Nigar tanınmış və çox təhsilli dini xadim Mirzə Hüseyn Əfəndi Qaibovun evində dünyaya gələcək. Mirzə Hüseyn, bütün həyatını qadınların təhsil almaq hüququnu müdafiə edərək, elm və maarifçiliyə həsr edəcəkdir. "Şəriətdə belə bir qadağa yoxdur" - deyərək o, təkrarlayır və iki qızına o dövrdə verilə biləcək ən yaxşı təhsili verir.
Qızları onu yanıltmır. Onlar nəinki təhsil alıb bir neçə xarici dilə sərbəst yiyələnmişdilər, həm də Azərbaycanın tarixində ölkənin inkişafına mühüm töhfələr bəxş etmiş ən qabaqcıl qadınlardan olmuşdular. Amma bu gün biz məhz Nigar haqqında danışacağıq.
Hər şeyin öz vaxtı var və hansısa bir məqamda Nigar ürəyində başqa birinin adını daşıdığına baxmayaraq, valideynlərinin qərarına qarşı çıxmağa cəsarət edə bilməyəcək. Daha sonra müfti niyə Nigar və Əliağanın bir-birinə çoxdan aşiq olduqlarını bilməsinə, ailələrin çox yaxın olmasına, bu gəncin nə kimi qüsurunun olduğunu və Əli Ağanın təhsilinin davam etməsində məhz Hüseyn Əfəndinin yardımına baxmayaraq qızını sevmədiyi birinə ərə verdiyini soruşduqda, atası cavab verir: "Əli Ağa ağıllı və istedadlıdır, amma o hərbiçidir - bu gün o, bir şəhərdə, sabah isə başqa bir şəhərdə yaşayacaq. O, öz səadətini hər yerdə tapa bilər. Mən Nigarı gözümün nuru kimi sevirəm. O, mənim işlərimdə köməkçimdir. Onu gözümdən uzağa buraxa bilmərəm, qızımın yad şəhərlərdə, başqa dinə mənsub olanların arasında yaşamasını istəmirəm". Əlbəttə ki, bunların hamısı bəhanə idi, axı evlənmək istəyən oğlanın ailəsi onları rahat buraxmırdı, halbuki Nigarın anası qızının ürəyinin başqa birinə aid olduğu barədə onları xəbərdar edirdi: "o, zabitdir, biz onun geri qayıtmasını gözləyirik". "Xeyr, onu oğluma alacam" - deyərək oğlanın anası başqa şey eşitmək istəmir. Onlar balaca adamlar deyildi, imtina etmək mümkünsüz idi. Nigar tanınmış gürcü ailəsindən olan Dərviş bəy Pələvəndovla ailə qurur. Taleyin isə öz planları var idi. Həyat yoldaşı onu həmişəlik olaraq tərk edəcək, öz doğma əmisi isə yeganə oğlunu oğurlayıb Türkiyəyə aparacaq, orada taleyin dəhşətli ssenarisi üzrə onlar ikisi də xəstələnəcək və oğlu 9 yaşına çatmadan gözlərini dünyaya əbədi olaraq bağlayacaq...
Səhnəyə onun ilk məhəbbəti, artıq "Artilleriyanın tanrısı" ləqəbli general - Əli Ağa Şıxlinski qayıdır.
Çar generalı, həm də müşaviri olan Əli Ağanın axsadığını görür və onu Yessentukiyə altı aylıq müalicəyə göndərir. Əli Ağa gücünü 2 aya bərpa edir, amma vurulmuş zərbədən sonra doğma torpaqlarına qayıtmaq istəmir, 4 ayı necəsə keçirmək lazım gəlir. Qazaxda onu təmtəraqla qarşılayırlar, hər gün birinin evində qonaq olur və birdən onu görür... Onun Nigarı atasının evinə geri dönüb. Dəqiq məlumdur ki, Əli Ağanın bir çox qohumları onun dul qadınla evlənmək istədiyini öyrəndikdə olduqca narazı idilər. Parlaq karyera qurmuş varlı adam... Ona evlənmək üçün ən titullu və gözəl xanımları təklif edirdilər. Ancaq Əli Ağanı fikrindən daşındırmaq mümkün deyildi. "Nigar mənim ilk məhəbbətimdir, ilk arzumdur. Dünya alt-üst olsa da, mən onunla evlənəcəm. O ki qaldı gənc qız və ya dul olmasına - mənim üçün hər biri məqbuldur. Yetər ki ilk məhəbbətim Nigar olsun" - Əli Ağa bildirdi.
