ZEYNƏB CAHAN: KÖHNƏ ŞƏHƏRDƏ YENİ EV
Əziz oxucu, bu gün xəbəri sənə xüsusi bir həyəcanla gətirirəm. Axı bu gün söhbətini edəcəyim Yaradıcılıq Mərkəzinin qəhrəmanı istedadlı nasir, dramaturq, 20-ci əsrin ikinci yarısının kinossenaristi və rejissoru, Azərbaycan Əsilzadələr Məclisinin sədri, ədəbiyyat üzrə Nobel Mükafatı nominantı və nəhayət, böyük ürəyə sahib olan bir insandır! Maqsud İbrahimbəyov və yaxın günlərdə açılmış Yaradıcılıq Mərkəzi haqqında söhbət aparmağa mənə onun həyat yoldaşı Anna İbrahimbəyova yardım edir.
Maqsud İbrahimbəyov 1935-ci ilin may ayında ziyalı ailəsində anadan olmuşdur. Atası 1920-ci ildə Şamaxıdan Bakıya köçmüş coğrafiya müəllimi Məmməd İbrahim İbrahimbəyov, anası zəngin bakılı iş adamının qızı Fatma xanım İbrahimbəyova idi (Məşədibəyova). “Maqsud ilk hekayəsini hələ 5-ci sinifdə oxuyarkən yazmışdı və özü bu barədə olduqca mənfi fikir bəyan edirdi. Ancaq bu hekayənin necə olduğunu heç kim bilmir” - Anna xanım deyir. İbrahimbəyov yazmağa davam edirdi və ilk dəfə onun hekayəsi 1960-cı ildə "Azərbaycan Gəncliyi" qəzetində nəşr olunmuşdu.
Yazıçı əməyini "ağır iş" adlandıraraq Maqsud İbrahimbəyov eyni zamanda bunu bir insanın hiss edə biləcəyi yüksək zövq olduğunu bildirirdi. “Əlbəttə ki, tək bir sətr belə yaza bilmədiyin dönəmlər olur. Qıcıqlanırsan. Çox siqaret çəkirsən, çox gəzirsən, çox zarafat edirsən. Ancaq birdən əllərini qabağa uzadıb durursan və sanki sənin ovucların inanılmaz səxavətli bol yağışla dolur.  28 saat boyunca davamlı işləyərək 10-12 gün ərzində povest yazdığım hallar olub. Bu, əsl xoşbəxtlikdir” - deyərək o, Nadejda İsmayılovaya bildirmişdi.
Maqsud İbrahimbəyov hekayənin dərinliyi ilə təəccübləndirərək qeyri-adi asanlıqla yazırdı. Oxuma prosesində əsas qəhrəmanın xarakterinin ortaya çıxması, əhvalının, düşüncə tərzinin dəyişməsi və müvafiq olaraq hekayənin bütün mənası sizə heç cür kitabdan ayrılmağa imkan vermir. Əgər mənim gənc oxucum hələ də, Maqsud İbrahimbəyovun “Ondan yaxşı qardaş yox idi”, “Püstə ağacı”, “Truskavetsə kim gedir?”, “Qoy o bizimlə qalsın” kimi əsərləri ilə tanış olmayıbsa, o zaman mən bütün həftə sonlarını oxuyaraq keçirmək və onun personajlarının daxili aləminə qərq olmaq imkanı barədə xəbərdarlıq etməyi özümə borc bilirəm.
Mən Maqsudun bir çox əsərlərini sevirəm, lakin son zamanlar mənə “Şikayət qəbul edilmir” kitabı xüsusilə əzizdir. Kitab sadə dildə yazılıb, buna rəğmən vəziyyətin faciəvi olduğunu onun çatdırdığı kimi heç kim çatdıra bilməyib! Hətta İkinci Dünya Müharibəsinin iştirakçısı olan və müharibə haqqında yazılmış hər bir şeyi oxuyan anam deyirdi ki, Maqsud iki cümlə ilə müharibənin faciəsini ötürməyi bacarıb” - yazıçının həyat yoldaşı belə xatırlayır.
Maqsud və Anna Nardaran qəsəbəsində 7 sentyabr 1982-ci il tarixində tanış olublar. Görüş, bundan əvvəl bir neçə taleyin birləşdiyi Tahir Salahovun bağında baş verib. Məsələn, Müslüm Maqomayev və Tamara Sinyavskaya və ya Maksimilian Şell və Natalya Andreyçenko. Beləliklə, gələcək İbrahimbəyovlar cütlüyünün taleyi də burada birləşdi. Sovet dövründə Anna Moskvada bir model kimi işləyirdi (yeri gəlmişkən, həmin dövrün bəzi portretlərini Yaradıcılıq Evini ziyarət edərək görə bilərsiniz). Bir neçə günlük rəfiqəsi Varvara Salahovanı ziyarət etmək üçün Bakıya gələn Anna burada həmişəlik qaldı. Həmin ilin dekabr ayında onlar ailə qurdular. “Bakını görən kimi sevdim, Maqsud isə - böyük bir dünya idi! Bizim görüşməyimiz və 34 il boyunca birlikdə yaşamağımız mənim üçün böyük bir xoşbəxtlik idi”.
