Nigar tanınmış və çox təhsilli dini xadim Mirzə Hüseyn Əfəndi Qaibovun evində dünyaya gələcək. Mirzə Hüseyn, bütün həyatını qadınların təhsil almaq hüququnu müdafiə edərək, elm və maarifçiliyə həsr edəcəkdir. "Şəriətdə belə bir qadağa yoxdur" - deyərək o, təkrarlayır və iki qızına o dövrdə verilə biləcək ən yaxşı təhsili verir.
Qızları onu yanıltmır. Onlar nəinki təhsil alıb bir neçə xarici dilə sərbəst yiyələnmişdilər, həm də Azərbaycanın tarixində ölkənin inkişafına mühüm töhfələr bəxş etmiş ən qabaqcıl qadınlardan olmuşdular. Amma bu gün biz məhz Nigar haqqında danışacağıq.
Hər şeyin öz vaxtı var və hansısa bir məqamda Nigar ürəyində başqa birinin adını daşıdığına baxmayaraq, valideynlərinin qərarına qarşı çıxmağa cəsarət edə bilməyəcək. Daha sonra müfti niyə Nigar və Əliağanın bir-birinə çoxdan aşiq olduqlarını bilməsinə, ailələrin çox yaxın olmasına, bu gəncin nə kimi qüsurunun olduğunu və Əli Ağanın təhsilinin davam etməsində məhz Hüseyn Əfəndinin yardımına baxmayaraq qızını sevmədiyi birinə ərə verdiyini soruşduqda, atası cavab verir: "Əli Ağa ağıllı və istedadlıdır, amma o hərbiçidir - bu gün o, bir şəhərdə, sabah isə başqa bir şəhərdə yaşayacaq. O, öz səadətini hər yerdə tapa bilər. Mən Nigarı gözümün nuru kimi sevirəm. O, mənim işlərimdə köməkçimdir. Onu gözümdən uzağa buraxa bilmərəm, qızımın yad şəhərlərdə, başqa dinə mənsub olanların arasında yaşamasını istəmirəm". Əlbəttə ki, bunların hamısı bəhanə idi, axı evlənmək istəyən oğlanın ailəsi onları rahat buraxmırdı, halbuki Nigarın anası qızının ürəyinin başqa birinə aid olduğu barədə onları xəbərdar edirdi: "o, zabitdir, biz onun geri qayıtmasını gözləyirik". "Xeyr, onu oğluma alacam" - deyərək oğlanın anası başqa şey eşitmək istəmir. Onlar balaca adamlar deyildi, imtina etmək mümkünsüz idi. Nigar tanınmış gürcü ailəsindən olan Dərviş bəy Pələvəndovla ailə qurur. Taleyin isə öz planları var idi. Həyat yoldaşı onu həmişəlik olaraq tərk edəcək, öz doğma əmisi isə yeganə oğlunu oğurlayıb Türkiyəyə aparacaq, orada taleyin dəhşətli ssenarisi üzrə onlar ikisi də xəstələnəcək və oğlu 9 yaşına çatmadan gözlərini dünyaya əbədi olaraq bağlayacaq...
Səhnəyə onun ilk məhəbbəti, artıq "Artilleriyanın tanrısı" ləqəbli general - Əli Ağa Şıxlinski qayıdır.
Çar generalı, həm də müşaviri olan Əli Ağanın axsadığını görür və onu Yessentukiyə altı aylıq müalicəyə göndərir. Əli Ağa gücünü 2 aya bərpa edir, amma vurulmuş zərbədən sonra doğma torpaqlarına qayıtmaq istəmir, 4 ayı necəsə keçirmək lazım gəlir. Qazaxda onu təmtəraqla qarşılayırlar, hər gün birinin evində qonaq olur və birdən onu görür... Onun Nigarı atasının evinə geri dönüb. Dəqiq məlumdur ki, Əli Ağanın bir çox qohumları onun dul qadınla evlənmək istədiyini öyrəndikdə olduqca narazı idilər. Parlaq karyera qurmuş varlı adam... Ona evlənmək üçün ən titullu və gözəl xanımları təklif edirdilər. Ancaq Əli Ağanı fikrindən daşındırmaq mümkün deyildi. "Nigar mənim ilk məhəbbətimdir, ilk arzumdur. Dünya alt-üst olsa da, mən onunla evlənəcəm. O ki qaldı gənc qız və ya dul olmasına - mənim üçün hər biri məqbuldur. Yetər ki ilk məhəbbətim Nigar olsun" - Əli Ağa bildirdi.
