Onu cəsarətlə müasir Azərbaycan incəsənətinin ən qeyri-adi rəssamı adlandırmaq olar. Ən azından ona görə ki, rəssamlığa göstərdiyi xidmətlərdən savayı o, həm də peşəkar fotoqrafdır.
Azərbaycanın əməkdar rəssamı, Rəssamlıq Akademiyasının rəsm kafedrasının professoru, Rəssamlar İttifaqının gənclər birliyinin sədri, fotoqrafiya haqqında çox saylı kitabların müəllifi, yerli və dünya bədii fotoqrafiyası üzrə metr Tahir Məmmədov nail olduqları ilə kifayətlənmir və özü haqqında daimi yaradıcı hərəkətdə olduğunu bildirir.
"Sultan Məhəmməd" mükafatının laureatı, Azərbaycanda ilk dəfə bədii fotoqrafiya haqqında kitabın müəllifi, SSRİ Rəssamlıq Akademiyasının diplomunun sahibi... Onun fərdi sərgiləri ABŞ-da (1991), Parisdə (1992, 2003, 2011), Belçikada (2005), Moskvada (2010, 2012, 2013) keçirilmişdir, əl işləri isə dünyanın müxtəlif muzeyləri və qalereyalarında saxlanılır, bunlara Tretyakov Qalereyası, "Şərq Xalqları" muzeyi (Moskva), Bədii Sərgilər Direktorluğunun fondu (Moskva), "ARTS Turnelle" sərgi salonu və "Edmon Rozenfeld" qalereyası (Paris) daxildir, rəssamın əsərləri həmçinin ABŞ, Almaniya, Türkiyə və Yaponiyada şəxsi kolleksiyalarda yer alır...
Məhz axtarış və böyük maraq ehtirasla fotoğrafiya ilə məşğul olmağa səbəb olub.
- Bəli, fotoqrafiyaya mən rəssamlıqdan gəlmişəm. Əvvəl öz yaradıcılığımda rəssamlıqda olan hiperrealizm istiqamətindən fiqurativ ekspressionizmə keçmişəm, sonra isə fotoqrafiya sənəti mənim həyatıma daxil olub və onun böyük hissəsinə çevrilib.
Rəssam və fotoqraf olmaqla yanaşı, Tahir Məmmədov hesab edir ki, hər bir fotoqraf ilk növbədə təsviri sənətin əsaslarını öyrənməlidir.
- Bütün dünyada fotoqrafiya müstəqil sənət növünə çevrilmişdir - o ideyalarda, emosiyalarda sərbəst şəkildə əks olunur. Məsələn, təsviri sənət üçün - rəssamlığın əsaslarını, proporsiyanı, ölçüləri, kompozisiyaları mütləq öyrənməlisən, fotoqrafiya isə - burada və indi baş verən bir hadisədir. Əgər sən məqsədli şəkildə düşünürsənsə, o zaman mükəmməl kadrı əldə edənə qədər yenə və yenə çəkəcəksən.
Lakin bu heç də, o demək deyil ki, Tahir Məmmədov rəssamları və fotoqrafları "akademik" və müstəqil öyrənmiş qruplara bölür.
- Fəxrlə deyə bilərəm ki, Bakıda bədii fotoqrafiya Fakültəsi mənim təklifim sayəsində və Rəssamlıq Akademiyasının rəhbərliyinin dəstəyi ilə açılmışdır və fakültədə ilk dərs vəsaiti «Fotoqrafika» kitabı olmuşdur.
Dizayn kafedrasının nəzdində ayrı bir fakültənin açılışından savayı rəssam-fotoqraf ömrünün bir çox illərini bədii fotoqrafiya haqqında bir sıra kitabların yazılmasına həsr etmişdir. Elə "Bədii fotoqrafiya" adlanan ilk əməyinin üzərində o, üç il işləyib və bu kitabı nəinki yeni başlayan fotoqraflar üçün dərs vəsaiti, həm də bədii əsər hesab etmək olar.
- İkinci «Fotoqrafika» kitabımda mən artıq fotonun üzərində düzəlişləri etmək üçün müasir rəqəmsal texnologiyalardan necə istifadə ediləcəyini izah edirəm. Bu, dərs vəsaiti artıq peşəkar təhsil alan ali tədris müəssisələrinin tələbələri üçün nəzərdə tutulmuşdur.
