Zeynəb Cahan: Robert Duanonun fotolarIndakI uydurulmamIş həyatlar
"Gündəlik həyatın möcüzələri nəfəs kəsicidir. Küçədə sizi gözləyən gözlənilməzliyi yaradacaq bir rejissor yoxdur". Havada ani melanxolik dəyişikliklər öz-özünə məni ağ-qara fotoqrafiyanı öyrənməyə gətirib çıxardı. Nostaljik əhvalın olduğu zaman isə Fransız ustad Robert Duanonun (Robert Doisneau) fotolarında uydurulmamış həyatlar lap yerinə düşür.
unnamed_6
Oxucular yəqin ki, onu 1950-ci ildə Life jurnalının sifarişi ilə çəkilmiş bütün zamanların və xalqların kult və qalmaqallı "Bələdiyyə binasının qarşısında öpüş" fotosu ilə tanıyır. Niyə kult? Ona görə ki, bu Paris həyatının ən tanınmış fotosudur! Sevginin və zərifliyin simvolu, küçə gerçəkliyinin odası. Bu fotonu necə deyərlər "sitatlara ötürdülər" - onu təqvimlərə, fincanlara, əl dəsmallarına və poçt açıqcalarına köçürlər. Parisin özünə hörmət edən hər bir suvenir mağazası sizə bu fotonun gediş-gəliş ünvanlı karton nüsxəsini təqdim edəcək. Qalmaqallı isə ona görədir ki, foto populyarlıq zirvəsinə çatan kimi çox sayda "öpüşən" cütlüklər Duanonun böyük qonorarına iddia etməyə başladılar. Artıq cavan olmayan, amma olduqca məşhur olan Robert məhkəmə prosesini qazanmaq üçün şahid qismində əsl modelləri təqdim edərək etiraf etmək məcburiyyətində qalır. Bu isə guya tamamilə təsadüfən çəkilmiş, səs salmış fotonun qurma olduğu faktının üstünü açdı.
unnamed_1_1
"Əgər sən foto çəkirsənsə, heç nə demə, heç nə yazma, özünü təhlil etmə, heç bir suala cavab vermə". Nə deyim, şəxsən mən Duanonu bir saniyə belə, bir kadr daha az bəyənməkdən əl çəkmədim. 1912-ci ildə Paris yaxınlığında Jantiyi şəhərində anadan olmuş Duano ömrünün sonuna qədər bu şəhərciyin sadiq sakini olaraq qaldı. 1973-cü ildə köçdüyü, Monrujda yerləşən mənzil onun bütün qalan ömrünün mənzili oldu. 1925-ci ildə o, həyatını Parisdəki Ecole Estienne'də oymaçı olaraq qazanmağa başlayır. Talenin qisməti ilə yaxınlıqda foto-atelye açılır. Gənc Robert köməkçi fotoqraf kimi başlayır, tezliklə menecer vəzifəsinə keçir, daha sonra isə istefa edir. Tamamilə fotoya heyran olaraq ilk çəkilişlərini 1929-1930-cu illərdə edir. Bu fotolarda heç insan yox idi, Duano o vaxtlar hələ çox utancaq idi və sadəcə çay daşlarını və kərpicləri çəkirdi, bir də çəpərlərin arasında sıxışıb qalan afişaları...
img_7731
Onun həyatında mühüm görüş 1931-ci ildə baş tutdu: Duano fotoqraf, həvəskar rəssam və məşhur heykəltəraş Andre Vinonun köməkçisi oldu. İnqlabi nəzəriyyələr insanı olan Vinonun təsiri altında yeni başlamış fotoqraf üçün bütün dünya yenidən açılır, məhz bədii avanqard dünya. Bir il sonra L'excelsior bit bazarında çəkilmiş fotolarının ilk nəşrindən sonra gələn məşhurluq və uğur başlayır. “Mənim xoşbəxt olduğum, insanların mehriban olduğu, həmişə can atdığım xeyirxah hissləri tapa bildiyim dünyanı göstərməyə çalışdım. Mənim fotolarım belə bir dünyanın ola biləcəyinin sübutudur.”
Müharibə zamanı Duano material və muza çatışmazlığından az foto çəkirdi, həm də belə vaxtlarda fotoapparatla küçəyə çıxmaq çətin idi. Ancaq Parisin azadlığı onda kameranı yenidən işə salmaq arzusunu oyadır. Bu təsvirlərdə ölü bədənlər yox idi, şiddət isə təbiətin dirçəliş xronikası ilə əvəzlənmişdi. "Paris promouterlərin verdiyi narahatlıq və xəsislik sayəsində muzey-şəhər olmağa risk etmir. Buna baxmayaraq, onların hər şeyi yıxmaq qəzəbləri silahlı polis qüvvələrinin daimi iştirakı olmadan fəaliyyət göstərə bilməyən yaşayış layihələrini qaldırmaq kimi yöndəmsiz cəsarətləri ilə müqayisədə daha az təklükəlidir..." – Duano deyirdi.
unnamed_2
Artıq tanınmış fotoqraf olan Robert Duano, maraqlı kadrın gözləntisində hansısa bir binanın qarşısında saatlarla və günlərlə dayana bilərdi. Məhz buna görə də onun kadrları Paris haqqında hər hansı bir hekayədən daha çox bəhs edir. O, özünə və Parislilərə, şəhərin şöhrətinə və turistlərə - istehza etmədən, bir az incəliklə gülməyi bacarırdı. Bu cür yalnız onda alınırdı. Axı, o öz məktəbini yarada bilmədi və fotoqrafiyada heç bir sənət istiqamətinə qoşulmadı.