O, həyat yoldaşının arxasında yox, yanında durur və var gücü ilə I Dünya müharibəsi zamanı döyüşlərdə yaralananlara kömək etmək üçün əlindən gələn hər şeyi etməyə çalışır. Nigar Şıxlinskaya, Azərbaycanın ilk şəfqət bacısı, I Dünya müharibəsi zamanı Qırmızı Xaç tərkibində zabit artilleriya məktəbinin qadın komitəsi Xəstəxanasının sədri olacaq. Əsgərlər ona nəvazişlə "ana" deyirlər, yaralıları müalicə etdikləri klinikanı isə "Şıxlinskaya klinikası" adlandırırlar. Olduqca çox işinin olmasına baxmayaraq, Nigar xanım əsgərlərin adından qohumlarına məktublar yazır. Həm də yaralıların kim olduğundan asılı olaraq - rus, kazak və ya kazan tatarı və s. - onun danışdığı dildə yazır.
Bir dəfə o, zabit qatarında tək-tənha yol gedir, kupeyə zabitlər və polkovniklər daxil olurlar. Bir qadının Dostoyevski oxuduğunu görəndə istehza ilə fransız dilində deyirlər: "Bu qaralar rus dilini bilməklə özlərinə fəxr hesab edirlər. Bu onlar üçün elmin zirvəsidir". Nigar xanım susur. Çatdıqlarında, perronda generalı görürlər və qorxu içində hər şeyi başa düşürlər. Nigar xanım ayağa qalxır və onu təhqir edənlərə təmiz fransız dilində deyir (o isə vaxtilə Baudelaire'nin poeziyasını tərcümə etmişdir): "Cənab zabitlər, sizin davranışınız heç zabitə yaraşan bir davranış deyildi." Və əlavə edir "Bu söhbət kupedə qalacaq. Sağolun."
Ömrü boyu paqon geyinən, savaşlar və döyüşlər görən biri, ölümün gözünün içinə baxan 47 yaşlı bir kişi Nigar xanımın şərəfinə çox zərif bir şeir yazacaq, 1948-ci ildə Üzeyir Hacıbəyov isə bu sözlərə romans bəstələyəcək - çox təəssüf ki, başa çatdıra bilməyəcək…
Tale onlara uşaq nəsib etməsə də, onlar iki onillik ərzində çiyin-çiyinə, əl-ələ ömür sürdülər. Əli Ağa öz memuarlarında yazacaq: "Bizim sevincli səmamızda bir qara bulud belə olmayıb... Həyatımın ən xoşbəxt vaxtı, çətin dövrlərə baxmayaraq Nigar xanımla birlikdə yaşadığım 22 il olub. Onun ölümü mənim üçün həyatın ən güclü zərbəsi idi, həyatımda olan bütün gözəlliklər onunla getdi..."
11 il ərzində hər cümə axşamı onu ziyarət edəcək və sevdiyi qadının yanında dəfn edilməyi vəsiyyət edəcək.

Нигяр появится на свет в доме видного и очень образованного религиозного деятеля Мирзы Гусейна Эфенди Гаибова. Всю свою жизнь он посвятит науке и просвещению, отстаивая право женщин на учебу. "В шариате такого запрета нет", - повторял он и дал своим двум дочерям наилучшее на то время образование.
Девочки не подвели. Они не только выучились, свободно владели несколькими иностранными языками, но и стали одними из передовых женщин в истории Азербайджана, которые внесли весомый вклад в развитие страны. Но сегодня мы будем говорить именно о Нигяр.