O, həyat yoldaşının arxasında yox, yanında durur və var gücü ilə I Dünya müharibəsi zamanı döyüşlərdə yaralananlara kömək etmək üçün əlindən gələn hər şeyi etməyə çalışır. Nigar Şıxlinskaya, Azərbaycanın ilk şəfqət bacısı, I Dünya müharibəsi zamanı Qırmızı Xaç tərkibində zabit artilleriya məktəbinin qadın komitəsi Xəstəxanasının sədri olacaq. Əsgərlər ona nəvazişlə "ana" deyirlər, yaralıları müalicə etdikləri klinikanı isə "Şıxlinskaya klinikası" adlandırırlar. Olduqca çox işinin olmasına baxmayaraq, Nigar xanım əsgərlərin adından qohumlarına məktublar yazır. Həm də yaralıların kim olduğundan asılı olaraq - rus, kazak və ya kazan tatarı və s. - onun danışdığı dildə yazır.
Bir dəfə o, zabit qatarında tək-tənha yol gedir, kupeyə zabitlər və polkovniklər daxil olurlar. Bir qadının Dostoyevski oxuduğunu görəndə istehza ilə fransız dilində deyirlər: "Bu qaralar rus dilini bilməklə özlərinə fəxr hesab edirlər. Bu onlar üçün elmin zirvəsidir". Nigar xanım susur. Çatdıqlarında, perronda generalı görürlər və qorxu içində hər şeyi başa düşürlər. Nigar xanım ayağa qalxır və onu təhqir edənlərə təmiz fransız dilində deyir (o isə vaxtilə Baudelaire'nin poeziyasını tərcümə etmişdir): "Cənab zabitlər, sizin davranışınız heç zabitə yaraşan bir davranış deyildi." Və əlavə edir "Bu söhbət kupedə qalacaq. Sağolun."
Ömrü boyu paqon geyinən, savaşlar və döyüşlər görən biri, ölümün gözünün içinə baxan 47 yaşlı bir kişi Nigar xanımın şərəfinə çox zərif bir şeir yazacaq, 1948-ci ildə Üzeyir Hacıbəyov isə bu sözlərə romans bəstələyəcək - çox təəssüf ki, başa çatdıra bilməyəcək…
Tale onlara uşaq nəsib etməsə də, onlar iki onillik ərzində çiyin-çiyinə, əl-ələ ömür sürdülər. Əli Ağa öz memuarlarında yazacaq: "Bizim sevincli səmamızda bir qara bulud belə olmayıb... Həyatımın ən xoşbəxt vaxtı, çətin dövrlərə baxmayaraq Nigar xanımla birlikdə yaşadığım 22 il olub. Onun ölümü mənim üçün həyatın ən güclü zərbəsi idi, həyatımda olan bütün gözəlliklər onunla getdi..."
11 il ərzində hər cümə axşamı onu ziyarət edəcək və sevdiyi qadının yanında dəfn edilməyi vəsiyyət edəcək.

Nigar was born to the family of very educated religious figure Mirza Hussein Afandi Gaibov. Mirza Afandi has spent all his life advocating women`s rights to education. "In Sharia, there is no such prohibition," he used to reply and gave the best education possible back then, to his 2 daughters.
His daughters proved him right. Not only they spoke a number of foreign languages, but also became one of the women who contributed to the development of the country. Today we will talk only about Nigar.
