ZEYNƏB CAHAN: KÖHNƏ ŞƏHƏRDƏ YENİ EV
Əziz oxucu, bu gün xəbəri sənə xüsusi bir həyəcanla gətirirəm. Axı bu gün söhbətini edəcəyim Yaradıcılıq Mərkəzinin qəhrəmanı istedadlı nasir, dramaturq, 20-ci əsrin ikinci yarısının kinossenaristi və rejissoru, Azərbaycan Əsilzadələr Məclisinin sədri, ədəbiyyat üzrə Nobel Mükafatı nominantı və nəhayət, böyük ürəyə sahib olan bir insandır! Maqsud İbrahimbəyov və yaxın günlərdə açılmış Yaradıcılıq Mərkəzi haqqında söhbət aparmağa mənə onun həyat yoldaşı Anna İbrahimbəyova yardım edir.
Maqsud İbrahimbəyov 1935-ci ilin may ayında ziyalı ailəsində anadan olmuşdur. Atası 1920-ci ildə Şamaxıdan Bakıya köçmüş coğrafiya müəllimi Məmməd İbrahim İbrahimbəyov, anası zəngin bakılı iş adamının qızı Fatma xanım İbrahimbəyova idi (Məşədibəyova). “Maqsud ilk hekayəsini hələ 5-ci sinifdə oxuyarkən yazmışdı və özü bu barədə olduqca mənfi fikir bəyan edirdi. Ancaq bu hekayənin necə olduğunu heç kim bilmir” - Anna xanım deyir. İbrahimbəyov yazmağa davam edirdi və ilk dəfə onun hekayəsi 1960-cı ildə "Azərbaycan Gəncliyi" qəzetində nəşr olunmuşdu.
Yazıçı əməyini "ağır iş" adlandıraraq Maqsud İbrahimbəyov eyni zamanda bunu bir insanın hiss edə biləcəyi yüksək zövq olduğunu bildirirdi. “Əlbəttə ki, tək bir sətr belə yaza bilmədiyin dönəmlər olur. Qıcıqlanırsan. Çox siqaret çəkirsən, çox gəzirsən, çox zarafat edirsən. Ancaq birdən əllərini qabağa uzadıb durursan və sanki sənin ovucların inanılmaz səxavətli bol yağışla dolur.  28 saat boyunca davamlı işləyərək 10-12 gün ərzində povest yazdığım hallar olub. Bu, əsl xoşbəxtlikdir” - deyərək o, Nadejda İsmayılovaya bildirmişdi.
Maqsud İbrahimbəyov hekayənin dərinliyi ilə təəccübləndirərək qeyri-adi asanlıqla yazırdı. Oxuma prosesində əsas qəhrəmanın xarakterinin ortaya çıxması, əhvalının, düşüncə tərzinin dəyişməsi və müvafiq olaraq hekayənin bütün mənası sizə heç cür kitabdan ayrılmağa imkan vermir. Əgər mənim gənc oxucum hələ də, Maqsud İbrahimbəyovun “Ondan yaxşı qardaş yox idi”, “Püstə ağacı”, “Truskavetsə kim gedir?”, “Qoy o bizimlə qalsın” kimi əsərləri ilə tanış olmayıbsa, o zaman mən bütün həftə sonlarını oxuyaraq keçirmək və onun personajlarının daxili aləminə qərq olmaq imkanı barədə xəbərdarlıq etməyi özümə borc bilirəm.
Mən Maqsudun bir çox əsərlərini sevirəm, lakin son zamanlar mənə “Şikayət qəbul edilmir” kitabı xüsusilə əzizdir. Kitab sadə dildə yazılıb, buna rəğmən vəziyyətin faciəvi olduğunu onun çatdırdığı kimi heç kim çatdıra bilməyib! Hətta İkinci Dünya Müharibəsinin iştirakçısı olan və müharibə haqqında yazılmış hər bir şeyi oxuyan anam deyirdi ki, Maqsud iki cümlə ilə müharibənin faciəsini ötürməyi bacarıb” - yazıçının həyat yoldaşı belə xatırlayır.
