10 oktyabr 1928-ci ildə İstanbul yaxınlığında Polonezköydə Ayşe Leyla Çeyrekgil anadan olmuşdur. Anası Litva aristokratı, atası Türk iş adamı olan Leyla inanılmaz səsə malik idi - onun vokal imkanları, yeri gəlmişkən konservatoriyadan sonra itirdiyi "fa" notasının üçüncü oktavasına çatırdı. Balaca qız musiqi təhsili alır, bir neçə il İstanbulda çıxış edir, 1953-cü ildə isə San-Karlo neopolitan teatrında Pietro Mascagninin "Kənd namusu" operasında Santutsa partiyasında ilk dəfə çıxış edir. Maria Callas La Scala'nın birinci heyətində çıxış edərkən, o ikincisində ifa edirdi... Növbəti 30 ilini o İtaliyada keçirəcək və Leyla Gencer La Diva Turca (Türk Divası), "XX əsrin sonuncu opera divası" kimi məşhurlaşacaq.
Gluck, Mosart, Monteverdi, Çaykovski, Puççini, Prokofyev, Britten, Weber, Weinbergerin əsərlərindən ibarət 70 dən çox  partiyalar olan geniş repertuarına baxmayaraq, o demək olardı ki, peşəkar kommersiya səsyazmaları yazdırmırdı. Leyla Gencer Rossininin "Elizabet, İngiltərə Kraliçası" yaxud Antonio Smarellanın "Güvə" kimi nadir hallarda ifa edilən operalara yeni həyat verirdi. Musiqisində özünün xüsusilə rahat hiss etdiyi Gaetano Donizettinin əsərlərini interpretasiya edirdi.
Səsinin geniş diapazonu sayəsində Leyla Gencer həm lirik, həm də dramatik partiyaları eyni dərəcədə gözəl şəkildə səsləndirirdi. Dramatik partiyalar zamanla daha da çox olurdu. Lirik səsi vaxt keçdikcə daha da həcmli oldu və dərinləşdi. O, bir çox üslub və ifalarla eksperimentlər aparırdı və XIX əsrin repertuarı ona mükəmməl şəkildə uyğun olduğu nəticəsinə gəldi. Bellini, Rossini, Donizetti əsərlərini o eynilə yazıldığı kimi - piano və pianissimo kimi səsləndirirdi, halbuki o vaxtlar forte səsi ilə ifa olunurdu.
"Əgər piano səsi ilə ifa edirsinizsə, səs forte ifasındakı oberton tonunun qorumalıdır. Səs hətta Arena di Verona kimi məkanda ifa etdiyinizdə belə rəngini dəyişməməlidir. Əgər obertonlar eynidirsə, o zaman sizin yumşaq ifanız orkestrdan daha güclü çıxacaq və məkanda səslənəcək. Əgər siz pianonu düzgün şəkildə ifa edirsinizsə, sizin səsiniz hətta Arena di Veronada eşidiləcək. Pianissimodakı vurğulanan nota fortedən daha yaxşı  səslənəcək. Mən bunu öz təcrübəmdən bilirəm. Görürsünüz, mən zamanı qabaqlamışdım, XIX əsrdəki kimi ifa edirdim." - o bildirmişdi.
Çox vaxt o, "Ladi Maqbet" kimi dramatik partiyaları ifa edirdi. Bəzən onun üçün "güclü" repertuar ifa edərək səsini sürətləndirirdi. Amma Leyla Gencer müsahibəsində birdirmişdi ki, səsi sürətləndirmək yaxşı deyil. Bu, onun və karyera qurmağa tələsərək hər cür materialı üzərlərinə götürüb bir neçə ilə səslərini itirən gənc ifaçılar arasındakı əsas fərqdir. Leyla Gencer 40 il ifa edib. Qərb ifaçılıq şablonu ilə "pozulmayan" sənətçi yalnız öz musiqi duyğusuna əsaslanırdı - kolleqalarının anlamadığı zərif piano səsi, partituraya yaxınlığını elə buna görə idi.
Leyla deyərdi: "Mən musiqini öz anlayışıma uyğun səsləndirirdim. Mənim həmkarlarım verizm dövründə böyümüşdülər və düşünürdülər ki, həmişə forte oxumaq lazımdır... Partiturada pianissimo varsa, mən pianissimo oxuyurdum. Və onlar qərara gəldilər ki, mənim səsim kiçikdir... əslində mənim həmin vaxtda olan səsim sonralar dəbə gəldi." Onun səsi dəyişirdi və o, repertuarını da dəyişirdi – beləliklə, uzun illər ərzində "mi" ilə oxuyan Leyla 1959-cu ildə Prokofyevin "Alov mələyi"ndən sonra “Aid”də üçüncü oktavada həmin “do”nu ifa etməyin onun üçün çətin olduğunu anladı. Və onu repertuarından çıxardı.