Fərqli illərdə onun Landscape, Nude, Persons albomları, rəsm və fotoqrafiya üzrə kitabları buraxılmışdır.
- Rəssamlıq və fotoqrafiya layihələri ilə yanaşı, klassik musiqidən, caz və pop-cazdan enerji alıram, mütəmadi olaraq müasir müğənnilərin konsertlərinə gedirəm... Mən onu hər şeydə tapıram - ətraf mühitdə, təbiətdə...
Fotosənət dünyası onun dünyasına çevrilib. Rəssam olaraq onun yaradıcılığı ilə paralel inkişaf edərək şüurunda yaranan bir çox ideyalar, fantaziyalar, obrazlar fotolarda daha adekvat şəkildə ifadə olunub. Tahir Məmmədovun müəlliflik dəsti-xəttinə xas olan ekspressiv təsvirin xüsusiyyətləri hər zaman onun fotoşəkillərində mövcuddur. Tahir Məmmədovun işləri müxtəlif nəşrlərdə dərc olunmuşdur. Onun bir çox layihələri "Yol" jurnalının baş redaktoru Lalə Kazımova ilə birlikdə həyata keçirilib.
Böyük uğur 2002-ci ildə səs saldı: I Bakı Beynəlxalq Foto müsabiqəsində Gran-Pri. İki ildən sonra II Beynəlxalq müsabiqə - və iki mükafat birdən: birinci və ikinci yerlər. Münsiflər heyətini indi artıq hər kəsə məlum olan rəssamın üslubu valeh etmişdi: orijinal ssenari, mükəmməl rejissorluq tərtibatı, dəqiq yaxalanmış an, soyuq konseptual hesab və parlaq, emosional təqdimat.
O, cəsarətli və özünə güvənən biridir, heç vaxt öz üslubunun düzgünlüyünə şübhə etməyib və heç kəsin nüfuzuna baxmadan həm fotoqrafiya sənətində, həm də rəssamlıqda öz yoluna davam edib. Həm öz Vətənində, həm də xaricdə qəbul edilmiş və tanınmış olan Tahir Məmmədov bir çoxları üçün hələ uzun müddət fotoqrafiyada yeni söz söyləyən rəssam olaraq qalıb.
Tahir Məmmədov həqiqi böyük uğuru artıq kamil dövründə qazanmışdı. Aristokrat cəmiyyətin qlamur portretlərinin tanınmış ustası olaraq o, heç vaxt şablon hərəkət etməmişdir: həmişə orijinal qalmağa çalışaraq, duyğularının izi ilə getmişdir.
Azərbaycan publishing foto təcrübəsində xüsusi dəyərli olan amil Tahir Məmmədovun bilinən yol ilə getməməsidir, onun hər yeni layihəsi - yeni bir təcrübədir. Kaprizlər, zərif pop musiqisinin "geyimləri" üzrə usta olaraq o, özü də bu şok edici parlaq dünyanın bir hissəsidir. Hərəkətlərində coşğun və söhbətdə düşünülmüş-təmkinli, dağınıq-zərif və tərzli, sənət zəhmətkeşi olan rəssam kübar yığıncaqların dünyasını daxildən görür və yaxşı öyrənə bildiyi şeyləri tamaşaçıya göstərir.
Bu gün ölkəmizdə və xaricdə məşhur olan bir çox nəşrlər ona öz səhifələrini məmnuniyyətlə təqdim edirlər. Maestroya moda jurnallarından, inkişaf etmiş şirkətlərdən və fərdi şəxslərdən sözün əsl mənası ilə sifarişlər yağır. Fərdi sərgilər, professional müsabiqələr, qaçınılmaz kübar ziyafətlər - Tahir Məmmədov hər yerə yetişir. Ancaq gündəlik planı nə qədər dolğun olsa da, qrafiki nə qədər ağır olsa da rəssam həmişə yaradıcılıq üçün vaxt tapır.
Tahir Məmmədov onu ən istedadlı, kreativ tələbələrin daim əhatə etdiyi Rəssamlıq Akademiyasında çalışır.
