HER STORY: MƏRYƏM BAYRAMƏLIBƏYOVА
Teymur Bayraməlibəyov - "Azərbaycan xalqına yardım" istəyi ilə Türkiyəyə elçi olaraq göndərilən folklorçu, mədəniyyət xadimi, ziyalı-maarifçidir. 1918-ci il, ermənilərin silahlı kütləvi talanı və qətli - vəziyyət ağırdır. Amma yardım yetişdi. Əhməd Camal Paşanın ordusu Lənkəranda erməni azğınlıqlarını durdurdu. Amma hər şeydən əlavə Teymur bəy - üç qız atasıdır.
Elə bu il (bəzi mənbələrdə 1917/1919-cu illərdə) onun böyük qızı tam olaraq evdə yerləşən oğlan məktəbinin yaxınlığında qızlar üçün məktəb açır. Çünki qızlara bu binaya daxil olmağa icazə verilməyəcəkdi. Amma yenə də o - hər kəsin hörmət etdiyi bir insanın qızı bütün qapıları döyərək qızlara məktəbə getməyə icazə diləndi.
Bütün bu sətirlər Teymur Bayraməlibəyovun böyük qızı - Məryəmə həsr olunub.
Məryəm Bayraməlibəyova 1898-ci ildə anadan olub və atası, bədii əsərlərin rus dilindən tərcüməçisi olan anası Şirin xanımla birlikdə onu və digər uşaqlarını kitablarla əhatə edərək və ən müxtəlif dillərdən ifadələri öyrədərək maarifçilik ruhunda böyüdürlər. Məryəm rus, fars və ərəbcə danışırdı, Quran oxuyurdu. 8 yaşında o, Hacı Zeynalabdin Tağıyevin açdığı qızlar üçün Bakı Müsəlman məktəbinə gedir. Bütün imtahanları "əla" qiymətlərlə bitirərək o, "Müqəddəs Nina" məktəbina daxil olur. Buradan da, qızıl medal alaraq Moskva Tibb İnstitutuna yollanır. Yeri gəlmişkən, ödənişi dəfələrlə bu cür xeyriyyəçilikləri edən Murtuza Muxtarov üzərinə götürür. Təəssüf ki, Oktyabr inqilabı gənc qızın bütün planlarını alt-üst edir və geri qayıtmağa məcbur olur. Xeyr, o, öz məqsədinə nail olacaq. 1931-ci ildə BDU-nun hüquq fakültəsini təccüblü deyil ki, yenə də qırmızı diplomla bitirəcək və hətta aspiranturaya daxil olacaq.
Beləliklə, məktəbə 8-9 qızı çətinliklə cəlb edərək Məryəm xanım - məktəbin yeganə müəllimi dərslərə başlayır. O, dərsləri rus dilində keçirdi. Elə görünürdü ki, əsas problemlər geridə qaldı, lakin müsibət tək gəlmir: bütün qızlar yoxsul ailələrdən idi, onların nəinki geyim almağa pulları yox idi, hətta bir çoxları yarıac-yarıtox gəzirdi. O zaman Lənkəranda yoxsul ailələrə və yetim uşaqlara yardım məqsədilə komitə təşkil olunmuşdu. Bu komitənin yardımı ilə yoxsul ailələrdən olan qızlar təhsil almağa başladılar.
Tezliklə isə - otaqda yer çatmamağa başladı …
Opera müğənnisi, Azərbaycanın xalq artisti Həqiqət Rzayeva bu məktəbdə təhsilini belə xatırlayırdı: «Lənkəranda cahillik hökm sürürdü, qız uşaqlarını məktəbə göndərmək böyük günah sayılırdı və qonşuların təsiri ilə ögey atam mənə oxumağı qadağan etdi. Yaxşı yadımdadır, bir gün məktəbdən gəldiyimdə mən dərslərimi edirdim, ögey atam isə önümdə kitabların və dəftərlərin olduğunu gördüyündə qəzəbləndi. Hər şeyi cırıq-cırıq etdi və məni döyməyə başladı. Yazıq anam məni qorumaq üçün özünü sipər etdi. Ögey atam onu döydü və sonda mənə dedi: "Bir daha səni məktəbə gedən görsəm, Allah haqqı öldürəcəyəm". Bu hadisədən sonra bir neçə gün məktəbə getmədim. Sonra ağlayaraq hər şeyi müəllimim Məryəm xanım Bayraməlibəyovaya danışdım. O, məni sakitləşdirdi, təzə kitablar və dəftərlər verdi və valideynlərimlə danışacağına dair söz verdi. Məktəbdə tamaşalardan səhnələr qoyulurdu, toplanmış vəsaitlərlə isə məktəb ləvazimatları və yetim uşaqlar üçün forma alınırdı».