1983-1988-ci illərdə "Türk Divası" bir vaxtlar çıxış etməyi özünə məqsəd qoyduğu əfsanəvi La Scala Teatrında Opera ifaçıları Akademiyasına rəhbərlik etmişdir. O, opera musiqisi tarixinə bir çox klassik əsərlərə yenidən həyat verən tədqiqatçı və müəllim kimi daxil olmuşdur. 10 il əvvəl 2008-ci ildə o, dünyasını dəyişdi. Leyla Gencerin külü öz vəsiyyətinə əsasən Bosfor sularına səpələndi.

Aisha Leyla Cheyrekgil was born on the 10th of October, 1928 in a «small Polish village», located in Istanbul’s outskirts. She was a daughter of a Lithuanian noble woman and a Turkish businessman, had an amazing voice, her vocal opportunities reached «fa» of the third line octave, however strained by her after conservatory study. This girl got her music education and rendered for several years in Istanbul, then she made her first appearance in 1953 at the Neapolitan Saint-Carlo theatre, as Santuzza in Mascagni’s “Cavaleria Rusticana” opera. She sang in La Scala understudies, when Maria Callas sang in the all star cast ... For the next 30 years she lived in Italy and became famous, as Leyla Gencer, La Diva Turca («the Turkish star») and the «last opera star of the XX century».
As a matter of fact, she did not make any professional commercial recordings, despite of her wide ranging repertoire exceeding 70 parts, composed of Gluck, Mozart, Monteverdi, Tchaikovsky, Puccini, Prokofyev, Britten, Weber, Weinberger’s works. Leyla Gencer invigorated rarely performed operas, such as “Elizabeth, Queen of England” by Rossini or «The Moth-woman» by Antonio Smareglia. She interpreted Gaetano Donizetti’s works, in that music she felt herself especially comfortably.
Thanks to Leyla Gencer’s wide vocal range, she both beautifully rendered, as lyric, so dramatic parts, in due course number of latter ones increased. Her lyric voice became deeper and lower after some time. She experimented with many singing styles and repertoires and concluded, that the XIX century’s repertoire was ideal for her. She performed Bellini, Rossini, Donizetti in piano and pianissimo in the same way they were composed, though all were performed in forte.
She mentioned: «If you sing piano, then the voice should stick to the same overtones, like singing forte. You shouldn’t change tone of your voice, even when you sing in the open air, like in Arena di Verona. If overtones are of the same frequency, then your soft singing will block an orchestra and it will sound in space. If you sing piano properly, then your voice will be audible even in Arena di Verona. The note, performed in pianissimo, may be more audible, than forte note. I am aware of this, based on my own experience. As you see, I was ahead of time, I sang, like they sang in XIX century».
She often performed really dramatic parts, such as "Lady Macbeth". At times she forced her voice, by performing repertoire, which was too "strong" for her and gradually she changed tone of her voice. However, Leyla Gencer told during her interview, one shouldn’t force her voice by any means. And namely, that was a major difference between her and young singers who, in hastily pursued their career, undertook all and any material and eventually after several years lost their voice. Leyla Gencer sang 40 years long. "Not spoilt" by western performance clichés, she relied just on her own feeling of music. So that's where she got this most gentle piano, this closeness to the score, not understood by her colleagues.
Leyla mentioned: «I sang in line with my own impressions of music. My colleagues were brought up during verismo epoch and they supposed that it was necessary to sing forte continuously... When there was a pianissimo in the score, I sang pianissimo. And they have concluded that I had too soft voice... though at that time I had a voice, which became popular at later stage». When her voice changed and she changed her repertoire correspondingly. She kept on singing “mi” of three line octave for many years, then after Prokofyev ‘s «The Fiery angel» in 1959 suddenly she realized, that it became difficult to reach that "the same" three line octave in «Aida». Thus, she removed it from her repertoire.
In 1983 - 1988 «the Turkish opera princess» was the head of the Academy of opera singers in the legendary La Scala theater, where she dreamed to sing at one time. She went down in history of opera music, as a researcher and a teacher, who rediscovered many classical works. She went into the other world 10 years ago, in 2008. According to Leyla Gencer’s last will her ashes were scattered over the waters of Bosphorus.