Bu gün Anna İbrahimbəyova Maqsud İbrahimbəyovun Yaradıcılıq Mərkəzinə rəhbərlik edir. Memar Zivər bəy Əhmədbəyovun 1914-cü ildə neft sənayesi sahibi Ələkbər Meşədibəyov üçün inşa etdiyi ev İçərişəhərin mərkəzində yerləşir. Bu evdə Maqsudun anası Fatma xanım anadan olub, lakin 1924-cü ildə atasının güllələnməsindən sonra ailə köçməyə məcbur olub. Maqsud İbrahimbəyova təsadüfən və ya taleyin qisməti olaraq 1983-cü ildə Sülh Komitəsinin sədri vəzifəsinin təklif edilməsindən uzun illər keçir. Komitə məhz bu evdə yerləşirdi. Komitə vətənpərvərliyin təbliğatı, habelə xeyriyyəçilik fəaliyyəti ilə məşğul olurdu. Yazıçının 2016-cı ildə vəfatından sonra Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə ev bütünlükdə bərpa edildi və 2018-ci il fevralın 1-də Prezidentin fərmanı ilə burada Maqsud İbrahimbəyovun Yaradıcılıq Mərkəzi təsis edildi.
Bu gün bu Mərkəzdə yazıçının şəxsi əşyaları, kitabxanası və ya silah kolleksiyası ilə tanış olmaq mümkündür. Bura həmçinin gənc ədəbiyyatçıların dəstək tapa biləcəkləri yaradıcılıq mərkəzidir. Yaxın və uzaq xarici ölkələrin mədəniyyət təşkilatları ilə əməkdaşlığın planlaşdırıldığı Azərbaycan ədəbiyyatı və mədəniyyətinin təbliğatı ocağıdır.

ZEYNAB JAHAN: A NEW HOUSE IN THE OLD CITY
Dear reader, today I will inform you news with feeling of special trepidation. Indeed, as narrated below by me, the hero of the Creativity center was a talented prose writer, a playwright, a screenwriter and a filmmaker of the second half of the XX century, the chairman of the Nobility Assembly of Azerbaijan, the Nobel Prize nominee on literature and lastly, a man of vast soul! The speech is about Magsud Ibrahimbeyov and Creativity center, which was opened just several days ago. His spouse Anna Ibrahimbeyova is assisting me to conduct a talk.
maqsud_8
Magsud Ibrahimbeyov was born in May 1935 in the family of geography teacher, Mammad Ibrahim Ibrahimbeyov, who moved to c.Baku from Shemakha in 1920 and of rich Baku entrepreneur’s daughter Mrs Fatima Ibrahimbeyova (Meshadibeyova),. Mrs. Anna states «Magsud wrote his first story yet in the 5th form and he told extremely negatively on it. However, nobody knows what kind of story it was. Ibrahimbeyov continued writing and his first story was published in 1960, in the newspaper «Molodezh Azerbaijana».
maqsud_1
Referring to a writer’s work, as “hard one”, nevertheless Magsud Ibrahimbeyov spoke on it, like about supreme pleasure, to be perceived by human being. Once he told to Nadezhda Ismaylova "Certainly, there are periods, when one is not able to write even a single line. He becomes irritated. Smokes, walks and jokes a lot. However, suddenly a moment comes, when he stands, as if with stretched hands, and his palms get filled with some marvelously generous, abundant rainfall. I had several cases in my practice, when I wrote a story for 10-12 days period, working incessantly for 28 hours. This is actual happiness».
maqsud_9
Magsud Ibrahimbeyov wrote unusually easily, while striking with depth of narration. The way of showing up the central character during the reading process, change of his mood, thread of thoughts, and correspondingly, whole strain of story, simply, doesn’t let a person putting a book down. If my young reader had not yet chance to get introduced with Magsud Ibrahimbeyov’s works, such as “There Was Never a Better Brother”, “The Pistachio tree”, “Who will go to Truskavets”  “Wish he would stay with us”, then I regard, as my duty to tell beforehand about the possibility of spending of whole weekend by reading and diving into the internal world of its characters.
maqsud_7
The writer’s spouse recalls: “I love Magsud’s many works, but in these days “Not subject to any appeal” is especially dear to me”. It is written in simple phrase and, nevertheless, he managed conveying the tragedy of situation like nobody else! And even my mother, who was vet of the Second World War and read all war descriptions, said, Magsud was able expressing the whole tragedy of the war in a few words”.
maqsud_5
Magsud and Anna got acquainted 7 September 1982 in Nardaran settlement. They met in summer cottage of the artist Tahir Salahov, several fates were tied there, for example, Muslim Magomayev and Sinyavskaya, or Maksimilian Shell and Natalya Andreychenko. Future Ibrahimbeyov’s couple was also like that. During the Soviet Union time Anna worked, as fashion model in Moscow (by the waу, some portraits of those times one may see, by visiting the Creativity house). She arrived to c.Baku to pay a visit to  her friend Varvara Salahova for a couple of days, but stayed here forever. They got married in December of that year. “I liked Baku at once, well Magsud is a huge world for me! The fact of our meeting and marriage life for 34 years is great happiness for me!”
maqsud_4
Presently, Anna Ibrahimbeyova is a director of the Creativity Center after Magsud Ibrahimbeyov. The house, constructed for oil producer Alakbar Meshadibeyov by the architect Ziverbek Ahmadbeyov, is located in the central part of the old city Icherisheher. Magsud’s mother Mrs. Fatima was born in that house, however after her father’s execution in 1924 the family was compelled to move. Many years passed before by sheer chance or by the irony of fate Magsud Ibrahimbeyov was proposed position of the Peace Committee’s head (1983). He stayed namely in that house. The Committee was dealing with popularization of patriotism, and also with charity activity. After the writer’s death in 2016 with support of Heydar Aliyev foundation it was completely restored and by the President’s decree, dated 1 February 2018, the Creativity Center after Magsud Ibrahimbeyov was established here.
maqsud_13
Today, this is a place, where one may observe writer’s personal possessions, his library or rare weapons collection. It is also a creativity place, where young men of letters find support. It is a center of popularization of the Azerbaijani literature and culture, where cooperation with cultural organizations of CIS states and non-CIS states is being planned.