Everything has its own time and at some point, in time, despite being in love with somebody else, Nigar was not be able to resist the decision of her parents. After some years the mufti answered the questions why he forced his daughter to get married with somebody else, not to Ali-Agha- to whose education he himself had helped- although he was aware of their love: “Ali-agha is smart and talented, but he is a soldier- he will live in this city one day, that city another day. He can find his welfare and peace everywhere. But Nigar is the apple of my eyes. She is also like an assistant to me. I can’t let her live far away from me, I don’t want my daughter to live in foreign cities, surrounded by people from other religions”. Of course, all these words were excuses. When the other boy`s mother asked to Nigar`s mom she had said: “He is an officer, we`re waiting for him”. “No,Nigar will be my bride” that lady answered. She didn’t want to hear anything else. They weren’t ordinary people; thus, it was impossible to refuse them. In this way, Nigar got married to Darvish bek Palavandov who was from a noble Georgian family. But God had other plans. Nigar`s husband left her for good, and her uncle kidnapped her only son and took him to Turkey where they both got ill, so her baby boy passed away before he was 9.
At this very moment, her first love, already nicknamed as “God of the Artillery” Ali-agha Shikhlinsky appeared on the stage.
The tsar notices that Ali-agha who was his councellor, as well as general, was limping and sends him to 6 months` rehabilitation to Yessentuki. Ali-agha gets over in 2 months period, but he doesn’t want to go back to his native land, he decides to spend the time somehow. So, he pays a visit to Qazakh, where he was more than welcome. One day, while staying in Qazakh, he sees her… his Nigar is back to her parents` house. That is for sure, majority of females from his relatives disagree with Ali-agha, when he declares his decision to get married to a widow. Well-off women with successful careers… It was a piece of cake for him to get married to the most outstanding and gorgeous women… But of course, it was impossible to make him have second thoughts. “Nigar is my first love, first dream. Even if the world comes upside-down, I will marry her. And it doesn`t matter for me if that is a young girl or a widow, as long as it is my first love Nigar”- Ali-agha says.
She stands not behind her husband, but next to him and tries to do her best for the wounded during the I WW. Nıgar Shikhlinskaya becomes very first nurse in Azerbaijan, and later the Chairman of the Female Committee of Artillery Officers School under the Red Cross during I WW. Soldiers would call her “mother”, the hospital where the wounded used to be treated, was called “Shikhlinskaya Hospital”. Despite having tons of things to do, Nigar could also find time to send letters to soldiers` families instead of them. And even, depending on the nationality of the wounded -Russian, Kazakh, or a Kazan Tatar-she could write in their spoken language.
Once she was heading somewhere alone on the officers-train, officers and colonels enter the compartment. Seeing a woman reading Dostoyevsky, they start speaking in French with irony: “Speaking in Russian is a pride for these blacks. For them it is the summit of all the sciences”. Nigar khanum stays silent. Getting to the destination, they see the General on the platform and understand the situation. Nigar khanum stands up and turns to those who insulted her, says in fluent French ( she once had translated Baudelaire`s poem): “Dear officers, unfortunately the way you behave is just a shame for an officer”. And then adds “This conversation will stay in this compartment. Goodbye.”
Having worn military uniform thorough his life, undergoing numerous wars and battles, looking eye to eye with the death, 47-year-old this man writes a very gentle poem dedicated to Nigar khanum, in 1948 Uzeyir Hadjibekov composes a romance to that poem- unfortunately, he can`t complete it.
Even though they didn’t have a baby, they lived shoulder to shoulder, hand to hand through two decades. Ali-agha writes in his memoirs: “In our happy skies, there wasn`t even one dark cloud... The most memorable times of my life, in spite of all the difficultes, are 22 years that I have spent with Nigar. Her death is the most unexpected attack by life, all the beauty I had in life have gone with her...”
During 11 years after her death, every Friday he goes to visit her and his will was to be buried next to the woman he loved.