Всему свое время, и в какой-то момент Нигяр не смеет противиться воле родителей, несмотря на то, что у нее на сердце другой мужчина. Позже, когда муфтия спрашивали о том, мол, почему он выдает дочь замуж за нелюбимого, тогда как знает, что Нигяр и Али-Ага давно любят друг друга, в чем недостаток этого молодого человека, при том, что семьи очень близки, а в продолжение образования молодого Али-Аги помог именно Гусейн Эфенди, он отвечал: «Алиага умен и талантлив, но он военный - сегодня он будет жить в одном городе, завтра - в другом. Он везде сможет найти свое счастье. Нигяр я люблю как свет очей моих. Она моя помощница в делах. Не могу я ее дальше глаз отпускать, не желаю, чтобы моя дочь жила в чужих городах, среди иноверцев». Конечно, все это были оправдания, ведь семья жениха не оставляла в покое ее родителей, хотя мама Нигяр предупредила, что сердце дочери принадлежит другому, «он офицер – ждем, когда вернется». «Нет, я возьму ее в жены своему сыну», - не желает слышать ничего мать жениха. Это были совсем не маленькие люди, отказывать было нельзя… Она выйдет замуж за Дервиш-бека Палавандова из знатной грузинской семьи. Но у судьбы были свои планы. Муж ее навечно покинет, а родной дядя выкрадет единственного сына и увезет в Турцию, где по чудовищному сценарию судьбы они заболеют и ее сын сомкнет глаза, не достигнув и 9 лет...
На сцену возвращается ее первая любовь, уже ставший генералом по прозвищу «Бог артиллерии» - Али-Ага Шихлинский.
Царь, заметив, что его генерал и советник хромает, отправляет его на шестимесячное лечение в Ессентуки. Али-Ага восстанавливает силы за 2 месяца. Хотя после причиненной обиды он не желал возвращаться в родные земли, 4 месяца надо было как-то скоротать. В Газахе его встречают пышно, каждый день он у кого-то в гостях, и вдруг он видит ее. Его Нигяр вернулась в отцовский дом. Достоверно известно, что многие родственники, узнав о намерении Али-Ага жениться на вдове, были крайне недовольны. Состоявшийся человек с блестящей карьерой... Ему предлагали в невесты самых титулованных и прекрасных особ. Но переубедить Али-Ага было невозможно. «Нигяр - моя первая любовь, первая мечта. Если даже мир перевернется, все равно женюсь на ней. Что касается - девушка или вдова, то для меня приемлемо любое. Лишь бы первой любовью была Нигяр», - говорил Али-Ага.
Она становится не позади супруга, а рядом, и всеми силами пытается помочь раненым во время боев во время I Мировой войны. Нигяр Шихлинская станет первой азербайджанской сестрой милосердия, председательницей Больницы дамского комитета офицерской артиллерийской школы при Красном Кресте на войне. Солдаты ласково называют ее "мамашей", а клинику, где они лечили раненных, - «клиникой Шихлинской». Несмотря на дикую занятость, Нигяр ханум пишет от имени солдат письма родным. При этом пишет на том языке, на котором говорит раненный, будь он русский, казах или казанский татарин...
Однажды она едет в офицерском поезде одна. В купе заходят офицеры и полковники. Увидев, как женщина читает Достоевского, они ехидно говорят на французском: "Эти черные считают знание русского языка гордостью для себя. Для них это - вершина науки". Нигяр ханум молчит. По прибытию на перроне они замечают генерала и в страхе понимают, что к чему. Нигяр ханум встает и говорит обидчикам на чистейшем французском языке (а она в свое время переводила поэзию Бодлера): "Господа офицеры, вы вели себя совсем не так, как подобает офицерам". И добавляет: "Этот разговор останется в купе. До свидания".
В 47 лет мужчина, всю жизнь проносивший погоны, видевший бойни и сражения, смотревший в глаза смерти сочинит для нее нежнейшие стихи, а в 1948 году Узеир Гаджибеков напишет на эти слова романс - как жаль, что он так и не успеет досочинить…
Хотя судьба не подарила им детей, они прожили два десятка плечом к плечу, рука в руке. Али-Ага в своих мемуарах напишет: "над нашим радостным небом не появилось ни единой тучи. …Самым счастливым временем моей жизни, несмотря на трудные времена, были 22 года, прожитых вместе с Нигяр ханум. Ее смерть стала для меня сильнейшим ударом жизни, с ней ушло все лучшее, что было в моей жизни"…