«Mənim paltarlarım – qadın vücudunun proporsiyalarını üzə çıxarmaq üçün təyin olunmuş müvəqqəti memarlıq əşyalarıdır», – tanınmış fransız kuturye Kristian Dior öz işi haqqında belə deyirdi. Onun haqqında xəbərləri Viktoriya və Albert Muzeyindən, bu günlərdə öncədən səs-səda salan, Parisdə keçirilən «Christian Dior: arzuların dizayneri» sərgisindən gətirmişəm.
Bu sərgi – London mədəniyyət proqramının ən populyar hissəsidir, biletlər həftələr öncədən satılıb və bu eleqant paltarlar aləminə səyahəti dizaynerin 1947-ci ildəki New Look-u ilə müqayisə edirlər. Ekspozisiyaya Dior moda evinin arxivindən haute couture-yə aid 200 nadir geyim əşyası, həmçinin aksesuarlar, fotolar, qısametrajlı filmlər, vintaj parfümeriya, orijinal kosmetika, illüstrasiyalar, jurnallar və Kristian Diorun şəxsi əşyaları daxildir.
Burada bütöv bir epoxa təqdim olunub, müsyö Diorun yaratdıqlarından tutmuş davamçılarının işlərinədək. Onların töhfəsini qiymətləndirmək çətindir. Muzeyin hər bir ayrı zalı sizi Canfranko Ferrenin, İv San Loranın, Con Qalyanonun, Raf Simonsun və son tələbələrindən biri olan Mariya Qrasiya Kürinin yaradıcılıq atmosferinə qərq edir. Beləliklə, sərgi sadəcə modadan deyil, həm də zəmanəmizin ən nüfuzlu moda evlərindən birinin 1946-cı ildən bu günə olan tarixçəsindən bəhs edir.
Sərgiyə dizaynerin vətənində start verilib, amma Londona əbəs yerə gəlib çıxmayıb. «Dünyada yaşam tərzi bu qədər çox xoşuma gələn doğma ölkəmdən savayı bir ölkə yoxdur. Mən ingilis ənənələrini, ingilis nəzakətini, ingilis memarlığını sevirəm. Mənim hətta ingilis yeməyi xoşuma gəlir!», – dizayner deyirdi.
Hal-hazırda bütün biletlər satılıb, lakin sərginin bitməsinə qədər, 15 iyuladək sərgiyə yetişməyin bir neçə yolu var. Çox az sayda bilet hər səhər canlı növbə sıralaması ilə buraxılır və Cromwell Road-ın əsas girişində saat 10-da satılır. Siz həm də sərgini muzeyin üzvü kartına sahib olan biri ilə ziyarət edə bilərsiniz.

«Мои платья – эфемерные предметы архитектуры, предназначенные для того, чтобы прославлять пропорции женского тела», – так отзывался о своей работе именитый французский кутюрье Кристиан Диор. Вести о нем я принесла из Музея Виктории и Альберта, где в эти дни проходит уже нашумевшая ранее в Париже выставка «Кристиан Диор: дизайнер мечты».
Эта выставка – самая популярная часть культурной программы Лондона, билеты распроданы на недели вперед, и это путешествие в мир элегантных платьев сравнивают с выходом New Look самого дизайнера в 1947 году. В экспозицию вошло более 200 редких предметов одежды haute couture из архивов дома Dior, а также аксессуары, фотографии, короткометражные фильмы, винтажная парфюмерия, оригинальная косметика, иллюстрации, журналы и личные вещи Кристиана Диора.
Здесь представлена целая эпоха, от творений мсье Диора до работ его последователей. Их вклад сложно переоценить. Каждый отдельный зал музея погружает вас в атмосферу творчества Джанфранко Ферре, Ива Сен-Лорана, Джона Гальяно, Рафа Симонса и последней из адептов, Марии Грации Кьюри. Таким образом, выставка рассказывает не только о моде, но и об истории одного из самых влиятельных модных домов современности, с 1946 года и по сей день.
Выставка стартовала на родине дизайнера, но в Лондон попала неспроста. «В мире нет другой такой страны, помимо моей родной, образ жизни которой мне бы нравился так же сильно. Я люблю английские традиции, английскую вежливость, английскую архитектуру. Мне даже нравится английская еда!», – говорил дизайнер.
В настоящее время все билеты на выставку распроданы, но есть несколько способов успеть до ее окончания 15 июля. Очень немногие билеты выпускаются каждое утро в порядке живой очереди и доступны у главного входа в Кромвель-роуд в 10 утра. Вы также можете попасть на выставку с кем-то, у кого есть карта члена музея.