal-qrupu Gürcüstanın "Tbilisi JAM Fest" festivalında qalib oldu və Almaniyaya, ən böyük Wacken Open Air alman rok-festivalına səfər qazandı. Bununla da bizim rokumuzun çoxdan və asanlıqla haqqın rəhmətinə getdiyinə tam əmin olan, nəinki hər iki festivalın iştirakçılarını, həm də yerli əhalisini təəccübləndirdilər. Qeyd etmək lazımdır ki, Pyraweed - müasir Azərbaycan ağır rokunu təmsil edən yeganə qrup deyil. Bu sadəcə, bu gün demək olar ki, gənc insanlardan ibarət auditoriyanın, aydın şəkildə "ağırlaşmış" rok musiqiçiləri pleyadasının ənənələrinin sinerjisinin uğulu nümunəsidir.
Rok heç vaxt və heç yerdə tək qütblü olmayıb, həmçinin bizdə də. Müxtəlif qütblər öz orijinal yolları ilə musiqini öz arxalarınca çəkirlər. Sərt çərçivələrin üsyankar musiqisində təyinat ola da bilməz. Yaradıcılıq azadlığı - yeganə aksiomadır, muğam və caz elementlərindən tutaraq kantri eksperimentlərinədək hər şey istifadə olunur. Və burada, Süd yolu qalaktikasındakı ulduz və bürclər arasında dilemma yaranır. Birisi o qədər parlaqdır ki, ətrafında ki hər hansı bir ulduz sadəcə sönür, kimi isə birlikdə bir qrup ulduzlar topası yaradır. Bu topa nəinki iştirakçıların enerjisini toplayır, hətta öz, xüsusi işıqlanmasını verir. Hər yerdə olduğu kimi, birləşmə-dağılma, sonsuz təcrübələr və mübahisələr ayrılmaz surətdə əcaib musiqi kaleydoskopuna qarışır ...
Bugünkü rok konsertlərdə .qopma. şən əyləncədən və bir qrup istedadlı musiqiçilərlə birgə asudə vaxtdan savayı nə ifadə edir? Bu sənin özünün, öz xəttinin, öz məsləkdaşlarının və pərəstişkarlarının axtarışıdır. Səninlə birgə irəli gedəcək şəxslərin, nəvaxtsa sənin gəncliyinin və yaradıcı axtarışının ən gözəl xatirələrini təşkil edəcək şeylərin... Kimi çıxıb gedir, bu kainatdan yarpaq kimi düşür, kimi əksinə, qəflətən peyda olur, kimi isə digərlərinin, rok-cəmiyyətin daha gənc üzvlərinin fikrincə artıq bir neçə dövrün özünəməxsus abidəsi olub - sadəcə tarixdən əvvəlki lap qocalmış adam kimi... Qrupda ritmi kim tutur: basçı yoxsa zərbçi? - kimi ritorik suallar isə əvvəlki kimi yeni gələnləri öz həqiqətlərinin axtarışında mizraq-çubuqlarını sındırmağa və simlərini qırmağa məcbur edir. Rok budur: bu musiqi deyil - bu taledir!

Мощь гитарных риффов и бешеная динамика, огромный заряд – и собственная философия, обильно приправленная драйвом и энергией... Для многих рок – это великие Led Zeppelin, Deep Purple, Pink Floyd и другие титаны рок-музыки, небожители, недосягаемые здесь, в Азербайджане. Современный азербайджанский рок, как ни странно, сегодня похож на рок времен его зарождения: молодежь, субкультура, самобытная атмосфера со своей, «параллельной» жизнью, узкий круг почитателей, где все друг друга знают, и почти полное отсутствие связей с миром большого шоу-бизнеса...
История рока в Азербайджане причудлива и достойна отдельной книги. Ибо азербайджанский рок – это самый настоящий феникс, сгоревший дотла и возродившийся буквально из пепла, после того как на нем поставили крест даже самые ярые поклонники, одновременно похожий и непохожий на своих предшественников.
Рок – это прежде всего стиль жизни, некое сообщество, а не просто вид музыки, именно в этом его сила и мощь. Не бывает бывших рокеров: рок оставляет свою печать навечно. И это как раз то, что составляет самый смак воспоминаний о безумствах юности, поре, когда драйв бил через край. За этим и приходят в рок-тусовку – в эти обшарпанные, прокуренные подвалы, где тесно и темно, но где можно полной грудью вдохнуть настоящую атмосферу свободы, угара и кутежа, забыть о приторно-сладкой попсе, оккупировавшей ТВ и радио, и главное – встретить таких же, как и ты, людей, для которых эта мятежная атмосфера и есть настоящая жизнь. И неважно, сколько тебе лет, в какую эпоху ты вырос, были ли кумирами твоего детства Backstreet Boys или Modern Talking. Главное – что тебе нужен этот драйв тяжелых риффов, эта бешеная энергетика!