- Mən xoşbəxtəm ki, mənim məktəbimin davamçıları təhsillərinə ən yaxşı xarici universitetlərdə uğurla davam edirlər və onların bir çoxu həm rəssamlıqda, həm də bu gün bədii fotoqrafiya kimi aktual istiqamətdə tanınmış ustalara çevriliblər.
İndi artıq arxasında bir çox təcrübə buraxmış biri olaraq o, həmişə rəssam olmağı arzuladığını dəqiq bilir. Modellərə gəldikdə, onların maestronun fantaziya dünyasındakı varlıqlarının - bir alət, onun isə bir simada ssenarist, rejissor, rəssam və operator olduğu artıq təsdiqlənib.
Maestronun vəzifəsi həmişə tamaşaçını maraqlandırmaq, onun təxəyyülünü oyatmaq olub.
Vizual sənətin bütün tərəfləri bir yaradıcı hərəkətdə birləşir: qrafikanın, rəssamlığın və plastikanın sintezi və təsviri üsullarının qarşılıqlı nüfuz etməsi rəssamın obyektivində fokuslanıb.
Həm də o, daimi özünü təkmilləşdirməkdədir:
- Mən ambisiyalı bir insanam, hər şeyə yetişmək və hər şeydə birinci olmaq istəyirəm! Texnologiyanın inkişafı məni daha da sürətli hərəkət etməyə məcbur edir.
Tanınmış rəssam və dəbli fotoqrafıya üzrə usta, kübar həyata və bomonda bələd olan Tahir Məmmədov bizə yeni "Ədən bağı" adlı konseptual layihəsini təqdim edib. Burada o, rəsm əsərləri ilə yanaşı məşhur, klassik sujetli foto işlərini nümayiş etdirir. Rəssam-fotoqraf Tahir Məmmədovun qənaətinə görə hər kəsin ilham tapa biləcəyi və özünü tamamilə azad hiss edə biləcəyi cənnət guşəsi olan "Ədən bağı" sərgisinin konsepsiyasını rəssamlıq və fotoqrafiyanın sintezi kimi təsvir etmək olar!

TAIR MAMEDOV'S "GARDEN OF EDEN"
Without hesitation, he may be called, as an unordinary artist in the modern Azerbaijan art. Despite his credits in art, he is also a professional photographer.
The Honored artist of Azerbaijan, the professor of Painting Chair of Fine Arts Academy, the chairman of Youth Association of Union of Artists, the author of many books about photography, the maitre of national and world artistic photography Tair Mamedov stays strong in pursuit of his goals and, in his phrase, he is in continuous creative movement.
1_2
Tair Mamedov is the winner of Sultan Muhammad's award, the author of the first book in Azerbaijan about art photo, the winner of a diploma of the USSR Academy of Arts. His personal exhibitions were held in the USA (1991), Paris (1992, 2003, 2011), Belgium (2005), Moscow (2010, 2012, 2013) and works are reposited in various museums and world galleries, including Tretyakov gallery, the State Museum of Oriental Art (Moscow), fund of Management office of art exhibitions (Moscow), the exhibition display of ARTS Turnelle and the Gallery of Edmond Rozenfeld (Paris), and also in private collections of the USA, Germany, Turkey, Japan...
Namely, search and keen interest brought him to his passion for photography.
- Yes, I paved my way to photography via painting. At the initial stage of my creativity, I came to Figurative Expressionism from Hyperrealism and then photography broke into my life and occupied its bigger part.
dsc_9901_utro_copy
-As an artist and, as a photographer, Tair Mamedov thinks, that every photographer should be trained, first of all, to basics of graphic art.
- Photography all over the world has become an independent art form – it is freely reproduced in ideas and in emotions. For example, learning of graphic necessitates study the basics of drawing, proportions, size, space, however learning of photography is an event occurring here and now.  And if you have a goal in your mind, you will take a picture repeatedly until you get a perfect shot.
However, that does not mean at all, that Tair Mamedov splits artists and photographers to "academicians" and self-educated persons.
