Aida Mahmudova — özünü, işlərinin prizması vasitəsilə öz dünyasını yaratmağa həsr edən bir rəssamdır. Kətanda əks olunan hər bir obrazda, rəssam həmişə istəyir özünü, öz dünyagörüşünü, öz hisslərini və biliklərini ifadə etsin. O, bunu bacaranda isə, onun tamaşaçısı bunu intuitiv olaraq hiss edir.
"Mənim sənətim – şəxsiyyətimin əsasını təşkil edən yaddaşımın aramsız tədqiqidir» - qəhrəmanımız belə deyir.
Aida Mahmudova 10 yanvar 1982-ci ildə Bakıda (Azərbaycan) doğulub. 2006-cı ildə Londondakı Central St. Martins kollecini (Müq. Martin adına Mərkəzi incəsənət və dizayn kolleci) bitirib. Amma bununla yanaşı, Aida bu yaradıcı və təşkilati sahəni istisna olaraq, biri-birindən ayırmadı və 2011-ci ildə Bakıda Yarat! platformasını yaratdı. Onun bəhrəsi tez bir zamanda və inamla, tamamilə müxtəlif istiqamətlərdə çalışan, ümumi YARATMAQ! səylərilə biri-birilərinə bağlı olan sənət adamlarının quruculuq, ünsiyyət, yaradıcılıq və birliyi üçün əsas meydançaya çevrildi.
Yarat Contemporary Art Space bütün dünyadan olan məşhur rəssamları Bakıya cəlb etməklə, Azərbaycan sənətçiləri üçün yeni üfüqlər açmaqla, bugün ölkənin mədəni həyatında xüsusi yer tutmaqdadır. YARAT!-ın rəhbəri – Aida Mahmudova, nüfuzlu theculturetrip.com. saytının versiyasına görə, Mərkəzi Asiya və Qafqaz regionunun incəsənəti sahəsində ən nüfuzlu qadınlar siyahısına daxil edilmişdir. Portalda Azərbaycanın müasir incəsənətinin inkişafında Aida Mahmudovanın rolu, onun tərəfindən bu istiqamətdə təşkil olunan tədbirlər, həmçinin rəssamın fərdi yaradıcılığı qeyd olunmuşdur.
Axı, Aida Mahmudovanın özü də, ilk növbədə, yaradıcıdır. Rəssamın fərdi sərgiləri bir çox beynəlxalq meydançalarda keçirilib. Ən əhəmiyyətli sərgiləri bunlardır: "Umvelt", YAY qalereyası, Bakı, Azərbaycan (2016), "Elizium", Bakı müasir incəsənət muzeyi (2015), "Yolüstü", Leyla Heller qalereyası, Nyu-York, ABŞ (2015) və "Daxili aləm", Barbarian Art Gallery, Sürix, İsveçrə (2013), "İşıq sezilməz", Deweer qalereyası, Belçika (2017), "Desert as it is", Dubayda Quadro qalereyası (2017).
Rəssam həmçinin Venesiyada 56-cı Beynəlxalq Biennale çərçivəsində "Vita Vitale", Azərbaycan milli pavilyonu, İtaliya (2015), "Konfetli dağlar, neftli sahillər" Perm müasir incəsənət muzeyində, Rusiya (2015), Venesiyada 55-ci Beynəlxalq Biennale çərçivəsində ‘Love Me, Love Me Not’, İtaliya (2013) kimi bir çox beynəlxalq layihələrdə iştirak edib.
Aida Mahmudova Vyanada Kunsthistorisches Museum Neue Burg-da, Avstriya, Romada MAXXI, XXI əsrin Milli incəsənət muzeyində, İtaliya (2012-2013), Multimediya sənətləri muzeyində, Moskva, Rusiya (2012-2013) və Londonda Filipp de Pürinin qalereyasında, Böyük Britaniya (2012- 2013) kollektiv sərgilərin iştirakçısı olub.

Аида Махмудова — художник, посвятивший себя созданию собственного мира через призму своих работ. В каждом образе, отраженном на холсте, художник всегда хочет выразить себя, свое видение мира, свои чувства и знания. А его зритель всегда интуитивно чувствует, когда это ему удается.
"Мое искусство – это непрерывное исследование собственной памяти, которая является основой моей личности», - говорит наша героиня.
Аида Махмудова родилась 10 января 1982 года в Баку (Азербайджан). В 2006 году она окончила колледж Central St Martins (Центральный колледж искусств и дизайна Св. Мартина) в Лондоне. Однако Аида не стала разграничивать сферу исключительно творческую и организационную и создала в 2011 году в Баку платформу Yarat! Ее детище быстро и уверенно стало главной площадкой для созидания, общения, творчества и объединения людей искусства совершенно в разных направлениях, связанных общим стремлением СОЗДАВАТЬ!
Yarat Contemporary Art Space занимает сегодня особое место в культурной жизни столицы, привлекая в Баку знаменитых художников со всего мира, открывая для азербайджанских артистов новые горизонты. Руководитель YARAT! Аида Махмудова была включена в список самых влиятельных женщин в сфере искусства Центральной Азии и Кавказского региона по версии влиятельного сайта theculturetrip.com. На портале были отмечены ее роль в развитии современного искусства Азербайджана, организованные Аидой Махмудовой мероприятия в этом направлении, а также собственное творчество художницы.
Но ведь и сама Аида Махмудова, в первую очередь, созидатель. Персональные выставки художницы проходили на многих международных площадках. Наиболее значимые выставки: "Умвельт", галерея YAY, Баку, Aзербайджан (2016), "Элизиум", Бакинский музей современного искусства (2015), "Мимоходом", галерея Лейлы Хеллер, Нью-Йорк, США (2015) и "Внутренний мир", Barbarian Art Gallery, Цюрих, Швейцария (2013), "Свет неуловим", галерея Deweer, Бельгия (2017), "Desert as it is", галерея Quadro в Дубае (2017).
Художница также участвовала во многих международных проектах, таких как "Vita Vitale", Национальный павильон Азербайджана, в рамках 56-й Международной Биеннале в Венеции, Италия(2015), "Конфетные горы, нефтяные берега" в Пермском музее современного искусства, Россия (2015), ‘Love Me, Love Me Not’ в рамках 55-й Международной Биеннале в Венеции, Италия (2013).
Аида Махмудова принимала участие в коллективных выставках в Kunsthistorisches Museum Neue Burg в Вене, Австрия, в MAXXI, в Национальном музее искусств XXI века в Риме, Италия (2012-2013), в Музее мультимедийных искусств, Москва, Россия (2012-2013) и в галерее Филиппа де Пюри, Лондон, Великобритания (2012- 2013).