Maqsud və Anna Nardaran qəsəbəsində 7 sentyabr 1982-ci il tarixində tanış olublar. Görüş, bundan əvvəl bir neçə taleyin birləşdiyi Tahir Salahovun bağında baş verib. Məsələn, Müslüm Maqomayev və Tamara Sinyavskaya və ya Maksimilian Şell və Natalya Andreyçenko. Beləliklə, gələcək İbrahimbəyovlar cütlüyünün taleyi də burada birləşdi. Sovet dövründə Anna Moskvada bir model kimi işləyirdi (yeri gəlmişkən, həmin dövrün bəzi portretlərini Yaradıcılıq Evini ziyarət edərək görə bilərsiniz). Bir neçə günlük rəfiqəsi Varvara Salahovanı ziyarət etmək üçün Bakıya gələn Anna burada həmişəlik qaldı. Həmin ilin dekabr ayında onlar ailə qurdular. “Bakını görən kimi sevdim, Maqsud isə - böyük bir dünya idi! Bizim görüşməyimiz və 34 il boyunca birlikdə yaşamağımız mənim üçün böyük bir xoşbəxtlik idi”.
Bu gün Anna İbrahimbəyova Maqsud İbrahimbəyovun Yaradıcılıq Mərkəzinə rəhbərlik edir. Memar Zivər bəy Əhmədbəyovun 1914-cü ildə neft sənayesi sahibi Ələkbər Meşədibəyov üçün inşa etdiyi ev İçərişəhərin mərkəzində yerləşir. Bu evdə Maqsudun anası Fatma xanım anadan olub, lakin 1924-cü ildə atasının güllələnməsindən sonra ailə köçməyə məcbur olub. Maqsud İbrahimbəyova təsadüfən və ya taleyin qisməti olaraq 1983-cü ildə Sülh Komitəsinin sədri vəzifəsinin təklif edilməsindən uzun illər keçir. Komitə məhz bu evdə yerləşirdi. Komitə vətənpərvərliyin təbliğatı, habelə xeyriyyəçilik fəaliyyəti ilə məşğul olurdu. Yazıçının 2016-cı ildə vəfatından sonra Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə ev bütünlükdə bərpa edildi və 2018-ci il fevralın 1-də Prezidentin fərmanı ilə burada Maqsud İbrahimbəyovun Yaradıcılıq Mərkəzi təsis edildi.
Bu gün bu Mərkəzdə yazıçının şəxsi əşyaları, kitabxanası və ya silah kolleksiyası ilə tanış olmaq mümkündür. Bura həmçinin gənc ədəbiyyatçıların dəstək tapa biləcəkləri yaradıcılıq mərkəzidir. Yaxın və uzaq xarici ölkələrin mədəniyyət təşkilatları ilə əməkdaşlığın planlaşdırıldığı Azərbaycan ədəbiyyatı və mədəniyyətinin təbliğatı ocağıdır.

ЗЕЙНАБ ДЖАХАН: НОВЫЙ ДОМ В СТАРОМ ГОРОДЕ
Дорогой читатель, сегодня несу тебе новости с особым трепетом. Ведь герой Центра творчества, о котором я расскажу, был талантливым прозаиком, драматургом, киносценаристом и режиссером второй половины XX века, председателем дворянского собрания Азербайджана, номинантом на Нобелевскую премию по литературе и, наконец, человеком большой души! О Максуде Ибрагимбекове и буквально на днях открывшемся Центре творчества беседу мне помогает вести его жена Анна Ибрагимбекова.
Максуд Ибрагимбеков родился в мае 1935 года в семье учителя географии - Мамеда Ибрагима Ибрагимбекова, переехавшего в Баку из Шемахи в 1920 году, и Фатьмы ханум Ибрагимбековой (Мешадибековой), дочери богатого бакинского предпринимателя. «Свой первый рассказ Максуд написал еще в 5 классе и сам отзывался о нем крайне негативно. Однако каким был этот рассказ, никто не знает», - говорит Анна ханум. Ибрагимбеков продолжал писать, и впервые его рассказ был опубликован в 1960 году, в газете «Молодежь Азербайджана».