"Mən hələ də niyə foto çəkdiyimi anlamıram. Əgər düşünsək, bu yəqin ki, mənim yox olmaq fikri ilə ümidsizcəsinə mübarizəmdir... Mən bu qaçan zamanı inadla tutmağa çalışıram. Yəqin ki, bu tamamilə dəlilikdir."
O, Paris küçələrin şairi titulunu həmişəlik qoruyub saxlayaraq 1994-cü ilin 1 aprel tarixində vəfat edib.

ЗЕЙНАБ ДЖАХАН: не придуманная жизнь в фотографиях Робера Дуано.
"Чудеса повседневной жизни захватывающи. Нет режиссера, который может организовать неожиданность, ожидающую вас на улице".  Резкие меланхоличные изменения в погоде сами собой привели меня к изучению черно-белой фотографии. А когда у тебя ностальгическое настроение, как нельзя кстати приходится не придуманная жизнь в фотографиях французского мастера Робера Дуано.
unnamed_6
Читателю он скорее всего известен по снимку всех времен и народов, культовой и скандальной фотографии "Поцелуй у здания муниципалитета" снятый в 1950 году по заказу журнала Life. Почему культовой? Да просто потому, что это самая узнаваемая фотография Парижской жизни! Символ любви и нежности, ода уличной действительности. Эту фотографию, как говорится, "растащили на цитаты" - ее перенесли на календари, чашки, платки и открытки. Любая уважающая себя сувенирная лавка Парижа, предоставит вам картонный экземпляр этой фотографии с адресатом туда и обратно. Ну а скандальная она потому, что огромное количество "целующихся" пар претендовало на внушительный гонорар от Дуано, как только фотография достигла пика своей популярности. Чтобы выиграть процесс в суде, уже немолодому, но весьма известному Роберу пришлось признать и предъявить в качестве свидетелей подлинных моделей. А это раскрывало факт постановочной сцены нашумевшей фотографии, якобы сделанной совершенно случайно.
unnamed_1_1
"Если ты делаешь фотографии, не говори, не пиши, не анализируй себя, не отвечай ни на один вопрос". Что ж, лично мне, Дуано не перестал нравиться ни секундой, ни кадром меньше. Рожденный в городе Жантийи, недалеко от Парижа, в 1912 году, Дуано остался верным жителем пригорода до конца своих дней. Квартира в Монруже, в которую он перебрался в 1973 году, осталась ему домом на  все оставшееся время. В 1925 году он стал подрабатывать гравировщиком в Ecole Estienne в Париже. По велению судьбы, вскоре, неподалеку открылась фото-ателье. Молодой Робер начинал как ассистент фотографа, вскоре занял позицию менеджера, а еще позже ушел в отставку. Абсолютно очарованный фотографией он делает свои первые снимки в 1929 - 1930х годах. В тех фотографиях совсем не было людей, Дуано был еще слишком застенчив, и снимал лишь груды булыжников и кирпичей, да афиши, застрявшие между заборами.
img_7731
Важная встреча в его жизни следовала в 1931 году: Дуано стал помощником Андре Вино, фотографа, рисовальщика и известного скульптора. Под влиянием Вино, человека революционных теорий, весь мир открывается заново для начинающего фотографа, а именно мир артистического авангарда. Годом позже следует признание и успех, которые пришли с первой публикацией его фотографий, сделанных на блошином рынке в L'excelsior. "Я пытался показать мир, в котором мне было бы хорошо, где люди дружелюбны, где я смогу найти те добрые чувства, к которым всегда стремился. Мои фотографии были доказательством, что такой мир мог бы существовать
unnamed_4
Во время войны Дуано фотографирует мало, за отсутствием материала и музы, к тому же в такие времена тяжело выйти с фотоаппаратом на улицу. Однако освобождение Парижа пробудило в нем желание снова взяться за камеру. В этих изображениях не было мертвых тел, насилие было заменено хроникой природы восстания. "Париж не рискует стать городом-музеем, благодаря беспокойству и жадности промоутеров. Тем не менее их безумство снести все, менее опасно, чем их неуклюжая решимость поднять жилищные проекты, которые не могут функционировать без постоянного присутствия вооруженных полицейских сил ..." - говорил он.
unnamed_2
Будучи уже известным фотографом Робер Дауно мог позволить себе проводить часы и дни у какого-либо здания, в ожидании интересующего его кадра. Именно поэтому его снимки рассказывают о Париже больше, чем всякий рассказ. Он умел смеяться над собой и над парижанами, над навалившейся на город света славой и его туристами - без издевательств, с толикой нежности, как получалось, возможно, только у него. Ведь он так и не создал собственной школы, и не примкнул ни к одному из направлений искусства в фотографии.
unnamed_1
"Я так и не смог понять, почему я фотографирую. Если задуматься,  то это должна быть моя отчаянная борьба с мыслью, что мы исчезнем...  Я упорно пытаюсь остановить это убегающее время. Наверно это полнейшее безумие."