Azərbaycanın xalq artisti Həqiqət Rzayeva
Elə Məryəm xanımın rəhbərliyi altında keçirilən dramatik, xor və musiqi dərnəklərinin sayəsində Azərbaycan Həqiqət Rzayeva, Münəvvər Kələntərli, Cahan Talışinskaya, Məhbubə Seyidzadə, Dilşad Talışinskaya, Xanımcan Kərimova, Bacıxanım Axundova, Taci Zeynalova, Qönçə Axundova, Aliyə Qurbanova, Sərvər Sakayeva və sair kimi adlar qazanıb.
Tale onu yenə Moskvaya aparacaq: 12 yanvar 1925-ci ildə Məryəm Bayraməlibəyova Azərbaycan nümayəndə heyətini SSSR Müəllimlərinin I Ümumittifaq qurultayında təmsil edir. Onun davranışı, əxlaqı və mükəmməl rus dili biliyi hər kəsdə o qədər gözəl təəssürat yaradır ki, xalq maarifləndirmə komissarlığı ondan bu soyuq ölkədə qalmağı xahiş edir. "İndi daha çox Vətənimdə mənə ehtiyac var" - cavab olaraq səslənir. Lakin qəhrəmanımız sadəcə məktəb və xeyriyyəçilik cəmiyyəti ilə kifayətlənmir.
Bir qədər usandıraraq, xatırlayaq ki, bu dönəm bütün parametrlərə görə çətin bir dövr idi.  Xüsusilə Lənkəranda Denikinin hökmranlığı sürürdü. Bu problemlə əlaqədar olaraq, qədim nəslin parlaq təhsilli nümayəndəsi hələ ki general-qubernator olan - Cavad bəy Məlikyeqanov cənuba gəlir. O, gələcəkdə Müvəqqəti Milli Şurada işçilərin adından Azərbaycanın müstəqilliyi barədə Akta imza atacaq. Cavad bəy Məryəm xanıma nəinki dost, həm də həyat yoldaşı və uşaqlarının atası olacaq. Həyat təəssüf ki, ona qarşı ədalətsiz davranacaq. Bütün çətinlikləri isə Məryəm xanımla birlikdə paylaşmaq məcburiyyətində qalacaq.
Həmin o imza faciəli olacaq: sovet hakimiyyəti belə səhvləri bağışlamır. Onu tam 10 il müddətinə Kareliyadan tutmuş Solovkaya qədər olan islahedici düşərgələrə sürgün edirlər. Bu düşərgələrin necə olduğunu deməyə ehtiyac yoxdur. O, elə oradaca, Ayı dağlarında gözlərini əbədi olaraq yumacaq.
Məryəm xanım eyni çətinliklərdən qaça bilsəydi hekayəmiz doğru olmazdı. "Xalq düşməninin həyat yoldaşı" - vurulan damğa, müsavatçılarla "aktiv" əlbirliyi kimi havadan ittihamlar, şəxsi mənzilində həbs, Bayıl həbsxanası, repressiyalar, savadı sayəsində ağır işdən xilas olub mühasibatlıq işlərini gördüyü 20 illik düşərgə həyatı, görmə qabiliyyətinin itkisi, əlillik.
Amma sağ qalmağı bacardıqdan və evə qayıtdıqdan sonra o bəraət qazana biləcək. Heç bir şey geri qaytara bilməyən adi təsəlli. 50-ci illərin ortalarında Məryəm xanım, bir ildən sonra isə Cavad bəy bəraət qazanırlar.
Onların üç qızı vardı: Azera və Taliyə həkim olacaqlar, Asiman isə - iqtisadçı. Məryəm xanımın tərcüməsi sayəsində rus dilli oxucu Vaqif, Vidadi, Səməd Vurğun, Süleyman Rüstəm kimi Azərbaycanlı şairlərinin əsərləri ilə tanış ola bildi.

Teymur Bayramalibekov was a folklorist, cultural figure, an educated intellectual, who was sent as a messenger to Turkey with a request "for help to the Azerbaijani people". 1918- Armenian armed mass pogroms and murders, the situation was complicated. Fortunately, the help arrived in time. The army of Ahmed Jamal Pasha stopped the Armenian outrages in Lankaran. But apart from everything, Teymur bey was a father of three daughters.
In the same year (in some sources in 1917/1919) his eldest daughter opened a school for girls in a house in the neighborhood with a school for boys. It was then when girls were not allowed into the same building with boys and she- the eldest daughter of a respected man, had to knock on all doors and beg for permission to allow their daughters go to school.