Называя писательский труд «тяжелым», Максуд Ибрагимбеков вместе с тем отзывался о нем как о высшем наслаждении, что может испытать человек. «Конечно, бывают периоды, когда ты не можешь написать ни строчки. Становишься раздражительным. Много куришь, много ходишь, много шутишь. Но вдруг наступает момент, когда ты стоишь как бы с протянутыми руками, и твои ладони наполняются каким-то невероятно щедрым, обильным дождем. У меня бывало несколько случаев, когда я писал повесть за 10-12 дней, работая беспрерывно по 28 часов. Это настоящее счастье», - рассказывал он Надежде Исмайловой.
Максуд Ибрагимбеков писал с необыкновенной легкостью, поражая глубиной повествования. То, как раскрывается главный герой в процессе чтения, как меняется его настроение, ход мыслей, и, соответственно, весь оттенок рассказа, просто не позволяет вам оторваться от книги. Если моему молодому читателю еще не довелось познакомиться с произведениями Максуда Ибрагимбекова, такими как «И не было лучше брата», «Фисташковое дерево», «Кто поедет в Трускавец», «Пусть он останется с нами», то я считаю своим долгом предупредить о возможности проведения всех выходных за чтением и погружением во внутренний мир его персонажей.
Я люблю многое из того, что написал Максуд, но в последнее время мне особенно дорого «Обжалованию не подлежит». Написано простым языком, и, тем не менее, так, как умудрялся донести трагичность ситуации он, не умел никто! И даже моя мама, которая была участником Второй мировой войны, и прочла все написанное о войне, говорила, что Максуду удалось в двух словах передать всю трагичность начала войны”, - вспоминает жена писателя.
Максуд и Анна познакомились в поселке Нардаран 7 сентября 1982 года. Встреча произошла у художника Таира Салахова, на даче которого соединились несколько судеб. Муслим Магомаев и Тамара Синявская, к примеру, или Максимилиан Шелл и Наталья Андрейченко. Так и будущая пара Ибрагимбековых. В советское время Анна работала манекенщицей в Москве (к слову, некоторые портреты тех времен вы сможете увидеть, посетив Дом творчества). Приехав в Баку навестить на пару дней свою подругу Варвару Салахову, осталась навсегда. Они поженились в декабре того же года. “Баку понравился мне сразу, ну а Максуд - это огромный мир! И то, что мы встретились и прожили вместе 34 года, для меня большое счастье!”
Сегодня Анна Ибрагимбекова возглавляет Центр творчества Максуда Ибрагимбекова. Дом, построенный в 1914 году архитектором Зивербеком Ахмедбековым для нефтепромышленника Алекпера Мешадибекова, расположен в сердце старого города Ичеришехер. В этом доме родилась мама Максуда Фатьма ханум, однако после расстрела ее отца в 1924 году семья была вынуждена переехать. Прошло много лет, прежде чем Максуду Ибрагимбекову по чистой случайности или иронии судьбы предложили возглавить Комитет защиты мира (1983 год). Находился он именно в этом доме. Комитет занимался популяризацией патриотизма, а также благотворительной деятельностью. После смерти писателя в 2016 году при поддержке Фонда Гейдара Алиева дом был полностью реставрирован, и указом Президента от 1 февраля 2018 года здесь был учрежден Центр творчества Максуда Ибрагимбекова.
Сегодня он представляет собой место, где можно ознакомиться с личными вещами писателя, его библиотекой или редкой коллекцией оружия. Также это центр созидания, где молодые литераторы находят поддержку. Очаг популяризации азербайджанской литературы и культуры, где планируется сотрудничество с культурными организациями ближнего и дальнего зарубежья.