Balqabaq. Uşaqlıqdan bəri onu sevmirəm. Evdə həmişə qazanın qapağını qaldırdıqda və orada pörtlənmiş balqabaq gördükdə üz-gözümü büzüşdürüb, oradan tez uzaqlaşırdım. Ətrafımdakı insanlardan nəticə çıxarıram ki, onlar iki hissəyə bölünürlər: balqabağı istənilən şəkildə sevirəm və ümumiyyətlə heç sevmirəm. Belə ki, təxminən dörd il əvvəl balqabağı özüm üçün başqa tərəfdən kəşf etdim və bütün qəlbimlə onu sevməyə başladım!
Hekayə mənim tələbə olduğum vaxt hər payız evimizin yaxınlığında quraşdırılan fermer yarmarkasına balqabaq gətirmələrindən başladı. Yalnız bir deyil, bir çox növ balqabaq! Rənglərindən, fakturalarından və ölçülərindən gözlərim çaşıb qalırdı. İlk vaxtlar balaca balqabaqları sırf dekorativ funksiya məqsədilə alırdım. Sonra bir fermer balqabaqdan nə bişirmək olar, hansı növü daha şirindir, hansı biri adi qızartma, hansı isə piroq üçün olduğu barədə danışdı. Balqabağa qarşı qəti qərəzimi bildirdikdə, o mənə şorba, krem-şorbası bişirməyi məsləhət gördü. Balqabağa qarşı münasibətimin bir dəfəlik dəyişəcəyinə söz verdi.
Fikir çox cazibədar idi. Orta ölçülü bir balqabaq aldım və ruh yüksəkliyi ilə evə gəldim. Soyuq bir noyabr ayı idi. Evə gəldikdə balqabaq şorbasını bişirdim, onu blenderlə çırpdım və onun valehedici olduğuna qərar verdim. Rəfiqəmlə birlikdə şorbanı qızardılmış çörək tikələri ilə yedik və olduqca məmnun qaldıq. Bundan sonra, balqabaq şorbası bizdə ənənəvi olaraq payızda bişirilir və mənə bu fikri verən fermerə bu vaxta qədər minnətdaram.
Buna görə də, əgər balqabağı çox da sevmirsinizsə, ondan şorba bişirməyi sınayın, əgər sevirsinizsə - daha da yaxşı! Reseptlər çoxdur, lakin bizim istifadə etdiyimiz resept çox sadədir!
4 nəfərlik porsiya:
- 500 qram təmizlənmiş balqabağın ləti;
- 1 soğan;
- 2 xörək qaşığı zeytun yağı;
- 350-400 ml bulyon (və ya su);
- 75 ml qaymaq;
- Zövqə görə duz və istiot;
- 1 çay qaşığı darçın və istəyə görə 1/4 çay qaşığı cövüz.
Soğanı zeytun yağında şəffaf rəng alanadək qızardırıq, balqabağı əlavə edirik və soğanla birlikdə 10 dəqiqə qarışdırmağa davam edirik. İstəyə görə darçın və cövüz əlavə edirik. Üzərinə bulyon tökürük və balqabağı yumşalanadək 10-15 dəqiqə müddətinə bişməyə qoyuruq. Qaymaq əlavə edirik. Blenderlə krem şəkli alanadək çırpırıq. Zövqə görə duz və darçın əlavə edirik.
Əgər balqabağı tumlu alırsınızsa, heç bir halda onları atmayın. Tumlarını yuyun, bir-iki dəqiqə yağda qızardın, şorbanın üzərinə tökün. Şorbanın yanında çörək tikələri qızartmaq olar. İsti şəkildə təqdim edin!

What's Cooking: Тыквенный суп
Тыква. С детства её не любила. Когда дома поднимала крышку и видела там тушеную тыкву, я корчила гримасу и быстро отходила. Судя по моему окружению, делаю вывод, что люди вокруг меня делятся на два вида: которые любят тыкву в любом виде и не любят тыкву вообще. Так вот, года четыре назад я открыла для себя тыкву совсем с другой стороны и полюбила всей душой!
screen_shot_2017-11-22_at_12.30.30_copy
История началась с того, что когда я была студенткой, каждую осень на фермерскую ярмарку неподалёку от моего дома привозили тыкву. Не просто один вид, а множество! Глаза разбегались от цветов, фактур и размеров! Первый раз я купила маленькие тыковки для декоративных целей. После один фермер рассказал о том, что можно приготовить из тыквы, какой сорт слаще, какой лучше подходит для обычной жарки или пирога. Но когда я ему сообщила о своей безусловной неприязни, он посоветовал мне приготовить суп, крем-суп. И обещал, что моё отношение к тыкве изменится раз и навсегда.
Идея была заманчива, я купила тыковку среднего размера и пошла, воодушевленная, домой. Был холодный ноябрь, придя домой, я приготовила тыквенный суп, взбила его блендером и обнаружила, что он просто изумителен. Мы с подругой уплели супчик с гренками и остались весьма довольны. После этого тыквенный суп у нас традиционно готовится поздней осенью, и я до сих пор благодарна фермеру за такую наводку.
image3_1
Поэтому если вы не очень любите тыкву, попробуйте сделать из нее суп, а если любите - тем более! Рецептов множество, но рецепт, который используем мы, очень прост!
Порция на 4х:
• 500 грамм очищенной мякоти тыквы;
• 1 лук;
• 2 столовые ложки оливкового масла;
• 350-400 мл бульона (или воды);
• 75 мл сливок;
• Соль и перец по вкусу;
• Корица 1 ч.л. и мускатный орех 1/4 ч.л. по желанию.
Поджарить лук на оливковом масле до прозрачности, положить тыкву и продолжать пассировать вместе с луком минут десять. При желании добавить корицу и мускатный орех. Залить бульоном и оставить вариться, пока тыква не смягчится минут 10-15. Добавить сливки. Блендером взбить до кремообразного состояния. Посолить и поперчить по вкусу.
Если покупаете тыкву с семечками, ни в коем случае не выбрасывайте их. Промойте семечки, поджарьте на масле пару минут, посыпьте ими суп. Можно сделать к супу гренки. Подавать горячим!