ŞİRVANŞAHLARIN MİRASI
Şirvanşahlar dövləti və Hereti knyazlığının Kür çayının bütün şimal sahillərini öz aralarında bölüşdürdüyünü xatırlayırsınız? Bu gün oxucu ilə söhbət edərkən "aslan hökmdarların" tarixi irsinə qısa bir ekskursiya edəcəyik.
Müasir Azərbaycan ərazisində təvazökar feodal mülkiyyəti olan Şirvanşahlar dövləti hələ üçüncü əsrdə İran Sasanilər sülaləsinin tabeçiliyində idi. Ancaq doqquzuncu əsrdən başlayaraq güclü müstəqil dövlət oldu və növbəti yeddi əsrdə bir dəfə belə öz müstəqilliyini itirmədi.
"Şirvan" adının mənşəyinin fərqli versiyaları var. Bəziləri düşünür ki, Xəzər dənizinin cənub sahilindəki mühacirlər  ilə əlaqəni göstərən "şar" və ya "şir" sözündən yaranmışdır. Digər bir versiyaya görə, Şirvan öz adını hakimiyyətlərini xüsusi hökmdarlara vermək adəti olan Sasanilərə borcludur. Məlumdur ki, hökmdar şahlığa təyin edildikdə ona aslan təsvir olunan kaftan verilirdi. Beləliklə, hökmdar aslan ölkəsinin Hökmdarı olurdu və Şirvanşah titulunu alırdı. Mənşəyindən və ata-baba adlarından asılı olmayaraq Şirvanda hökm sürən bütün sülalələrin nümayəndələri bu titulu daşıyırdılar.
Mövcud olduğu əsrlər boyu Şirvanşah Dövləti onlarla hücum və işğallara məruz qalıb. Lakin bu Şirvanşahlara ölkənin tarixinə, dövlətçiliyin formalaşmasına və mədəni maarifləndirmə prosesinə böyük töhfələr verməyə mane olmadı. Məhz onlar mədəniyyət xadimlərinə himayəçilik ediblər.
Şirvanşahların xatirəsini qala qapılarında daş şirlərin həkk olunduğu açıq səma altında yerləşən muzey - İçərişəhər özündə qoruyub saxlayır. Əsaslı bərpa işləri nəticəsində İçərişəhər 2000-ci ildə YUNESKO-nun Ümumdünya İrsi Siyahısına daxil olunub və "Azərbaycan memarlığının incisi" kimi tanınır.
Bu payız İçərişəhərdə "Şirvanşahlar mirası dünya muzeylərində" adlı sərgi keçirilir və bu sərginin çəkinmədən tarixi hadisə olduğunu deyə bilərəm. Ekspozisiya üzərində işləmək üçün alimlər və tarixçilər cəlb olunublar. Onlar dünyanın müxtəlif muzeylərində saxlanılan milli sənət nümunələrini müəyyənləşdirmək üçün bir çox tədqiqatlar aparıblar. İlk dəfə bizim milli irsimiz bir sərgi çərçivəsində belə bir miqyasda təqdim olunub. Şirvanşahların mədəni irsi Londonda Viktoria və Albert Muzeyi, Berlində İslam Mədəniyyət Muzeyi, Parisdə Ərəb Dünyası İnstitutunun Muzeyi kimi dünyanın ən böyük muzeylərinin kolleksiyalarına daxil edilib. Və belə nadir yerləşdirmənin çoxlu səbəbləri var idi. Lakin bəzi nadir eksponatları öz vətənlərinə "qaytarmaq" mümkün oldu, həm də Şirvanşahlar Sarayına.
Sərgiyə xüsusi sehri İstanbul Əskəri Muzeyi tərəfindən nəzakətlə təqdim olunmuş dəbilqələr və həmçinin Gürcüstan Milli Muzeyindən gətirilən Pir Hüseyn xanəgahına məxsus kaşı nümunələri kolleksiyaları verir. Tarixi nə qədər yaxşı xatırlamağımız vacib deyil. Birincisi, yaddaşımızda qədim hadisələrin xronikasını məlumat masasında yeniləmək olar, ikincisi isə bu çox gözəldir! Və mən düşünürəm ki, hər birimiz bu payız vaxt tapıb bu nadir əşyaları böyük və eyni zamanda da kiçik şəhərimizin güc mənbəyində görməliyik.

Наследие Ширваншахов
Помните, как Ширваншахское государство и княжество Эрети поделили между собой весь северный берег Куры? Сегодня в разговоре с читателем мы совершим короткий экскурс в историю наследия «львиных правителей».
Скромное феодальное владение на территории современного Азербайджана, Государство ширваншахов еще в третьем веке находилось в вассальной зависимости от иранских Сасанидов. Однако уже веке в девятом оно стало сильным независимым государством, которое за последующие семь столетий ни разу не потеряло своей независимости.
Есть разные версии происхождения названия «Ширван». Кто-то считает, что оно пошло от слова «шар» , или «шир», указывающего на связь с выходцами с южного побережья Каспия. По другой версии, своим названием Ширван обязан сасанидам с их традицией делегирования властных полномочий удельным правителям. Известно, что когда правитель назначался на царство, ему дарили кафтан с изображением льва. Таким образом, правитель становился Правителем страны львов и получал одноименный титул – ширваншах. Этот титул носили представители всех династий, правивших в Ширване, вне зависимости от их происхождения и родовых имен.
За века своего существования Государство ширваншахов подвергалось десяткам нападений и завоеваний. Однако это не помешало ширваншахам сделать огромный вклад в историю страны, в образование государственности и в процесс культурного просвещения. Именно они покровительствовали деятелям культуры.
Память о ширваншахах хранит в себе «Внутренний город» Ичеришехер – музей под открытым небом, над воротами которого выбиты каменные львы. В результате тщательных реставраций Ичеришехер был внесен в список Всемирного наследия ЮНЕСКО в 2000 году и стал называться «жемчужиной азербайджанской архитектуры».
Этой осенью в Ичеришехер проходит выставка «Наследие ширваншахов в музеях мира», которая стала, не побоюсь этого слова, историческим событием. К работе над экспозицией были привлечены ученые и историки, которые провели немало исследований по выявлению образцов национального искусства, хранящихся в различных музеях мира. Впервые наше национальное наследие представлено в таком масштабе в рамках одной выставки. Культурное наследие ширваншахов осело в коллекциях таких крупных музеев мира, как Музей Виктории и Альберта в Лондоне, Музей исламской культуры в Берлине, Музей института исследования арабского мира в Париже и так далее. И причин такого рассредоточения раритетов было немало. Но некоторые уникальные экспонаты все же удалось «вернуть» на Родину, и не куда-нибудь, а именно во Дворец ширваншахов.
Волшебства выставке добавляют прибывшие  коллекции шлемов с напутствиями – они были любезно предоставлены стамбульским  «Военным музеем» (Askeri Müzesi), и редчайшие изразцы из усыпальницы Пир-Хусейна из Грузинского национального музея. И неважно, как хорошо вы помните историю. Во-первых, освежить в своей памяти хронику древних событий можно у информационного стола – а во-вторых, это просто очень красиво! И я думаю, каждый из нас этой осенью должен найти время и успеть увидеть эти раритеты в месте силы нашего большого и в то же время маленького города.