Zeynəb Cahan: Robert Duanonun fotolarIndakI uydurulmamIş həyatlar
"Gündəlik həyatın möcüzələri nəfəs kəsicidir. Küçədə sizi gözləyən gözlənilməzliyi yaradacaq bir rejissor yoxdur". Havada ani melanxolik dəyişikliklər öz-özünə məni ağ-qara fotoqrafiyanı öyrənməyə gətirib çıxardı. Nostaljik əhvalın olduğu zaman isə Fransız ustad Robert Duanonun (Robert Doisneau) fotolarında uydurulmamış həyatlar lap yerinə düşür.
unnamed_6
Oxucular yəqin ki, onu 1950-ci ildə Life jurnalının sifarişi ilə çəkilmiş bütün zamanların və xalqların kult və qalmaqallı "Bələdiyyə binasının qarşısında öpüş" fotosu ilə tanıyır. Niyə kult? Ona görə ki, bu Paris həyatının ən tanınmış fotosudur! Sevginin və zərifliyin simvolu, küçə gerçəkliyinin odası. Bu fotonu necə deyərlər "sitatlara ötürdülər" - onu təqvimlərə, fincanlara, əl dəsmallarına və poçt açıqcalarına köçürlər. Parisin özünə hörmət edən hər bir suvenir mağazası sizə bu fotonun gediş-gəliş ünvanlı karton nüsxəsini təqdim edəcək. Qalmaqallı isə ona görədir ki, foto populyarlıq zirvəsinə çatan kimi çox sayda "öpüşən" cütlüklər Duanonun böyük qonorarına iddia etməyə başladılar. Artıq cavan olmayan, amma olduqca məşhur olan Robert məhkəmə prosesini qazanmaq üçün şahid qismində əsl modelləri təqdim edərək etiraf etmək məcburiyyətində qalır. Bu isə guya tamamilə təsadüfən çəkilmiş, səs salmış fotonun qurma olduğu faktının üstünü açdı.
unnamed_1_1
"Əgər sən foto çəkirsənsə, heç nə demə, heç nə yazma, özünü təhlil etmə, heç bir suala cavab vermə". Nə deyim, şəxsən mən Duanonu bir saniyə belə, bir kadr daha az bəyənməkdən əl çəkmədim. 1912-ci ildə Paris yaxınlığında Jantiyi şəhərində anadan olmuş Duano ömrünün sonuna qədər bu şəhərciyin sadiq sakini olaraq qaldı. 1973-cü ildə köçdüyü, Monrujda yerləşən mənzil onun bütün qalan ömrünün mənzili oldu. 1925-ci ildə o, həyatını Parisdəki Ecole Estienne'də oymaçı olaraq qazanmağa başlayır. Talenin qisməti ilə yaxınlıqda foto-atelye açılır. Gənc Robert köməkçi fotoqraf kimi başlayır, tezliklə menecer vəzifəsinə keçir, daha sonra isə istefa edir. Tamamilə fotoya heyran olaraq ilk çəkilişlərini 1929-1930-cu illərdə edir. Bu fotolarda heç insan yox idi, Duano o vaxtlar hələ çox utancaq idi və sadəcə çay daşlarını və kərpicləri çəkirdi, bir də çəpərlərin arasında sıxışıb qalan afişaları...
img_7731
Onun həyatında mühüm görüş 1931-ci ildə baş tutdu: Duano fotoqraf, həvəskar rəssam və məşhur heykəltəraş Andre Vinonun köməkçisi oldu. İnqlabi nəzəriyyələr insanı olan Vinonun təsiri altında yeni başlamış fotoqraf üçün bütün dünya yenidən açılır, məhz bədii avanqard dünya. Bir il sonra L'excelsior bit bazarında çəkilmiş fotolarının ilk nəşrindən sonra gələn məşhurluq və uğur başlayır. “Mənim xoşbəxt olduğum, insanların mehriban olduğu, həmişə can atdığım xeyirxah hissləri tapa bildiyim dünyanı göstərməyə çalışdım. Mənim fotolarım belə bir dünyanın ola biləcəyinin sübutudur.”
Müharibə zamanı Duano material və muza çatışmazlığından az foto çəkirdi, həm də belə vaxtlarda fotoapparatla küçəyə çıxmaq çətin idi. Ancaq Parisin azadlığı onda kameranı yenidən işə salmaq arzusunu oyadır. Bu təsvirlərdə ölü bədənlər yox idi, şiddət isə təbiətin dirçəliş xronikası ilə əvəzlənmişdi. "Paris promouterlərin verdiyi narahatlıq və xəsislik sayəsində muzey-şəhər olmağa risk etmir. Buna baxmayaraq, onların hər şeyi yıxmaq qəzəbləri silahlı polis qüvvələrinin daimi iştirakı olmadan fəaliyyət göstərə bilməyən yaşayış layihələrini qaldırmaq kimi yöndəmsiz cəsarətləri ilə müqayisədə daha az təklükəlidir..." – Duano deyirdi.