Говорят, что рок уже не тот. Рок – это музыка молодости и бунта, у каждого поколения рокеров свои особенности, своя «шелуха», которая отлетает с годами. Рок по-максималистски жесток и категоричен, как подросток, кипящий энергией. «Все или ничего!» – или же I want it all, I want it now! – как пел великий Фредди Меркьюри: ты или остаешься навечно молодым, или бесследно растворяешься в пустоте. У каждого поколения, соприкоснувшегося с роком, свои ощущения, своя стезя. Ведь рок – это не только и не столько музыка, сколько люди и атмосфера.
Мало кто может вспомнить историю зарождения рока в Баку, рассказать, каким он был. Я часто беседовал с рокерами того времени – их всех объединяет одна общая черта: когда разговор заходит о роке, у них загорается взгляд, они как будто молодеют, заряжаясь энергией прямо на глазах. И сейчас, наблюдая за теми, кто создает и играет рок-музыку сегодня, я ощущаю тот же невероятный драйв, когда ребята, что называется, «в процессе»!.. Некоторые даже в наши дни называют рок «сатанинской музыкой», не умея дать иного объяснения этой поистине демонической энергии, пронизывающей и музыкантов, и слушателей. И этот драйв прекрасен. Его можно ощутить физически, под музыку слиться ментально с целой кучей молодежи с такой же, как у тебя, горячей душой, окунуться с головой в омут восхитительных риффов – да, в этом есть свой кайф! Если вам скажут, что сейчас такого быть не может, что все это было до того, как Вудсток стал историей, и давно прошло, – не верьте: это очередной миф о прекрасной эпохе, якобы ушедшей вместе с чьей-то молодостью. Цой, пардон, рок – жив! И живет своей параллельной жизнью, назло всем ненавистникам и конкурентам, – где-то рядом, но в совершенно ином измерении.
Чем живут наши фанаты рока сегодня? Конечно же, концертами! Вот где самое место для выхода энергии, напора, коллективного угара. Как же без слэма и мош пита?! В такие моменты совершенно забываешь, где находишься, и полностью погружаешься в атмосферу веселого безумия. Это – рок нынешнего Азербайджана. Да, он не так лиричен и романтичен, как был десятилетием ранее, сейчас он куда более жесткий и тяжелый. Фишка нашего современного рока – это метал. Кстати, прошлым летом произошло невероятное: азербайджанская метал-группа Pyraweed выиграла грузинский Tbilisi JAM Fest и заработала путевку в Германию, на крупнейший немецкий рок-фестиваль Wacken Open Air, сильно удивив не только участников обоих фестивалей, но и местных обывателей, пребывавших в полной уверенности, что наш рок давно и благополучно почил в бозе. Надо сказать, что Pyraweed – далеко не единственная группа, представляющая современный азербайджанский тяжелый рок. Это лишь наиболее удачный пример синергии традиций целой плеяды музыкантов заметно «потяжелевшего» рока, аудиторию которого сегодня составляет почти исключительно молодежь.
Рок никогда и нигде не был однополярен, и у нас тоже. Разные полюса тянут музыку за собой, своим оригинальным путем. В бунтарской музыке жестких рамок и не может быть по определению. Свобода творчества – единственная аксиома, в ход идет все, от элементов мугама и джаза до экспериментов с кантри. И тут, как на Млечном пути, встает дилемма звезд и созвездий. Кто-то настолько ярок, что любые звездочки вокруг просто гаснут, а кто-то вместе образуют группу-созвездие, которая не только аккумулирует энергию участников, но и дает свое, особое свечение. И, как везде, слияния-распады, бесконечные эксперименты и трения органично сплетаются в причудливый музыкальный калейдоскоп...
Что еще представляет собой сегодняшний рок, помимо веселой тусовки, .отрыва. на концертах и совместного досуга с группой талантливых музыкантов? Это поиск себя, своего почерка, своих единомышленников и поклонников. Тех, с кем ты пойдешь дальше, того, что когда-нибудь составит самые прекрасные воспоминания о твоей молодости и творческих поисках... Кто-то уходит, выпадает из этой вселенной, кто-то, наоборот, внезапно вспыхивает, а кто-то уже стал своеобразным памятником нескольким эпохам – на взгляд иных, более молодых участников рок-сообщества, просто доисторической руиной... А риторические вопросы типа .Кто держит в группе ритм – басист или ударник?. по-прежнему заставляют новичков ломать свои копья-палочки и рвать струны в поисках собственной истины. Таков рок: это не музыка – это судьба!