-I can state proudly, the faculty of artistic photography was opened in c. Baku, thanks to my proposal and support of the management of Academy of Fine Arts and the "Photo-graphics" textbook was the first subject matter in the faculty.
dsc_9600_copy
Additionally to the opening of the individual faculty at design chair, the artist-the photographer devoted years of his life to the writing of several books about artistic photography. He worked for three years on his first work, which is called - «Artistic photography», and this book may be considered not only, as a manual for beginning photographers, but almost, as an artistic work.
- In my second book «Photo-graphics» I start explaining the way of application of modern digital technologies for photo processing. It is already a textbook for students receiving higher vocational training.
His albums Landscape, Nude, Persons, books on painting and photography were published during different years.
- Along with painting and photographic projects, I fuelled with classical music, jazz and pop- jazz, I regularly attend concerts of modern performers... I discover it everywhere - in the world around, in nature...
2_1
The photographic art world has become his world. Many ideas, fantasies, the images originating in the artist's consciousness, while developing in line with the artist's creativity, have obtained the adequate expression in photos. The lines of expressional painting, characteristic to Tair Mamedov's authorship handwriting, are always present in his photos too. Tair Mamedov's works were published in very various editions. Many projects have been realized jointly with the editor-in-chief of "Yol" magazine Lala Kyazimova.
He tasted sweets of resounding success in 2002 at the Grand Prix of the 1st Baku international photographic competition. After two years the II international competition took place, where the first and the second awards were taken.  The award panel was mesmerized by the artist's handwriting, which had already been well recognized: original screenplay, excellent production, precisely captured moment, cold conceptual calculation and bright, emotional presentation.
granat_2994_copy
Having daring and self-contained character, he never doubted at the correctness of his own style and acting without regard to any authorities he toiled his own way both in photographic art and in painting. Though Tair Mamedov was recognized and became famous not only in his motherland but also far beyond, as yet for a long time he remained, as an artist, who introduced a new word in a photography
Really stunning success came to Tair Mamedov already during middle age. After he became recognized master of glamorous portraits of aristocratic beau monde, he never acted according to template: he always followed his sensations, aspiring to remain original. In his fashion photo, painted with Oriental flavor, there was both theatricality, and naturalness of expression, but this was always bright and different.
1dsc_60681_copy
Particularly valuable in his experience for Azerbaijan publishing photo was, Tair Mamedov never moved on the beaten path, his every new project is a new experience. The expert on whims, «getups» of the refined pop-music, and he is a part of the shockingly bright world. Gusty in movements and elaborately refrained in conversation, indifferent and elegant and stylish, work addict for art, he observes the world of finest from inside and demonstrates to the audience, whatever he learned himself.
Presently many editions, which are popular within the country and beyond it, gladly present their pages to him. Maitre is literally showered with orders from fashionable editions, succeeding firms and private persons. Personal exhibitions, professional competitions, inevitable society parties - Tair Mamedov is on time everywhere. But, independent on the stream of daily events imposed on him, independent on schedule,  the artist always finds time for creativity.
91-74sm_copy
Tair Mamedov practices in Academy of fine arts, where he is continuously surrounded by the most talented, creative students.
- I am glad, that followers of my school successfully continue study in the best foreign higher schools and that many of them became recognized masters, both in painting and in such hot direction of today like the artistic photo.
Presently, possessing solid experience under his belt, he knows precisely, that has always dreamt to become an artist. As for models, then their presence in the world of maitre's fantasies, where they are tools and he is a scriptwriter, a director, an artist and an operator in one person, has already taken place.
Maitre's task has always been to intrigue audience, to wake up his imagination.
All parties of visual art merge in one creative act: synthesis and inter-penetration of graphic, painting and plastic methods are focused in an artist's objective.
cd
And besides he is in constant self-improvement:
- I am a very ambitious person. I want to do everything on time and to be the first in everything! Development of technologies forces me to move even faster.
Famous painter and master of the fashionable photo, expert of high life and beau monde parties Tair Mamedov has offered us the new conceptual project under the name «Garden of Eden» where along with beautiful sight, he has presented the photo works with known, classical plots. Painting and photosynthesis, this is the way of description of the exhibition concept «Garden of Eden» - a paradise angle, where according to the belief of painter-photographer Tair Mamedov, everyone will be able finding inspiration and feel himself absolutely free!