All these lines are devoted to the eldest daughter of Teymur Bayramalibekov- Maryam.
She was born in 1898, and her father, like Shirin Khanum's mother, was an interpreter of art works from the Russian language,he began to raise her and other children in the spirit of enlightenment, surrounding them with books and memorizing phrases from various languages. Maryam could speak Russian, Farsi and Arabic, could read the Koran. At the age of 8 she went to the Baku Muslim School for Girls, the one founded by Haji Zeynalabdin Tagiyev. Having received "excellent" in all exams, she entered the school of "Saint Nina." Having earned a gold medal here, she also kept her way to the Moscow Medical Institute. By the way, Murtuza Mukhtarov took the charge, who repeatedly committed such actions. Unfortunately, the October Revolution broke all the plans of the girl, and she had to go back. But still she was able to achieve her dream. Not surprisingly, in 1931 she graduated from the BSU law faculty with a red diploma and even went to graduate school.
So, having hardly managed to attract 8-9 girls to school, Maryam Khanum - the only teacher of the school - started classes, she taught in Russian. It seemed that the main problems were left behind, but it was not so: all the girls were from poor families, they did not have money for clothes, many were undernourished. Then in Lankaran a committee was organized to help children from poor families and orphans - so girls from poor families began to receive education.
And soon the seats in the room were not enough ...
Opera singer, People's Artist of Azerbaijan Hagigat Rzayeva recalled her studies at this school:
"Lankaran reigned ignorance, sending a girl to school used to be considered a great sin, and under the influence of neighbors my stepfather forbade me to study. I clearly remember one day when I returned from school, I was preparing lessons, and my stepfather got furious, when he saw books and notebooks in front of me. He ripped everything to shreds and began to beat me. My poor mother rushed to protect me, sacrificing herself. My stepfather beat her too, and at last said: "Once again I see you going to school, I swear to God, I will kill you." A few days after that event, I did not go to school. Then, crying, she told her teacher Maryam Khanum Bayramalibekova about everything. She reassured me, gave me new books and notebooks and promised that she would talk with my parents. At school, scenes from plays were staged, and school supplies and uniforms for orphans were bought with the collected funds. "
People's Artist of Azerbaijan Hagigat Rzayeva.
Thanks to her studies in the drama, choral and musical circles, which Maryam Khanum herself also led, Azerbaijan received very reputable women such as Khagigat Rzayeva, Munavar Kalantarli, Jahan Talishinskaya, Mahbuba Seyidzade, Dilshad Talishinskaya, Khanimdzhan Kerimova, Bajihanum Akhundova, Taji Zeynalova, Gonce Akhundova , Aliya Gurbanova, Sarvar Sakaeva and others.
Fate brought her back to Moscow: on January 12, 1925, Maryam Bayramalibekova presented the delegation of Azerbaijan to the First All-Union Congress of Soviet Teachers. Her manners, behavior and competent Russian speech made at all the impression that the People's Commissar of Education asks her to stay in the cold capital. "Now I am needed more at home" - was the answer. But the heroine did not confine herself to only the school and the charitable society.
Those days were difficult in all respects. In particular, Denikin rampaged in Lenkoran. In connection with this problem, a brilliantly educated representative of the old family, Governor-General Javad bey Melik-Eganov, comes to the south. Later in the Provisional National Council on behalf of the workers he signed the Act on the Independence of Azerbaijan. He was not only become her friend, husband and father of her children. Life, unfortunately, was unfair to him, and she had to share with him all the hardships.
Just one signature of him was fatal: The Soviet authorities didn’t forgive such a mistake, they sent him to correctional camps from Karelia to Solovki for 10 whole years. It is not needed to tell what kind of camp it was. He passed away in that place, near Bear Mountain.
Our history would be untrue if Maryam khanum could avoid the same troubles. "The wife of the traitor" - a label on the neck, ungrounded accusations, such as, “active" cooperation with Musavatists, arrest in their own apartment, Bailovo prison, repression, 20 years in camps where, thanks to her knowledge could avoid difficult tasks and serve as an accountant, deterioration and loss of vision, disability.
But, surviving and returning home, she could achieve acquisition. Modest consolation, that could bring back nothing at all. In the mid-fifties, they acquitted her, a year later - Javad bey.
They had 3 daughters: Azera and Talia became doctors, and Asiman an economist. Thanks to translations of Maryam khanum, the Russian-speaking readers got acquainted with the works of Azerbaijani poets Vagif, Vidadi, Samad Vurgun, Suleiman Rustam.