ŞİRVANŞAHLARIN MİRASI
Şirvanşahlar dövləti və Hereti knyazlığının Kür çayının bütün şimal sahillərini öz aralarında bölüşdürdüyünü xatırlayırsınız? Bu gün oxucu ilə söhbət edərkən "aslan hökmdarların" tarixi irsinə qısa bir ekskursiya edəcəyik.
Müasir Azərbaycan ərazisində təvazökar feodal mülkiyyəti olan Şirvanşahlar dövləti hələ üçüncü əsrdə İran Sasanilər sülaləsinin tabeçiliyində idi. Ancaq doqquzuncu əsrdən başlayaraq güclü müstəqil dövlət oldu və növbəti yeddi əsrdə bir dəfə belə öz müstəqilliyini itirmədi.
"Şirvan" adının mənşəyinin fərqli versiyaları var. Bəziləri düşünür ki, Xəzər dənizinin cənub sahilindəki mühacirlər  ilə əlaqəni göstərən "şar" və ya "şir" sözündən yaranmışdır. Digər bir versiyaya görə, Şirvan öz adını hakimiyyətlərini xüsusi hökmdarlara vermək adəti olan Sasanilərə borcludur. Məlumdur ki, hökmdar şahlığa təyin edildikdə ona aslan təsvir olunan kaftan verilirdi. Beləliklə, hökmdar aslan ölkəsinin Hökmdarı olurdu və Şirvanşah titulunu alırdı. Mənşəyindən və ata-baba adlarından asılı olmayaraq Şirvanda hökm sürən bütün sülalələrin nümayəndələri bu titulu daşıyırdılar.
Mövcud olduğu əsrlər boyu Şirvanşah Dövləti onlarla hücum və işğallara məruz qalıb. Lakin bu Şirvanşahlara ölkənin tarixinə, dövlətçiliyin formalaşmasına və mədəni maarifləndirmə prosesinə böyük töhfələr verməyə mane olmadı. Məhz onlar mədəniyyət xadimlərinə himayəçilik ediblər.
Şirvanşahların xatirəsini qala qapılarında daş şirlərin həkk olunduğu açıq səma altında yerləşən muzey - İçərişəhər özündə qoruyub saxlayır. Əsaslı bərpa işləri nəticəsində İçərişəhər 2000-ci ildə YUNESKO-nun Ümumdünya İrsi Siyahısına daxil olunub və "Azərbaycan memarlığının incisi" kimi tanınır.
Bu payız İçərişəhərdə "Şirvanşahlar mirası dünya muzeylərində" adlı sərgi keçirilir və bu sərginin çəkinmədən tarixi hadisə olduğunu deyə bilərəm. Ekspozisiya üzərində işləmək üçün alimlər və tarixçilər cəlb olunublar. Onlar dünyanın müxtəlif muzeylərində saxlanılan milli sənət nümunələrini müəyyənləşdirmək üçün bir çox tədqiqatlar aparıblar. İlk dəfə bizim milli irsimiz bir sərgi çərçivəsində belə bir miqyasda təqdim olunub. Şirvanşahların mədəni irsi Londonda Viktoria və Albert Muzeyi, Berlində İslam Mədəniyyət Muzeyi, Parisdə Ərəb Dünyası İnstitutunun Muzeyi kimi dünyanın ən böyük muzeylərinin kolleksiyalarına daxil edilib. Və belə nadir yerləşdirmənin çoxlu səbəbləri var idi. Lakin bəzi nadir eksponatları öz vətənlərinə "qaytarmaq" mümkün oldu, həm də Şirvanşahlar Sarayına.
Sərgiyə xüsusi sehri İstanbul Əskəri Muzeyi tərəfindən nəzakətlə təqdim olunmuş dəbilqələr və həmçinin Gürcüstan Milli Muzeyindən gətirilən Pir Hüseyn xanəgahına məxsus kaşı nümunələri kolleksiyaları verir. Tarixi nə qədər yaxşı xatırlamağımız vacib deyil. Birincisi, yaddaşımızda qədim hadisələrin xronikasını məlumat masasında yeniləmək olar, ikincisi isə bu çox gözəldir! Və mən düşünürəm ki, hər birimiz bu payız vaxt tapıb bu nadir əşyaları böyük və eyni zamanda da kiçik şəhərimizin güc mənbəyində görməliyik.

Heritage of Shirvanshahs
Do you remember how the Shirvanshakh state and the Principality of Ereti divided between themselves the whole northern coast of the Kura river? In today’s conversation with the reader we will make a brief overview to the history of "lion rulers" heritage.
In the third century modest feudal estate in the territory of modern Azerbaijan, The Shirvanshakh state was in vassal dependence from Iranian Sassanides. However, in the ninth century it turned into a strong independent state, which has never lost its independence for the next seven centuries.
There are different versions of origin of the name "Shirvan". Some people believe that it came from the word "shar", or "shir", explaining the connection with natives from the southern coast of the Caspian Sea. According to other version, Shirvan owes its name to Sassanides due to their tradition of delegation of powers of authority to specific governors. It is known that when the governor was appointed to the kingdom, he received a caftan with the image of a lion on it as a gift. Therefore, the ruler became the Governor of the country of lions and received the same named title – shirvanshah. Representatives of all dynasties governing in Shirvan regardless of their origin and patrimonial names had this title.
For centuries of its existence, the State of shirvanshakh was attacked and captured dozens of times. However, it has not prevented shirvanshakhs to make a huge contribution to country history, to formation of statehood and to process of cultural education. It was them who favored cultural figures.
"The internal city" Icheri Sheher stores in itself the memory of shirvanshakhs – the museum under the open sky with stone lions carved above the gates. As a result of careful restorations Icheri Sheher was included to the list of the UNESCO World Heritage List in 2000 and I began to be called "a pearl of the Azerbaijani architecture".
This fall in the Icheri Sheher takes place the exhibition "Heritage of Shirvanshakhs in the Museums of the World" which I do not hesitate to call a historical event. Scientists and historians, who have conducted many researches on identification of the samples of national art stored in different museums of the world, were involved to the work with exposition. For the first time our national heritage is presented in such scope within one exhibition. The shirvanshakh’s cultural heritage has settled in collections of such major museums of the world as Victoria and Albert Museum in London, Museum of Islamic Art in Berlin, the Arab World Institute in Paris and so forth. And there were many reasons for such dispersal of antiques. Nevertheless, some unique exhibits succeeded to be "returned" home, and not anywhere, but exactly to the Palace of the Shirvanshahs.
Arrived collections of helmets with parting words, kindly provided by the Istanbul "Military museum" (Askeri Müzesi), and rarest tiles from the Pir-Hussein Chapel from the Georgian National Museum are adding a special magic to the exhibition. It truly does not matter how clear you remember the history. First, you are able to refresh the chronicle of ancient events in your memory by the information table – and secondly, it is just very beautiful! And I think, each of us has to find time this fall to see these rarities in the place of force of our big and small city at the same time.