unnamed_2
Artıq tanınmış fotoqraf olan Robert Duano, maraqlı kadrın gözləntisində hansısa bir binanın qarşısında saatlarla və günlərlə dayana bilərdi. Məhz buna görə də onun kadrları Paris haqqında hər hansı bir hekayədən daha çox bəhs edir. O, özünə və Parislilərə, şəhərin şöhrətinə və turistlərə - istehza etmədən, bir az incəliklə gülməyi bacarırdı. Bu cür yalnız onda alınırdı. Axı, o öz məktəbini yarada bilmədi və fotoqrafiyada heç bir sənət istiqamətinə qoşulmadı.
"Mən hələ də niyə foto çəkdiyimi anlamıram. Əgər düşünsək, bu yəqin ki, mənim yox olmaq fikri ilə ümidsizcəsinə mübarizəmdir... Mən bu qaçan zamanı inadla tutmağa çalışıram. Yəqin ki, bu tamamilə dəlilikdir."
O, Paris küçələrin şairi titulunu həmişəlik qoruyub saxlayaraq 1994-cü ilin 1 aprel tarixində vəfat edib.

“Miracles of everyday life are thrilling. There is not a director, who can arrange a surprise, awaiting you in the street". Rapid, melancholic weather changes pushed me learning black-and-white photography. However, when you are in a nostalgic mood, the French master Robert Doisneau’s real life, reflected in photos could not have come at a better time.
unnamed_6
He is known to the readers for his most magnificent shot ever, iconic and scandalous photo "Kiss at the municipality building", which was taken in 1950 by order of the Life magazine. Why was it iconic? Simply, because of the most recognizable Parisian life’s photo! It was a symbol of love and tenderness, ode to street reality. As they say, this photo “was pulled apart with an aim to be used for citations", it was transferred to calendars, cups, napkins and postcards. Each self-respecting Paris souvenir shop presented a hard paper copy of this photo with addressee and addresser. Apart from that, it was scandalous, because as soon as the photo peaked its popularity, a lot of "kissing" pairs laid claim for a considerable fee against Doisneau. To be successful in the action, in his middle age, but quite well-known Robert had to acknowledge and present real persons, serving, as models. Thus, the fact of a prearranged scene of the much-talked photo, as if made entirely accidentally, was disclosed.
unnamed_1_1
"If you take a shot, don’t speak, don’t write, don’t criticize yourself, don’t answer any question". As for me, then I have an unceasing admiration of Doisneau for each and every second and shot. Doisneau was born in Gentilly, not far from Paris, in 1912 and remained a true resident of suburb till his dying day. A flat in Montrouge, where he moved in 1973, became his house for the rest of his life. In 1925 he started earning a bit in the side, as an engraver in Ecole Estienne, in Paris. As fate would have it, shortly a photographic studio opened nearby. Young Robert joined, as a photographer assistant, soon he took a position of a manager and then he retired. He was quite fascinated by photography, and he snapped his first photos in 1929–1930. These photos didn’t reflect people, Doisneau was still too timid and took just pictures of pebble and brick-stone heaps and posters, stuck between fences.
img_7731
The critical meeting, agitating his life, took place in 1931: Doisneau became an assistant of the photographer, the draughtsman and the famous sculptor, Andre Wineau. Under Wineau’s influence, who was a person with revolutionary theories, the whole world, namely the world of artistic avant-garde opened in a new perspective for a photographer, beginner. After one year of recognition and success followed with the first publication of his photos, taken in the flea market of L'excelsior. "The word I was trying to present was one, where I would feel good, where people would be friendly, where I could find tenderness I longed for. My photos were like a proof that such a world could exist."
unnamed_4
During the war, Doisneau rarely photographed, except taking the photo of material and muse, besides it was hard to go out with a camera to a street during those times. However, Paris liberation sparked his interest to take a camera repeatedly. There were no corpses in those photos; violence was replaced by the chronicle of revolt nature. He stated: "Paris does not take the risk of becoming a city-museum, due to anxiety and greed of promoters. Nevertheless, their madness to demolish everything was less dangerous than their shaky decisiveness to initiate housing projects, which couldn’t function without the continuous presence of armed police forces...".
unnamed_2
After becoming a well-known photographer, Robert Doisneau could afford himself spending hours and days at some building with the aim to catch an exciting shot. Namely, due to this reason, his photos describe Paris more, than any other story. He could laugh at himself and Parisians, at glory embracing city of light and at its tourists, without mockery, with a touch of tenderness and likely, it was him, who managed to achieve that. After all, he didn’t establish his school, didn’t join any art trend in the photo.
unnamed_1
"I couldn’t realize why I take photos. If to think it over, then this should turn into my desperate struggle against the idea that we will die... I try hard to stop this running time. Obviously, this is utter madness."